نکاتی درمورد پرده بکارت حلقوی و نحوه‌ی پارگی پرده حلقوی

نکاتی درمورد پرده بکارت حلقوی و نحوه‌ی پارگی پرده حلقوی

پرده بکارت حلقوی 

پرده بکارت حلقوی یکی از انواع پرده هاي‌ دستگاه تناسلی زنان است که این پرده به صورت حلقه اي در ورودی واژن قرار گرفته و دور ان را می پوشاند و سوراخ گردی وسط پرده ایجاد شده است. اندازه ي این سوراخ بسیار متغیر است .

 

نحوه‌ی پارگی پرده حلقوی

پرده هاي‌ حلقوی یا پاره نمیشوند و یا قسمتی از ان پاره میشود. این نوع پرده بدلیل نوع و ضخامتی که دارد، طبق معمول به سهولت آسیب نمی‌بیند ودر مقابل فشار وارده در اثر ضربه یا رابطه جنسی مقاوم است و بجای پاره شدن، مقداری به اصطلاح کش آمده و فقط تغییر سایز میدهد.

 

لذا آلت تناسلی مردانه بدون ورود آسيب از سوراخ اتساع عبور میکند و باوجود دخول کامل ومکرر پرده ظاهری سالم و دست نخورده دارد. لازم به ذکر است در لبه پرده بکارت حلقوی قابل اتساع میتوان علائم سائیدگی خفیف یا خونمردگی را مشاهده کرد. پرده بکارت حلقوی در حین زایمان طبیعی دچار پارگی شده و برای همیشه از بین خواهد رفت.

 

پرده بکارت ارتجاعی حلقوی قابل اتساع

پرده‌ بکارت حلقوی از یک حلقه در ورودی واژن تشکیل شده و دارای یک غشاء نسبتاً نازک و لاستیکی کشش‌دار است که در دو نوع قابل اتساع و غیرقابل اتساع وجود دارد. پرده بکارت حلقوی قابل اتساع پرده بکارت ارتجاعی است.

 

نحوه‌ی تشکیل پرده بکارت

در طول اولین مراحل رشد جنینی، بطور کلی هیچ بخش ورودی به واژن وجود ندارد. لایه باریک بافتی که دراین مرحله واژن را می پوشاند، قبل از تولد بطور ناقص تقسیم می‌شود، این لایه بعد ها پرده بکارت رابه وجود می آورد.

 

پرده بکارت در شکل ها و انواع مختلفی وجوددارد. در عده اي از موارد پرده پس از رابطه جنسی فرد هیچ خون ریزی از خود برجای نمی گذارند و حتی پاره نمیشود. این موارد میتوانند نشانه‌هایي از پرده بکارت نوع حلقوی باشد.

 

نکاتی درمورد پرده بکارت حلقوی و نحوه‌ی پارگی پرده حلقوی

بافت پرده بکارت حلقوی

پرده‌ بکارت حلقوی از یک حلقه در ورودی واژن تشکیل شده و دارای یک غشاء نسبتاً نازک و لاستیکی کشش‌دار است. بکارت متشکل است از بافت رابط کلاژن که قابل انعطاف‌پذیری دارد. این بافت غنی از گلیکوژن است. سطح داخلی و خارجی ان با اپیتلیوم «epithelium» چینه چینه پوشیده شده است.

 

اپیتلیوم نوعی بافتی پوششی است که از سلول‌هاي‌ چندضلعی اجتماع یافته‌اي تشکیل شده‌است و پوشش سلولی سطوح خارجی و داخلی بدن از جمله پوست، دیوارهٔ رگ‌ها و حفره‌هاي‌ کوچک را می‌پوشاند.

 

پرده بکارت حلقوی قابل اتساع است یا غیر قابل اتساع ؟

انواع پرده بکارت یا قابل اتساع هستند و یا غیرقابل اتساع پرده حلقوی در بیشتر موارد از نوع قابل اتساع است. پرده بکارت حلقوی که از نوع قابل اتساع باشد پرده اي است که پس از هر بار رابطه جنسی بعلت خاصیت کشسانی که دارد به حالت اولیه باز میگردد.

 

گواهی سلامت

به توصیه پزشکان متخصص دختران باید پس از 18 سالگی اقدام به اولین معاینه و اطلاع از نوع پرده بکارت خود نمایند که بتوانند در آینده از بروز مشکلات احتمالی پیشگیري کنند.

 

پرده حلقوی قابل اتساع با توجه به این که اغلب در هنگام دخول همراه با خون ریزی نبوده مسئله اي شبهه برانگیز در بین زوج هاي‌ جوان است که می توانند با مراجعه به دکتری قانونی قبل از دخول گواهی سلامت گرفته و از به وجود آمدن شبهه باکره نبودن جلوگیري کنند. 

 

پرده بکارت «Hymen»

پرده بکارت غشایی است که تمام یا قسمتی ازدهانه واژن را می پوشاند. در اکثر خانم‌هاي‌ جوان در غشاء پرده بکارت شکاف وجوددارد. به عبارت دیگر، پرده بکارت بطور کامل دهانه واژن را مسدود نمیکند.

 

بارداری و زایمان با پرده بکارت ارتجاعی یا حلقوی قابل اتساع

در شخصی که دارای پرده بکارت ارتجاعی است و در هنگام دخول پرده دچار پارگی و خونریزی نشود امکان بارداری وجود دارد. اگر پرده ارتجاعی در موقع نزدیکی پارگی و خونریزی نشود، هنگام زایمان طبیعی پاره می‌شود.

 

خونریزی هنگام دخول دلیل بر باکرگی نیست

در پژوهشی که توسط متخصصین انجام گردید مشخص شد تنها ۴۳% از زنان طی مقاربت خونریزی دارند. خونریزی نشانه داشتن یا پارگی پرده بکارت نیست. اولین خونریزی می‌تواند بدلیل عدم نرمی، ورود خشن یا سفت بودن واژن باشد.

 

 

پارگی پرده بکارت ارتجاعی چگونه است؟

پرده بکارت حلقوی قابل اتساع یا پرده بکارت ارتجاعی یکی از انواع پرده بکارت است که در هنگام نزدیکی خونریزی نداشته و فقط ساییده می‌شود. پرده ارتجاعی، به هنگام ورود آلت تناسلی پاره نمی شود، یا اینکه به طور جزئی پاره شده و معمولاً بدون خونریزی است.

 

محققین در بررسی‌های خود اعلام کرده‌اند که از هر ۵ زن دارای پرده بکارت ارتجاعی ۴ نفر با عدم پارگی و فقط با ساییدگی پرده بکارت خود در هنگام رابطه جنسی مواجه شده‌اند.

 

بافت پرده بکارت ارتجاعی

بکارت متشکل است از بافت رابط کلاژن که قابل انعطاف‌پذیری دارد. این بافت غنی از گلیکوژن است. سطح داخلی و خارجی آن با اپیتلیوم (epithelium) چینه چینه پوشیده شده است.

 

اپیتلیوم نوعی بافتی پوششی است که از سلول‌های چندضلعی اجتماع یافته‌ای تشکیل شده‌است و پوشش سلولی سطوح خارجی و داخلی بدن از جمله پوست، دیوارهٔ رگ‌ها و حفره‌های کوچک را می‌پوشاند.

 

جدیدترین مطالب سایت