جستجو در تالاب

بیوگرافی جمشید مشایخی

بیوگرافی جمشید مشایخی

جمشید مشایخی 1313 جمشید مشایخی در سال 1336 به استخدام اداره تازه تأسیس هنرهای دراماتیک درآمد و به عنوان بازیگر کار خود را در برنامه نمایشی کانال سوم غیر دولتی آغاز کرد.

 

نخستین نمایشی که اجرا کرد وظیفه پزشک نام داشت و از آن پس با نمایش های بلبل سرگشته، خشت اول، سیاه، آوار بر سنگ، آقای آریان فر و خانواده اش، جعفر خان از فرنگ آمده، بیگانه ای در خانه، در منطقه جنگی، دو برادر، شبح کوچک، قصه ماه پنهان، عاشق مترسک، غروب در دیار غریب و مانند اینها کار خود را دنبال کرد همزمان با تأسیس دانشکده هنرهای دراماتیک به این دانشکده رفت؛ اما پس از سه سال تحصیل دانشکده را ترک کرد و با ایفای نقش در فیلم کوتاه جلد مار (هژیر داریوش 1341) به همراه فخری خوروش به طور حرفه ای جلوی دوربین فیلمبرداری رفت.

 

سپس در سال 1343 به پیشنهاد ابراهیم گلستان در فیلم خشت و آینه بازی کرد. در روزهایی که مشایخی نمایش مرده های بی کفن و دفن را به کارگردانی حمید سمندریان در انجمن ایران و فرانسه بازی می کرد گلستان بازی او را دیده و پسندیده بود و برای بازی در فیلمش انتخاب کرده بود. چهارسال بعد داریوش مهرجویی به واسطه عزت الله انتظامی او را برای بازی در فیلم گاو (1348) دعوت کرد و مشایخی به اعتبار نام غلامحسین ساعدی که نویسنده داستان فیلم بود بازی در نقش کوتاهی از فیلم را پذیرفت.

 

مشایخی در همان سال به نقش خان دایی در فیلم قیصر (مسعود کیمیایی) بازی کرد. مسئولان اداره تئاتر مخالف بازی کارمندان اداره در فیلم های سینمایی بودند و برای همین مشایخی را برای مدت 9 ماه از کارش اخراج کردند.

 

وقتی مجدداً او را به کار بازگرداندند مثل سابق میل ماندن در اداره را نداشت؛ به همین دلیل از سال1349 فعالیت گسترده ای را در سینما آغاز و اعتبار خود را فدای بازی در هر فیلمی کرد، فیلم های بی ارزش پسران زاینده رود (حسین مدنی 1349)، جوانی هم عالمی داره (عباس دستمالچی 1349)، آسمون بی ستاره (حمید مجتهدی 1350)، سه تا جاهل (پرویز نوری 1350) و آب نبات چوبی (امان منطقی 1351)؛ فیلم های متوسط: طلوع (هراند میناسیان 1349) و صدای صحرا (نادر ابراهیمی 1354) و فیلم های شاخص و ماندگار: چشمه (آربی آوانسیان 1351)، نفرین(ناصر تقوایی1352)، شازده احتجاب (بهمن فرمان آرا 1353) و سوته دلان (علی حاتمی 1356). مشایخی همین مسیر را در سالهای بعد از انقلاب هم بدون حزم و احتیاط پیمود که نتیجه اش بازی در فیلم های دادا (ایرج قادری 1361)، آوار(سیروس الوند 1364)، آلما(اکبر صادقی 1371)، راه افتخار (داریوش فرهنگ 1373)، حالا چه شود (محمد جعفری 1373)، اعاده امنیت (حمید رخشانی 1375) و مانند این ها است. البته در کارنامه سینمایی مشایخی فیلم های شاخص تری مثل کمال الملک (علی حاتمی 1363) و پدربزرگ (مجیدقاری زاده 1364) هم وجود دارد که برای اولی جایزه بهترین بازیگر از سومین جشنواره فیلم فجر (1363) و برای دومی جایزه بهترین بازیگر از نخستین جشنواره بین المللی پیونگ یانگ (1987) به او تعلق گرفت.

 

 

از نظر مشایخی عوامل زیادی هستند که به طور مستقیم برکار بازیگر تأثیر می گذارند؛ مثل کارگردان، نقش های مقابل، فیلمبردار و دیگر عوامل پشت صحنه، به طوری که گاهی بعضی از آنها مانع می شوند بازیگر با حس خودش نقش را ایفا کند.

 

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
اینطوری باید بشقاب های رو میز جمع کنید (کلیپ دیدنی)
اینطوری باید بشقاب های رو میز جمع کنید (کلیپ دیدنی)