احکام واجب و حرام در آمیزش جنسی زن و شوهر

احکام واجب و حرام در آمیزش جنسی زن و شوهر

آمیزش جنسی زن و شوهر

رابطه جنسی زن و شوهر در اسلام و احکام و قرآن را این جا بخوانید. انچه در مورد آمیزش جنسی واجب ، مستحب ، مکروه ، حرام است. پیامبر اعظم «صلی الله علیه و آله و سلم»: هیچکس دراسلام ایمانش زیاد نمیشود مگر آن که محبت او به زنان بیشترباشد .

 

احکام واجب و حرام در آمیزش جنسی زن و شوهر

 

پیامبر اعظم « صلی الله علیه و آله و سلم » :

هر مومنی که با همسرش آمیزش نماید ، هفتاد هزار فرشته بال هایشان را برای انها می گسترانند و رحمت خدا بر آنان نازل میگردد « مستدرک الوسائل ج 14 ص 154 »

 

امام صادق « علیه السلام » :

هیچ مباح و حلالی نزد خداوند ، دوست داشتنی تر از آمیزش باهم نیست .

 

پس زمانی که مومن با همسرش نزدیکی و غسل جنابت می‌کند ، شیطان به گریه میوفتد و می‌گوید : اي وای ! این بنده از پروردگارش اطاعت نموده و گناهانش بخشیده شده است . « وسائل الشیعه ج2 ص 179 »

 

پیامبر اعظم « صلی الله علیه و آله و سلم » در خطاب به مردان فرمودند :

چنانچه حیوانات بر جفت هاي‌ خویش می جهند بر همسرانتان نجهید ، بلکه پیش ازآن با بوسه و سخن گفتن او را برای عمل آماده سازید .

 

امام صادق « علیه السلام » در خطاب به مردان فرمودند :

اگر یکی از شما به همسرش نزدیک شود و سپس برخیزد و او را ارضا نکند همسر او اگر به یک سیاه زنگی دست یابد به او متوسل می‌شود ، پس به هنگام نزدیکی شوخی و ملاعبه کنید که لذت بخش و بهتر است و زن بهتر ارضا می‌شود .«مکارم اخلاق »

 

امام علی « علیه السلام » :

چون یکی از شما خواست با همسرش آمیزش کند ، از شتاب کردن در اینکار پرهیز نماید که زنان نیز نیازهایی « جنسی » دارند . «خصال صدوق» از امام صادق « علیه السلام » درباره آمیزش از مقعد پرسیدند حضرت فرمود : همسرت عروسک و عشق زندگی توست پس او رابا اینکار اذیت مکن .« وسائل الشیعه ج20 ص143»

 

انچه چه در مورد آمیزش جنسی واجب است :

غسل کردن بعد از آمیزش تا قبل از خواندن نماز

 

انچه در مورد آمیزش جنسی خیلی مستحب است :

خوردن عسل بعد از آمیزش

ادرار کردن بعد از آمیزش

بوسیدن زن

مکیدن زبان زن

مالش ، لیسیدن و بازی کردن با پستان زن در ابتدای آمیزش

گفتن بسم ا… الرحمن الرحیم و اعوذ با… من الشیطان الرجیم قبل از آمیزش

کوتاه کردن مو هاي زائد بدن قبل از آمیزش « زیر بغل ، بالای عورت ، شکم و زیر گردن »

وضو گرفتن قبل از آمیزش

شوخی کردن مرد با زن قبل از آمیزش

استفاده از عطر توسط مرد و زن قبل از آمیزش

آرایش زن قبل از آمیزش استفاده از طلا توسط زن در حین آمیزش

بازی مرد با آلت زن در حین آمیزش

 

 

انچه در مورد آمیزش جنسی جایز و مباح است :

لیسیدن آلت مرد

استفاده از کاندوم

نگاه کردن به آلت زن

بوسیدن آلت زن

لیسیدن آلت زن « چوچوله »

 

 

انچه در مورد آمیزش جنسی مکروه است :

آمیزش در برابر خورشید

آمیزش در حالت جنابت مرد

حرف زدن در حین آمیزش

نگاه کردن درون آلت زن

نگاه کردن به عورت زن در حین آمیزش

آمیزش با زن حامله بدون گرفتن وضو

آمیزش از مقعد اگر زن راضی باشد

آمیزش بین اذان صبح تا طلوع آفتاب

آمیزش بین غروب آفتاب تا اذان مغرب

آمیزش در ساعات اولیه شب

آمیزش در زمان کسوف و خسوف

آمیزش در اول ، وسط و آخر هرماه « قمری » به استثناء شب اول ماه رمضان

آمیزش در شب نیمه شعبان ، شب عید فطر ، شب عید قربان ، شب اول صفر

آمیزش درشب قبل از سفر

رو به قبله و یا پشت به قبله بودن

آمیزش زیر درخت میوه دار

 

 

انچه در مورد آمیزش جنسی خیلی مکروه است :

آمیزش بدون مقدمه

آمیزش از مقعد در حالت حیض زن ، اگر زن راضی باشد

ایستاده آمیزش کردن

استفاده از انواع داروها و وسائل آمیزشی توسط مرد در صورتی که باعث اذيت زن شود

 

انچه در مورد آمیزش جنسی حرام است :

دخول به آلت زن در حالت حیض

آمیزش از معقد اگر زن راضی نباشد

خوردن منی و ادرار

 


حتما بخوانید: حکم شرعی ارضا کردن زن در هنگام پریودی (حیض) بدون دخول


احکام واجب و حرام در آمیزش جنسی زن و شوهر

روابط جنسی از دید قرآن کریم

غریزه جنسی از غرایزی است که خدای متعال درانسان قرار داده است ؛این غریزه ،عطیه الهی وامری طبیعی وفطری است.

آثار روابط جنسی از منظر قرآن

او خدایى است كه «همه ی» شما را از یك فرد آفرید و همسرش را نیز از جنس او قرار داد، تا در كنار او بیاساید. سپس هنگامى كه با او آمیزش كرد، حملى سبك برداشت«اعراف ،۱۸۹»

غریزه جنسی از غرایزی است که خدای متعال درانسان قرار داده است ؛این غریزه ،عطیه الهی وامری طبیعی وفطری است .قرآن کریم ، گرایش زن ومرد رابه یک دیگر ،اقتضای ساختار آدمی ونخستین کالای زیبا وآراسته دنیوی به حساب آورده است:

 

برای مردمان ،علاقه به خواستنی هاي‌ گوناگون از جمله علاقه به زنان و……….آراسته شده است. » «آل عمران ،۱۴»دراین آیه واژه شهوت بکار رفته وچون این واژه به معنای خواسته شدید است میتوان گفت علاقه به زن وفرزند شدید است «بهشتی ،۱۳۸۸،ص ۱۸۴».در مجموعه آثار «ج،۱۹» شهید مطهری در مورد غریزه جنسی اینگونه می‌گوید:

 

به هرحال از نظر اسلام علاقه جنسى نه تنها با معنویت و روحانیت منافات ندارد، بلكه جزء خوى و خلق انبیاست. رسول اكرم صلى الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام، طبق آثار و روایات فراوان كه رسیده است، محبت و علاقه خود رابه زن در كمال صراحت اظهار مى‏كرده‏اند و برعكس، روش كسانى را كه میل به رهبانیت پیدا مى‏كردند سخت تقبیح مى‏نمودند «ص۶۲۷».

 

غریزه ي جنسی عطیه الهی وامری طبیعی وفطری است .قرآن کریم ، گرایش زن ومرد رابه یک دیگر ،اقتضای ساختار آدمی ونخستین کالای زیبا وآراسته دنیوی به حساب آورده است.قابل ذکر است که خدای متعال غرایز انسانی را برای اهدافی در راستای رشد فردی واجتماعی او در وجودش نهاده است از این رو نیز برای ارضای هر کدام ،رهنمود هایي نموده است که طغیان و یا افراط و تفریط در ارضای انها ،علاوه بر عدم دستیابی به اهداف خلقت ،موجب عذاب الهی در دنیا و آخرت خواهد شد .در مورد تجاوز در ارضای غریزه جنسی در سوره فرقان وعده عذاب خلد در جهنم را داده است :

 

و زنا نمى‏كنند و هر كس چنین كند، مجازات سختى خواهد دید! ،عذاب او در قیامت مضاعف مى‏گردد، و همیشه با خوارى در آن خواهد ماند! «فرقان،۶۸ـ۶۷»

 

در سوره مؤمنون نیز کسانی راکه از غیر راه شرعی ارضای غریزه جنسی خود نماید اورا متجاوز می نامد:

 

وَ آن ها كه دامان خودرا «از آلوده‏شدن به بى‏عفتى» حفظ مى‏كنند ،تنها آمیزش جنسى با همسران و كنیزانشان دارند، كه در بهره‏گیرى از آنان ملامت نمى‏شوند ،و كسانى كه غیر از این طریق را طلب كنند، تجاوزگرند! «مؤمنون،۷ـ۵»

 

در قرآن ،کتاب فطرت وزندگی ، آیاتی در مورد آثاراستفاده درست وصحیح از غریزه جنسی بیان فرموده است؛ وبا دقت وتدبر ازاین به این آیات و قیاس با مکاتب دیگر مادی ،به اکمل واتمم بودن دستورات اسلام را نسبت به آن ها روشن می‌شود.

 

با تدبر در آیات الهی میتوان نکات ذیل را پیرامون روابط جنسی یافت :

۱» تمتع ولذت

۲» زمان اختصاصی

۳» موجب آرامش

۴» لباس همسران

۵» ثواب اخروی

 

الف ـ تمتع ولذت

و زنانى را كه متعه مى‏كنید، واجب است مهر انها را بپردازید «نساء ،۲۴»

 

دراین آیه خدای متعال کلمه « تمتع » را بیان نموده است ؛این کلمه در کتب لغت به معنای « بهرهگیری وانتفاع » است ، واین بهرهگیری لذت جنسی است که امام صادق «ع» آن رابا لذت ترین نعمت هاي‌ دنیا وآخرت میدانند :

 

امام صادق فرمودند:برای مردم در دنیا وآخرت ، هیچ لذتی بالاتر از همبستری با زنان نیست ؛ ، سپس فرمودند :اهل بهشت به چیزی بیشتر از نکاح، چه از طعام وشراب ،لذت نمی‌برند «کافی ج ۵،ص ۳۲۰»

 

خدای متعال خلقت زوج «همسر» را از نشانه هاي‌ خود ، وآن را برای سود ونفع یک دیگر بیان داشته است:

و از نشانه‏هاى او این كه همسرانى «زوج » از جنس خودتان ،به نفع وسود شما آفرید«روم ،۲۰»

 

پیامبر اسلام «ص»لذت خودرا از دنیا را بهرهگیری از زنان میداند:

پیامبر «ص» فرمودند : روشنی چشم من در نماز و لذت من در دنیا ،زنان و گل هاي‌ من حسن و حسین «ع»می‌باشد «وسایل الشیعه ج۲۰ ص ۲۳»

 

مارابل مورگان در کتاب «زن کامل» لذت جنسی رابه اینگونه بیان میکند :

از نظر فیزیکی ،نقطه اوج رابطه جنسی بزرگترین لذت و عظیم ترین آرامش در روی زمین است . تعداد زیادی از پزشکان تحقیق کرده اندکه اوج این موقعیت بدن انسان را دوباره زنده و احیاء می‌کند و سلامتی فیزیکی را به‌ دنبال دارد .چه زمانی عالی تر از این !هردو ي انها احساس می‌کنند که خواسته شان ارضاء و برآورده شده است «ص،۱۱۰»

 

ب ـ زمان اختصاصی

قرآن برای بهرهگیری همسران از یک دیگر زمان اختصاصی قایل است ،و دراین وقت خصوصی زن و مرد ،می بایستی دیگر افراد خانواده بدون اجازه وارد نشوند ،حتی اطفال ـ برای حفظ بهداشت جنسی کودک ـ نباید بدون اجازه ،دراین اوقات خصوصی والدین وارد شود :

 

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! بردگان شما، و همچنین كودكانتان كه به حدّ بلوغ نرسیده‏اند، در سه وقت باید از شما اجازه بگیرند: پیش از نماز صبح، و نیمروز هنگامى كه لباسهاى «معمولى» خودرا بیرون مى‏آورید، و بعد از نماز عشا این سه وقت خصوصى براى شماست امّا بعد از این سه وقت، گناهى بر شما و بر آنان نیست «كه بدون اذن وارد شوند» و بر گرد یكدیگر بگردید. اینگونه خداوند آیات را براى شما بیان مى‏كند، و خداوند دانا و حكیم است! «نور ،۵۸»

 

در آیه بعدی استیذان و اجازه گرفتن فرزندان بالغ رادر این اوقات خصوصی والدین نیز متذکر می‌شود:

و هنگامى كه اطفال شما به سنّ بلوغ رسند باید اجازه بگیرند، همان گونه كه اشخاصى كه پیش از آنان بودند اجازه مى‏گرفتند اینچنین خداوند آیاتش را براى شما بیان مى‏كند، و خدا دانا و حكیم است! «نور،۵۹»

 

والدین نیاز مند به اوقات خصوصی می باشند، زیرا وجود این اوقات خصوصی در تحکم زندگی مهم واساسی است ،وعدم آن در تذلل و ازهم پاشدگی زندگی زناشویی مؤثر می‌باشد .این اوقات موجب افزایش محبت نسبت به یک دیگر وکسب آرامش خواهد شد.

 

شاید این سؤال در ذهن نقش ببند که چرا خدای متعال وحکیم در آیه دوم ،بر اجازه گرفتن فرزند بالغ ،در اوقات خصوصی والدین تذکر داده است ؟ آیا والدین به نکته ساده آگاهی ندارند که نیاز مند به تذکر بوده شاید پاسخ این باشدکه تذکرش برای اهمیت وارزش گذاری به وقت خصوصی داشتن والدین می باشند ، به گونه اي که حتی در سالیانی بعد از ازدواج که فرزند انها بالغ شده است ، بازهم والدین نیاز مند به اوقات خصوصی می باشند، زیرا وجود این اوقات خصوصی در تحکم زندگی مهم واساسی است ،وعدم آن در تزلزل واز پاشدگی زندگی زناشویی مؤثر می باشد .این اوقات موجب افزایش محبت نسبت به یک دیگر وکسب آرامش خواهد شد.

 

از آیات فوق ، چند نکته میتوان استفاده نمود :

اولاً تشویق و ترغیب زن وشوهر به داشتن ساعاتی خصوصی در روز تا به آرامش برسند و برای بندگی خدا نیرو کسب کنند ؛ ثانیاً حضور دیگران از بزرگ و کوچک در زمان خصوصی جلوگیري شود، و بدون اجازه وارد نشوند ؛ثالثاً اعضای خانواده به غیر از این اوقات خصوصی ، روابط گرم و صمیمی و خودمانی داشته باشند ، درکنار یک دیگر باشند .

 

امام صادق «ع» این سه وقت را بعنوان «غرّة ،خلوة» «سهو،خلوت » بیان می دارند که دیگران برای ورود دراین ساعات باید اجازه بگیرند :

امام صادق «ع» فرمودند: کنیزان وکسانی که بالغ نشده اند در سه زمان ،همان گونه که خدای عزوجل شما را امر کرده است ، برای ورود باید اجازه بگیرند ؛وهمچنین خادمت که بالغ شده درسه وقت از عورات، داخل شد،گرچه خانه اش در خانه شما باشد باید اجازه بگیرد

 

این سه وقت عبارت است از :

بعد از عشا که عتمة«ثلث شب» نامیده می‌شود وقتی که صبح میکنید وزمانی که در بعداز ظهر، لباس هایتان خارج میکنید ؛به تحقیق که خدا امر کرده است که این سه اوقات را در خلوت وسهو باشید .« وسائل‏الشیعة ج : ۲۰ ص : ۲۱۸»

 

امر خدا به خلوت کردن این سه وقت، بیانگر توجه به این نیاز فطری است ، به عبارت دیگر ارضای این نیاز از اعماق درون انسان برخواسته است .

 

شاید برای بعضی از کسانی که عمیقاً از تعالیم انسان ساز اسلام اطلاع کامل ندارند،داشتن این سه وقت خصوصی رابا معنویت انسان مغایر بدانند ،و با نگاه سبک و تحقیر آمیز به آن بنگرند ، در حالیکه همان گونه مشاهده نمودید در نگاه قرآن ومعصومین «ع» برای حفظ از فساد آماده شدن جهت بندگی خدا وانجام وظایف فردی واجتماعی ،از معنویت وجایگاه خاصی برخوردار است وثواب بزرگی برای ارضای این غریزه از طبق شرعی ودرست قایل می‌باشد وموجب رشد وارتقای معنوی مؤمن است .

 

درضمن در قرآن ، یکی از نعمت هاي‌ بهشت را داشتن همسران زیبا می‌داند .به این نکته بنیادی باید توجه داشت ،اسلام با ارضای غرایز ازطریق غیر مشروع را منع نموده است ،ولی از راه مشروع را تشویق نموده است وبا کسانی که رهبانیت میکنند واز نعمت هاي‌ الهی بطور عاقلانه وشرعی بهره نمی‌برند ،مذمت مي نماید .

 

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! طیّبات را كه خداوند براى شما حلال كرده است، حرام نكنید! و از حدّ، تجاوز ننمایید! زیرا خداوند متجاوزان را دوست نمى‏دارد. «مائده ،۸۷»

 

طیّبات را براى آن ها حلال مى‏شمرد، و ناپاكیها را تحریم مى كند«اعراف،۵۷»

 

راجع به تمتع و لذت و زمان اختصاصی صحبت کردیم و دراین مقاله به ادامه ي بحث می‌پردازیم:

 

انسان در حین کار و زندگی روز مره خستگی روحی و جسمی پیدا می‌کند و نیاز مند به تمدید قوا می باشد ، همان گونه که غذا و آب و خواب موجب تمدید نیرو میشود ؛غریزه جنسی نیز از غرایزی است که آفريننده برای کسب آرامش در وجود زن و مرد قرار داده است .

 

 

ج ـ موجب آرامش

در قرآن علت خلقت زوج «همسر » را بعنوان آرامش بخش یکدیگربودن بیان فرموده است :

 

از نشانه هاي‌ او ،این است که همسرانی «جفت هایي » از جنس خودتان برای شما آفرید تا درکنار آنان آرامش بگیرید ،و بین شما « زن و شوهر » مودّت و رحمت قرارداده است ؛ دراین ، نشانه هایي است برای گروهی که تفکر می‌کنند«روم ۲۱» .

 

در آیه سوره روم خدای متعال علت خلقت زوج«همسر » را کسب آرامش وجلب مودت ورحمت بیان نموده است ؛ولی در آیه ۱۸۷سوره اعراف ضمن بیان علت خلقت همسر را «کسب آرامش » ،این آرامش را از همبستری با زوج خود «فَلَمَّا تَغَشَّئهَا» بیان کرده است :

 

هُوَ الَّذِى خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَ جَعَلَ مِنهَْا زَوْجَهَا لِيَسْكُنَ إِلَیهَْا فَلَمَّا تَغَشَّئهَا حَمَلَتْ حَمْلاً خَفِیفًا فَمَرَّتْ بِهِ

او خدایى است كه «همه ی» شما را از یك فرد آفرید و همسرش را نیز از جنس او قرار داد، تا در كنار او بیاساید. سپس هنگامى كه با او آمیزش كرد، حملى سبك برداشت«اعراف ،۱۸۷»

 

انسان در حین کار و زندگی روز مره خستگی روحی و جسمی پیدا میکند و نیاز مند به تمدید قوا می باشد ، همان گونه که غذا و آب و خواب موجب تمدید نیرو میشود ؛غریزه جنسی نیز از غرایزی است که آفريننده برای کسب آرامش در وجود زن و مرد قرار داده است . امام سجاد «ع» در رساله حقوق خود زن را اینگونه معرفی می‌نماید:

 

امّا حقّ همسرت این است كه بدانى، به راستى خداوند او را مایه آرامش و آسایش و همدم و پرستار تو قرار داده و بایسته است كه هر یك از شما [زن و شوهر] به سبب همسرش خداى را سپاس دارد و بداند كه این ارزانى خدا بر اوست«تحف العقول،ص ۲۶۲»

 

 

باربارا پیز در کتاب « انچه زنان و مردان نمی‌دانند » آثار سازنده روحی و جسمی ارضای کامل جنسی را اینگونه میگوید:

دلایلی مستدل وجوددارد که ارتباط جنسی برای سلامتی مفید است . این رابطه میزان تستوسترون را بالا می‌برد وبه واسطه آن استخوان و ماهیچه ها قوی می‌شود و تأمین کلسترول مفید تضمین می‌گردد .

 

محقق مسایل جنسی ،خانم پزشک بوِرلی وابیل می‌گوید «در حین رابطه ي جنسی اندورفین که ماده طبیعی ضد درد در بدن است، ترشح می‌شود وتأثیر خوبی بر سر درد ،سرگیجه وآرتروزدارد».کمی پیش از اوج لذت جنسی ، هورمون dhea«دی هیدروپنیدرسترون »ترشح میشود که ادراک را تقویت می‌کند ،سیستم ایمنی بدن را قوی می سازد و از ایجاد تومور پیش گیری وبه استخوان سازی کمک میکند .

 

دراین هنگام مقدار زیادی اُکسی توسین در بدن زن آزاد میشود ، یعنی هورمونی که نیاز به آرامش ونزدیکی را باعث می‌شود .پزشک هارولد بلومفیلد در کتابش «قدرت پنجم » توضیح میدهد که استروژن تا چه حد به استحکام استخوان و فعالیت بهتر گردش خون کمک میکند .

 

هورمون ها از قلب محافظت میکنند و بر طول عمر می افزایند ،بهمین خاطر ارتباط جنسی بیشتر به معنی طول عمر بیشتر واضطراب کم تر است.

 

عدم ارضای نیازهای جنسی ،عامل دیگری برای اختلاف زن و شوهر است .عدم توجه به نیاز هاي‌ جنسی یک دیگر که به ناتوانی ، بی میلی یا سرد مزاجی فرد مربوط می‌شود ،با لطمه به روابط زن وشوهر ،افراد را دچار عصبانیت ودلسردی نسبت به همسر و زندگی میکند و بتدریج موجب بروز رفتارهای پرخاشگرانه و در نهایت افسردگی می‌شود .

 

 

دـ لباس همسران

آمیزش جنسى با همسرانتان، در شبِ روزهایى كه روزه مى‏گیرید ، حلال است. انها لباس شما هستند و شما لباس انها «هردو زینت هم و سبب حفظ یكدیگرید»«بقره،۱۸۷»

 

در آیه فوق خدا ضمن نَسخ حُکم حُرمت همبستری در ماه رمضان ،جواز آنرا در شب هاي‌ ماه رمضان صادر نمودند ؛ وسپس تعبیری زیبا نسبت به چگونگی ارتباط زن وشوهر بیان می‌نماید ،که زیباترین ولطیف ترین تشبیه برای ارتباط زن وشوهر می باشد ، زن ومرد را لباس یک دیگر بیان می فرماید «هُنَّ لِبَاسٌ لَّكُمْ وَ أَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ» ومفسر بزرگ آیت الله جوادی آملی برای این تعبیر زیبای قرآن خواصی به شرح زیر در تفسیر خود بیان داشته اند:

 

۱» لباس مانع از آسیب است .ازدواج هر چند اطفای غریزه رابه همراه دارد ؛لیکن صبغه ملکوتی آن صیانت از گناه وحراست از نگاه آلوده است .

 

۲» لباس عیوب انسان را می پوشاند آبرو را حفظ می‌کند . زن ومرد و شوهر نیز باید عیوب هم را بپوشانند وآبروی اجتماعی یک دیگر را حفظ کنند .

 

۳» لباس ، انسان را از گرما وسرما و…حفظ می‌کند .زوجین نیز باید در حوادث تلخ وشیرین وگرم وسرد زندگی ،موجبات دلگرمی هم را فراهم کنند .

 

۴» میان لباس وکسی که آنرا پوشیده رابطه اي تنگاتنگ وصمیمی است که بیگانه میان آن دو راه ندارد رابطه زوجین نیز باید چنین باشد تا بیگانه اي به درون زندگی آنان راه نیابد که به اسرارشان پی برده ،احیاناً فتنه گری کند.

 

۵» اعضای بدن با لباس در تماس است ولباس از تماس مستقیم انها با بیرون ممانعت می‌کند .

 

۶» لباس مایه آرامش انسان است . زن و شوهر نیز موجب آرامش یک دیگر ند .قرآن از شب ،هم «لباس » تعبیر کرده است : وَ جَعَلْنَا الَّيْلَ لِبَاسًا«نبأ،۱۰» وهم به سکونت وآرامش «هُوَ الَّذِى جَعَلَ لَكُمُ الَّيْلَ لِتَسْكُنُواْ فِیه»«یونس ،۶۷»این دوتعبیردر باره زوجین نیز آمده است .

 

۷» لباس آرایه انسان است و به وی زینت می بخشد . زن و شوهر نیز باید زینت یک دیگر باشند . زن وشوهر کنار هم موقعیتی درخانواده و اجتماع پیدا میکنند که در گذشته آنرا نداشته اند ، از این رو به آن ها با احترام بیشتری برخورد میشود. «صص ، ۴۶۱ـ۴۶۰».

 

در آیه فوق پس از ارتباط جنسی زن و شوهر ،خدای متعال لباس بودن این دو را مطرح می‌کند .به عبارت دیگر میتوان از سیاق آیه نتیجه گرفت که از نتایج مؤثر و مثبت برقراری روابط جنسی ،لباس یک دیگر بودن می‌باشد ؛وتمامی خواص مطرح شده لباس،براثر ارتباط جنسی درست وصحیح زن وشوهر می‌باشد .

 

و درضمن عدم ارضای جنسی موجب آسیب هاي‌ فراوان فردی واجتماعی می‌شود،از جمله مطالبی که سالاری فر در کتاب « خانواده در نگرش اسلام وروان شناسی » از کتاب « آسیب هاي‌ اجتماعی ستیزه هاي‌ خانواده طلاق »در مورد آثار سوءعدم ارضای جنسی در زندگی زناشویی واختلافات آن ها اینگونه نقل میکند :

 

عدم ارضای نیازهای جنسی ،عامل دیگری برای اختلاف زن و شوهر است .عدم توجه به نیاز هاي‌ جنسی یک دیگر که به ناتوانی ، بی میلی یا سرد مزاجی فرد مربوط میشود ،با لطمه به روابط زن وشوهر ،افراد را دچار عصبانیت ودلسردی نسبت به همسر وزندگی میکند وبه تدریج موجب بروز رفتارهای پرخاشگرانه و در نهایت افسردگی می‌شود . مشکل ترین وضعیت برای افرادی است که همسرشان دچار سرد مزاجی ،بی میلی جنسی یا نوعی اختلال جنسی است .

 

این افراد به ممنوعت ها وشرایط اجتماعی ، اقتصادی و خانواده ،وابستگی به فرزندان و نگرانی نسبت به آینده ، به ناچار شرایط رابا فشار تحمل می‌کنند . گاه ایرادگیری از هم ،نارضایتی از زندگی ،قهر هاي‌ طولانی مدت ،کوبیدن یک دیگر ، تهدید به جدایی ،ابراز خستگی وتمارض ،از عوارض بر آورده نشدن نیاز هاي‌ جنسی زن وشوهر است «ص،۱۳۶».

 

ه ـ ثواب اخروی

زنان شما، محل بذرافشانى شما هستند پس هر زمان كه بخواهید، مى‏توانید با آن ها آمیزش كنید. و اثر نیكى براى خود، از پیش بفرستید! و از خدا بپرهیزید و بدانید او را ملاقات خواهید كرد و به مؤمنان، بشارت ده! «بقره ،۲۲۳»

 

علامه در تفسیر المیزان در ذیل این آیه « وَ قَدِّمُواْ لِأَنفُسِكمُ» علاوه برفرزند صالح ،برپیش فرستادن عمل صالح نیز بیان میکند :

 

بیانى كه از نظر خواننده گذشت این احتمال را تایید مى‏كند كه مراد از تقدیم براى خود از پیش فرستادن اعمال صالح است، براى روز قیامت، هم چنان كه در جایى دیگر فرموده: يَوْمَ يَنْظُرُ الْمَرْءُ ما قَدَّمَتْ يَداهُ”« روزى كه هر كسى به تماشاى انچه از پیش فرستاده مى‏ایستد.» «سوره نبا آیه ۴۱» و نیز فرموده:” وَ ما تُقَدِّمُوا لِأَنْفُسِكُمْ مِنْ خَيْرٍ، تَجِدُوهُ عِنْدَ اللَّهِ هُوَ خَيْراً وَ أَعْظَمَ أَجْراً” «و انچه را از پیش براى خود فرستادید، نزد خدایش مى‏یابید، كه اگر خیر بود خیرتر شده، و اجرى عظیم دارد.»« سوره مزمل آیه ۲۰»

 

پس جمله:” وَ قَدِّمُوا لِأَنْفُسِكُمْ وَ اتَّقُوا اللَّهَ وَ اعْلَمُوا أَنَّكُمْ مُلاقُوهُ «از پیش براى خود بفرستید، و از خدا بترسید، و بدانید كه روزى آنچه را كرده‏اید خواهید دید» « از نظر سیاق نظیر آیه:” یا أَيُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ، وَ لْتَنْظُرْ نَفْسٌ ما قَدَّمَتْ لِغَدٍ، وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِما تَعْمَلُونَ« اى كسانى كه ایمان آورده‏اید، از خدا بترسید و هر فردى نگران عملى باشد كه براى فردا از پیش مى‏فرستد، و از خدا بترسید، كه خدا به انچه مى‏كنید با خبر است» « سوره حشر آیه ۱۸» مى‏باشد. « ترجمه المیزان، ج‏۲، ص: ۳۲۱»

 

آیه در وهله اول منظور از عمل خیر فرستادن، « فرزند صالح » می باشد که با انجام کارهای خیر موجب رشد روحی والدین در زمان حیات و ممات انها خواهد شد ،ولی علاوه براین با توجه به مطالب علامه طباطبایی ،به خوبی می‌توان نتیجه ثواب و اجراخروی نیز گرفت. دین اسلام به این روابط با دید مثبت نگاه میکند و حتی به آن رنگ معنوی وعبادی میدهد .

 

اولیای دین در موارد متعدد از پاداش اخروی در روابط جنسی سخن میگفتند که تعجب افراد را بر می انگیخت .اولیای دین «ع» با معادل سازی پاداش روابط جنسی با برخی تکالیف دینی دشوار مانند جهاد ،ریزش گناهان وپاک شدن افراد ،به دنبال نگرش مثبت دینی به این رفتار در زن ومرد هستند که این امر باعث می‌شود آنان احساس مثبتی ازاین روابط داشته باشند و نشاط و لذت بیشتری برای انها حاصل شود . تقویت این نگرش ، مانع بروز احساس گناه در اثر روابط جنسی در زن و مرد است «سالاری فر، ص۴۸».

 

برای نمونه بعضی از این احادیث را درذیل آورده ایم :

امام صادق می فرمودند که پیامبر وارد بر خانه ام سلمه شد و استشمام بوی خوشی نمود و فرمود آیا خانم حولاء آمده است ،گفتند اواینجاست،اواز شوهرش شکایت دارد ، پس حولاء بیرون آمد و گفت پدر ومادرم فدای شما شود ،شوهرم از من اعراض میکند و به من توجه ندارد

 

پس فرمود : برایش بیشتر به خودت برس ؛گفت من بهترین عطر ها را استفاده میکنم و باز به من توجه ندارد ،فرمود :شاید نمیدانند با روکردن به تو چقدر ثواب برایش هست پرسید : با روی نمودن به من چه ثوابی برای اوست ؟

 

پیامبر «ص» فرمودند : وقتی به تو نزدیک میشود دو ملک او را احاطه میکنند و مانند کسی است که در راه خدا شمشیر می‌زند ،پس وقتی نزدیکی می‌کند گناهانش می ریزد مانند ریزش برگ درختان پس وقتی غسل می‌کند ،از تمام گناهان پاک می‌شود « وسائل‏الشیعة ج : ۲۰ ص : ۱۰۹»

 

أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ لَيْسَ شَيْ‏ءٌ تَحْضُرُهُ الْمَلَائِكَةُ إِلَّا الرِّهَانُ وَ مُلَاعَبَةُ الرَّجُلِ أَهْلَهُ

امام صادق «ع» می فرماید : ملائکه حاضرنمی شوند مگر در مسابقه اسب دوانی و وقتی مرد با همسرش ملاعبه وبازی میکند .

 

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص ارْمُوا وَ ارْكَبُوا وَ أَنْ تَرْمُوا أَحَبُّ إِلَيَّ مِنْ أَنْ تَرْكَبُوا ثُمَّ قَالَ كُلُّ لَهْوِ الْمُؤْمِنِ بَاطِلٌ إِلَّا فِي ثَلَاثٍ فِي تَأْدِیبِهِ الْفَرَسَ وَ رَمْيِهِ عَنِ الْقَوْسِ وَ مُلَاعَبَتِهِ امْرَأَتَهُ فَإ ِنَّهُنَّ حَقّ

پیامبر اسلام «ص» فرمودند : تیر اندازی کنید واسب سواری نمایید ،تیر اندازی در پیش من از اسب سواری محبوب تر است سپس فرمودند: هر کار لهو مؤمن باطل است مگر در سه کار تأدیب اسب ،و تیر رها کردن از کمان و ملاعبه و بازی با همسرش پس اینها حق می باشند « وسائل‏الشیعه ج : ۲۰ ص : ۱۱۹»

 

احکام واجب و حرام در آمیزش جنسی زن و شوهر در اسلام

منبع: تبیان

گروه زناشویی تالاب

جدیدترین مطالب سایت