10 کلیسای خارق العاده در سراسر جهان (عکس)

10 کلیسای خارق العاده در سراسر جهان (عکس)

چه در دامنه کوه واقع شده باشد، چه در طبیعت احاطه شده باشد یا حتی از صخره حکاکی شده باشد، دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز 10 کلیسای خارق العاده در سراسر جهان وجوددارد کـه ارزش سفر برای دیدن آن ها را دارد.

 

زیباترین کلیساهای سراسر دنیا

کلیساها هنوز نقش بسیار مهمی در مناظر بیشتر شهر های سراسر جهان دارند. برخی از زیباترین و الهام بخش ترین ساخته هاي‌ جهان کلیساها هستند و صرف نظر از اعتقادات مذهبی و وابستگی ما، هر شخصی میتواند از کلیساها بـه خاطر دستاوردهایشان در معماری قدردانی کند.

 

1. زیارتگاه بانوی ما از لاس لاخاس، کلمبیا

زیارتگاه بانوی ما از لاس لاخاس، کلمبیا

تور ما از ده تا از دیدنی ترین کلیساهای جهان از کلمبیا آغاز میشود. این عبادتگاه در آمریکای جنوبی هم برای زائران و هم برای گردشگران روزمره بـه یک مکان ضروری تبدیل شده اسـت. تاریخچه ان بـه عنوان یک مکان زیارتی بـه قبل از کلیسای فعلی می‌رسد – درسال 1754؛ مریم باکره ظاهراً بـه دو زن آمریکایی کـه در طی یک طوفان بـه دنبال سرپناه بودند ظاهر شد و تعدادی زیارتگاه در طول سال‌ها برای بزرگداشت این واقعه ساخته شد.

 

ساخت این کلیسای نئوگوتیک توسط معمار کلمبیایی لوسیندو اسپینوزا و مهندس اکوادوری جی. گوالبرتو پرز، در دره اي کـه توسط رودخانه گوایتارا، در مرز با اکوادور تشکیل شده اسـت، درسال 1916 آغاز شد و کلیسا تکمیل شد ودر سال 1949 افتتاح شد. بالا رفتن بـه ارتفاع بیش از 330 فوت از رودخانه پایین، یقیناً سینمایی اسـت.

 


مطالب مشابه: شگفت انگیزترین کلیسا های دنیا + عکس


 

2. کلیسای Panagía Paraportianí، یونان

کلیسای Panagía Paraportianí، یونان

این کلیسا مشرف بـه دریای اژه یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای بیش از 400 کلیسا در جزیره یونانی میکونوس اسـت. ساختمان بیزانسی-سیکلادیک کـه قدمت ان بـه سال 1425 میرسد، در منطقه تاریخی شهر چورا قرار دارد.

 

بارزترین ویژگی ان این اسـت کـه در واقع پنج کلیسای مختلف اسـت کـه در طول قرن ها ساخته شده ودر نهایت بـه ساختار فعلی پیوسته اند. این کلیسا یا کلیساها در داخل دروازه شهر باستانی ساخته شده اسـت – Panagía Paraportianí بـه معنای “بانوی ما از دروازه جانبی” اسـت. با نمای بیرونی بدون تزئین و سفید کاری شده، نمونه اي چشمگیر از معماری سیکلادیک اسـت.

 

3. کلیساهای گورمه، ترکیه

کلیساهای گورمه، ترکیه

یکی از برجسته‌ترین نقاط منطقه کاپادوکیه ترکیه، سازه‌هاي‌ رهبانی فراوان ان اسـت کـه در قله‌هاي‌ آتشفشانی این منطقه حک شده‌اند، در جایی کـه اکنون یک موزه فوق‌العاده در فضای باز اسـت. کلیساهای دره گورمه از مشهور ترین کلیساها هستند. سازه‌هاي‌ زیبای غار توسط راهبان در قرن چهارم با نقاشی‌هاي‌ دیواری خیره‌کننده کـه بر روی دیوارهای داخلی بسیاری از ان‌ها نقاشی شده بود، ایجاد شد.

 

در حالی کـه غارها در ابتدا بـه عنوان صومعه خدمت می‌کردند، در طول قرن ها نمازخانه هاي‌ متعدد، سفره خانه ها و حتی خانه ها نیز در این جا در صخره ها حک شده بودند. کلیساهای گورمه درسال 1985 بـه لیست میراث جهانی یونسکو اضافه شدند.

 

4. کلیسای سنت جورج، اتیوپی

کلیسای سنت جورج، اتیوپی

کلیسای سنت جورج کـه قدمت ان بـه اواخر قرن دوازدهم تا اوایل قرن سیزدهم میرسد، یکی از 11 کلیسای یکپارچه اي اسـت کـه در لابیلا، در منطقه آمهارا اتیوپی، در توف آتشفشانی حک شده اسـت. این کلیسای ارتدکس اتیوپیایی کـه در زمان پادشاهی گبر مسقل لالیبلا ساخته شده اسـت، بـه عنوان هشتمین عجایب جهان توصیف شده اسـت.

 

این دره توسط یک دره بسیار باریک ساخته شده توسط انسان احاطه شده اسـت، در حالی کـه نقاشی هاي‌ دیواری داخل ان زندگی سنت جورج، یک سرباز رومی را بـه تصویر می‌کشد کـه حاضر بـه چشم پوشی از ایمان مسیحی خود نشد.

 

کلیساهای Lalibela بـه دو گروه تقسیم میشوند کـه توسط یک سنگر 80×80 فوتی جدا شده اند کـه نشان دهنده رودخانه اردن اسـت. این کلیساها در ارتفاع حدود 8500 فوتی قراردارند و از طریق شبکه اي از تونل ها و هزارتوها قابل دسترسی هستند.

 

5. کلیسای سنت میشل d’Aiguilhe، فرانسه

کلیسای سنت میشل d’Aiguilhe، فرانسه

کلیسای سنت میشل کـه در تپه‌هاي‌ کمون Aiguilhe، کمتر از دو ساعت با ماشین از لیون فاصله دارد، بر فراز یک قله آتشفشانی 269 فوتی قرار دارد. کلیسای رومی کـه درسال 969 ساخته شد، بـه سنت مایکل، قدیس حامی قله‌هاي‌ کوهستانی تقدیم شده اسـت.

 

این سازه سنگی کـه از طریق پلکانی با 268 پله قابل دسترسی اسـت، توسط نویسنده رمانتیک فرانسوی Prosper Mérimée، «جواهری از معماری رومی» نامیده شد و منظره اي پانوراما از شهر در زیر ارائه می‌دهد. درسال 1247؛ برج ناقوس مورد اصابت صاعقه قرار گرفت و سپس در قرن نوزدهم بازسازی شد، در حالی کـه نقاشی‌هاي‌ دیواری نیز در ان دوره توسط نقاش فرانسوی آناتول داوورگن بازسازی شد.

 

6. کلیسای صلیب مقدس، ایالات متحده

کلیسای صلیب مقدس، ایالات متحده

طرح‌هاي‌ رسمی کلیسای صلیب مقدس در سدونا، آریزونا، بـه سفارش و طراحی، تا حدی توسط انسان‌دوست مارگریت برانسویگ استود، توسط معماران آگوست کی استروتز و ریچارد هین از انشن و آلن ایجاد شد. پس از افتتاح کلیسای کاتولیک درسال 1957؛ بـه سرعت بـه یکی از برترین جاذبه هاي‌ گردشگری آریزونا تبدیل شد.

 

Staude از آسمان‌خراش‌هاي‌ آمریکایی و بـه‌ویژه ساختمان امپایر استیت الهام گرفته شده اسـت، در حالی کـه صلیب آهنی 90 فوتی کیت مونرو مجسمه‌ساز برجسته‌ترین نقطه این ساختمان اسـت. این کلیسا یک بنای دیدنی منحصر بـه فرد در چشم انداز صحرایی ناهموار و زیبا اسـت. دیوارهای بتنی ان تضاد واضحی با صخره هاي‌ قرمز رنگ اطراف ایجاد میکند.

 


مطالب مشابه: معرفی کلیسای بگونیا در اسپانیا «عکس»


 

7. کلیسای Stykkishólmskirkja، ایسلند

کلیسای Stykkishólmskirkja، ایسلند

این کلیسای لوتری آینده‌نگر در شبه‌جزیره Snaefellsnes توسط معمار Jón Haraldsson طراحی شده اسـت. کلیسای سیمانی و برج ناقوس ان کـه درسال 1990 افتتاح شد، در زیبای Stykkishólmsbær، یک دهکده ماهیگیری کوچک با جمعیتی بیش از 1000 نفر در غرب ایسلند یافت میشود. خطوط براق کلیسا کـه از دور قابل مشاهده اسـت، کـه آسمان را سوراخ میکند، منظره خارق العاده اي را ارائه میدهد.

 

8. کلیسای بورگوند استو، نروژ

کلیسای بورگوند استو، نروژ

ساخت این کلیسای چوبی قرون وسطایی کـه درروستای بورگوند، تقریبا سه ساعت با ماشین از برگن فاصله دارد، در اواخر قرن دوازدهم آغاز شد. این کلیسا در نروژ کـه یکی از میراث جهانی یونسکو اسـت، یکی از بهترین کلیساهای حفظ شده دراین کشور محسوب میشود. «این نام از چوب‌هاي‌ چوبی یا تخته‌هاي‌ چوبی عمودی گرفته شده اسـت کـه برای تشکیل دیوارهای ان استفاده میشد.»

 

در طول قرن نوزدهم، بسیاری از کلیساهای چوبی تاریخی نادیده گرفته شدند و برخی دیگر عمداً تخریب شدند تا راه را برای ساختمان‌هاي‌ جدیدتر باز کنند. نقاش بزرگ مناظر رمانتیک، یوهان کریستین کلوزن دال، با برجسته کردن زیبایی و اهمیت تاریخی آن ها، خاطرجمعی می‌دهد کـه بسیاری از انها بـه عنوان نشانه هاي‌ تاریخی محافظت می‌شوند.

 

9. کلیسای کادت، آکادمی نیروی هوایی ایالات متحده، ایالات متحده

کلیسای کادت، آکادمی نیروی هوایی ایالات متحده، ایالات متحده

نمازخانه کادت آکادمی نیروی هوایی ایالات متحده کـه درسال 1962 افتتاح شد، 150 فوت ارتفاع دارد و یکی از قابل توجه ترین ساختمان هاي‌ مذهبی مدرنیستی ایالات متحده اسـت. این کلیسا کـه توسط معمار والتر نتچ طراحی شده اسـت، با 17 گلدسته شیشه اي و پانل هاي‌ آلومینیومی تاج گذاری شده اسـت.

 

با ساختار فولادی و پنجره‌هاي‌ شیشه‌اي رنگی، نمازخانه مدرن با سفینه فضایی یا بال هواپیما مقایسه شده اسـت. کلیسای جامع مکانی برای مدیتیشن فراهم می‌کند کـه دانشجویان بودایی، کاتولیک، پروتستان، مسلمان و یهودی می‌توانند در ان عبادت کنند.

 

10. کلیسای Temppeliaukio، فنلاند

کلیسای Temppeliaukio، فنلاند

این کلیسای یکپارچه مدرنیستی توسط برادران و معماران فنلاندی Timo و Tuomo Suomalainen طراحی شد ودر سال 1969 تکمیل شد. این کلیسا مستقیماً در صخره هاي‌ گرانیتی تراشیده شد و دیوارهایی از 16 تا 26 فوت ارتفاع داشتند.

 

در بالای کلیسا، یک گنبد مسی با قطر 79 فوت روی تیرهای بتنی و 180 صفحه شیشه اي قرار دارد کـه فضا را پر از نور می‌کند. این کلیسا همچنین بـه دلیل آکوستیک عالی خود کـه بـه دیوارهای سنگی خشن ان نسبت داده میشود، مشهور اسـت و اغلب برای کنسرت ها از ان استفاده می‌شود.

 


مطالب مشابه: 12 کلیسای مدرن و دیدنی جهان «عکس»


 

در پایان

معماری مقدس تمایل بـه تجسم چشم‌اندازی از کلیساهای گوتیک با تکیه‌گاه‌هاي‌‌ پرنده یا کلیساهای باروک با نقاشی‌هاي‌‌ سقفی پرآذین دارد. اما، گرچه ممکن اسـت دارای مصالح مدرن یا سبک‌هاي‌‌ شیک‌تر باشند، اما کلیساهای معاصر می‌توانند بـه اندازه کلیساهای چند صد ساله خود شگفت‌انگیز باشند. معماران در سراسر جهان از عناصر سنتی معماری کلیسا استفاده کرده و انها را در ساختمان هاي‌‌ امروزی تفسیر کرده اند.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت