بروزرسانی : 21 آبان 1402

11 تا از زیباترین سالن های تئاتر در جهان (عکس)

11 تا از زیباترین سالن های تئاتر در جهان (عکس)

این سالن‌هاي‌ تئاتر خیره‌کننده کـه سبک‌ها و هدف را در بر میگیرند ثابت میکنند کـه فقط اجراهای میزبانی شده در داخل نیستند کـه می توان هنر تلقی کرد. ما دراین قسمت از مجله تالاب برای شـما همراهان عزیز فهرست از 11 تا از زیباترین سالن های تئاتر در جهان را منتشر کرده ایم.

زیباترین سالن تئاترهای دنیا

جدای از زیبایی شناسی خیره کننده انها، هیچ عنصر منحصر بـه فردی وجود ندارد کـه زیباترین تئاترهای جهان را تعریف یا متحد کند. برخی از انها قرن ها قدمت دارند، برخی کمتر از یک دهه. تعداد انگشت شماری بـه سبک هاي‌ مجلل و آراسته قرن نوزدهم طراحی شده اند و برخی دیگر با منحنی هاي‌ براق و سطوح صاف عصر مدرن طراحی شده اند.

1. سالن کنسرت والت دیزنی «لس آنجلس، کالیفرنیا»

سالن کنسرت والت دیزنی «لس آنجلس، کالیفرنیا»

خانه فیلارمونیک لس آنجلس، سالن کنسرت والت دیزنی توسط فرانک گری طراحی شد ودر سال 2003 افتتاح شد. این سازه گسترده نمونه اي اسـت کـه بـه طور مکرر از معماری ساختارشکنی ذکر شده اسـت و بـه عنوان یکی از پیچیده ترین سالن هاي‌ اجرا از لحاظ آکوستیک در جهان درنظر گرفته می‌شود.


مطالب مشابه: زیباترین سینماهای سراسر دنیا


2. Palau de la Música Catalana «بارسلونا، اسپانیا»

Palau de la Música Catalana «بارسلونا، اسپانیا»

Palau de la Música Catalana کـه در بارسلونا قرار دارد، تصویری چشمگیر از طراحی هنر نو کاتالان اسـت. این سازه کـه بر اساس دیدگاه معمار لوئیس دومنک اي مونتانر ساخته شده اسـت، در ابتدا برای یک انجمن کرال Orfeó Català طراحی شده بود. این تئاتر خیره کننده درسال 1997 بـه عنوان میراث جهانی یونسکو اعلام شد.

3. Palacio de Bellas Artes «مکزیکو سیتی، مکزیک»

Palacio de Bellas Artes «مکزیکو سیتی، مکزیک»

یکی از نمادین‌ترین مراکز فرهنگی مکزیک، Palacio de Bellas Artes میزبان برنامه‌هاي‌ متنوعی از جمله هنر، رقص و نمایش‌هاي‌ تئاتر بوده اسـت. تلفیقی از سبک هاي‌ مختلف معماری، از جمله آرت دکو و نئوکلاسیک، این ساختمان توسط آدامو بواری و فدریکو اي ماریسکال طراحی شده اسـت و دارای تزئینات داخلی اسـت کـه گیاهان مکزیکی، زندگی حیوانات، و ماسک هایي از سنت هاي‌ پیش از اسپانیایی را بـه تصویر میکشد.

4. اپرا گارنیه «پاریس، فرانسه»

اپرا گارنیه «پاریس، فرانسه»

اپرای گارنیه – کـه بـه عنوان کاخ گارنیه نیز شناخته میشود – در زمان امپراتور ناپلئون سوم ساخته شد، یک سالن اپرای 1979 صندلی در پاریس اسـت. این تئاتر کـه توسط چارلز گارنیر طراحی شده بود، بـه سبک ناپلئون سوم تصور شد کـه مجموعه اي از تزئینات و عناصر یادآور معماری باروک پالادیو رنسانس اسـت. نما مجموعه‌اي از مجسمه‌هاي‌ الهام‌گرفته از مضامینی مانند «هارمونی»؛ «موسیقی دستگاهی» و «رقص» را بـه نمایش می گذارد.

مهمانان همچنین میتوانند نیم تنه آهنگسازان مشهوری مانند بتهوون، موتزارت و روسینی را در میان ستون هاي‌ نمای بیرونی بیابند.

5. تئاتر بزرگ هاربین «هاربین، چین»

تئاتر بزرگ هاربین «هاربین، چین»

انحناهای ابریشمی تئاتر بزرگ هاربین ممکن اسـت ان را شبیه چیزی از یک فیلم فانتزی آینده نگر جلوه دهد، اما ساختمان خارق العاده محصول یک رویاهای امیدوارکننده نیست. این مرکز چند مکان کـه توسط معماران MAD طراحی شده ودر سال 2015 افتتاح شد، شامل یک تئاتر بزرگ، تئاتر کوچک تر و سالن هاي‌ تمرین متعدد اسـت.

با این حال، شاید منحصربه‌فردترین ویژگی این سازه این اسـت کـه طبق گزارش‌ها، مشتریان تشویق میشوند برای بازدید از مناظر از سقف ساختمان بالا بروند.

6. راج ماندیر «جیپور، هند»

راج ماندیر «جیپور، هند»

راج ماندیر، یک سینمای بزرگ در جیپور، صحنه نمایش هاي‌ متعدد فیلم هندی بوده اسـت. ساختار سبک آرت دکو توسط W. M. Namjoshi طراحی شده اسـت و دارای مجموعه اي از زیگزاگ ها و اشکال نامتقارن در نما اسـت.


مطالب مشابه: قدیمی ترین سینما های دنیا را ببینید + عکس


7. خانه اپرای سیدنی «سیدنی، استرالیا»

خانه اپرای سیدنی «سیدنی، استرالیا»

11 تا از زیباترین سالن های تئاتر در جهان

شاید هیچ تئاتری بـه اندازه خانه اپرای سیدنی فوراً قابل تشخیص نباشد. با یک خط سقف متمایز کـه بیشتر شبیه بادبان هایي اسـت کـه از طریق بندر عبور می کنند، این سازه بـه اسانی بـه عنوان یک شاهکار طراحی معاصر درنظر گرفته می‌شود. با این حال، تئاتر، طراحی شده توسط معمار دانمارکی Jørn Utzon، همچنین دارای یک تاریخ دراماتیک شامل هزینه هاي‌ ساخت و ساز بالن اسـت، کـه Utzon را مجبور بـه ترک پروژه کرد.

8. تئاتر سن کارلو «ناپل، ایتالیا»

تئاتر سن کارلو «ناپل، ایتالیا»

تئاتر سان کارلو کـه در ابتدا درسال 1773 افتتاح شد، قدیمی‌ترین خانه اپرای جهان اسـت کـه بـه طور مداوم فعال اسـت. این شاهکار بـه سفارش پادشاه بوربن چارلز هفتم ناپل و توسط جیووانی مدرانو طراحی شده اسـت.

9. اپرای دولتی وین «وین، اتریش»

اپرای دولتی وین «وین، اتریش»

اپرای دولتی وین کـه درسال 1869 تکمیل شد، نخستین ساختمان در جاده کمربندی وین بود، بلواری کـه منطقه تاریخی اینر اشتاد را احاطه کرده اسـت. ساختمان احیای رنسانس توسط معماران آگوست سیکارد فون سیکاردزبورگ و ادوارد ون در نول طراحی شده اسـت. در روز افتتاح ان؛ هم امپراتور فرانتس ژوزف اول و هم امپراطور الیزابت اتریش حضور داشتند.

10. سالن اشتاینمتز «اورلاندو، فلوریدا»

سالن اشتاینمتز «اورلاندو، فلوریدا»

سالن Steinmetz کـه در اورلاندو، فلوریدا واقع شده اسـت، یکی از پیشرفته ترین تئاترهای جهان اسـت. این سازه منحصربه‌فرد کـه در مرکز هنرهای نمایشی پزشک فیلیپس قرار دارد و توسط بارتون مایرز طراحی شده اسـت، روی ریل‌هاي‌ قطار فولادی قرار گرفته اسـت کـه بـه صندلی‌ها اجازه میدهد تا شکل و جهت‌گیری را بسته بـه نوع چیدمان مورد نیاز برای اجراهای مختلف تغییر دهند.

11. تئاتر لوبرو «سانتا باربارا، کالیفرنیا»

تئاتر لوبرو «سانتا باربارا، کالیفرنیا»

در فوریه 2023؛ تئاتر لوبرو در سانتا باربارا صد و پنجاهمین سالگرد خودرا جشن گرفت. این ملک کـه توسط معمار برجسته کالیفرنیایی جورج واشنگتن اسمیت با همکاری لوتا ماریا ریگز طراحی شده بود، در زمانی کـه شخصیت معماری شهر در حال شکل‌گیری بود بـه اتمام رسید. طراحی شده بـه سبک استعماری اسپانیایی، اکنون زیبایی شناسی در هویت شهر در هم تنیده شده اسـت.


مطالب مشابه: افتتاح تماشاخانه تئاتر شانو در تهران افتتاح شد


در پایان

تئاترها و سینماها در فرهنگ بشری اهمیت دارند زیرا بستری برای داستان گویی، سرگرمی، آموزش و بیان هنری فراهم می کنند. انها فضاهایی هستند کـه در ان افراد گرد هم می‌آیند تا جادوی اجرای زنده یا سینما را تجربه کنند و می‌توانند بـه دنیاها، فرهنگ ها و دیدگاه هاي‌ مختلف منتقل شوند. بسیاری از این مؤسسات فرهنگی برنامه‌ریزی در طول سال دارند، بنابر این، همیشه چیزهای هیجان‌انگیزی برای دیدن وجوددارد.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت