بروزرسانی : 5 خرداد 1397

ناصر ملک مطیعی و همسرش + بیوگرافی و عکس ناصر ملک مطیعی

ناصر ملک مطیعی و همسرش + بیوگرافی و عکس ناصر ملک مطیعی

ناصر ملک مطیعی و همسرش

مرحوم ناصر ملک‌ مطیعی متولد 22 فروردین 1309 در تهران، بازیگر معروف است. ناصر ملک مطیعی بازیگر معروف و هنرمند سینمای کشور ایران دار فانی را وداع گفت.

ناصر ملک مطیعی و همسرش + بیوگرافی و عکس ناصر ملک مطیعی

ناصر ملک مطیعی در تاریخ 1397/03/04 در بیمارستان فوت کرد.

متاسفانه سیل عروج بسیار از چهره هاي‌ شاخ هنری اینروزها پشت سر هم افتاده است و اینبار ناصر خان ملک مطیعی کارگردان و بازیگر قبل از انقلاب درگذشت.

ناصر ملک مطیعی و همسرش + بیوگرافی و عکس ناصر ملک مطیعی

درگذشت ناصر ملک مطیعی

علت فوت ناصر ملک مطیعی

مرحوم در 31 اردیبهشت 97 در بیمارستان بستری شده بود

امیرعلی ملک مطیعی پسرش بستری شدن پدر رابه خاطر نارسایی کلیه و تنگی نفس دربخش مراقبت هاي‌ ویژه در بیمارستان آتیه خبر داده بود

تولد و شیرینی فروشی

ناصرخان ملک مطیعی متولد 22 فروردین 1309 در تهران و دانش آموخته دانشسرای تهران در رشته تربیت بدنی است، و حالا بعد از سال‌ها فقط شیرینی فروشی دارد و نمی‌تواند بازی کند

جلوگیری از حضور در تلویزیون

درسال 96 ناصر ملک مطیعی دوبار به تلویزیون دعوت شد و برنامه اش هم ضبط شد اما در نهایت با مخالفت مسئولان از پخش این برنامه ها جلوگیري شد

حضور در دورهمی مهران مدیری و برنامه من و شما آرش ظلی پور و جلوگیري از پخش این برنامه ها موجی از اعتراض در فضای مجازی را منتشر داد

دیپلمه ي رشته تربیت بدنی دانش سرای عالی تهران است، قبل از ورود به عرصه بازیگری معلم ورزش در دبستان هاي‌ تهران بود، او در سوارکاری شاگرد اول بود ولی حالا فقط شیرینی فروش است !

دیپلمه ي رشته تربیت بدنی دانشسرای عالی تهران است، معلم بودو سپس به تئاتر و دوبله و محبوب ترین بازیگر ایران تبدیل شد و بعد از انقلاب فقط شیرینی فروش بود.

ناصر ملک مطیعی و همسرش + بیوگرافی و عکس ناصر ملک مطیعی

پدر ناصر ملک مطیعی

پدر من درسال 1311 در خیابان سیروس سینما شرق را تاسیس کرده بود که مرکز شهر بود. البته بعد از چند ماه متضرر شدن، سینما را تعطیل کرد پدرم کارمند وزارت پست و تلگراف بود

به هرحال این عشق به سینما درمن غریبه نبود

“پادشاه صاحبقران” یک مجموعه تلویزیونی تاریخی است که درسال 1354 توسط علی حاتمی ساخته شده‌ و ناصر ملک مطیعی در ان بازیگر نقش “امیر کبیر” بود، هنگامی که «علیخان» و سایر عمّال حکومت برای اجرای فرمان شاه و قتل امیرکبیر به حمام فین کاشان رفته‌اند، امیر کبیر «ملک مطیعی» قبل از اجرای حکم به آن ها میگوید:

مقدّر است امروز لباس نو بپوشم، امّا گر میتوانی درد و غم را هم از تن من بشوی!

ناصر ملک مطیعی بازیگر قدیمی سینمای کشور ایران که طی هفته گذشته بدلیل نارسایی کلیه و تنگی نفس در بیمارستان بستری شده بود، درگذشت.

گفته بودند آخر هفته از بیمارستان به منزل بازمی‌گردد؛ اما حالا باید به منزل همیشگی برود و پس از سال ها سکوت و نادیده‌گرفته شدن، به خاطره‌ها سپرده شود.

ناصر ملک مطیعی و همسرش + بیوگرافی و عکس ناصر ملک مطیعی
به قول منتقد سینمای کشور ایران «هوشنگ گلمکانی»: « نه از تئاتر و رادیو آمد و نه از عالم موسیقی. دستاورد خود سینمای کشور ایران بود در اولین سال‌هاي‌ گسترش تولید فیلم، و توانست تماشاگران رابا جاذبه نام و حضورش به سینماها بکشاند.

سه دهه در سطح اول سینمای کشور ایران باقی ماند و همان‌ گونه ستاره بود. ناصر ملک‌مطیعی به تعبیری از شاخص‌هاي‌ یک دوران بودو قطعا بهمین دلیل از ابتدای دهه شصت، پس از «برزخی‌ها» دیگر به او اجازه فعالیت داده نشد.»

کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون ایران پیش از انقلاب بود. پس از انقلاب و تغییر چارچوب‌هاي‌ حاکم بر سینمای کشور ایران، ملک‌مطیعی، همچون فردین و بهروز وثوقی، جایی در سینمای پس از انقلاب نداشتند و زمینه ادامه فعالیت هنری انها فراهم نشد.

ملک‌مطیعی، پس از انقلاب و تا به امروز، در مشاغلی همچون قنادی و مشاور املاک فعالیت داشت. اما عاقبت درسال ۱۳۹۲ پس از ۳۵ سال دوری از سینمای کشور ایران، بالاخره در فیلم “نقش نگار” ساخته علی عطشانی بازی کرد.

درسال گذشته قرار بود پس از سال‌ها از قاب تلویزیون با طرفدارانش صحبت کند. این خبر از ساعات ابتدایی انتشارش به واسطه صفحات مجازی دست به دست شد و تعداد زیادی از خبرگزاری ها و رسانه هاي‌ مکتوب به ان پرداختند.

حضور این بازیگر پیش کسوت پس از سال‌ها در رسانه ملی به اندازه وسعت انتشار خبرش، غافلگیرکننده و جذاب بود. حضور ناصر ملک مطیعی در برنامه «دورهمی» و گفت وگویش با مهران مدیری به سرعت خبرساز شد و همزمان با این خبر، حضورش در برنامه اي دیگر با عنوان «من و شما» نیز توجهات بسیاری رابه ویژه برنامه هاي‌ شب یلدا در رسانه ملی و تغییر رویکرد این رسانه مبنی بر حضور بازیگری که سال‌ها در قاب تلویزیون دیده نشده است، جلب کرد و طبعا بینندگان مشتاق تلویزیون پیگیر و علاقه مند حضور ناصر ملک مطیعی و شنیدن صحبت هایش بودند.

گویا پخش ویژه برنامه «من و شما» بجای پخش در روز جمعه به چهارشنبه منتقل شد و قرار بود این برنامه زودتر از برنامه «دورهمی» روی آنتن برود اما این برنامه که قرار بود با حضور ناصر ملک مطیعی و علی پروین، از شبکه شما پخش شود، لحظاتی پس از صحبت هاي‌ ابتدایی مجری قطع شد و سپس، در زیرنویس تلویزیون اعلام شد که این برنامه، امشب بدلیل مشکل فنی پخش نمی‌شود و عاقبت هیچکدام از ان برنامه ها پخش نشد!

ناصر ملک مطیعی و همسرش + بیوگرافی و عکس ناصر ملک مطیعی

زندگی ناصر ملک مطیعی:

ناصر ملک مطیعی «زاده 1309 در تهران» کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون ایران بود. سال‌ها پیش با زنی بنام مهین ازدواج کرد که از وی صاحب یک دختر بنام شیرین و یک پسر بنام امیرعلی می‌باشد، همسرش مدت ها پیش فوت کرد، وی بعد از مرگ همسرش دیگر ازدواج نکرد.

ناصر ملک‌مطیعی دیپلم رشتهٔ تربیت بدنی دانش‌سرای عالی تهران است و قبل از ان که به سینما راه یابد، معلم ورزش دبستان‌هاي‌ تهران بود. او پس از ورود به سینما و کسب محبوبیت، به فعالیت در تئاتر «از ۱۳۳۵» و دوبلهٔ فیلم «۱۳۳۸» نیز پرداخت.

فعالیت وی در سینما با بازی در صحنه کوتاهی از فیلم «واریته بهاری» «پرویز خطیبی، ۱۳۲۸» آغاز شد. بازی ملک مطیعی در دومین فیلمش ««شکار خانگی» و «علی دریابیگی» ـ ۱۳۳۰» در حد بیان یک جملهٔ کوتاه در صحنهٔ یک میهمانی بود. اما بازی ملک مطیعی در «ولگرد» «مهدی رئیس فیروز، ۱۳۳۱» وی را به اوج محبوبیت رساند و برای بازی در ان اولین دست مزد فعالیت حرفه‌اي خودرا گرفت. با موفقیت «ولگرد» بلافاصله در فیلم‌هاي‌ «گرداب» «حسن خردمند، ۱۳۳۲» ـ که اولین فیلم رنگی سینمای کشور ایران بود ـ و سپس در فیلم «غفلت» «علی کسمایی، ۱۳۳۲» بازی کرد.

ملک مطیعی پس از بازی در «غفلت»؛ از «پارس فیلم» به «دیانا فیلم» رفت، تا در ازای بازی در دو فیلم درسال، ماهانه هزار تومان دست مزد دریافت کند، اما پس از ایفای نقش در «چهارراه حوادث» «ساموئل خاچیکیان، ۱۳۳۳» که متفاوت از سایر نقش‌هاي‌ او بود، به خدمت نظام احضار شد.

او پس از بازگشت، در فیلم «اتهام» «شاپور یاسمی، ۱۳۳۵» بازی کرد. ملک‌مطیعی در فاصلهٔ سال‌هاي‌ «۴۰–۱۳۳۶» در فیلم‌هاي‌: «بازگشت به زندگی» «عطاالله زاهد، ۱۳۳۶»؛ «عروس فراری» «اسماعیل کوشان، ۱۳۳۷»؛ «طلسم شکسته» «سیامک یاسمی، ۱۳۳۷»؛ «دشمن زن» «پرویز خطیبی، ۱۳۳۷»؛ «دوقلوها» «سیامک یاسمی، ۱۳۳۸»؛ «اول هیکل» «سیامک یاسمی، ۱۳۳۹»؛ عمو نوروز «سیامک یاسمی، ۱۳۴۰»؛ آرامش قبل از طوفان «خسرو پرویزی، ۱۳۴۰»؛ عسل تلخ «حسین مدنی، ۱۳۴۰»؛ سایهٔ سرنوشت «اسماعیل کوشان، ۱۳۴۰» و آس و پاس «سیامک یاسمی، ۱۳۴۰» بازی کرد.

پس از دههٔ ۴۰ شمسی، با حضور محمدعلی فردین بعنوان «جوان اول» فیلم‌ها، بتدریج از محبوبیت او کاسته شد.

ناصر ملک مطیعی و همسرش + بیوگرافی و عکس ناصر ملک مطیعی

ملک‌مطیعی از سال ۱۳۴۱ با پوشیدن لباس جاهل‌ها و کلاه مخملی‌ها، که پیش از او عباس مصدق و مجید محسنی به تن کرده بودند، در نقش‌هایي ظاهر شد که فردین جز دو بار در فیلم‌هاي‌: «زن‌ها فرشته‌اند» «اسماعیل پورسعید، ۱۳۴۲» و «ایوب» «فریدون ژورک، ۱۳۵۰» حاضر به پوشیدن ان لباس‌ها و ایفای ان نقش‌ها نشد.

ملک مطیعی در فیلم‌هاي‌: «کلاه مخملی» با کت و شلوار مشکی، پیراهن سفید و کفش چرمی نوک تیز، کلاه مخملی و دستمال ابریشم یزدی و تسبیح شاه مقصود، اگر چه مصداق زنده‌اي از نمونه اجتماعی سنخ «جاهل» نبود، اما مجموعهٔ اجرای نقش، به‌ویژه حرکات دست‌ها و بالا انداختن ابرو، تکیه کلام‌ها و نقل‌هایش، عامهٔ بینندگان را مجذوب خود کرد.

ملک مطیعی تا قبل از «قیصر» «مسعود کیمیایی، ۱۳۴۸» و ایفای نقش «داش فرمان» با کلاه مخملی، در نقش‌هاي‌ دیگری همچون مرد روستایی «عروس دهکده»؛ افسر نیروی دریایی «پاسداران دریا»؛ شاه عباس کبیر «حسین کرد»؛ رئیس دزدها «هاشم خان»؛ دکتر «فرار از حقیقت» و مانند اینها نیز ظاهر میشد؛ اما پس از موفقیت فیلم «قیصر» ـ که نقش کوتاهی هم در ان داشت ـ یکسر به ایفای نقش‌هاي‌ کلاه مخملی دعوت شد.

ملک مطیعی اگر چه در فیلم‌هاي‌ بعدی‌اش کوشید تا از کاراکتر جاهلی فاصله بگیرد، اما تلاش او همواره توأم با توفیق نبود.

ناصر ملک مطیعی و همسرش + بیوگرافی و عکس ناصر ملک مطیعی

او در فیلم «بت» «به کارگردانی ایرج قادری، ۱۳۵۵» در نقش یک استوار ژاندارمری ظاهر شد.کارگردان فیلم بت«ایرج قادری» نقل کرده‌است:

مشکل می شود با بازیگری جا افتاده طرف شد. من سعی می کردم حرکت ابرو را از ملک مطیعی بگیرم، می دیدم اینبار غبغب میگیرد. مواظب غبغبش بودم، دستش حرکت اضافی می کرد. خب تا چه اندازه میتوان مواظب بود؟ این است که در بت، ناصر همانی است که بوده.

او با مرحوم علی حاتمی در فیلم‌هاي‌ “قلندر” و “باباشمل” همکاری داشت.

بعد از انقلاب ملک مطیعی، دوران پس از انقلاب را دوران سختی توصیف کرده‌است. زیرا دچار انزوا و تنهایی و از طرفی، عشق و علاقه مفرطی که به فیلم و سینما داشت، قابل تحقق نبود و امکان کار هنری برای وی مهیا نبود. پس از مدتی، به دعوت عوامل تولید برزخی‌ها، نقش مثبت و کوتاهی را بازی میکند. با این وجود، نام وی در زمان تیتراژ پایانی فیلم به نمایش درنیامد و روزنامه‌ها نیز خبری در خصوص حضور مجدد وی، منتشر نکردند که این موضوع، موجب دلسردی مفرط وی شد.

وی شرح ان روزگار خودرا آن گونه توصیف می کند: «کسی از دوستان من هم نمانده بود. بهروز که به خارج رفت، فردین هم مدتی تقلا کرد تا بتواند کار کند، ایرج قادری هم خواست که کار کند و کار کرد؛ ولی من از کسی درخواست کار نکردم و خودم را کنار کشیدم.»

ناصر ملک‌مطیعی پس از ۳۵ سال دوری از سینمای کشور ایران، بالاخره در فیلم نقش نگار ساخته علی عطشانی بازی کرد.

جوایز:

برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در چهارمین دوره درسال ۱۳۵۰ برای بازی در فیلم سه قاپ.

برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دوره درسال ۱۳۴۹ برای بازی در فیلم رقاصه شهر.

ناصر ملک مطیعی و همسرش + بیوگرافی و عکس ناصر ملک مطیعی

من فردین را وارد سینما کردم

من خودم فردین را وارد سینما کردم، مرحوم تختی؛ ‌فردین رابه من معرفی کرد و از من خواست وی را به سینما معرفی کنم

هیچ‌گاه به این قضیه فکر نکردم که او از من جلو بزند. همیشه خم شدم تا دیگران از من بالا بروند هیچ‌ وقت حسادت نکردم و از کسی دلخور نشدم. چون به خودم معتقد بودم

بعد از انقلاب 57

بعد از انقلاب برای من مشکل خاصی پیش نیامد مسئله دادگاه انقلاب بود که همه ی دوستان احضار شدند، طبیعی بود مسئولان باید با ما آشنا می‌شدند

یک تعهدی هم از ما گرفتند که کاری برخلاف نظر آن ها انجام ندهیم من همانجا گفتم که خسته شده ام و اصلا دیگر نمیخواهم کار کنم.

مهاجرت و بازگشت

من بعد از انقلاب به بيرون از کشور رفتم و آنجا دریک فروشگاهی کار می‌ کردم بعد از 5 – 6 ماه گفتم من که دارم در این جا کار می‌ کنم چرا به مملکت خودم نروم و همانجا کار نکنم ؟

می‌ خواستم از خودم کار بکشم برای همین بلند شدم به ایران آمدم

ناصر ملک مطیعی و همسرش + بیوگرافی و عکس ناصر ملک مطیعی

تاسیس شیرینی فروشی

خانه بزرگی در ونک داشتم که گوشه حیاطمان اتاق‌ هاي‌ کوچکی داشت به توصیه رفقا و خانمم که خدا بيامرزدش این اتاق‌ ها را کمی‌ بزرگ‌تر کردیم و یک شیرینی‌ فروشی درست کردم

لذت سفر

تا خسته میشوم، سوار ماشین می‌ شوم و به چالوس می‌ روم من خیلی به سفر كردن دلبستگی دارم من 15 بار مسیر اروپا به ایران رابا ماشین آمدم.

راستش بعلت كمردرد و پادرد نمی‌ توانم زیاد راه بروم؛ اما با همین وضعیت هنوز هم تا چند وقت پیش پشت ماشین می‌ نشستم كلا از سفر و جاده لذت می‌ برم.

عشق بخدا و امام رضا «ع»

زیارتگاه‌ ها خیلی تاثیر داره، مثلاً امام رضا «ع » همه ی به ایشان علاقه دارن یا افرادی كه رفتن كربلا با امام حسین «ع» بیشتر انس دارن، ولی ارتباط تنگاتنگی با خدا دارم

البته همه ی امامان عزیز را دوست دارم و خیلی وابسته بهشون هستم اما بیشتر با امام رضا «ع» دردودل می‌ كنم و خواسته هامو بهشون می‌ گم

عادت به مطالعه

مطالعه، مونس من در تمام سال‌هاي‌ زندگی‌ ام بوده است

در كتابخانه‌ ام حدود 3000 جلد كتاب دارم نه اینكه دكور باشند بلكه همه ی انها را خوانده‌ ام و بعضی‌ ها را هم چند بار مطالعه کرده‌ ام از كلاس پنجم دبستان این عادت را دارم

ناصر ملک مطیعی و همسرش + بیوگرافی و عکس ناصر ملک مطیعی

بازگشت به سینما بعد از 35 سال

ملک‌ مطیعی پس از ۳۵ سال دوری از سینمای کشور ایران، بالاخره در فیلم نقش نگار ساخته علی عطشانی درسال 1392 بازی کرد.

علاقه به ورزش

طبعا فوتبال ورزش محبوب همه ی دنیاست

ما ایرانی ها به کشتی هم بطور ذاتی علاقه داریم و اگر از این دو رشته فاکتور بگیری من به کوهنوردی، باستانی و والیبال هم علاقه داشتم ولی کوه چیز دیگری است

پنج فیلم بیاد ماندنی

● فیلم قیصر «کارگردان : مسعود کیمیایی» در نقش فرمون – 1348

● فیلم طوقی «کارگردان : علی حاتمی در نقش آسید مصطفی – 1349

● فیلم پهلوان مفرد «کارگردان : امان منطقی» در نقش مرشد – 1350

● فیلم قلندر «کارگردان : علی حاتمی» در نقش قلندر – 1351

● سریال پادشاه صاحب قران «کارگردان : علی حاتمی» در نقش امیرکبیر – 1354

کشتی یا بازیگری

من کشتی را خیلی دوست داشتم ولی بعد از این که در 21 سالگی با فیلم ولگرد در سینما معروف شدم، به خاطر الزامات این رشته و به اجبار کشتی گرفتن را کنار گذاشتم

دلیلش هم این بود که مبادا گوش یا بینی ام بشکند و شانس ادامه بازیگری را از دست بدهم

ازدواج و همسرش

ناصر ملک مطیعی سال‌ها پیش با زنی بنام مهین ازدواج کرد که از وی صاحب یک دختر بنام شیرین و یک پسر بنام امیرعلی می‌باشد، همسرش مدت ها پیش مرحوم شده است

ملک مطیعی بعد از مرگ همسرش دیگر ازدواج نکرده است.

ناصر ملک مطیعی و همسرش + بیوگرافی و عکس ناصر ملک مطیعی

حضور در دورهمی

ناصر ملک‌ مطیعی که بعد از انقلاب 57 دیگر در تلویزیون و برنامه زنده حضور نداشت، در فصل جدید دورهمی مهمان این برنامه بود ولی بدلیل عدم صلاحدید مسئولان این برنامه پخش نشد

او یک‌بار دیگر به برنامه من و شما آرش ظلی پور هم دعوت شده بود اما ان برنامه هم اجازه پخش نگرفت

درگذشت

ناصر ملک مطیعی در اخرین دقایق 4 خرداد 97 بدلیل عود بیماری و نارسایی کلیه برای همیشه چشمان خودرا فروبست و جامعه هنری را داغدار کرد

روحش شاد یادش گرامی

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت