بروزرسانی : 20 دی 1402

12 موردی که زن میتواند درخواست طلاق کند

12 موردی که زن میتواند درخواست طلاق کند

13 شرطی که زن میتواند برای طلاق انجام دهد 

برخی از زنانی میباشند که زیر دیکتاتوری شوهرهایشان اذیت می شوند برای جدایی زودتر و بدون اذن شوهر می توانند موضوع را در ادامه بخوانند .

در بند «الف» این عقد نامه‌ها آمده هست: ضمن عقد نکاح خارج لازم زوج شرط کرد هرگاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار وی نبود، زوج موظف هست تا نصف دارایی موجود خود راکه در ایام زناشویی با او به دست آورده هست طبق نظر دادگاه بلاعوض به زوجه منتقل کند.

 در بند «ب» آن نیز ضمن عقد نکاح خارج لازم زوج به زوجه وکالت بلاعزل با حق توکیل غیر می دهد که زن در صورت تحقق شرایطی، از ناحیه مرد وکیل هست خودش شخصاً یا با گزینش فرد دیگری بعنوان وکیل به دادگاه مراجعه کند و پس از ثابت ادعا، درخواست طلاق کند.
 12 موردی که زن میتواند درخواست طلاق کند
شروط ضمن عقد نکاح شامل 12 شرط هست که به آن شروط دوازده گانه عقد نکاح می گویند. این شروط عبارتند از :
1- زن میتواند از دادگاه تقاضای صدور طلاق کند، در صورت خودداری شوهر از دادن خرجی زن و انجام سایر حقوق واجب زن به مدت 6 ماه.
 2- دومین شرط ذکر شده در عقدنامه که به زن اجازه طلاق میدهد، بدرفتاری زوج هست به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیر قابل تحمل کند.
 3- سومین شرطی که با وجود آن زن اختیار طلاق دارد، مریضی خطرناک غیر قابل درمان مرد هست در حدی که سلامت زن را به خطر اندازد.
4- شرط چهارم دیوانه بودن مرد هست در زمانی که امکان فسخ وجود ندارد.
5- پنجمین شرط مندرج در عقدنامه، اشتغال مرد به کاری هست که به حیثیت و آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمه بزند در این صورت زن می تواند تقاضای طلاق کند.
 6- محکومیت شوهر به مجازات 5 سال حبس یا بیشتر، یا به جزای نقدی که بر اثر ناتوانی از پرداخت، منجر به 5 سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی که مجموعاً منتهی به 5 سال بازداشت یا بیشتر شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد نیز یکی دیگر از شروط ضمن عقد نکاح هست که به زن امکان مطلقه شدن را می دهد.
 7- ابتلاء زوج به هر گونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به زمینه زندگی خانوادگی خللی وارد آورد و ادامه زندگی را برای زوجه دشوار کند مثل اعتیادی که منجر به بیکاری مرد، فروش اثاثیه خانه و وارد نمودن ضرر به سلامت جسمی و روحی زن و فرزند شود.
 8- هشتمین شرطی هست که به استناد آن زن حق طلاق می‌یابد. چنانچه زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند یا این که 6 ماه متوالی بدون عذر موجه غیبت کند، زن می تواند با مراجعه به دادگاه و بدون حضور شوهر طلاق خود را ثبت کند.
 9- از جمله مواردی که دادگاه تقاضای زن را برای طلاق می‌پذیرد و در عقدنامه نیز ذکر شده، محکومیت قطعی زوج بر اثر ارتکاب به جرم و اجرای هر گونه مجازات اعم از حد و تعزیر هست که مغایر با حیثیت و شئون خانوادگی زن باشد تشخیص این امر نیز با دقت به وضع و موقیعت زن و رسم و موازین دیگر با دادگاه هست.
10- دهمین شرط از شروط دوازده گانه عقد نکاح، بچه‌دار نشدن مرد پس از گذشت 5 سال از زندگی مشترک به جهت عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر هست که در این صورت زن می تواند تقاضای طلاق کند.
11- همین طور چنانچه زوج مفقودالاثر شود و ظرف 6 ماه پس از مراجعه زوجه به دادگاه پیدا نشود نیز دادگاه حکم طلاق را صادر می کند.
12- آخرین شرطی که زوج در عقدنامه آن را امضا می کند و اختیار طلاق را به همسرش می دهد، ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر هست که در صورت وقوع این مورد، زن حق طلاق را از مرد میگیرد.
 زن اضافه بر شرایط مندرج در قباله ازدواج میتواند حق سکونت که اختیار تعیین محل سکونت را به زن واگذار می کند، حق تحصیل و حق اشتغال یا هر شرطی که مخالف اقتضای عقد نکاح نباشد را در سند ازدواج خود با توافق شوهر درج کند.
 با تحقق یکی از شرایط دوازده گانه و ثابت آن در دادگاه، زن می تواند با بهرهگیری از وکالت ضمن عقد با مراجعه به دادگاه خانواده و طی تشریفات قانونی نسبت به اجرای طلاق اقدام کند.
به گزارش تالاب در مواردی هم اتفاق می‌افتد که مرد و زن بر سر داشتن حق طلاق زن بدون هیچ پیش‌شرطی رضایت دارند یا زنانی در پی دریافت این حق میباشند که این مورد خارج ار این دوازده شرط در صورتی محقق میشود که مرد در دفاتر استاد رسمی «وکالت در طلاق» را به زن بدهد که در این صورت زن هر زمانی و فارغ از هر پیش‌شرطی میتواند از دادگاه تقاضای طلاق کند.
منبع :khabaronline.ir
برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت