سوالاتی که قبل از خواستگاری باید از خودمان بپرسیم !

سوالاتی که قبل از خواستگاری باید از خودمان بپرسیم !

چه سوالاتی قبل از خواستگاری باید از خودمان بپرسیم ؟ 

 

سوال ات خواستگاری باید قبل از این امر باشد و باید ببینیم آیا واقعا آماده هستیم خود ما را آماده کنیم برای ازدواج یا خیر ؟ در ادامه می‌توانید با سوالاتی که قبل از خواستگاری باید از خود ما بپرسیم تالاب را دنبال نمایید. 

 

خواستگاری کردن , درسال‌هاي اخیر، سن ازدواج بطور قابل ملاحظه‌اي بالا رفته و علت این چالش نیز ناشی از اهمیتی است كه جوان‌ترها به ثبات مسائل مالی و كاری می دهند.

 

به‌طور كلی ازدواج یك مقوله كاملا مشخص و تعیین یك سنی بعنوان سن ایده‌آل ازدواج كار دشواری است. 

 

برترین پیشنهاد برای انتخاب دوران و سن ازدواج وقتی است كه خودتان را از نظر روحی و مالی آماده ازدواج مشاهده نمایید. 

 

درسال‌هاي اخیر، سن ازدواج بطور قابل ملاحظه‌اي بالا رفته و علت این چالش نیز ناشی از اهمیتی است كه جوان‌ترها به ثبات مسائل مالی و كاری میدهند. 

 

پیشرفت و رشد قابل دقت بانو‌ها در زمینه تحصیلی و كاری نیز نقش تعیین‌كننده‌اي در افزایش سن ازدواج داشته است. 

 

درضمن، توقعاتی كه افراد از شریك زندگی‌شان دارند، تغییر كرده است. در حال حاضر سن ازدواج در كشورهای توسعه نیافته ودر حال توسعه كمتر از كشورهای توسعه یافته است. 

 

آداب و رسوم مختلف، معیار‌هاي اجتماعی و سنت‌ها نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار در سن ازدواج هستند.

سوالاتی که قبل از خواستگاری باید از خودمان بپرسیم !

قبل از ازدواج باید چند سوال مهم از خودتان بپرسید:

 

آیا به مفهوم عشق و ازدواج اعتقاد دارید؟ 

برای داشتن یك رابطه پیروز لازم است هم خودتان و هم شریك زندگیتان به عشق و ازدواج اعتقاد داشته باشید. این سوال را از خودتان بپرسید و به آن جواب منطقی دهید.

 

آیا واقعا آماده ازدواج هستید؟ 

این سوال یكی از مهمترین سوال ات قبل از ازدواج است. برای داشتن یك زندگی پیروز و طولانی و البته باثبات، بسیار ضروری است كه هردو نفر به یك اندازه از نظر روحی و ذهنی آماده پذیرش این چالش باشند.

 

ازدواج برای زوج‌هایي كه هنوز آماده انجام این كار نشده‌اند، مبدل به یك معضل بزرگ خواهد شد.

 

مسائل مالی بعد از ازدواج را چگونه باید مدیریت كرد؟ 

عشق و علاقه مهم ترین عامل داشتن یك رابطه بادوام و پایدار است؛ اما برای داشتن یك زندگی محترمانه پول نیز اهمیت بسیار زیادی دارد؛ پس بهتر است راجع به درآمد و دارایی خود بدون پرده و مخفی كاری با همسرتان صحبت كنید.

 

به هرحال مسوولیت پرداخت قبوض، مالیات‌ها و كلیه مخارج بعد از ازدواج فقط با شما دو نفر است و شما باید برای هر كدام برنامه‌ریزی كنید.

 

در مورد كودكان؟ 

این سوال نیز اهمیت بسیاری دارد. بزرگ كردن كودك یك مسوولیت بزرگ و مهم است كه نیاز به مشاركت و رفتارهای مسوولانه دارد؛ بنابر این لازم است قبل از ازدواج راجع به آن باهم حرف بزنید و به یك نتیجه شفاف برسید.

 

آیا سیگار می‌كشید؟ 

اگر شما عادت به سیگار كشیدن و یا چیزهای دیگر دارید، باید قبل از ازدواج راجع به این موضوع باهم بطور شفاف حرف بزنید و این را بدانید كه حق شریك زندگیتان است كه از این موضوع آگاهی داشته باشد.

سوالاتی که قبل از خواستگاری باید از خودمان بپرسیم !

چه‌طور بفهمید كه آمادگی ازدواج دارید؟ 

چگونه می توان مطمئن شد كه 100 درصد آمادگی برای ازدواج وجوددارد؟ بنظر میرسد برای جواب دادن به این سوال باید خیلی عمیق فكر كرد.

 

وقتی از كسی كه دوستش دارید و شریك زندگیتان است فاصله میگیرید، دل‌تان برایش واقعا تنگ میشود و او جایگاه یك دوست را برای شما ندارد بلكه جایگاه برترین دوست‌تان را دارد.

 

وقتی كه مفهوم وفادار بودن را درك كرده باشید و این كار را نه به خاطر اینكه نمیخواهید قلب وی را بشكنید، بلكه فقط به خاطر اینكه باید در زندگی مشترك وفادار باشید، انجام نمی دهید و او تنها كسی است كه میخواهید نزدیكش شوید…

 

وقتی كه دریابید هیچ‌كس در جهان به اندازه كسی كه انتخابش كرده‌اید برای شما مناسب نیست.

 

وقتی كه بعد از گذشت هفت سال از زندگی مشتركتان شب‌ها وقتی كه همسرتان در خواب است به صورتش نگاه كنید و لبخندی بزنید و از اینكه با او هستید راضی باشید.

 

وقتی كه اعتماد و خاطرجمعی بیشتر از هر دوران دیگری در زندگیتان وجوددارد.

 

سوالاتی که قبل از خواستگاری باید از خودمان بپرسیم !

عشق و علاقه مهمترین عامل داشتن یك رابطه بادوام و پایدار است

 

میانگین سن ازدواج 

میانگین سن ازدواج در آمریكا در بین آقایان 27 سالگی ودر بانو‌ها 26 سالگی است. درسال 1990، میانگین ازدواج در بین آقایان 26 ودر بانو‌ها 23 بود. درسال 2007، این شماره به 27 در بین آقایان و 26 در بانو‌ها افزایش یافت.

 

در كشوری مانند هند، میانگین ازدواج برای آقایان 25 و برای بانو‌ها 21 است. میانگین ازدواج برای كسانی كه در شهر های بزرگ آمریكا و سایر كشورها زندگی می‌كنند، بیشتر از شهرستان‌ها و شهر های كوچك‌‌تر است.

 

مردم شهر های بزرگ تر بیشتر به هزینه‌هاي ازدواج و زندگی مشترك میپردازند. در دانمارك میانگین سن ازدواج برای مردها 33 و برای بانو‌ها 31 است.

 

هر چه هوشیاری و آگاهی و سطح دانش مردم بیشتر میشود، سن ازدواج نیز در بین آن ها بالاتر میرود.

 

تفاوت سن زوج 

به‌طور كلی، در اكثر جوامع مردها ترجیح می‌‌دهند با دختران جوانتر و دخترها نیز میخواهند با مردان بزرگتر از خود ازدواج كنند.

 

زن‌ها به دنبال مردان پیروز هستند و این چالش باعث می شود آن ها درصدد ازدواج با مردان بزرگتر از خودشان باشند.

 

البته هنوز هم مشخص نیست كه آیا اختلاف سنی زوج‌ها روی میزان خوشبختی آن ها تاثیر می گذارد یا خیر؟

 

با یك نظر كلی به آمار و ارقام چند سال اخیر میتوان نتیجه گرفت كه اختلاف سنی زوج‌ها درسال‌هاي اخیرا «طی 10 سال گذشته» بسیار كاهش یافته است.

 

با افزایش دانش بانو‌ها، استقلال مالی انها و درك بهتر از ازدواج، جایگاه زن و مرد در اجتماع برابر شده و همین چالش اختلاف سنی ازدواج را در بین جوانان كاهش داده است.

 

بنظر تعداد زیادی از افراد، یكی از معیار های انتخاب همسر، هماهنگی و تناسب بین زوج ها و فاصله سنی است.

 

هر چه جامعه توسعه‌یافته‌تر باشد، فاصله سنی بین زوج ها كمتر خواهد بود. این حالات در تعداد زیادی از جوامع توسعه یافته جهان قابل مشاهده است.

 

اكنون در چنین جوامعی، روابط سلطه‌گرانه و پدرسالارانه‌اي كه در جوامع كوچك‌تر دیده‌ میشود، كمتر وجوددارد.

 

به اعتقاد بسیاری افراد، از آنجا كه دوران بلوغ دختر و پسر متمایز است، رسیدن به آمادگی برای ازدواج نیز در آن ها هم زمان نخواهد بود.

 

از طرفی اگر تفاوت سنی زن و مرد زیاد و سن مرد خیلی بیشتر از زن باشد، ممكن است با همسر خود مانند دخترش رفتار كند و همسر جوان نیز شوهرش رابه جای پدرش بگیرد ودر نتیجه رابطه انها چندان دوستانه نباشد.

 

همینطور اگر سن زن خیلی بیشتر از مرد باشد، زن بیشتر نقش مادر و پرستار مرد را ایفا می‌كند و بی‌تفاوتی مرد میتواند خشم و دلزدگی زن را برانگیزد و برعكس؛ زیرا چنین زوج‌هایي قادر به درك یكدیگر نیستند.

 

افرادی كه در محدوده سنی نزدیك به هم هستند، تجربه‌ها و خاطره‌هاي یكسانی دارند و پیش‌زمینه‌ فرهنگی مشابهی برای درك یكدیگر خواهند داشت.

 

اختلاف سنی بین زن و شوهر یك چالش قراردادی و سن عقلی بسیار مهم‌تر از سن شناسنامه‌اي است. برترین و معمولی‌ترین حالت این است كه سن پسر كمی از سن دختر بیشتر یا حداقل مساوی باشد؛ زیرا دوره باروری بانو‌ها محدود است و البته قدرت باروری بانو‌ها زودتر از آقایان آغاز می شود.

 

داشتن استقلال مالی علاوه بر بلوغ جسمی و فكری نیز برای آقایان لازم است.

 

انتخاب همسر موضوعی چند بعدی و معیارها و شرایط انتخاب همسر متعدد است.

سوالاتی که قبل از خواستگاری باید از خودمان بپرسیم !

توصیه می شود در انتخاب همسر به چند چالش كلی بیشتر دقت كنید: 

 فرد مورد نظر شما باید به‌طور كلی مطلوب باشد؛ نه اینكه تك‌تك خصوصیت‌هاي او برترین باشند.

 

 همسرتان می ‌بایست معیار های اصلی شما را برای تدوام یك زندگی مشترك داشته باشد.

 

 این خصوصیت هرگز به این معنی نیست كه تمام پارامترهای او صددرصد و كامل باشد؛ بلكه همسر شما باید بطور كلی از خصوصیت‌هایي كه شما درنظر دارید برخوردار باشد.

 

اختلاف سنی ایده‌آل بین زوج‌ها 

به‌طور ایده‌آل گفته می شود كه اختلاف سنی بین زوج‌ها بهتر است بین 3-5 سال باشد و از آنجایی كه تقریباً تمام زنان می خواهند تحت حمایت كامل مالی همسرانشان باشند، بهتر است سن مرد بیشتر از زن باشد تا بتواند از عهده مسوولیت‌هاي مالی خود برآید.

 

به هرحال گذشته از آمار و ارقام مربوط به سن ازدواج و نیز آمار و ارقام مربوط به طلاق، میتوان گفت كه زندگی زوج ها را این اعداد نمی‌سازند؛ بلكه آنچه بیش از همه ی ضامن خوشبختی و رضایت است، تلاش آن ها است.

 

جدیدترین مطالب سایت