11 جزیره متروکه جذاب در سراسر جهان (عکس)

11 جزیره متروکه جذاب در سراسر جهان (عکس)

از جزیره راس هند گرفته تا جزیره پووگلیا در ایتالیا، داستان های متروکه شدن این جزایر هم ترسناک و هم شوم است. ما در این قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شما همراهان عزیز لیستی از 11 جزیره متروکه جذاب در سراسر جهان را منتشر کرده ایم.

 

جزایر متروکه جذاب در سراسر جهان

چه اتفاقاتی منجر به رها شدن یک جزیره می شود؟ همه چیز از نبرد با طبیعت، مشکلات اقتصادی، درگیری های انسانی، و به سادگی، برنامه ریزی ضعیف باعث شده است که مردم در هر لحظه جزیره را ترک کنند.

 

در بیشتر موارد، پیشینه ها قابل درک هستند، اما برای برخی، تاریخ شوم تر است. حقایق واقعی آمیخته با تزیینات تیره توسط ساکنان محلی اطراف، محیط‌های شبح‌باری را ایجاد می‌کند، به‌ویژه از یک جزیره به عنوان یکی از تسخیر شده‌ترین جزیره‌های جهان یاد می‌شود.  در زیر، 11 مورد از جذاب‌ترین جزیره‌های متروکه و داستان‌های پشت سر خالی شدن آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

 

1. روستای هوتووان (جزیره شنگشان، چین)

روستای هوتووان (جزیره شنگشان، چین)

روستای دورافتاده هوتووان که زمانی محل زندگی بیش از 2000 ماهیگیر و خانواده‌هایشان بود، در اوایل دهه 1990 رها شد، زیرا ساکنان آن در جستجوی آموزش و منابع بهتر از آنجا دور شدند. امروزه، طبیعت روستا را با ده ها خانه سنگی در حال فروپاشی پوشیده از پوشش گیاهی احیا کرده است. این سایت وهم‌آور است، اما صدها گردشگر را از دیدن این جزیره برای تماشای خانه‌های متروکه باز نمی‌دارد.

 


مطالب مشابه: لاکچری ترین جزایر خصوصی جهان + عکس


 

2. جزیره کینگ (آلاسکا، ایالات متحده آمریکا)

جزیره کینگ (آلاسکا، ایالات متحده آمریکا)

در حدود 40 مایلی غرب سرزمین اصلی آلاسکا، جزیره کینگ و دهکده شبح‌وار کنار صخره Ukivok، یک جامعه سابق اینوپیات، قرار دارد. جامعه زندگی خود را از دریا، شکار خرچنگ و فوک در زمستان در حالی که در ماه های تابستان ماهیگیری می کند، ساخته است.

 

اگرچه در مقطعی این منطقه نزدیک به 200 سکنه را در خود جای داده بود، اما متأسفانه در سال 1959 هنگامی که اداره امور هند تنها مدرسه روستا را تعطیل کرد، آنها مجبور به ترک جزیره شدند. خانه‌های رو به ویرانی و ساختمان‌هایی که روی پایه‌ها ساخته شده‌اند، تنها چیزی است که از روستای سابق باقی مانده است.

 

3. جزیره اسپینالونگا (یونان)

جزیره اسپینالونگا (یونان)

جزیره اسپینالونگا در طول قرن ها نقش های زیادی ایفا کرده است. در اواخر قرن شانزدهم، ونیزی‌ها استحکاماتی در جزیره ساختند تا از مسیرهای تجاری در برابر حملات دزدان دریایی و ترک‌های عثمانی دفاع کنند، اما در قرن بیستم اوضاع به سمت تاریکی رفت.

 

بین سال‌های 1903 و 1957، این کلنی یک مستعمره جذامیان و یکی از آخرین مستعمرات این چنینی در اروپا بود. لکه ننگ اطراف جزیره برای چندین دهه ادامه داشته است، اما رمان سال 2005، جزیره، اثر ویکتوریا هیسلوپ، داستان اسپینالونگا و ساکنان آن را به اشتراک گذاشت و به انسانی کردن تجربه آنها کمک کرد.

 

4. جزیره هاشیما (گونکانجیما، ژاپن)

جزیره هاشیما (گونکانجیما، ژاپن)

هاشیما که به دلیل شکلش (به ژاپنی گونکانجیما) به «جزیره کشتی جنگی» معروف است، جزیره‌ای متروک است که در حدود 10 مایلی ناکازاکی قرار دارد. این جزیره به معادن زغال سنگ زیر دریا نزدیک بود و در اواخر قرن نوزدهم پس از خرید آن توسط شرکت میتسوبیشی به نماد صنعتی شدن ژاپن تبدیل شد و به افزایش جمعیت به بیش از 5000 نفر در سال 1959 کمک کرد.

 

اما تا سال 1974، نفت جایگزین زغال سنگ و مردم شد. شروع به دور شدن کرد و جزیره را به زوال گذاشت. اخیراً به روی گردشگران باز شد تا خرابه‌هایی را که در فیلم جیمز باند در سال 2012 به نام Skyfall به نمایش گذاشته شده بود، کشف کنند.

 

5. جزیره راس (هند)

جزیره راس (هند)

جزیره راس با نام رسمی جزیره نتاجی سوبهاس چاندرا بوز، یک شهرک بریتانیایی بود که حدود یک قرن در آن مستعمره کیفری بود. یک زلزله بزرگ در سال 1941 و تهاجم ژاپنی ها به بسیاری از زیرساخت ها آسیب رساند. نیروی دریایی هند سرانجام در سال 1979 جزیره راس را پس گرفت و یک پایگاه نظامی کوچک ساخت، اما گردشگران هنوز هم می توانند از بقایای مستعمره کیفری سابق و چند مغازه سوغاتی دیدن کنند.

 


مطالب مشابه: آشنایی با بزرگ‌ترین جزیره رودخانه‌ای جهان + تصاویر


 

6. جزیره پووگلیا (ایتالیا)

جزیره پووگلیا (ایتالیا)

جزایر ترسناک و دنج جهان

از بین تمام جزایر متروکه ای که ما در مورد آنها تحقیق کردیم، Poveglia مسلما تاریک ترین تاریخ را دارد. (احتمالاً به همین دلیل است که آن را در زمره تسخیرشده‌ترین مکان‌های دنیا می‌دانند.) پووگلیا در تالاب زیبایی بین ونیز و لیدو قرار گرفته است و در سال 421 پس از میلاد به عنوان پناهگاهی برای افرادی که از مهاجمانی که سرزمین اصلی ایتالیا را ویران کرده بودند، فرار کردند. برای قرن ها، جامعه در صلح زندگی می کرد تا اینکه به طور طبیعی قبل از تبدیل شدن به یک مستعمره قرنطینه در طول طاعون بوبونیک، کاهش یافت.

 

تبعید به پووگلیا به حکم اعدام تبدیل شد. هزاران نفر در آنجا در شرایط اسفناکی جان باختند. سال ها بعد، در اواخر دهه 1800، پووگلیا یک آسایشگاه بد ساخت برای بیماران روانی را در خود جای داد که باعث افزایش شهرت وحشتناک آن شد. امروزه، کل جزیره متروکه شده است، مردم محلی و گردشگران از بازدید منع شده اند، و طبق گزارش ها، ماهیگیران تمایل دارند از مکان نفرین شده دور شوند.

 

7. تورتوگا خشک (فلوریدا)

تورتوگا خشک (فلوریدا)

درای تورتوگا در فلوریدا کیز که توسط کاشف اسپانیایی خوان پونس د لئون در سال 1513 نامگذاری شد، زمانی یک راهرو حمل و نقل شلوغ و دروازه کشور به سمت خلیج مکزیک بود. در سال 1847، ساخت و ساز در قلعه جفرسون به مساحت 700000 فوت مربع، که برای محافظت از کانال کشتیرانی در نظر گرفته شده بود، آغاز شد، اما هرگز به عنوان یک قلعه به طور کامل عملیاتی نشد.

 

در عوض، این سازه فراریان جنگ داخلی و چهار توطئه‌گر را در ترور آبراهام لینکلن زندانی کرد. پس از اینکه نیروی دریایی این پایگاه را در سال 1874 رها کرد، رئیس جمهور روزولت قلعه را به یک بنای تاریخی ملی و کل مجمع الجزایر را به عنوان پارک ملی تبدیل کرد. فقط با قایق یا هواپیمای دریایی قابل دسترسی است، امروزه یک مکان محبوب غواصی و کمپینگ است.

 

8. کلاین (کوراسائو)

کلاین (کوراسائو)

تنها شش مایلی در جنوب شرقی کوراسائو، جزیره کوچک خالی از سکنه Klein Curaçao (هلندی به معنای “کوچک”) قرار دارد. در نگاه اول، این جزیره مانند یک اقامتگاه زیبا در کارائیب به نظر می رسد. اما همه چیز آنطور که به نظر می رسد نیست. در بیش از نیم مایل مربع زمین یک فانوس دریایی متروک، کشتی های غرق شده، چندین ساختمان سنگی فروریخته و یک محل دفن با تعداد انگشت شماری قبر وجود دارد.

 

در طول تجارت برده، این جزیره توسط شرکت هند غربی هلند برای قرنطینه افراد برده شده که از آفریقا به دریای کارائیب منتقل می شدند، استفاده می شد. برای بسیاری، این جزیره آخرین محل استراحت آنها شد.

 

9. جزیره سواکین (سودان)

جزیره سواکین (سودان)

سواکین که در دریای سرخ واقع شده، جزیره متروکه ای است که زمانی بندر بوده است. بندر جزیره سواکین توسط رامسس سوم در قرن 10 قبل از میلاد به عنوان منبعی برای تجارت توسعه یافت و ثروت و رفاه را برای منطقه به ارمغان آورد. در طول قرن نوزدهم، سواکین به مرکزی برای تجارت برده در شرق آفریقا تبدیل شد، که در نهایت پس از لغو تجارت برده از بین رفت.

 

10. جزیره فریب (قطب جنوب)

جزیره فریب (قطب جنوب)

برخی از جزایر متروک جمعیت خود را در طول زمان یا به دلیل مسائل اجتماعی از دست دادند در حالی که برخی دیگر به دست طبیعت افراطی متروک شدند. برای جزیره فریب دلیل ساده بود: یک آتشفشان نه یک بار بلکه دو بار فوران کرد و تقریباً همه چیز را در مجاورت خود ویران کرد.

 

دو فوران در این جزیره در اواخر دهه 1960 تقریباً همه چیز را به خاکستر تبدیل کردند. امروزه این جزیره غیرقابل سکونت است، اما به دلیل مناظر ماورایی، سواحل ماسه‌ای سیاه، حیات وحش، و حتی برای غوطه‌ور شدن در چشمه‌های آب گرم طبیعی جزیره، یک جاذبه گردشگری برتر است.

 

11. جزیره مامولا (مونته نگرو)

جزیره مامولا (مونته نگرو)

جزیره مامولا نمونه‌ای از مکانی با تاریخ دلخراش است که برای دهه‌ها متروکه بود و اکنون فرصتی دوباره برای زندگی پیدا می‌کند. در سال 1853، ژنرال اتریش-مجارستانی لازاروس فون مامولا قلعه ای در جزیره ای در نزدیکی مونته نگرو امروزی برای دفاع از خلیج کوتور ساخت. با این حال، این جزیره در طول جنگ جهانی دوم بدنام شد، زمانی که به اردوگاه کار اجباری تبدیل شد که توسط نیروهای بنیتو موسولینی اداره می شد.

 

پس از بسته شدن کمپ، ساختمان‌های جزیره (از جمله سلول‌های زندان) در حال فرو ریختن باقی ماندند تا اینکه یک شرکت سرمایه‌گذاری سوئیسی-مصری برای تبدیل قلعه به هتل جزیره مامولا، ملکی مجلل که در آوریل افتتاح شد، وارد شد.

 


مطالب مشابه: بهترین اقامتگاه های جزیره خصوصی برای سفر در سال 2023


 

در پایان

از میان بسیاری از مکان‌های دنیا که توسط ساکنانشان رها شده‌اند و در گمنامی و ویران شدن رها شده‌اند، جزایر بعید به نظر می‌رسند. چه چیزی را در جزیره دوست ندارید؟ با این حال ده‌ها جزیره پراکنده در سراسر اقیانوس‌های جهان وجود دارد که توسط ساکنانشان خالی از سکنه شده و همه آنها را فراموش کرده‌اند.

جدیدترین مطالب سایت