جستجو در تالاب

10 فستیوال سنتی دیدنی که باید در ژاپن ببینید

10 فستیوال سنتی دیدنی که باید در ژاپن ببینید

ژاپن خانه فستیوال هاي‌ فرهنگی شگفت انگیزی اسـت – بنابر این سفر خودرا در اطراف این جشن هاي‌ ژاپنی در کیوتو، اوزاکا و موارد دیگر برنامه ریزی کنید. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از بهترین جشنواره هایي «فستیوال سنتی دیدنی» کـه در ژاپن برگزار می شود را منتشر کرده ایم.

 

بهترین فستیوال های ژاپن در سال جدید

اگر می‌پرسید کدام فستیوال‌ها بهترین هستند، ما جذاب‌ترین و دیدنی‌ترین فستیوال‌هاي‌ ژاپن را در سراسر سال جمع آوری کرده‌ایم. از ویترین برفی در هوکایدو گرفته تا رقص خوشبوی تابستانی، این‌ها جشن هایي هستند کـه حتماً باید در زمانی کـه دراین کشور هستید از انها دیدن کنید.

 

1. جشنواره نبوتا Aomori، Aomori

جشنواره نبوتا Aomori، Aomori

جشنواره تابستانی Aomori Nebuta یک جشنواره آتش ژاپنی اسـت کـه در ان حداقل 20 شناور فانوس عظیم «مشهور بـه nebuta» در خیابان هاي‌ Aomori در شمال هونشو رژه می روند. این شناورهای رنگارنگ از کابوکی سنتی یا داستان‌هاي‌ افسانه‌اي ژاپنی الهام گرفته شده‌اند ودر هنگام رژه عصرانه روشن میشوند.

 

دراین جشنواره همچنین رقصندگان نبوتا رژه را همراهی میکنند، همراه با نوازندگانی کـه سازهایی مانند فلوت و طبل مینوازند. تعداد خیره‌کننده‌اي از مهمانان برای این جشن سالانه بـه آئوموری میروند، زمانی کـه شهر در طول مدت جشن میزبان تقریبا سه میلیون نفر اسـت.

 

یکی از محبوب ترین جشنواره هاي‌ کشور، جشنواره نبوتا Aomori درسال 1980 بـه عنوان یک دارایی مهم فرهنگی عامیانه ناملموس ژاپن تعیین شد. روز پایانی جشنواره را از دست ندهید، زمانی کـه شناورهای nebuta روی قایق ها در خلیج Aomori قرار میگیرند و بـه اطراف سفر می کنند.

 

این جشنواره بین 2 تا 7 آگوست هر سال برگزار میشود و رژه شناورها برای هر عصر بـه جز شب 7 آگوست برنامه‌ریزی شده اسـت – این زمانی اسـت کـه شناورها روی قایق‌ها در خلیج هستند.

 


مطالب مشابه: معرفی بهترین و شادترین فستیوال های جهان در سال 2023


 

2. کاندا ماتسوری، توکیو

کاندا ماتسوری، توکیو

کاندا ماتسوری یکی از سه جشنواره مهم توکیو اسـت کـه در اطراف معبد کاندا توکیو برگزار می شود. در واقع، این جشنواره بـه همراه جشنواره کیوتو گیون و تنجین ماتسوری اوزاکا یکی از سه جشنواره برتر ژاپن محسوب می شود.

 

این جشن‌ها حدود یک هفته طول می کشد، و مهم ترین ان رژه یک روزه در مناطق مرکزی توکیو کاندا، نیهونباشی، اوتمچی و مارونوشی اسـت کـه با میکوشی «زیارتگاه‌هاي‌ قابل حمل» از این محله‌ها همراهی میشود. کاندا ماتسوری در دوره ادو «1603-1868» بـه عنوان نمایشی از شکوفایی ادو «توکیو کنونی» هنگامی کـه نخستین شوگون توکوگاوا در آنجا مستقر شد، منشأ گرفت.

 

بـه کمی شانس نیاز دارید؟ امروزه این جشنواره جشن خوش اقبالی و سعادت محسوب می شود و یکی از بزرگ ترین موکب هاي‌ جشنواره در پایتخت اسـت. بـه علاوه، دیدن این منظره نادر اسـت زیرا جشنواره فقط درسال‌هاي‌ فرد برگزار میشود.

 

جشنواره بهار در اواسط ماه مه هر سال برگزار می شود و بـه مدت شش روز ادامه دارد و جشن هاي‌ اصلی در شنبه و یکشنبه هفته تعیین شده متمرکز اسـت. جشنواره بعدی برای می 2023 برنامه ریزی شده اسـت «تاریخ دقیق هنوز اعلام نشده اسـت».

 

3. چیچیبو یوماتسوری، سایتاما

چیچیبو یوماتسوری، سایتاما

چیچیبو یوماتسوری کـه بـه عنوان جشنواره شب چیچیبو شناخته می شود، جشنی سالانه اسـت کـه در معبد چیچیبو سایتاما برگزار می شود و بیش از 300 سال اسـت کـه جشن گرفته می شود. این یک میراث فرهنگی ناملموس یونسکو اسـت، و نکته برجسته این جا شناورهای عظیم با طرح هاي‌ تزیینی خیره کننده اسـت.

 

راهپیمایی عصر چهار شناور بزرگ را می بیند کـه در خیابان‌ها حرکت می کنند، همراه با شناورهای کوچک‌تر بـه نام کاسابوکو و موسیقی پر جنب و جوش فلوت و طبل تایکو. مناطق اطراف راهپیمایی می‌توانند واقعاً شلوغ باشند، اما هنوز چیزهای زیادی برای دیدن وجوددارد زیرا روز پایانی جشنواره دارای آتش بازی شگفت انگیز و تعدادی غرفه غذا و نوشیدنی اسـت.

 

معبد چیچیبو تقریبا 90 دقیقه از مرکز توکیو فاصله دارد، بنابر این اگر از قبل از پایتخت دیدن کرده باشید، جشنواره اي اسـت کـه بـه اسانی قابل دسترسی اسـت. بـه علاوه، یک نمایش بزرگ آتش بازی وجوددارد کـه در زمستان نادر اسـت – آتش بازی طبق معمولً یک چیز تابستانی در ژاپن اسـت.

 

این فستیوال هر سال در 2 و 3 دسامبر برگزار میشود و بیشتر جشن‌هاي‌ اصلی در روز دوم برگزار می شود، از جمله راهپیمایی بزرگ شناورها و نمایش آتش‌بازی.

 

4. سندای تاناباتا ماتسوری، میاگی

سندای تاناباتا ماتسوری، میاگی

تاناباتا یک جشنواره رایج در سراسر ژاپن اسـت کـه بـه عنوان “جشنواره ستاره” نیز شناخته می شود. این نسخه سندایی یکی از بزرگ ترین جشنواره هاي‌ تاناباتا در کشور اسـت و هرساله در اوایل ماه اوت برگزار می شود.

 

جشن‌ها در مرکز شهر سندای برگزار می شوند و برجسته‌ترین ان‌ها پخش‌کننده‌هاي‌ رنگارنگ هستند کـه طول ان‌ها می تواند بـه 5 متر برسد ودر مرکز خرید اصلی شهر راه‌اندازی شود. این تزئینات شاد توسط مغازه هاي‌ محلی، مشاغل، مدارس و حتی گروه هاي‌ اجتماعی ساخته می شود.

 

بـه غیر از تماشای استریمرهای زیبا، اجرای موسیقی زنده، رقص‌هاي‌ سنتی، فروشندگان غذا، و نمایش آتش‌بازی برای شروع جشنواره در عصر 5 آگوست نیز وجوددارد.

 

این جشن بـه طور سنتی در هفتمین روز از هفتمین ماه سال بر اساس تقویم قمری جشن گرفته می شد. زمانی کـه ژاپن بـه تقویم شمسی چرخید، این جشنواره بـه آگوست منتقل شد و اکنون همه ی ساله از 6 تا 8 آگوست برگزار میشود و جشن‌ها در شامگاه 5 آگوست آغاز می شود.

 

5. توکوشیما آوا اودوری، توکوشیما

توکوشیما آوا اودوری، توکوشیما

این جشن سالانه در توکوشیما برگزار می شود و یکی از معروفترین فستیوال هاي‌ رقص تابستانی در ژاپن اسـت. هر سال هزاران بازدیدکننده بـه توکوشیما می آیند تا مردمی را کـه بـه عنوان «رقص احمق‌ها» شناخته می شود، با قدمتی بیش از 400 سال، تماشا کنند. جشن‌هایي در طول روز برگزار می شود، اما رویداد اصلی در عصر زمانی رخ میدهد کـه گروه‌ها در خیابان‌هاي‌ مرکز شهر توکوشیما می‌رقصند.

 

رقصندگان با آلات موسیقی سنتی کـه ضرب موزیک را تنظیم می کنند همراهی می کنند. زنان عموماً یوکاتای رنگارنگ «کیمونوی تابستانی» می پوشند در حالی کـه مردان لباس شادی «کت هاي‌ سبک وزن با آستین هاي‌ راسته» می پوشند.

 

علاوه بر راهپیمایی رقصندگان، جشنواره شاهد تعدادی صحنه برای اجرای گروه رقص حرفه اي اسـت. دیگر جذابیت هاي‌ مهم غرفه هاي‌ غذا و بازی هاي‌ جشن اسـت. حتی ممکن اسـت بتوانید بـه یک یا دو رقص بپیوندید تا حرکات خودرا نشان دهید – پس خجالتی نباشید!

 

Awa Odori در فصل اوبون «زمانی کـه تصور می شود ارواح متوفی از قلمرو زندگی بازدید می کنند» در اواسط ماه اوت برگزار می شود. بـه طور کلی از 12 تا 15 آگوست برگزار می شود.

 


مطالب مشابه: 11 فستیوال جالب و باشکوه جهان «عکس + فستیوال »


 

6. کیوتو گیون ماتسوری، کیوتو

کیوتو گیون ماتسوری، کیوتو

فستیوال سنتی دیدنی

کیوتو گیون ماتسوری جشنواره سالانه زیارتگاه یاساکا اسـت کـه سابقه اي بـه حدود 1100 سال دارد. این جشنواره بـه همراه کاندا ماتسوری توکیو و تنجین ماتسوری اوزاکا یکی از سه جشنواره برتر ژاپن محسوب می شود. این جشن ها در کل ماه جولای برگزار می شود، اما نکته برجسته، صفوف 33 شناور بزرگ مشهور بـه یاماهوکو اسـت کـه در خیابان هاي‌ کیوتو رانده می شوند.

 

تقریبا همه ی شناورها – یا بـه طور دقیق 29 شناور – دارایی هاي‌ فرهنگی ملموس مهم هستند. یک راهپیمایی اصلی بزرگ و بـه دنبال ان یک راهپیمایی کوچک تر در تاریخ بعدی وجوددارد.

 

از آنجایی کـه جشنواره یک ماه کامل را در بر میگیرد، تا زمانی کـه در ماه جولای در کیوتو هستید، چیزی برای همه ی وجوددارد کـه ببینند. تعدادی رویداد حاشیه‌اي وجوددارد کـه بـه راهپیمایی اصلی منتهی میشود: تماشای مردم محلی کـه شناورهای پرآذین را جمع میکنند، نمایش‌هاي‌ صفحه‌نمایش تاشو با تزئینات زیبایی را در خانه‌هاي‌ شهری سنتی کیوتو ببینید، و موارد دیگر.

 

این فستیوال در طول ماه جولای برگزار میشود، همراه با راهپیمایی بزرگ شناورها برای 17 جولای برنامه ریزی شده اسـت. همچنین دومین راهپیمایی کوچک تر در 24 جولای وجوددارد.

 

7. تنجین ماتسوری، اوزاکا

تنجین ماتسوری، اوزاکا

بی شک یکی از معروفترین فستیوال هاي‌ اوزاکا، تنجین ماتسوری نیز یکی از سه جشن بزرگ سنتی ژاپن بـه همراه گیون ماتسوری کیوتو و کاندا ماتسوری توکیو اسـت. Tenjin Matsuri بـه معبد تنمانگو اوزاکا گره خورده اسـت و خدای معبد Sugawara no Michizane، خدای دانش را گرامی می دارد. روز اول جشنواره شامل مراسمی اسـت کـه در محوطه حرم انجام می شود، در حالی کـه روز دوم شامل دو راهپیمایی اسـت – یکی در خشکی و دیگری روی آب.

 

در اولی مردمی با لباس‌هاي‌ رنگارنگ در خیابان‌ها رژه میروند، برخی با لباس شخصیت‌ها، برخی بـه عنوان رقصنده شیر، بـه‌علاوه برخی از نوازندگان واقعی. دو میکوشی «زیارتگاه قابل حمل» نیز از طریق خیابانها بـه رودخانه اوکاوا آورده می شود. سپس، در عصر، زیارتگاه ها را بر روی قایق ها بار می کنند و دسته روی آب حرکت می کنند، با قایق هاي‌ ویژه اي کـه در رودخانه شناور هستند و نمایش آتش بازی.

 

راهپیمایی در امتداد رودخانه اوکاوا این جشنواره را منحصربه‌فرد می کند – میتوانید از کنار رودخانه شاهد عبور قایق‌هایي باشید کـه حامل نوه «تئاتر کلاسیک ژاپنی» و بونراکو «عروسکی» هستند. این رودخانه همچنین با غرفه هاي‌ غذا و نوشیدنی پوشیده شده اسـت.

 

این جشنواره برای روزهای 24 و 25 جولای هر سال برنامه ریزی شده اسـت. جشن هاي‌ اصلی در روز دوم برگزار می شود، از جمله رژه خیابانی، راهپیمایی روی رودخانه، و همچنین یک نمایش آتش بازی آب و هوایی.

 

8. جشنواره کاراتسو کانچی، حماسه

جشنواره کاراتسو کانچی، حماسه

جشنواره Karatsu Kunchi در شهر Karatsu در استان Saga، درست در جنوب غربی فوکوکا برگزار می شود. این رویداد پاییزی یک فصل برداشت پربار را جشن می‌گیرد و می بیند کـه شناورهای بزرگ هیکیاما در خیابانها از معبد کاراتسو تا ساحل نیشینو رژه می روند. این یقیناً یکی از فستیوال‌هاي‌ فتوژنیک‌تر اسـت – ساخت شناورهای دقیق میتواند تا سه سال طول بکشد و حتی با طلا و نقره تزئین شده‌اند. نخستین عصر جشنواره شاهد هیکیامای بزرگی اسـت کـه با فانوس ها پوشیده شده ودر خیابان هاي‌ پر نور رژه می روند.

 

شناورهایی کـه دراین فستیوال استفاده می شوند، شبیه شناورهای دیگری هستند کـه در سراسر ژاپن میبینید. برخی از آن ها 7 متر قد دارند و بـه اشکال چشمگیر مانند شیر، ماهی هاي‌ رنگارنگ و حتی اژدهایان در حال پرواز هستند.

 

این جشنواره از 2 تا 4 نوامبر برگزار میشود. اگر نمیتوانید بـه جشنواره برسید، کاراتسو همان‌ گونه ارزش دیدن دارد: شناورهای نمادین در بقیه ایام سال دریک سالن نمایشگاه نمایش داده می شوند.

 

9. هاکاتا دونتاکو ماتسوری، فوکوکا

هاکاتا دونتاکو ماتسوری، فوکوکا

Hakata Dontaku Matsuri در فوکوکا بزرگ ترین جشنواره ژاپن در تعطیلات هفته طلایی در ماه مه اسـت. 30000 نفر در ان شرکت میکنند و این جشنواره با دو رژه عظیم بـه نام Hakata Matsubayashi کـه در خیابان‌هاي‌ فوکوکا حرکت می کنند، بـه اوج خود می رسد. این جشنواره دو روزه کـه برای بیش از 800 سال جشن گرفته می شود، مردم محلی فوکوکا و منطقه کیوشو را میبیند کـه در خیابان‌هاي‌ شهر رقص می کنند، همراه با گروه‌هاي‌ موسیقی راهپیمایی.

 

شرکت‌کنندگان طبق معمولً لباس‌هاي‌ سنتی و روشن می پوشند و شش شناور بزرگ بـه نام هانا جیدوشا نیز وجوددارد کـه با گل‌هاي‌ تازه پوشانده شده و در بین راهپیمایی رانده می شوند. زمان بهتری برای نشان دادن حرکات صاف خود وجود ندارد زیرا عصر پایانی همه ی را تشویق می کند تا در رقص شرکت کنند تا جشنواره بـه اتمام برسد.

 

این فستیوال ارزش سفر بـه فوکوکا را دارد: علاوه بر رژه‌هاي‌ بزرگ، اجراهای زنده روی صحنه‌ها در سراسر شهر و همچنین غرفه‌هاي‌ غذا و نوشیدنی خوش‌نظم وجوددارد. رویداد های حاشیه اي در نزدیکی بندر هاکاتا را فراموش نکنید. این جشنواره در روزهای 3 و 4 می هر سال در تعطیلات هفته طلایی برگزار می شود.

 

10. جشنواره برف ساپورو، هوکایدو

جشنواره برف ساپورو، هوکایدو

شناخته شده ترین جشنواره زمستانی در ژاپن باید جشنواره برف ساپورو باشد. ماتسوری سالانه در شمال ساپورو، پایتخت هوکایدو برگزار میشود و مجسمه‌هاي‌ برفی و یخی تماشایی را در اطراف پارک اودوری شهر و چند مکان دیگر بـه نمایش میگذارد. علاوه بر نمایش‌هاي‌ برفی بزرگ تر، این رویداد همچنین دارای بیش از 100 مجسمه برفی کوچک تر و همچنین اجرای کنسرت اسـت.

 

منطقه سرگرمی ساپورو، سوکینو، همچنین 100 مجسمه یخی عجیب‌وغریب را بـه نمایش می گذارد، در حالی کـه تسودووم، مرکز اجتماعی ساپورو، دارای سرسره هاي‌ برفی تعاملی، رفتینگ و سایر فعالیت هاي‌ خانوادگی اسـت.

 

در حالی کـه این جشنواره هم در روز و هم در شب ارزش بازدید را دارد، در شب مجسمه هاي‌ برفی و یخی تا ساعت 10 شب «11 شب در منطقه سوکینو» روشن می شوند. این جشنواره همچنین دارای تعداد زیادی فعالیت خانوادگی برای کودکان اسـت.

 

جشنواره برف ساپورو هرماه فوریه بـه مدت یک هفته در پارک اودوری و همچنین منطقه سرگرمی سوکینو برگزار می شود. جشنواره 2023 از 4 تا 11 فوریه برگزار می شود.

 


مطالب مشابه: کثیف ترین فستیوال های دنیا «+عکس»


 

در پایان

هر سال فستیوال هاي‌ جذاب و جالبی و باشکوه زیادی در جهان برگزار میشود کـه بـه شادی و نشاط مردم ان کشورها کمک بسیاری می کند . فستیوال ها نه تنها باعث شادی مردم ان کشور بلکه باعث جذب گردشگر و تبلیغ ان کشور در رسانه ها میشود. عده اي از فستیوال ها هم ریشه تاریخی دارد و از گذشته تا بـه امروز همان‌ گونه برگذار می شود.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
صدای زیبای این آقا حتما شما را شگفت زده خواهد کرد (فیلم)
صدای زیبای این آقا حتما شما را شگفت زده خواهد کرد (فیلم)