17 نشانه یک رابطه سمی + آیا شما علت آن هستید؟

17 نشانه یک رابطه سمی + آیا شما علت آن هستید؟

رابطه سمی چیست؟ زمانی اسـت کـه شـما و شریک زندگی‌تان رفتاری را انجام می دهید کـه بـه طور مکرر از نظر احساسی و گاهی از نظر فیزیکی بـه یک دیگر آسیب میرساند. بـه خاطر داشته باشید کـه دراین موارد نیاز اسـت بـه یک روان‌شناس مراجعه کنند. دراین قسمت از مجله تالاب برای شـما همراهان عزیز از 17 نشانه یک رابطه سمی خواهیم گفت.

 

نشانه های رابطه سمی و بد

یک رابطه باید باعث شود کـه شـما احساس شادی و رضایت داشته باشید، نه خستگی یا ناامنی. در حالی کـه دور شدن از دیگری دردناک اسـت «شـما حق دارید گریه کنید، فریاد بزنید و هر آنچه را کـه نیاز دارید احساس کنید»؛ در برخی مواقع باید بگویید بس اسـت. بعلاوه، شناسایی و ترک یک رابطه ناکارآمد در زمان مناسب می تواند بـه تجدید شادی و انرژی شـما کمک کند.

 

دراین مقاله، فهرستی جامع از بیش از ده‌ها نشانه بـه شـما ارائه می دهیم کـه زمان خداحافظی با شریک یا همسرتان فرا رسیده اسـت. بـه خواندن ادامه دهید تا نخستین قدم را بـه سوی عشق و توانمندی بردارید کـه شایسته ان هستید هرروز احساس کنید.

 

17 نشانه یک رابطه سمی

1. شما یک عقده برتری بزرگ دارید

داشتن عقده برتری می تواند نشانه اي از یک رابطه سمی باشد کـه در انتظار وقوع اسـت. افراد تحقیر کننده روابط را از بین میبرند زیرا شریک زندگی خودرا پست میبینند. چرخاندن چشم‌ها، حلقه زدن لب‌هایتان با نفرت، یا استفاده از لحن طعنه‌آمیز با شریک زندگی‌تان تنها چند نشانه‌ي گویا از یک رابطه سمی هستند.

 

«تحقیر تحقیرکننده اسـت». در واقع، محققان دانشگاه میشیگان 373 زوج تازه ازدواج کرده را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند زوج‌هایي کـه درسال اول ازدواج بر سر یک دیگر فریاد می‌کشیدند، تحقیر می کردند یا خودرا از تعارض کنار می‌کشیدند طلاق گرفتند.

 

✅ مطالب مشابه: دلایلی که باعث می شود شما در 40 سالگی طلاق بگیرید

 

2. شما یک دستکاری استاد هستید

شما یک دستکاری استاد هستید

اگر متوجه شدید کـه همیشه در تلاش برای دستکاری چیزها هستید، می تواند نشانه اي از یک رابطه سمی باشد. بر کسی پوشیده نیست کـه دروغ گفتن اجباری بـه شریک زندگی شـما برای موفقیت رابطه شـما مضر اسـت، اما روشن کردن گاز ان را بـه سطح دیگری از تخریب میبرد.

 

Gaslighting زمانی اسـت کـه شـما عزیزان خودرا متهم بـه دیوانگی یا پارانوئید می کنید تا وی را از دنباله دروغ هاي‌ شـما دریک رابطه سمی دور نگه دارید. «این یک تهدید سه‌گانه اسـت وقتی اطلاعاتی را پنهان می کنید، در مورد ان دروغ میگویید، سپس شریک زندگی‌تان را گاز میگیرید و باعث می شوید کـه او فکر کند کـه این خودش اسـت». “انها بـه طور جبران ناپذیری بـه رابطه آسیب میرسانند.” 

 

3. شما یک دبی داونر هستید

افرادی کـه ناامن هستند تمایل دارند با تجزیه و تحلیل بیش از حد هر بوسه و کلمه، یک رابطه کاملا سالم را خراب کنند یا ترس هاي‌ غیرمنطقی را کـه شریک زندگی انها می‌خواهد از هم جدا کند، در خود جای می دهند. اگر شـما یا شریک زندگی‌تان این افکار را دارید می تواند نشانه اي از یک رابطه سمی باشد.

 

مطالعات نشان می دهد کـه افراد با عزت نفس پایین ممکن اسـت بیشتر از افراد دارای عزت نفس بالا انتظار طرد شدن از طرف خودرا داشته باشند و از رفتارهایی کـه خطر طرد شدن را در پی دارد اجتناب کنند. اگر این نشانه‌هاي‌ یک رابطه سمی را نشان میدهید، ممکن اسـت بهترین کار این باشد کـه از رابطه فاصله بگیرید تا روی خودتان کار کنید، مگر این کـه شریک زندگی‌تان مایل باشد بـه شـما کمک کند تا شک و تردیدهای خودرا برطرف کنید.

 

«کلید تغییر این موضوع این اسـت کـه اطراف خودرا با افراد مثبتی احاطه کنید کـه بـه شـما اهمیت می دهند و برای شـما ارزش قائل هستند. وقت خودرا با دوستان و خانواده بگذرانید نه روابط جدید. کاری را انجام دهید کـه احساس خوبی نسبت بـه خودتان داشته باشید، مانند یک کلاس ورزشی جدید یا داوطلب شدن در پناهگاه حیوانات محلی. 

 

4. شما همیشه تهدید به جدایی می کنید

شما همیشه تهدید به جدایی می کنید

هیچکس دوست ندارد وقت و انرژی خودرا با بحث و جدل اتلاف کند، اما شـما نمی‌توانید هر بار کـه شرایط سخت می شود کارت جدایی را بکشید. اگر اینکار را انجام دهید، این نشانه یک رابطه سمی اسـت. تهدید بـه استراحت یا پایان دادن بـه رابطه چیزی را حل نمیکند و نشانه هاي‌ یک رابطه سمی اسـت.

 

«مردم از تهدید بـه‌عنوان راهی برای جلب نظر شریک زندگی‌شان استفاده میکنند. «افراد هرگز نباید رابطه را تهدید کنند، مگر این کـه قصد ترک ان را داشته باشند. فقط در صورتی معتبر اسـت کـه منظورتان را داشته باشید و ان را انجام دهید، در غیر این صورت فقط بـه امنیت رابطه لطمه میزند.»

 

بـه جای استفاده از تهدیدات برای رسیدن بـه مسیر خود، از آنجا دور شوید تا آرام شوید و قبل از این کـه شروع بـه بیرون ریختن افکار نامنظم کنید کـه ممکن اسـت بعدا پشیمان شوید، منطقی فکر کنید. این ها نشانه هاي‌ سمی هستند کـه شـما دریک رابطه بد هستید.

 

5. سرت گرمه

سرت گرمه

ممکن اسـت متوجه شوید کـه برای جوشاندن خون شـما زمان زیادی لازم نیست و این می تواند نشانه اي از یک رابطه سمی باشد. یک حرکت اشتباه و ناگهان اظهارات ناخوشایندی را بـه زبان می آورید کـه منظور شـما نیست. «شـما همان‌ گونه بدون درک این چرخه‌هاي‌ خشم، پشیمانی، شرم، و خشم برانگیخته را دارید. زمانی کـه احساس میکنید عصبانیت شـما ظاهر می شود، برای کشف علت یا «اندازه‌گیری دمای بدن» در مقیاس 0 تا 10؛ یادداشت برداری کنید.

 

بدانید کـه در ساعت 9 از روی دسته پرواز می کنید، سعی کنید احساس خودرا در 2 بفهمید و سپس مشخص کنید کـه چه چیزی باعث تشدید شـما شده اسـت تا خودرا بـه حالت آرام تری پایین بیاورید. وقتی بـه 6 یا 7 رسیدید، برای گرد آوری افکار و احساسات خود وقت بگذارید. اگر اینکار را نکنید، ممکن اسـت بـه ان 9 ترسناک سرازیر شوید.

 

6. شما هرگز مشکلات را حل نمی کنید

شما هرگز مشکلات را حل نمی کنید

اگر از رفع مشکلات در جوانه غفلت کنید، انها فقط در جاده چرک میکنند ودر صورت شـما منفجر میشوند، کـه می تواند باعث رنجش شریک زندگی شـما از شـما شود. چیزی در مغز ما بـه نام سوگیری منفی ممکن اسـت مقصر این رنجش باشد زیرا مغز ما بیشتر جنبه منفی چیزها را بـه خاطر می آورد. در واقع، تحقیقات نشان داده اسـت کـه بزرگسالان تمایل دارند از محرک‌هاي‌ منفی بیشتر از اطلاعات مثبت برای کمک بـه یادگیری، ایجاد نخستین برداشت از دیگران و درک تجارب خود استفاده کنند.

 

این ممکن اسـت بـه این دلیل باشد کـه آمیگدال، مرکز پردازش عاطفی مغز شـما، تمایل دارد کمی بیشتر با احساسات منفی هماهنگ شود، زیرا آن ها اغلب کمی شدیدتر از احساسات مثبت هستند. «اگر هرگز عذرخواهی نکنید یا قبول نکنید کـه اشتباه کرده اید و همه ی چیز را درست کنید، شریک زندگی‌تان انبوهی از خاطرات منفی مربوط بـه بی‌انصافی و بی‌عدالتی را بـه یاد می‌آورد». “این رابطه را از بین میبرد.”

 

7. شما به شبکه های اجتماعی معتاد هستید

شما به شبکه های اجتماعی معتاد هستید

ما دائماً در فیس بوک و اینستاگرام هستیم و بدون فکر کردن بـه عواقب ان؛ سلفی می‌گیریم و استاتوس میگذاریم. اما مطالعات نشان می دهد کـه درگیر شدن در شبکه‌هاي‌ اجتماعی میتواند باعث ایجاد ابهام در رابطه شود، کـه میتواند باعث حسادت و تبدیل شدن بـه نشانه‌هاي‌ یک رابطه سمی شود.

 

این ممکن اسـت بـه این دلیل باشد کـه شـما سلفی‌هاي‌ مفتضحانه منتشر می کنید، از پست کردن درباره رابطه خود غفلت میکنید، یا با افراد سابق و غریبه‌هاي‌ تصادفی در اینترنت معاشقه می کنید. «اجازه دادن بـه فناوری از شـما میتواند باعث شود کـه بـه طور تصادفی در رابطه‌تان سمی شوید.» “

 

میل شـما بـه این کـه دیگران شـما را تایید کنند ممکن اسـت باعث حسادت غیر ضروری در رابطه شـما شود.” بهتر اسـت بنشینید و با شریک زندگی خود در مورد این کـه چگونه رسانه هاي‌ اجتماعی میتوانند در موفقیت رابطه شـما نقش داشته باشند صحبت کنید. 

 

8. شما به سرعت دوستان و روابط خود را از دست می دهید

اگر متوجه می شوید کـه فقط با دوست مهم خود وقت می‌گذرانید و دیگر روابط شـما خراب شده اسـت، احتمالاً نشانه‌اي از یک رابطه سمی اسـت. یک قدم بـه عقب برگردید و ببینید چه کسی شـما را احاطه کرده اسـت. آیا خانواده و دوستانی دارید یا پل هاي‌ زیادی را سوزانده اید؟ اگر چنین اسـت، ممکن اسـت بخواهید خوب بـه آینه نگاه کنید و از خود بپرسید کـه آیا مشکل از شماست.

 

«بسیاری از افرادی کـه درگیر این رفتارهای بد هستند، نمیدانند کـه این رفتارهای بد هستند. “اگر ندانید مشکل چیست، نمیتوانید یک برنامه بازی ارائه دهید.” سعی کنید با یک دوست یا یکی از دوستان قبلی خود تماس بگیرید و بپرسید کجای کار اشتباه اسـت تا بتوانید خطای راه خودرا ببینید.

 

✅ مطالب مشابه: 50 راز ازدواج از سوی زوج هایی که 50 سال است ازدواج کرده اند

 

9. تو فقط به فکر خودت هستی

تو فقط به فکر خودت هستی

خودشیفته ها بـه شدت خودخواه هستند و وقتی بـه دیگران صدمه می‌زنند احساس پشیمانی نمیکنند و همین امر باعث می شود درکنار هم بودنشان سخت شود. «شـما فقط از کارهایی کـه شریک زندگی‌تان با شـما می کند آگاه هستید و از آنچه با او میکنید آگاه نیستید.

 

خودشیفتگی رفتاری اسـت کـه غلبه بر ان دشوار اسـت، اما اگر تشخیص دهید کـه با دیگران ناخوشایند رفتار کرده اید ودر روابط خود خدمت می کنید، می‌توان ان را انجام داد. نخستین قدم برای تغییر هر رفتاری این اسـت کـه تشخیص دهید مشکلی دارید و راه هایي برای حل ان پیدا کنید. 

 

10. شما آرزومند هستید

شما آرزومند هستید

هیچ چیز بیشتر از کسی کـه بلاتکلیف اسـت مردم را آزار نمیدهد. رابطه پر ارزش شـما همان لحظه اي کـه شروع بـه سرد و گرم شدن روی عزیزتان می کنید، از بین می‌رود. «مردم جدایی را دوست ندارند. «انها تنها بودن را دوست ندارند. ما خواهان ارتباطات اجتماعی هستیم.»

 

این طرز تفکر زمانی بـه نشانه‌هاي‌ یک رابطه مسموم تبدیل می شود کـه وقتی برای یک رابطه آماده نیستید، اما همان‌ گونه میخواهید همراهی کنید، در نهایت یک نفر را همراهی کنید. خاطرجمعی حاصل کنید کـه در ابتدا با شریک زندگی خود در مورد عدم خاطرجمعی خود در مورد خواسته ها و نیازهای خود از رابطه صادق هستید. بـه این ترتیب آن ها متوجه خواهند شد کـه درگیر چه چیزی هستند.

 

11. دوستان و خانواده شما باعث ایجاد مشکل می شوند

دوستان و خانواده شما باعث ایجاد مشکل می شوند

باور کنید یا نه، شبکه اجتماعی صمیمی شـما ممکن اسـت رابطه شـما را خراب کند و منجر بـه تبدیل ان بـه یک رابطه سمی شود. «اگر افراد زیادی در سرتان هستند کـه میگویند، «انها برای شـما مناسب نیستند. «می توانی بهتر عمل کنی». در تلاش برای حل این تنش، سعی کنید یک گردهمایی ترتیب دهید تا بـه معشوق و عزیزانتان اجازه دهید باهم آشنا شوند.

 

اگر همه ی چیز شکست خورد، ممکن اسـت وادار شوید بـه یک اولتیماتوم متوسل شوید: خانواده یا شریک زندگی تان. اما این میتواند تصمیم سختی باشد و بهترین کار ان اسـت کـه در روابط طولانی‌مدتی کـه 100 درصد از ان مطمئن هستید بحث کنید، در صورتی کـه عشق را بـه خون انتخاب کنید.

 

12. از درگیری مانند طاعون اجتناب می کنید

از درگیری مانند طاعون اجتناب می کنید

زندگی مانند روابط پر از فراز و نشیب اسـت، بنابر این باید با این واقعیت روبه‌رو شوید کـه همیشه همه ی چیز رنگین کمان و پروانه نیست. «مردم فکر می کنند [با اجتناب از درگیری] کار خوبی انجام میدهند، اما در واقع خودشان را کاملاً خطرناک جلوه می دهند».

 

“این شریک زندگی شـما را دیوانه می کند زیرا آن ها نمیتوانند تعامل داشته باشند مگر این کـه مثبت باشد.” ترفند متوقف کردن نشانه‌هاي‌ یک رابطه سمی این اسـت کـه ناراحتی‌هاي‌ خودرا برای شریک زندگی‌تان کنار بگذارید و ناراحتی‌تان را نسبت بـه موقعیت بـه اشتراک بگذارید، در حالی کـه همان‌ گونه نشان میدهید کـه برای حمایت و گوش شنوا هستید.

 

13. شما هرگز مسئولیت اعمال خود را نمی پذیرید

شما هرگز مسئولیت اعمال خود را نمی پذیرید

اگر دیگران را بـه خاطر کارهای اشتباه خود سرزنش کنید، ممکن اسـت نفس شـما را تقویت کند اما فقط نشانه هایي از یک رابطه سمی ایجاد می کند. «ما از خود در برابر درد دفاع میکنیم. “اگر شریک زندگی شـما از شـما شکایت کند، ممکن اسـت احساس بدی در شـما ایجاد کند و بـه شـما این باور را بدهد کـه شریک زندگی تان میـــخواهد با یک انگیزه پنهان حمله کند.”

 

بازی سرزنش ممکن اسـت عصای زیر بغل شـما باشد تا بـه شـما کمک کند احساسات ناراحت کننده را منحرف کنید، اما هیچکس قرار نیست برای اینکار کنار بیاید. تسلط بر اشتباهات خود یکی از راه هایي اسـت کـه می توانید بـه رابطه تان کمک کنید تا فاصله را طی کند.

 

14. شما هیچ احساسی نشان نمی دهید

شما هیچ احساسی نشان نمی دهید

حتی اگر قصد شـما این نباشد، سنگدل ماندن یا عدم پاسخگویی بـه عزیزتان میتواند وی را بـه احساسات واقعی شـما شک کند و منجر بـه یک رابطه مسموم شود. «افرادی کـه پاسخ نمیدهند یا کمتر پاسخ میدهند برای شریک زندگی خود سمی هستند. “این شریک زندگی شـما را دریک حالت ناامنی فوق العاده قرار می دهد، زیرا انها ان را بـه عنوان تهدید تعبیر می کنند، حتی اگر شـما قصد تهدید نداشته باشید.”

 

با ایجاد صداها و حالات چهره در پاسخ بـه صحبت هاي‌ همسرتان، شنونده اي فعال باشید تا بـه او بفهمانید کـه بـه چه فکر می کنید. بـه این ترتیب آن ها نمیتوانند نتیجه گیری هاي‌ خودرا «کـه ممکن اسـت همه ی اشتباه باشد» در ذهن خود انجام دهند.

 

15. شریک زندگی خود را تحقیر می کنید

شریک زندگی خود را تحقیر می کنید - 17 نشانه یک رابطه سمی

بسیاری از مردم ممکن اسـت نسبت بـه انتقاد آزاردهنده انها کور باشند. ان‌ها ممکن اسـت کسی را بـه خاطر ظاهر، میل جنسی یا شغلش شرمنده کنند بدون این کـه چشمی بـه هم بزنند. اگر چندین نفر شـما را قلدر خطاب کرده اند، ممکن اسـت بخواهید قبل از این کـه انها را از دست بدهید گوش کنید و ان را اصلاح کنید.

 

«شـما باید خودرا در موقعیت دیگران قرار دهید و متوجه شوید کـه اگر شرمنده شوید، چه احساسی خواهید داشت. فهرستی از استراتژی‌ها ارائه دهید کـه چگونه می توانید با عشق بـه کسی بگویید کـه با او مشکل دارید.»

 

16. شما پشت همسرتان را ندارید

بـه عنوان یک زوج، هدف شـما محافظت از یک دیگر اسـت. اما هر بار کـه بـه یکی از اعضای خانواده یا دوست اجازه میدهید بدون دلیل بـه شریک زندگی‌تان تهمت بزند، این شبکه ایمنی را بـه خطر می‌اندازید و نشانه‌هایي از یک رابطه سمی را تقویت میکنید. هیچکس قرار نیست با شـما قرار بگذارد اگر هرگز بـه او پایبند نباشید.

 

«هدف یک رابطه اساساً بر پایه ایمنی و امنیت اسـت: نه عشق، نه جذابیت، نه عاشقانه». “اگر شـما این نیاز را برای خاطرجمعی از احساس امنیت یک دیگر تامین نکنید، این نیاز بـه کل هدف روانی زیستی بودن با شخص دیگر را نقض می کند.” دست از فشار برنده بودن بردارید و شروع بـه دفاع از خود و دیگران کنید.

 

17. شریک زندگی شما همیشه آخرین کسی است که همه چیز را می داند

17 نشانه یک رابطه سمی

هر رابطه اي در زندگی شـما بخشی از یک سلسله مراتب اسـت. طرف مقابل شـما باید در بالای ان هرم یا نزدیک بـه ان باشد، بـه این معنی کـه او باید نخستین کسی باشد کـه بـه او اعتماد می کنید. این نشانه یک رابطه سالم اسـت. در غیر این صورت، این نوع رفتار می تواند توسط شریک زندگی شـما بـه عنوان خیانت و نشانه هایي از یک رابطه سمی تعبیر شود.

 

«نباید منابعی را صرف تلاش کنید تا بفهمید چه چیزی باید بـه همسرتان بگویید و چه چیزی را بـه همسرتان نگویید. “شـما می خواهید خودتان باشید و آزادانه صحبت کنید.” در مرحله بعد، رفتارهای رایج تری را پیدا کنید کـه بـه طور نامحسوس رابطه شـما را خراب می کند.

 

✅ مطالب مشابه:  22 سوالی که باید سالی یک بار از همسرتان بپرسید

 

در پایان

اگر متوجه شدید کـه در اطراف شریکتان احساس تحریک پذیری و خستگی می کنید، ممکن اسـت وقت ان رسیده باشد کـه بـه همه ی چیز پایان دهید و کسی را پیدا کنید کـه بـه شـما احساس حمایت بیشتری بدهد.

جدیدترین مطالب سایت