خانه ذن ؛ سبکی نو از خانه های کوچک چوبی (+عکس)

خانه ذن ؛ سبکی نو از خانه های کوچک چوبی (+عکس)

اینبخش بـه معرفی خانه ذن و سبک طراحی ان پرداخته ایم ، سبکی کـه امروزه طرفداران بسیاری دارد ، زیرا در عین سادگی فضای دلنشینی را ایجاد میکند تا بتوان روزمرگی خودرا با آرامش بیشتری سپری کرد. برای آشنایی بیشتر از خانه ذن با این مقاله خواندنی از مجله جامع تالاب همراه باشید.

 

معرفی خانه ذن

خانه ذن Jan Tyrpekl در واقع بـه یک ساختمان کوچک و منحصر بـه فردی بر روی پایه هاي‌ مستقل ساکن در مزرعه اي اشاره دارد کـه محل مناسبی برای دامداری و هم رویداد های اجتماعی اسـت. این خانه کـه اطرافش با یک باغ میوه و توسط درختان بالغ احاطه شده، درست مانند کهن الگویی اسـت کـه مجهز بـه تراس شده اسـت.

 

این سازه بـه علت ارتفاعی کـه دارد خودرا از ساختار سازه هاي‌ دیگر متمایز ساخته و  بـه فضای اطراف اجازه میدهد تا آزادانه زیر پایه ها جریان داشته باشند.یک تجربه فوق العاده و منحصر بـه فرد را میان آرامش زیبای درختان رقم میزند و خانه ذن را معرفی میکند. این پروژه در چشم انداز آرام هینبورگ آندر دنو در شرق اتریش، واقع شده اسـت.

 

معرفی خانه ذن

 

طراحی چوبی مورد نظر، با تمرکز بر غوطه وری در دل طبیعت، فضایی مملو از آرامش و سکوت زیبا را برای استراحت، خواب و نشستن در اطراف آتش ارائه میدهد. بنابر این، هدف معماران ایجاد فضایی متناسب با این فعالیت‌ هاي‌ خاص، همگی دریک ساختار فشرده و بر فراز زمین روی پایه ‌هایي ویژه بوده اسـت کـه بـه منجر بـه نتیجه بسیار عالی شده اسـت.

 

هسته اصلی این طرح ارتباط مستقیم با چشم انداز طبیعی منطقه اسـت کـه این امر با استفاده از دیوارهای شیشه اي محقق شده اسـت. مانند لانه پرندگان، این پروژه نیز تقریباً چهار متر بالاتر از سطح زمین قرار دارد و احساس آرامش و امنیت و همچنین صمیمیت را بـه مخاطب خود تلقین می‌کند.طبق گزارش منتشر شده مساحت ساخت 30 متر مربع و تاریخ تکمیل سال 2023 اسـت.

 

معرفی خانه ذن

 


مطلب مشابه:13 کاخ متروکه تاریخی از سراسر جهان + عکس


 

معنای لغوی ذن

ذن «بـه انگلیسی: Zen» مکتبی ماهایانه در مذهب بودایی اسـت کـه در دوران تانگ در چین شکل گرفته و تأکید فراوانی بر تفکر لحظه بـه لحظه و ژرف‌نگری بـه ماهیت اشیا جانداران و… بـه وسیله تجربه مستقیم دارد. این مکتب طبق معمولً تعالیم خودرا بـه صورت‌هایي از مقایسهٔ تناقضات دو چیز می‌آموزد کـه این دقیقاً چیزی شبیه کاریست کـه در آیین یین و یانگ صورت می‌پذیرد.

 

معنای لغوی ذن

 

ذن «مدتیشنی» ناظر بر چهار لایه :

شاهد بودن بر محیط اطراف شامل صداها، بوها، نورها و احساس سرما و گرما اسـت و نشستن یا خوابیدن و آرام گرفتن از محیط پیرامون را میتوان لایه نخست نام برد.
لایه دوم ناظر بودن بر ذهن اسـت و آرام کردن ذهن و دور کردن پریشانی‌ها. در واقع میتوان گفت بـه معنای آنکه با افکار و اندیشه‌ها نجنگیم، از ان‌ها فرار نکنیم و ان‌ها رابا صفت هاي‌ زشت یا زیبا خوب یا بد جدا نکنیم.
لایه سوم جسم اسـت کـه بر تک تک نقاط بدن و وانهادگی و آرامش ان‌ها ناظر باشیم بدین معنی کـه هر بخش را یا از سر تا پایین یا از پایین تا سر یک بـه یک عضلات را منبسط و آزاد میکنیم.
لایه چهارم تنفس اسـت کـه طی ان ریتم و موزیک طبیعی تنفس را شاهد هستیم بـه صورته: ۴ ثانیه نفس کشیدن ۴ ثانیه حبس ۴ ثانیه بازدم ۴ ثانیه خنثی

 


مطلب مشابه:عکس هایی از معماری عجیب غار خربس


 

نمونه ای از ترسیم خانه ذن

همانگونه کـه در طراحی زیر مشاهده می‌شود بنا بر روی پایه هاي‌ مستقل نهاده شده اسـت و اطراف سازه را نیز درختان احاطه کرده اند.

نمونه ای از ترسیم خانه ذن

سبکی نو از خانه های کوچک چوبی

نمونه ای از ترسیم خانه ذن

 

نمونه ای از ترسیم خانه ذن

نمونه ای از ترسیم خانه ذن

نمونه ای از ترسیم خانه ذن

نمونه ای از ترسیم خانه ذن

 

نمونه ای از ترسیم خانه ذن

نمونه ای از ترسیم خانه ذن

 


مطلب مشابه:خانه های حبابی در سراسر جهان « 9 معماری عجیب»


 

در پایان

با توجه بـه مطالب تحقیقاتی در رابطه با خانه ذن کـه در مجله تالاب صورت گرفت میتوان از خانه ذن بـه عنوان پر آرامش ترین اقامتگاه یاد کرد کـه مملو از حس آرامش و سرشار از زیبایی هاي‌ طبیعت و حیوانات اسـت از همین رو داشتن چنین فضایی دور از دغدغه هاي‌ اجتماعی برای هر فرد توصیه میشود.مجله تالاب از این کـه در اینبخش از مجله نیز با ما همراه بودید از شـما سپاس گذار اسـت و قدردان حمایت شـما عزیزان و همراهان گرامی اسـت.

جدیدترین مطالب سایت