بروزرسانی : 25 خرداد 1398

روش هایی برای بازیگر شدن حرفه ای

روش هایی برای بازیگر شدن حرفه ای

چگونه بازیگر شویم ؟

همۀ وقت بدانید که بازیگری یک شغل نیست یک علاقه هست ، پس به نگاه مادیات بازیگر نشوید .

با نگاهی به دور و برمان میبینیم افراد بسیاری به خصوص جوانان علاقه به بازیگری داشته و آرزویشان این هست روزی یك سوپراستار در سینمای کشور ایران شوند.

وقتی هدف این جوانان را جویا می شویم بعضی به خاطر شهرت و مشهور شدن می خواهند بازیگر شوند «به قول خود ما عشق شهرت باعث شده به دنبال بازیگری بروند» و دسته‌ای دیگر به خاطر درآمد و پول!

«تصورشان این هست كه هر كس بازیگر شود درآمدهای بسیار بالا خواهد داشت».

بازیگری چیست

دراین بین افراد كمی پیدا میشوند كه به خاطر علاقه به هنر و هنرمند شدن میخواهند بازیگری و كارگردانی و اجرای هنری سر صحنه را به صورت حرفه‌ای بیاموزند. در ادامه پاره‌ای شرایط و نحوه بازیگری، مصائب این حرفه و بعضی نكات خوب درمورد بازیگری را برایتان گردآوری كرده‌ایم.

راه بازیگری

– شروع كار در كلاس‌هاي آموزش تئاتر و كسب مهارت حقیقی در اساس بازیگری تئاتر و آشنایی با كارگردانان و بعضی چهره‌هاي مشهور و ایجاد رابطه با دست‌اندركاران معتبر می تواند راهی برای ورود به این حرفه باشد.

– ثبت نام در كلاس‌هاي بازیگری «مثلا كلاس‌هاي بازیگری كه چهره‌هاي مشهور سینما برگزار می‌كنند».

– همین طور شركت در كنكور هنر و تحصیلات دانشگاهی مرتبط با رشته بازیگری و آشنایی با این هنر.

روش هایی برای بازیگر شدن حرفه ای

شرایط بازیگر شدن

*استعداد كلید موفقیت برای بازیگری «بسیاری افراد دوره‌هاي طولانی دانشگاهی و غیره را در اساس بازیگری می‌گذرانند ولی در نهایت پس از سالها تلاش همچنان بعنوان یك نقش پایین در فیلم اجرا داشته‌اند. فقط به واسطه تحصیلات دانشگاهی و شركت در كلاس‌هاي بازیگری نمیتوان انتظار داشت پس از چند سال فرد یك سوپراستار شود، زیرا قابلیت‌هاي فردی و استعداد ذاتی در این رشته نقش پررنگی در رشد و پیشرفت فرد دارد».

* یك بازیگر بایستی خستگی‌ناپذیر باشد و تحمل فیزیكی و روحی، روانی بالا داشته باشد. «در بعضی نقش‌ها لازم هست بازیگر چاق شود و یا لاغر شود و شرایط بدنی متناسب با نقش خود را پیدا كند»

* یك بازیگر ساعات كاری نامنظم و طولانی خواهد داشت.

* یك بازیگر تلاش و پشتكار فراوان دارد و هیچگاه از آموزش مشاهده خسته نمیشود.

* هوش و خلاقیت «جهت جان بخشیدن به نقش خود» عامل مهمی در موفقیت بازیگر هست.

* یك بازیگر شخصیت چالشی دارد.

* روحیه بالای كار تیمی و همكاری در گروه از دیگر خصوصیات یك بازیگر هست.

* یك بازیگر انرژی و توان بدنی بالا دارد «گاهی اوقات ممكن هست مدتی دور از خانواده برای تولید فیلم در شرایط نامساعد زندگی كند».

* سازگاری بالای بازیگر با افراد و شرایط گوناگون بسیار مهم هست.

* روحیه انتقادپذیری بسیار بالا جهت پذیرش انتقادهای كارگردانان، منتقدان و… نیز برای بازیگری شرط هست.

* انضباط

* و در آخر دوره‌هاي آموزش هنری یكی دیگر از مهم ترین شروط برای بازیگر شدن می‌باشد «زیرا یك بازیگر همواره بایستی در حال یادگیری كسب تجربه و مهارت در اساس هنر بازیگری باشد، فراموش نكنیم بازیگری یك علم نیز هست و كسب علم نیاز به تحصیل و تجربه كافی دارد».

و در آخر شناخت كافی بازسگر نسبت به مردم، فرهنگ و آداب و رسوم جامعه و شناخت كافی و تحقیق او درمورد نقش خود باعث میشود تا او بتواند با آگاهی اکثر تمام جوانب مشكلات و دغدغه‌ها را درك كرده و نقشی متفاوت و برجسته ایفا كند «مهارت و تسلط كافی وط منجر به ایفای نقشی طبیعی و تاثیرگذار بر روی مخاطب خواهد شد».

روش هایی برای بازیگر شدن حرفه ای

درآمد بازیگران

متاسفانه درآمد بازیگران در ایران شفافیت مالی ندارد و در آثار و تولیدات سینمایی اطلاعات مالی اعلام نمی شود، ولی یك اصل كلی این هست كه بسته به تلاش و پشتكار بازیگران نمی توان انتظار داشت كه همگی دستمزدهای و یا هم‌سطح دریافت كنند، از آنجا كه بازیگران بعنوان ویترین سینمای کشور ایران میباشند همچنان نقش بازیگر خوب و خوشگل پررنگ‌تر خواهد شد.

از طرفی معیارهای تجربه، توانمندی بازیگر و محبوبیت، سختی و دشواری نقش، از مواردی هست كه می تواند بر دستمزد بازیگر تاثیر بگذارد.

روش هایی برای بازیگر شدن حرفه ای

چگونه بهترین بازیگر شویم ؟

مشکلات بازیگران

– امنیت شغلی پایین «تعداد زیادی از هنرمندان در كنار بازیگری به حرفه دیگری مشغول میباشند»

– رقابت بالای بازیگران

– وجود بعضی روابط در تعداد زیادی از گزینه نقش‌ها «بعضی افراد به واسطه مسائل مالی وارد این حوزه می شوند و یا با معرفی آشنایان و متكی بر رابطه پا به عرصه بازیگری می گذراند بدون اینكه هیچ دوره آموزشی هم دیده باشند، به قول یك هنرمند بازیگر كسی كه با پول وارد این حوزه شده باشد اصالت لازم برای بازیگری را ندارد و بقای خود را نمی تواند تضمین كند».

به گزارش تالاب در آخر ذكر اين نكته ضروري هست كه يك بازيگر بايستي تلاش كند الگوي اجتماعي پسنديده و مناسبي از لحاظ رفتار و برخورد و منش براي جامعه باشد و هميشه و همۀ جا ارزش و منتزل خود را حفظ كرده از خود چهره‌ای خوب و ماندگار در ياد و خاطره مردم بر جاي گذارد.

منبع : سینما

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت