مرموزترین مکان های دیدنی جهان در سال 2024

مرموزترین مکان های دیدنی جهان در سال 2024

کره زمین در طول تاریخ بشریت میزبان انبوهی از ویرانه‌هاي‌ باستانی جذاب بوده کـه حالا جاذبه گردشگری محسوب می شوند. از شهر های قدیمی ودر حال فروپاشی گرفته تا معابدی کـه در برابر داس بی‌رحم زمان مقاومت کرده‌اند.

 

بسیاری از این جوامع باستانی در زمان خود، طراحی بـه شدت نوآورانه و آینده‌نگری داشته‌اند. فقط کافی اسـت نگاهی بـه نقشه‌هاي‌ شهری دقیق و شاهکارهای مهندسی آن ها در معماری بیندازید تا پاهایتان بـه زمین بچسبد. برخی از این مکان‌هاي‌ مرموز، هنوز هم برای انسان امروزی قابل درک نیست. ما دراین قسمت از مجله تالاب لیستی از مکان هاي‌ عجیب تاریخی را منتشر کرده ایم.

 

25 مکان دیدنی مرموز جهان

آدم‌ها برای خودشان زبان رمزی می‌سازند، راز‌هایي دارند و شاید صندوقچه اسرار دوست و خانواده‌شان هم باشند. اصلا وقتی پای راز وسط باشد گوش‌هاي‌ کنجکاو برای شنیدن ان بیشتر میشود. حالا فکر کنید قرن‌ها و هزاران سال از این راز‌ها گذشته باشد و آدم‌ها هنوز نتوانسته باشند بـه‌طور صددرصد بـه معنای این راز‌ها پی ببرند.

 

درست مثل اشعار حافظ، فردوسی، سعدی و مولانا کـه هنوز راز‌هاي‌ کشف نشده زیادی دارند. در سراسر جهان بنا‌هاي‌ تاریخی و بزرگی وجوددارد کـه هر کدام از ان‌ها یک علامت سوال بزرگ برای بازدیدکنندگان و محققان هستند.

 


مطالب مشابه: مرموزترین مکان های دیدنی روی کره زمین «عکس»


 

25. هرم جوسر در مصر

هرم جوسر در مصر

این هرم کـه در زمان سلسله سوم مصر باستان ساخته شد، قدیمی‌ترین سازه در نوع خود در جهان اسـت، این هرم اصلی مصر نشان دهنده پیشرفت کامل در امکانات مهندسی و معماری در ان زمان بوده اسـت

 

در داخل هرم، کـه محل دفن فرعون جوسر اسـت، سیستم گسترده اي از گذرگاه ها وجوددارد، بعد از 4000 سال از ساخت اولیه ان؛ هنوز هم می‌توان بـه صورت محدود در انها کاوش کرد با این حال، انچه امروز می‌بینید، نسخه بازسازی شده ان اسـت، هرم جوسر قرن ها در اثر باد و زمان ویران شده بود

 

24. تخت جمشید در ایران

تخت جمشید در ایران

تخت جمشید زمانی پایتخت ایران در سلسله هاي‌ باستان بود کـه بـه نام پارسه هم شناخته می شد، این سازه باقیمانده اي از ان شهر پر رونق اسـت. تخت جمشید تا سال 330 قبل از میلاد رونق داشت، زمانی کـه اسکندر مقدونی شهر را غارت کرد، این مجموعه بزرگ، داستانی بـه قدمتی بیش از 2000 سال را روایت می کند کـه ان زمان خانه پادشاه پادشاهان بود.

 

بازدیدکنندگان میتوانند در مجموعه‌اي از کاخ‌هاي‌ سلطنتی کـه بر روی یک تراس مرتفع قراردارند بـه تماشای عظمت ان مشغول شوند، این بنای باشکوه در اوج خود، هرگز نیازی بـه دیوارهای مستحکم نداشت، زیرا 10000 نگهبان در هر لحظه از ان حفاظت می‌کردند.

 

23. هوالسی در گرینلند

هوالسی در گرینلند

مکان های تاریخی مرموز جهان

 

ویرانه هاي‌ باقیمانده از کلیسای هوالسی کـه در اواخر قرن چهاردهم ساخته شده، در سواحل جنوبی گرینلند قرار دارد، قرن‌ها قبل از این کـه «کریستُف کُلُمب» سفر مشهور خودرا بـه غرب انجام دهد، وایکینگ‌هاي‌ اسکاندیناوی بـه آنجا رسیدند و یکی از کلیساهای مسیحی اصلی در قاره آمریکای شمالی را بنا نهادند.

 

این کلیسا در مرکز جنبش نورس قرار دارد کـه شاهد مهاجرت بسیاری از ایسلندی ها بـه خاک‌هاي‌ حاصلخیز بود کـه در چند قدمی آبدره‌ هاي‌ خیره‌کننده گرینلند وجود داشت. اما هوالسی گسترش مسیحیت را از اروپا و خاورمیانه بـه دنیای جدید نشان می‌دهد. این کلیسا دارای دیوارهایی بـه ارتفاع ۶ متر اسـت و محل تجمع مردم نورس بود.

 

22. شهر زیرزمینی درینکویو در ترکیه

شهر زیرزمینی درینکویو در ترکیه

این شهر زیرزمینی در اوج خود بیش از 20000 نفر جمعیت داشت و یکی از چندین شهر کشف شده منطقه کاپادوکیه اسـت کـه 85 متر هم عمق دارد. درینکویو کـه قرن‌ها پنهان بود، دارای 18 تونل اسـت کـه می‌توانست تعداد قابل توجهی از مردم را در خود جای دهد.

 

این شهر بزرگ ترین سازه در نوع خود اسـت و طی هزاران سال تا دهه 1920 مورد استفاده قرار میگرفت و از طریق تونل هاي‌ جداگانه اي بـه تعدادی از شهر های زیرزمینی کوچک تر در منطقه کاپادوکیه پیوند می یافت

 

21. هگرا در عربستان سعودی

هگرا در عربستان سعودی

هگرا بـه عنوان نخستین میراث جهانی یونسکو در عربستان سعودی، از اعتبار بالایی برخوردار اسـت. این سایت باستان شناسی بزرگ ترین سایت در نوع خود اسـت کـه زمانی متعلق بـه مردم نبطی در خارج از پترا بوده اسـت. مانند بنای پترا، در کار ساخت ان از صخره و ماسه سنگ استفاده شده اسـت، اکتشافات شامل بناهای تاریخی و مقبره هایي بود کـه بـه خوبی حفظ شده بودند کـه جامعه اي باستانی را در اوج خود نشان می‌دهد.

 

هگرا مجموعه اي از ارزش هاي‌ معماری حک شده در اعماق ماسه سنگ از فنیقی تا هلنیستی را بـه نمایش می‌گذارد علاوه بر این، سنگ نگاره ها زبان هاي‌ مختلفی از جمله یونانی و لاتین را بـه نمایش می گذارند

 

20. نیوگرانج در ایرلند

نیوگرانج در ایرلند

بر اساس سنت هاي‌ ایرلندی، نیوگرانج خانه داگدا «خدای خوب»اسـت. سازندگان واقعی این سازه شگفت انگیز کـه میزبان یک نمایش نوری تماشایی در دسامبر اسـت، ناشناخته باقیمانده اند. مقبره بـه قدری باستانی اسـت کـه قدمت ان بـه بیش از شش قرن پیش از اهرام مصر بر میگردد. نیوگرانج برای بیش از 5000 سال الهام بخش معماران و مهندسان تاریخ ایرلند بوده اسـت.

 

19. بانتی سری در کامبوج

بانتی سری در کامبوج

بانتی سری کـه بـه خدای هندو – شیوا – تقدیم شده اسـت، معبدی متعلق بـه قرن دهم اسـت کـه فاصله چندانی با انگکور وات مشهور کامبوج ندارد.؛ بانتی سری حدود 25 کیلومتر با هسته اصلی معابد انگکور فاصله دارد و بـه دلیل اندازه کوچک ان باعث جذابیت باستان شناسان شده اسـت. در مقایسه با سایر معابد منطقه اي، بانتی سری بسیار کوچک تر و بـه شکل نسخه اي مینیاتوری ساخته شده اسـت

 

جالب اینجاست کـه این تنها معبد آنگکور بود کـه توسط پادشاه حاکم ساخته نشد و بر اساس افسانه ها و همچنین با توجه بـه حکاکی هاي‌ نفیسش بـه نظر میرسد کـه توسط صنعت گران زن ساخته شده اسـت.

 

18. موهنجو دارو در پاکستان

موهنجو دارو در پاکستان

موهنجو دارو کـه درحدود 2500 سال قبل از میلاد ساخته شد، زمانی بزرگ ترین شهر دره تاریخی سند بود. موهنجو دارو کـه زمانی یک شهر بزرگ در سراسر جهان بود درسال 1700 قبل از میلاد شکوفا شد، کلان شهر سابق تا دهه 1920؛ بیش از 3500 سال بعد، کشف نشده باقی ماند.

 

حفاری هاي‌ بزرگ بـه طور جدی آغاز شد کـه باعث کشف یک سازه بودایی شگفت انگیز شد بـه طور قابل توجهی، موهنجو دارو با طرح شبکه اي متشکل از ساختمان هاي‌ عمومی مانند حمام ها و سالن هاي‌ اجتماعات کـه اثبات کننده یک جامعه پیچیده اسـت ساخته شده اسـت

 

17. ماچو پیچو در پرو

ماچو پیچو در پرو

ماچو پیچو کـه بر روی خط الراس کوهی در ارتفاع 2430 متری از سطح دریا قرار دارد، ملکی نمادین از امپراتوری اینکاها اسـت، شهر گم شده اینکاها در قرن پانزدهم بر فراز دره مقدس ساخته شد. علیرغم تبدیل شدن این بنا بـه مقصد توریستی، اما اطلاعات کمی در مورد سال هاي‌ تاسیس این شهر وجوددارد،

 

اینکاها زبان نوشتاری نداشتند و این شهر تا زمان کشف توسط دنیای غرب در دهه 1800 متروک بود. تمام اطلاعات منتشر شده از کاربرد و ساکنان ماچو پیچو بر اساس حدس و گمان باستان شناسان اسـت.

 

16. بعلبک در لبنان

بعلبک در لبنان

احتمالاً شهر بعلبک از 9000 سال قبل از میلاد مسیح دارای تمدن بوده اسـت، این شهر باستانی در طول دوران، روند تحول خودرا از یک شهر ابتدایی کشاورزی تا تبدیل شدن بـه یکی از مهم‌ترین مکان هاي‌ مقدس در منطقه را بـه چشم دیده اسـت.

 

از نقطه نظر معماری، این رومیان بودند کـه تأثیری ماندگار در ان ایجاد کردند، آن ها معبد باکوس و معبد ژوپیتر را ساختند کـه هردو معابد خیره کننده و از بزرگ ترین معابد در امپراتوری روم هستند

 


مطالب مشابه: ترسناک ترین مناطق متروکه عجیب و خوفناک در جهان «عکس»


 

15. پالنکه در مکزیک

پالنکه در مکزیک

پالنکه بـه عنوان یکی از نمادین‌ ترین مکان‌هاي‌ مایاها، برخی از برترین گنجینه‌هاي‌ باستان‌شناسی مکزیک را در خود جای داده اسـت، پالنکه کـه زمانی یک ایالت قدرتمند بود، الان بـه ویرانه‌ تبدیل شده، اما همان‌ گونه منبعی شگفت‌انگیز از تاریخ اسـت.

 

در حالی کـه سایر سایت‌هاي‌ مایاها ممکن اسـت بزرگ‌تر یا قدیمی‌تر باشند، پالنکه با ویژگی هاي‌ منحصر بـه فردش همان‌ گونه بازدیدکنندگان و محققان را مجذوب خود می کند. قدمت این مجموعه بـه 800 سال میرسد، اما بسیاری از تاریخ شناخته شده ان بـه دوره کلاسیک باز می گردد، این سایت دارای معماری مبتکرانه، یک مجسمه نسبتاً طبیعی و مهم‌تر از همه ی، کتیبه‌هاي‌ فوق‌العاده اسـت.

 

14. معبد پرامبانان در اندونزی

معبد پرامبانان در اندونزی

معبد پرامبانان در نزدیکی یوگیاکارتای اندونزی، متعلق بـه قرن دهم و نمادی از پیچیدگی اسـت، این مکان بـه عنوان چشمگیرترین معبد هندو دراین کشور، قصیده اي برای سه خدای هندو اسـت. این مجموعه وسیع دارای سه معبد اصلی اسـت، دو ساختمان کوچک تر بـه ویشنو بـه معنای حافظ و برهما بـه معنای خالق اختصاص داده شده اسـت اما در قلب ان معبد خیره کننده شیو اسـت کـه 47 متر ارتفاع دارد و از فاصله دور هم با شکوه خود جلوه گری می کند

 

13. مقبره امپراتور کین در چین

مقبره امپراتور کین در چین

مقبره امپراتور کین کـه تا دهه 1970 کشف نشده بود، یک مکان باستان‌شناسی اسـت کـه هنوز در حال تکامل اسـت، کین نخستین امپراتوری بود کـه چین را درحدود 200 سال قبل از میلاد متحد کرد، او در این جا ودر کنار صدها جنگجوی سفالی بـه خاک سپرده شده اسـت.

 

هر جنگجو منحصر بـه فرد اسـت و بـه عنوان تصویری از واقع گرایی درکنار اسب ها، ارابه ها و سلاح هاي‌ انتخابی خود ایستاده اسـت. همه ی انها دریک مجتمع گسترده یافت می شوند کـه بـه تقلید از پایتخت طراحی شده اسـت، ایستادگی در طول زمان و برتری ان در مقابل سازه هاي‌ مشابه چینی، گواهی بر هنر و همچنین اعتبار و فرهنگ سلسله کین اسـت.

 

12. پارک ملی میزا ورده در کلرادوی آمریکا

پارک ملی میزا ورده در کلرادوی آمریکا

بـه مدت شش قرن، قوم اجدادی پوئبلو بر بلندی هاي‌ میزا در کلرادوی کنونی زندگی میکردند اما درحدود قرن دوازدهم، انها این خانه هاي‌ صخره‌اي را در دل میزا ایجاد کردند. آن ها یک جامعه صخره‌نشین با خانه‌هاي‌ کنده‌کاری‌شده از یک اتاق تا دهکده‌هاي‌ وسیع دارای 150 خانه متصل، ایجاد کردند ودر تمام مدت، اجداد پوئبلو بـه کشاورزی در بالای خانه هاي‌ خود ادامه دادند.

 

این جامعه برای حدود یک قرن وجود داشت کـه جمعیت محلی شروع بـه حرکت بـه سمت جنوب و بـه مناطقی کردند کـه اکنون بـه عنوان آریزونا و نیومکزیکو شناخته می شود

 

11. پترا در اردن

پترا در اردن

پترای اردن کـه نیمه‌ساخت و نیمه کنده‌کاری شده اسـت، بـه «شهری بـه رنگ سرخ‌؛ نیمی از تاریخ» مشهور اسـت، صخره‌هاي‌ قرمز شگفت‌انگیز برای ایجاد پترا، کـه مرکز پادشاهی عرب در دوران هلنیستی و رومی بود، تراشیده شدند.

 

قدمت این شهر بـه هزاران سال قبل بازمی‌گردد، اما حدود 300 سال قبل از میلاد بود کـه بـه لطف تجارت ادویه شروع بـه شکوفایی کرد، چهار قرن بعد، امپراتوری روم در منطقه گسترش یافت و ثروت و سرمایه طبیعی این مکان را تصاحب کرد. امروزه باوجود آنکه قرن‌ها از تاریخ باشکوه این شهر می گذرد، پترا همان‌ گونه مکانی اسـت کـه بازدیدکنندگان را شگفت‌زده می کند.

 

10. استون هنج در انگلستان

استون هنج در انگلستان

این سازه با طراحی گیج کننده شاید پیچیده ترین و قابل توجه ترین قطعه معماری دایره سنگی در دنیای ما قبل تاریخ باشد، اگر چه استون هنج کوچک تر از سازه اوبری اسـت، اما نگاهی اجمالی بـه روند تشریفات جوامع نوسنگی و عصر برنز ارائه می‌دهد با این حال، استون هنج همان‌ گونه یک راز بزرگ اسـت

 

چرا کـه باوجود این کـه بیش از 2000 سال مورد استفاده قرار گرفتند، اما 3500 سال از ان تاریخ می گذرد. پرسش‌هاي‌ بی‌پاسخی وجوددارد از جمله این کـه چگونه این سنگ‌هاي‌ عظیم تا 250 کیلومتر حمل شده و با اتصالات بـه هم پیوسته برپا شده‌اند

 

9. تیواناکو در بولیوی

تیواناکو در بولیوی

تیواناکو کـه قدمت ان بـه قبل از دوران کلمبیا باز می گردد، یک مکان باستان‌شناسی اسـت کـه در مرکز امپراتوری باستانی تیواناکو قرار داشت، این دوران بین سال‌هاي‌ 200 تا 1000 بعد از میلاد بـه طول انجامید و تیواناکو مرکز معنوی و سیاسی منطقه وسیع‌تر دریاچه تیتیکا بود.

 

در قلب این سایت، هرم آکاپانا قرار دارد کـه دارای فضای داخلی مستطیلی اسـت کـه بـه نام کالاساسایا مشهور اسـت، در داخل دروازه خورشید قرار دارد کـه تعدادی مجسمه سنگی حکاکی شده را در خود جای داده اسـت. فراتر از هرم، شواهدی از تمدنی وجوددارد کـه از روش کشاورزی در مزرعه مرتفع استفاده میکرد کـه دارای کانال ها و آبیاری وسیع بود کـه میزان پیچیدگی ان؛ همان‌ گونه محققان را سر در گم کرده اسـت

 

8. معابد باستانی در مالت

معابد باستانی در مالت

مرموزترین مکان های دیدنی جهان

 

این معابد شگفت‌انگیز مگالیتیک همان‌ گونه باورها و تحقیقات را بـه چالش میکشند، زیرا هنوز مشخص نشده اسـت کـه چه کسی انها را ساخته اسـت. این معابد کـه 3000 سال قبل از میلاد ساخته شده‌اند،

 

احتمالاً قدیمی‌ترین معابد بر روی زمین هستند، آن ها پیش از استون هنج مشهور و اهرام مصر ساخته شده اند. در سراسر مالت، ده ها مورد از این معابد جذاب وجوددارد کـه محبوب ترین معابد هاگارکیم و ناجدرا هستند، اما قدیمی‌ترین آن ها جگانتیا اسـت

 

7. موآی در جزیره ایستر

موآی در جزیره ایستر

مکان های گردشگری جالب و شگفت انگیز

 

موآی جزیره ایستر کـه اغلب بـه عنوان سرهای جزیره عید پاک شناخته می شود، در واقع بدن کامل هستند، این مجسمه ها اعضای مهم جامعه راپانویی را بـه تصویر می کشند. این سرها در بالای یک سنگ بزرگ ده متری قراردارند کـه تعداد آن ها بـه 1000 مجسمه می‌رسد و وزنی درحدود 86 تن دارند، انها با استفاده از نوعی سنگ بـه نام توف کـه از یک آتشفشان محلی یافت شده اسـت، تراشیده شدند.

 

موآی‌ها کـه بین سال‌هاي‌ 1400 تا 1650 بعد از میلاد ساخته شدند، بـه سادگی با منقاش هاي‌ دستی مشهور بـه توکی ساخته شدند، با این حال، این راز همان‌ گونه باقیمانده اسـت کـه چگونه این مجسمه ها را بـه سراسر منطقه تپه اي جزیره منتقل کرده اند.

 

6. اهرام مروی یا مرواه در سودان

اهرام مروی یا مرواه در سودان

اهرام مروی در سومین و آخرین پایتخت پادشاهی کوشی در سودان امروزی ودر تعداد بیش از ۲۰۰ عدد ساخته شدند، بسیاری از آن ها همان‌ گونه امروز روی بیابان هاي‌ بی ثمر و وسیع بـه مانند نماد خیره کننده اي از گذشته ایستاده اند.

 

پادشاهی کوشی بیش از 3000 سال در سرزمین هاي‌ باستانی نوبیا حکومت کرد، این اهرام باورنکردنی داستان هاي‌ حکاکی شده اي را ارائه میدهند کـه شـما رابا یک فرهنگ و پادشاهی ناشناخته ودر عین حال قدرتمند و مهم آشنا می کنند. باوجود این خطوط حکاکی شده، هنوز دانش ما از تاریخ آن ها کـه از طومارهای تاریخی رومی سرچشمه می‌گیرد، بـه طور کامل رمزگشایی نشده اسـت.

 

5. دشت کوزه ها در لائوس

دشت کوزه ها در لائوس

دشت کوزه ها مجموعه اي از بیش از 2000 سنگ مگالیتیک اسـت کـه بـه شکل کوزه طراحی شده اند، قدمت آن ها بـه عصر آهن برمی گردد و بـه عنوان بخشی از مراسم تدفین محلی از آن ها استفاده می شد.

 

هنوز این مورد مانند اسرار بزرگ دیگر ناشناخته مانده کـه چگونه یک فرهنگ عصر آهن می‌تواند این کوزه هاي‌ عظیم را از معدن بـه یک فلات زیبا و سرسبز منتقل کند و آن ها را بسازد. علاوه بر کوزه‌ها، میتوانید نشانه هایي از قبرهای تاریخی و معادن گسترده اي را ببینید کـه در اطراف کوزه ها قراردارند.

 

4. خطوط نازکا در پرو

خطوط نازکا در پرو

خطوط جذاب نازکا در پرو یکی از اسرار بزرگ جهان اسـت. این ها خطوطی هستند کـه در الگوهای مستقیم یا هندسی کشیده شده اند کـه اشکال مختلف حیوانات را بـه نمایش می گذارند. خطوط نازکا با قدمت 2000 ساله درحدود 400 کیلومتری جنوب پایتخت کشور لیما قراردارند، آن ها بیش از 80 سال مورد مطالعه قرار گرفته اند و خالق انها فرهنگ باستانی نازکا بوده اسـت.

 

در مجموع بیش از 1100 خط وجوددارد کـه بیشتر انها مستقیم ودر عین حال 300 خط هندسی هستند،  در طولانی ترین حالت، برخی از خطوط تقریبا ۵۰ کیلومتر طول دارند، این هنر معماری یکی از باورنکردنی ترین مناظری کـه هر کس میتواند از آسمان و ارتفاع ببیند را در خود جای داده اسـت.

 

3. مجسمه ابوالهول بزرگ در مصر

مجسمه ابوالهول بزرگ در مصر

عجیب ترین نقاط دنیا

 

ابوالهول بزرگ در مصر، یکی از معروفترین مکان‌هاي‌ جهان اسـت کـه مدتها در هاله اي از ابهام قرار داشته اسـت، این سازه بخشی از جذابیت مصر اسـت کـه هر سال صدها هزار نفر را بـه سرزمین فراعنه می آورد.

 

ابوالهول موجودی افسانه‌اي اسـت کـه بدن شیر و سر انسان را بـه رخ میکشد کـه گمان میرود فرعون خفره باشد، این اثر رو بـه غرب و با اهرام نمادین مستقر در پس زمینه اسـت. ابوالهول 20 متر ارتفاع دارد و از سایر اهرام قدیمی تر اسـت، باستان شناسان بر این باورند کـه قدمت این سازه فراتر از 2500 سال قبل از میلاد مسیح اسـت

 

2. تئوتیواکان در مکزیک

تئوتیواکان در مکزیک

اهرام باقیمانده تئوتیواکان در حال حاضر یک سایت باستان شناسی گسترده اسـت و داستان فرهنگی 2000 ساله را روایت می کند، تئوتیواکان بخشی از بزرگ ترین شهر جهان در قرن اول بود، هنگامی کـه مکزیک امروزی در اوج قدرت خود بود.

 

انها قبل از آزتک هاي‌ مشهور بودند و هرم هاي‌ باورنکردنی متعددی ساختند، این سازه‌ها تنها چیزی هستند کـه از ان دوران باشکوه باقیمانده‌اند اما فرهنگ باستانی، داستان و دین ان زمان را زنده نگه می‌دارند. آزتک ها برای بازدید از این منطقه کـه بـه عنوان زادگاه خدایان شناخته می شد، سفر های زیارتی پرمشقت خودرا آغاز میکردند

 

1. گوبکلی تپه در ترکیه

گوبکلی تپه در ترکیه

گوبکلی تپه در جنوب شرقی ترکیه، یکی از قابل توجه ترین اکتشافات باستان شناسی مدرن اسـت، دراین منطقه، 11000 سال تاریخ و سنگ هاي‌ حجاری شده عظیم نهفته اسـت. در مرکز این کشف تاریخی این باور وجوددارد کـه این مکان دیدنی خانه قدیمی‌ترین معبد جهان اسـت، مسافران سنگ نگاره‌هایي را در بین حلقه‌هاي‌ سنگی غول‌پیکر و ستون‌هایي کـه تا ده تن وزن دارند، پیدا میکنند.

 

مگالیت هاي‌ کشف شده ان؛ جامعه اي را بـه نمایش میگذارد کـه بسیار پیشرفته تر از سایر همتایان خود بود، نشانه ي دیگری از تمدن و پیشگام بودن این منطقه از دنیا این اسـت کـه قدمت گوبکلی تپه حدود 6000 سال از استون هنج انگلیس بیشتر اسـت.

 


مطالب مشابه: ترسناک ترین مقصد گردشگری خالی از سکنه جهان + عکس


 

در پایان

در حالی کـه می تواني چیزهای زیادی از این مردمان ماقبل تاریخ بیاموزیم، شاید مسحورکننده‌ترین قسمت داستان، نقاط کور و مرموزی اسـت کـه هنوز قادر بـه درکشان نشده‌ایم. بسیاری از ویرانه‌هاي‌ باستانی، مملو از اسرار هزار ساله هستند کـه حتی کنجکاوترین افراد را هم گیج و متحیر می کند.

جدیدترین مطالب سایت