بروزرسانی : 10 تیر 1397

علت سستی کمر بعد از رابطه زناشویی چیست؟ (شل شدن کمر)

علت سستی کمر بعد از رابطه زناشویی چیست؟ (شل شدن کمر)

علت سستی کمر بعد از رابطه زناشویی چیست؟

برخی بعد از رابطه جنسی زناشویی با سستی کمر یا همان شل شدن کمر مواجه هستند برای تقویت کمر و بدن چیکار باید کرد تا رابطه زناشویی بهتری داشته باشند.

سستی کمر ودر اصطلاح شل شدن کمر، نوعی ناتوانی جنسی و اختلال به شمار می‌رود که بر توانایی فرد در وضعیت نعوظ یا انزال طبیعی، تاثیر میگذارد. طبق معمول سستی کمر با اختلال نعوظ همراه است.

ناتوانی جنسی یا اصطلاح سست شدن کمر، اغلب بر زندگی جنسی، تاثیرات منفی میگذارد و ممکن است سبب اضطراب، افسردگی و کاهش اعتماد به نفس شود. تشخیص و شناخت علل بالفعل این نوع اختلال، می تواند کمک موثری در التیام این وضعیت باشد.

عوامل متعددی ممکن است بر ناتوانی جنسی تاثیر بگذارند. این عوامل شامل اختلالات احساسی و فیزیکی است. طبق آمار و تحقیقات، حدود 50 درصد از مردان 40 تا 70 ساله دریک زمان مشخص و یا به صورت مداوم، دچار اختلال ناتوانی جنسی هستند. همچنین، خطر ناتوانی جنسی با بالا رفتن سن افزایش مییابد.

علت سستی کمر بعد از رابطه زناشویی چیست؟ (شل شدن کمر)

عده اي از علل مربوط به سستی کمر و ناتوانی جنسی عبارتند از:

1-بیماری هاي‌ غدد درون ریز 

سیستم غدد درون ریز بدن شامل هورمون هایي است که باعث تنظیم متابولیسم، عملکرد جنسی، تولید مثل، خلق و خو و بسیاری موارد دیگر در بدن می شود. دیابت، نمونه اي از یک بیماری مربوط به غدد درون ریز است که می تواند موجب ناتوانی جنسی در فرد شود.

دیابت بر توانایی بدن برای استفاده از هورمون انسولین تاثیر میگذارد. یکی از عوارض جانبی مرتبط با دیابت مزمن، آسیب عصبی است. این احساسات، آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سایر عوارض مرتبط با دیابت هم، موجب کاهش جریان خون و سطح هورمون ها می شود. هردو این عوامل میتوانند موجب ناتوانی جنسی و سستی کمر شوند.

2-اختلالات عصبی 

عده اي از بیماری هاي‌ عصبی می تواند خطر ابتلا به ناتوانی جنسی را افزایش دهد. شرایط بد عصبی بر توانایی مغز برای ارتباط برقرار کردن با سیستم تولید مثل تاثیر میگذارد. این مشکل می تواند باعث اختلال نعوظ در فرد شود.

اختلالات عصبی مرتبط با ناتوانی جنسی عبارتند از: 

بیماری آلزایمر

بیماری پارکینسون

تومورهای مغزی و مشکلات ستون فقرات

بیماری ام اس

سکته مغزی

صرع

همچنین، افرادی که عمل جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است دچار آسیب عصبی ودر نتیجه ناتوانی جنسی شوند.

دوچرخه سواران هم ممکن است دچار ناتوانی جنسی موقت شوند. در واقع فشار مکرر روی نشیمنگاه و اندام تناسلی بر عملکرد اعصاب تاثیر بگذارد.

3-مصرف دارو 

مصرف عده اي از داروها می تواند جریان خون را تحت تاثیر قرار داده و باعث سستی کمر و ناتوانی جنسی شود. پیش از مصرف هر نوع دارویی توصیه می شود که با دکتر متخصص مشورت کنید.

نمونه هایي از داروهایی که باعث سستی کمر و ناتوانی جنسی میشوند عبارتند از: 

مسدود کننده هاي‌ آلفا آدرنرژیک، از جمله تامسولوسین

بتا بلوکرها، مانند کارودیلول و متوپرولول

داروهای شیمی درمانی سرطان مانند سایمتیدین

داروهای ضد افسردگی سیستم عصبی مرکزی، از قبیل آلپرازولام، دیازپام «والیم» و کدئین

داروهای محرک هاي‌ سیستم عصبی مرکزی، مانند کوکائین یا آمفتامین

دیورتیک ها، مانند فوروزماید و اسپیرونولاکتون

مهار کننده هاي‌ بازجذب سروتونین

داروهای هورمونی مصنوعی مانند لوپرولید

4- مشکلات قلبی 

شرایطی که قلب را تحت تأثیر قرار میدهد و باعث مشکلاتی در پمپاژ خون می شود، می تواند باعث ناتوانی جنسی شود. درصورت عدم گردش خون مناسب به ناحیه آلت تناسلی، فرد ممکن است در نعوظ دچار مشکل شود.

آترواسکلروز، نوعی بیماری است که بر عروق خونی تاثیر گذاشته و می تواند باعث ناتوانی جنسی شود. همچنین، کلسترول بالا و فشار خون بالا با افزایش خطر ابتلا به ناتوانی جنسی همراه است.

علت سستی کمر بعد از رابطه زناشویی چیست؟ (شل شدن کمر)

عده اي از بیماری هاي‌ عصبی می تواند خطر ابتلا به ناتوانی جنسی را افزایش دهد‎

5- شیوه زندگی و اختلالات احساسی 

برای رسیدن به نعوظ، ابتدا باید فرد در مورد احساسات و هیجانات مشکلی نداشته باشد. این مرحله می تواند نوعی واکنش عاطفی باشد. اگر فرد دارای اختلال احساسی باشد، این امر بر توانایی او در جذب جنس مخالف تاثیر می‌گذارد.

افسردگی و اضطراب با افزایش خطر ابتلا به ناتوانی جنسی همراه است. افسردگی، شامل احساس غم و اندوه، از دست دادن امید یا بی نظمی در روحیات است. خستگی مرتبط با افسردگی هم می تواند باعث ناتوانی جنسی شود.

اضطراب هم می تواند یکیدیگر از علل ناتوانی جنسی باشد. اگر فردی در نعوظ دچار مشکل باشد، ممکن است این ترس در آینده هم با او همراه باشد. کسیکه مبتلا به اضطراب عملکردی مرتبط با ناتوانی جنسی است، ممکن است قادر به نعوظ کامل در هنگام خودارضایی یا خواب باشد، اما قادر به حفظ نعوظ در طی مقاربت نیست.

مصرف مواد مخدری مانند کوکائین و آمفتامین می تواند موجب ناتوانی جنسی شود. همچنین، سوء مصرف الکل ممکن است بر توانایی فرد در نعوظ، تاثیر بگذارد. در اینگونه موارد، بهتر است به دکتر متخصص مراجعه کنید.درمان خالی شدن و سستی کمر

روش هاي‌ درمانی مختلفی برای ناتوانی جنسی در معرض است، از جمله داروهای تجویزی، درمان هاي‌ طبیعی و تغییر شیوه زندگی.

داروهای تجویزی 

انواع درمان هاي‌ دکتری وجوددارد که می تواند راه درمان مناسبی برای مشکل سستی کمر و ناتوانی جنسی باشد. درمان هاي‌ دارویی و سایر مداخلات دکتری برای کمک به درمان ناتوانی جنسی عبارتند از:

سیلدنافیل «ویاگرا»

تادالافیل

واردنافیل «استاکسین، لویترا»

داروهای جایگزینی تستوسترون

جراحی

مشاوره و روانشناسی

درمان هاي‌ طبیعی ناتوانی جنسی

افرادی که میخواهند از درمان هاي‌ خانگی و یا گیاهی استفاده کنند، انواع مختلفی از داروهای طبیعی شناخته شده برای کمک به درمان ناتوانی جنسی وجوددارد. عده اي از داروهای طبیعی یا جای گزین برای ناتوانی جنسی عبارتند از:

طب سوزنی

گیاه جنسینگ

آب انار

قبل از استفاده از هرگونه داروی طبیعی، ابتدا با دکتر خود مشورت کنید.

تغییر در شیوه زندگی 

بسته بعلت ناتوانی جنسی که ممکن است جسمی یا عاطفی باشد، شما میتوانید با تغییر شیوه زندگی خود، از مشکل ناتوانی جنسی، پیش گیری کنید.

تغییر سبک زندگی و رفتار عبارتند از: 

ترک سیگار و نوشیدنی هاي‌ الکلی

تقویت ارتباط روابط عاشقانه

کاهش اضطراب

ورزش بیشتر و پیروی از یک رژیم غذایی سالم

پیشگیری از سستی شدن کمر و ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی می تواند علل مختلفی داشته باشد، اما شما میتوانید با برخی اقدامات از بروز این مشکل پیشگیری کنید.

روش هاي‌ پیشگیری احتمالی عبارتند از: 

شرکت در تمرینات ورزشی، که خطر ابتلا به ناتوانی جنسی را کاهش می‌دهد.

اجتناب از مصرف سیگار، مواد مخدر یا سوء مصرف الکل

خواب و استراحت کافی

پیگیری یک رژیم غذایی سالم

کاهش استرس، اضطراب و افسردگی

علت سستی کمر بعد از رابطه زناشویی چیست؟ (شل شدن کمر)

چگونه ناتوانی جنسی درمان می شود؟

درمان ناتوانی جنسی-ابتدا دو قدم برای حل مشکل ناتوانی جنسی وجوددارد.

در قدم اول دکتر نیاز دارد علت ناتوانی جنسی را جست‌وجو نماید ودر قدم دوم دکتر بشما کمک میکند که درمان مناسب را انتخاب نمایید.

دکتر چگونه علت را پیدا میکند؟

پس از سؤالات کافی در مورد نحوه شروع و پیشرفت بیماری و حالت روحی فرد مبتلا، دکتر معاینات کامل به عمل می‌آورد تا از صحت مقدار فشار خون، کار اعصاب و ساختمان آلت خاطرجمعی حاصل نماید.

او سپس ممکن است انجام آزمایش بررسی نعوظ شبانه در حالت خواب را توصیه نماید که کمک زیادی برای افتراق علت عضوی یا روانی می کند. درکنار ان؛ بررسی وضعیت هورمون‌ها و قندخون و یا نحوه جریان خون به داخل آلت ممکن است تقاضای گردد.

در صورتیکه علت ناتوانی جنسی شما روحی و فکری تشخیص داده شود دکتر معالج، شما را نزد روان‌شناس یا روان دکتر مجرب معرفی خواهد نمود. اگر علت عضوی باشد روش‌هاي‌ درمانی متعددی بشما پیشنهاد می گردد که شامل قرص‌هاي‌ مختلف، تزریق آمپول به داخل عضله و حتی داخل آلت، وسایل خاص برای ایجاد نعوظ مصنوعی و بالاخره عمل جراحی و گذاشتن پروتز میباشد.

مسلم است که هر یک از طرق فوق خصوصیات خاص را خود دارند که منطبق با توانایی‌هاي‌ شما می تواند مؤثر واقع شود. بنابراین نگران مشکل خود نباشید و به امید خدا با مشاوره با دکتر اورولوژی مرتفع خواهد شد.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت