مجتمع فنی تهران

قاصدک 24

فروش خودرو

درمان هموروئيد
مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

مطالب پیشنهادی

اس ام اس تسلیت با موضوع شهادت امام رضا (ع) اس ام اس تسلیت با موضوع شهادت امام رضا (ع) واکس زدن صلواتی کفش زائران توسط عاشقان امام رضا (عکس) واکس زدن صلواتی کفش زائران توسط عاشقان امام رضا (عکس) کمک کسبه ی ساختمان پلاسکو به مردم کرمانشاه (عکس) کمک کسبه ی ساختمان پلاسکو به مردم کرمانشاه (عکس) نماز اول وقت کمک رسانان هلال احمر در منطقه زلزله دیده (عکس) نماز اول وقت کمک رسانان هلال احمر در منطقه زلزله دیده (عکس) مکان های دیدنی و جذاب شهر زلزله دیده سرپل ذهاب مکان های دیدنی و جذاب شهر زلزله دیده سرپل ذهاب اعلام میزان خسارت به زلزله دیدگان کرمانشاه اعلام میزان خسارت به زلزله دیدگان کرمانشاه علی دایی به مناطق زلزله زده رفت (+ فیلم ) علی دایی به مناطق زلزله زده رفت (+ فیلم ) حرف های غم انگیز بازیگران زن از بازدید مناطق زلزله‌ زده حرف های غم انگیز بازیگران زن از بازدید مناطق زلزله‌ زده کار جالب سامسونگ برای زلزله زدگان (عکس) کار جالب سامسونگ برای زلزله زدگان (عکس) اموزش طرز تهیه اسنک پیتزایی با کالباس اموزش طرز تهیه اسنک پیتزایی با کالباس فواید گردو و تاثیر گذاری فوق العاده بر تناسب اندام و کاهش وزن فواید گردو و تاثیر گذاری فوق العاده بر تناسب اندام و کاهش وزن حضور زوج جوان ژاپنی در منطقه زلزله زده سرپل ذهاب (عکس) حضور زوج جوان ژاپنی در منطقه زلزله زده سرپل ذهاب (عکس) درخواست جنجالی مهناز افشار از ارسال نوار بهداشتی به کرمانشاه (عکس) درخواست جنجالی مهناز افشار از ارسال نوار بهداشتی به کرمانشاه (عکس) جاده اسلام آباد به سرپل ذهاب قفل شده است (عکس) جاده اسلام آباد به سرپل ذهاب قفل شده است (عکس) واژگونی پیکان در جاده شیراز 5 کشته داد (عکس) واژگونی پیکان در جاده شیراز 5 کشته داد (عکس) شهادت یکی از نیروهای ارتش در حین کمک رسانی زلزله زدگان شهادت یکی از نیروهای ارتش در حین کمک رسانی زلزله زدگان چرا لاغر نمی شوم و وزنم کم نمیشود ؟ چرا لاغر نمی شوم و وزنم کم نمیشود ؟ به 6 دلیل قانع کننده آلمان بهترین کشور دنیا است به 6 دلیل قانع کننده آلمان بهترین کشور دنیا است فوت مادر خواننده معروف کشورمان (عکس) فوت مادر خواننده معروف کشورمان (عکس) شایعه مرگ استاد مشایخی توسط همسرش رد شد شایعه مرگ استاد مشایخی توسط همسرش رد شد
گالری عکس

فروش خودرو

زیبایی بهروز

جذابیت

روش های مراقبت از چشم در مشاغل مختلف

مجموعه : پیشگیری از بیماری
تاریخ انتشار : 17 فوریه 2015
روش های مراقبت از چشم در مشاغل مختلف

 

آسيب هاي شغلي چشم تقسيم بندي آسيب هاي شغلي چشم براساس ساختار و آناتومي چشم مي باشد. اگر از سطح چشم به عمق آن برويم، اولين قسمتي از چشم که با آن در تماس هستيم پلک مي باشد.

 

پس اولين صدمه اي که ممکن است به چشم وارد شود، پلک را هدف قرار مي دهد.سپس ملتحمه و کاسه چشم ممکن است آسيب ببينند.

 

بعد از آن به ساختار خود چشم وارد مي شويم که سطحي ترين قسمت آن که در معرض آسيب قرار دارد، قرنيه مي باشد.لنز و شبکيه هم ممکن است به شکل خاصي (با يک ماده يا اشعه خاصي) دچار صدمه شوند. موضوع مهم توجه به اين نکته است که ما چه کاري انجام دهيم تا ميزان صدمه به اين اجزاء کمتر شود؟

 

دکتر محمد طاهر رجبي، جراح و متخصص چشم و فلوشيپ جراحي پلاستيک چشم، در برنامه راديو سلامت با بيان اينکه پلک سطحي ترين ارگاني مي باشد که اطراف چشم را مي پوشاند و معمولاً به عنوان يک محافظ مانع صدمات خود چشم مي شود، گفت: هر چيزي که چشم را تهديد مي کند، پلک سريع سطح چشم را مي پوشاند ، بنابراين ميزان صدمات به آن نيز زياد مي باشد.

 

در شغل هايي مانند باطري سازي که با مواد اسيدي و سوزان سروکار دارند و همچنين کساني که در کارخانه سيمان کار مي کنند، احتمال آسيب پلک زياد مي باشد. سيمان باعث توليد مواد قليايي مي شود که به شدت آسيب زا مي باشند.

 

بخار نفت با اينکه اينکه حالت قليايي دارد معمولاً باعث آسيب به چشم نمي شود، ولي حلال هايي که PH خاصي دارند و به شکل اسيد يا قليا هستند، مي توانند باعث تخريب قرنيه يا ملتحمه شوند. اگر فردي دچار صدمه با مواد سوزان مانند اسيد و همينطور مواد قليايي شد، اولين کاري که بايد بکند اين است که با آب فراوان چشم را بشويد تا غلظت آن ماده کمتر شود.وي ادامه داد: کاسه چشم نيز در صنوف و مشاغل خاصي، امکان صدمه بيشتري دارد.

 

مثلاً برخورد شديد صورت و گونه يک راننده با فرمان ماشين و داشبورد هنگام ترمز شديد، ممکن است باعث شکستگي کاسه چشم شود. عمده ترين آسيب ها به کاسه چشم با ضربه هاي مکانيکي ايجاد مي شوند.

 

اين جراح و متخصص چشم با بيان اينکه بعد از پلک چشم اولين چيزي که وجود دارد ملتحمه مي باشد که به کرات دچار عفونت هايي مي شود که به آن كونژونكتيويت‌ (با منشاء ويروسي يا باکتريايي) مي گويند، گفت: اين عفونت ها معمولاً در اثر تماس دست هاي آلوده با چشم ايجاد و باعث قرمزي و درد چشم مي شوند.

 

توصيه مي شود اگر شي اي وارد چشم شد، افراد قبل از دست زدن به چشم، دست آن را کاملاً با مايع دستشويي بشويند و بعد چشم را پاک کنند. اگر جسم در بافت چشم فرو رفته است، افراد به هيچ عنوان به آن دست نزنند و آن را پانسمان نکنند.

 

در چنين موردي، يک محافظ روي چشم بگذارند که با چشم تماس نداشته باشد و سريعاً به بيمارستان مراجعه کنند. خارج کردن جسمي که در بافت چشم فرو رفته است باعث تخليه مايع چشم مي شود و ممکن است ايجادکننده هر صدمه اي مانند آب مرواريد يا عفونت چشمي شود. به علت آلودگي زياد،عوارض ورود چوب به چشم خيلي بيشتر از شيشه و اجسام بران مي باشد و خطر عفونت هاي قارچي را در پي دارد.

 

رجبي ادامه داد: اشعه UV که در جوشکاري ها وجود دارد) باعث تخريب لايه سطحي قرنيه مي شود. وقتي لايه سطحي تخريب شد، بعد از مدتي سلول ها مي ريزند که باعث درد خيلي شديدي مي شود و ترميم آن نيز تا 24 ساعت طول مي کشد. متاسفانه در موارد خيلي زياد، جوشکارها براي کاهش درد به داروخانه مراجعه و قطره بي حس کننده مي گيرند.

 

قطره بي حسي باعث زخم هاي قرنيه مي شود که به هيچ وجه به درمان پاسخ نمي دهد و حتي ممکن است پزشک مجبور به پيوند قرنيه شود. توصيه مي شود جوشکارها حتماً از عينک مناسب استفاده کنند.

 

وي تاکيد کرد: اشيايي که از سطح قرنيه عبور مي کنند، مي توانند باعث پيدايش آب مرواريد شوند. همچنين اشعه مادون قرمز در شيشه گرها و کساني که در کوره هاي پرحرارت کار مي کنند، باعث پيدايش آب مرواريد زودرس مي شود.

 

اگر مرکز بينايي در شبکيه تخريب شود قابل ترميم و جراحي نيست، البته اگر اين آسيب شامل کندگي يا پارگي شبکيه باشد تا حد زيادي قابل جراحي و ترميم مي باشد. اشعه ها در درازمدت باعث تخريب شبکيه مي شوند، بنابراين کساني که با اشعه هاي راديوتراپي و مادون قرمز سروکار دارند بايد مراقبت هاي لازم را در اين زمينه انجام دهند.

 

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران وي در پايان اظهارکرد: ما در هر دقيقه معمولاً 10 الي 14 بار پلک مي زنيم. پلک زدن باعث مي شود که اشک روي قرنيه را بپوشاند و مانع از خشک شدن آن مي شود.

 

اين موضوع براي کساني که به تصويري خيره مي شوند و يا پشت کامپيوتر مي نشينند، بايد مورد توجه قرار گيرد تا با پلک زدن هاي مکرر مانع خشکي قرنيه شوند. البته استفاده از اشک مصنوعي هم مي تواند کمک کننده باشد. بهتر است افراد پلک خود را شامپو بچه که سوزش کمتري ايجاد مي کند بشويند تا در هواي خشک با مشکل روبرو نشوند.

 

 

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

 

 

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو

جدیدترین مطالب سایت

مطالب جالب و خواندنی

درمان ریزش مو