گلچینی از بهترین فیلم های مسعود ده‌نمکی

گلچینی از بهترین فیلم های مسعود ده‌نمکی

مسعود ده‌نمکی، کارگردان ایرانی، بـه خاطر ساخت فیلم‌هایي با مضامین اجتماعی، سیاسی و مذهبی شناخته شده اسـت. او در سبک کارگردانی خود تمایل بـه نمایش دغدغه‌هاي‌ اجتماعی و مسائل روز جامعه دارد و بـه همین دلیل، آثارش اغلب بازتاب‌دهنده‌ي نگاه وی بـه مسائل مورد بحث در ایران هستند.

 

نگاهی به زندگی مسعود ده‌نمکی و همسرش

نگاهی به زندگی مسعود ده‌نمکی و همسرش

مسعود ده‌نمکی، متولد اردیبهشت ۱۳۴۸ در اهر، یک روزنامه‌نگار، فعال سیاسی و فیلم‌ساز ایرانی اسـت. او نویسنده و کارگردان سه‌گانهٔ فیلم‌هاي‌ اخراجی‌ها «۱۳۸۵–۱۳۸۹» بوده و برای قسمت دوم این مجموعه درسال ۱۳۸۷ جایزه ویژه هیئت داوران بیست و هفتمین دوره جشنواره بین‌ المللی فیلم فجر را کسب کرده اسـت. ده‌نمکی فعالیت مطبوعاتی خودرا از سال ۱۳۶۹ آغاز کرده اسـت. او همچنین سردبیری و مدیریت نشریاتی چون شلمچه، جبهه و صبح دوکوهه را بر عهده داشته.

 

لیست بهترین فیلم های مسعود ده نمکی

لیست بهترین فیلم های مسعود ده نمکی

گلچینی از بهترین فیلم هاي‌ مسعود ده‌نمکی

مسعود ده‌نمکی، فیلم‌ساز و نویسنده ایرانی، در طی دوره‌هاي‌ مختلف خود، از ژانر‌هاي‌ متنوعی استفاده کرده اسـت. در ادامه، بـه برخی از سبک‌هاي‌ فیلم‌هاي‌ مسعود ده‌نمکی می پردازیم:

  • فیلم اخراجی 1
  • فیلم اخراجی هاي‌ 2
  • فیلم اخراجی هاي‌ 3
  • فیلم معراجی ها
  • فیلم سینمایی رسوایی 1
  • فیلم سینمایی رسوایی 2
  • فیلم سینمایی زندانی ها
  • سریال فقر و فحشا

 


مطالب مشابه: آغاز فیلمبرداری فیلم سینمایی زندانی های مسعود ده نمکی «+عکس»


 

فیلم اخراجی 1

فیلم اخراجی 1

فیلم اخراجی‌ها 1؛ کـه اولین قسمت از سه‌گانه‌ي اخراجی‌ها اسـت، توسط مسعود ده‌نمکی کارگردانی شده ودر سال 1386 منتشر گردید. این فیلم در ژانرهای اجتماعی، جنگی، و کمدی قرار دارد و داستان ان در زمان جنگ تحمیلی ایران و عراق روایت می شود.

 

دراین فیلم، شخصیت اصلی بـه نام مجید، کـه یکی از اراذل جنوب تهران اسـت، عاشق دختر پیرمرد عارفی بـه نام میرزا می شود. میرزا شرط ازدواج مجید و دخترش را سر بـه راه شدن او می داند. مجید برای اثبات سر بـه راه شدن خود تصمیم می گیرد بـه جبهه برود و دوستانش نیز وی را همراهی می کنند. باوجود مخالفت‌هایي برای حضور آن ها در جبهه، با ضمانت میرزا و یکیدیگر از رزمنده‌ها، انها بـه پادگان آموزشی میرسند.

 

بازیگران شناخته‌شده‌اي چون اکبر عبدی، امین حیایی، سید جواد هاشمی، محمدرضا شریفی نیا، کامبیز دیرباز، نیوشا ضیغمی، جواد رضویان، منوچهر آذر، لیلا اوتادی، رز رضوی، و علی اوسیوند دراین فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند. فیلم اخراجی‌ها 1 بـه دلیل ترکیبی از طنز و جدیت در موضوعات اجتماعی و جنگی، مورد توجه قرار گرفت و توانست مخاطبان زیادی را بـه خود جلب کند.

 

فیلم اخراجی های 2

فیلم اخراجی های 2

فیلم اخراجی‌ها 2؛ کـه دومین قسمت از سه‌گانه‌ي اخراجی‌ها بـه کارگردانی مسعود ده‌نمکی اسـت، درسال 1388 منتشر شد. این فیلم در ژانرهای اکشن و کمدی قرار دارد و ادامه‌اي بر داستان فیلم اول اسـت.

 

دراین فیلم، گروه اخراجی‌ها پس از شهادت مجید سوزوکی بـه همراه سایر رزمندگان در محاصره افتاده و اسیر می شوند. ان‌ها بـه اردوگاهی تبلیغاتی کـه توسط دشمن تاسیس شده، منتقل می شوند. از طرف دیگر، خانواده‌هاي‌ ان‌ها کـه قصد مسافرت بـه مشهد را داشتند، توسط سازمان مجاهدین خلق ایران با ربودن هواپیما و نشاندن ان در عراق، ترغیب بـه اعطای تقاضای پناهندگی بـه صدام حسین میشوند. مسافران کـه خانواده‌هاي‌ اخراجی‌ها هم جزو ان‌ها بودند، برگه تقاضای پناهندگی را پاره کرده و سرود اي ایران را میخوانند.

 

بازیگرانی چون امین حیایی، اکبر عبدی، حسام نواب صفوی، سیدجواد هاشمی، لیلا بلوکات، نگار فروزنده و دیگران دراین فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند. فیلم اخراجی‌ها 2 نیز مانند قسمت اول، با استقبال مخاطبان روبه‌رو شد و توانست نظرات مثبتی را از منتقدان و تماشاگران دریافت کند.

 

فیلم اخراجی های 3

فیلم اخراجی های 3

گلچینی از بهترین فیلم هاي‌ مسعود ده‌نمکی

فیلم اخراجی‌ها 3؛ کـه سومین و آخرین قسمت از سه‌گانه‌ي اخراجی‌ها اسـت، توسط مسعود ده‌نمکی کارگردانی شده و بـه موضوعات اجتماعی و سیاسی پس از جنگ تحمیلی ایران و عراق می پردازد. این فیلم با زبان طنز بـه نقد مناسبات سیاسی و اجتماعی می پردازد و بـه عنوان یکی از پرفروش‌ترین و جنجالی‌ترین فیلم‌هاي‌ تاریخ سینمای ایران شناخته میشود.

 

در اخراجی‌ها 3؛ جنگ تمام شده و اخراجی‌ها بـه همراه دیگر هم‌رزمانشان بـه شهر برگشته‌اند. هر کدام از ان‌ها در پی کسب و کاری هستند ودر این میان، یک برنامه زنده تلویزیونی در تلاش اسـت تا تعدادی از رزمندگان را برای حضور در برنامه دعوت کند. شرایط نامساعد حال یکی از هم‌رزمان ان‌ها را راهی بیمارستان می کند، اما بر اثر حوادثی در سطح شهر دیر بـه بیمارستان می رسند و این بهانه‌اي برای حضور هم‌رزمان سابق در بیمارستان می شود کـه حالا هر یک شخصیتی جدید دارند.

 

بازیگرانی چون اکبر عبدی، محمدرضا شریفی نیا، رضا رویگری، بهنوش بختیاری، سید جواد هاشمی، و امین حیایی دراین فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند و بـه دلیل ترکیبی از طنز و جدیت در موضوعات اجتماعی و سیاسی، مورد توجه قرار گرفته اسـت.

 


مطالب مشابه: ماشین مسعود ده نمکی چیست ؟ « عکس»


 

فیلم معراجی ها

فیلم معراجی ها

فیلم معراجی‌ها بـه کارگردانی مسعود ده‌نمکی، یکی از آثار مشهور او در ژانر دفاع مقدس اسـت کـه درسال ۱۳۹۲ تولید شده اسـت. این فیلم داستان محمد، جوانی با شوق رفتن بـه جبهه را روایت میکند کـه با مخالفت‌هاي‌ پدرش مواجه میشود. پدر برای رفتن او بـه جبهه شرط‌هاي‌ عجیب غریبی میگذارد، اما محمد شبانه از خانه فرار کرده و بـه جبهه میرود و پدر نیز برای بازگرداندن او بـه منطقه راهی میشود.

 

این فیلم با استفاده از عناصر طنز و درام، بـه بررسی موضوعات اجتماعی و اخلاقی می پردازد و نگاهی بـه تجارب جنگ و تأثیرات ان بر جوانان و خانواده‌هاي‌ ان‌ها داردمعراجی‌ها در سینما های تهران اکران شده و با استقبال مخاطبان روبه‌رو شده اسـت.

 

فیلم سینمایی رسوایی 1

فیلم سینمایی رسوایی 1

فیلم رسوایی، کـه بـه کارگردانی مسعود ده‌نمکی ساخته شده اسـت، یکی از آثار مشهور او در ژانر دفاع مقدس اسـت. این فیلم درسال ۱۳۹۲ اکران شده و داستانی اجتماعی با زمینه‌اي انتقادی دارد.

 

در رسوایی، دختری بـه نام افسانه کـه در جنوب شهر زندگی می کند، بـه علت بدهی‌هاي‌ مالی پدرش تحت فشار طلبکاران قرار دارد. او تصمیم میگیرد سفته‌هاي‌ پدرش را دزدیده و فرار کند. در حین فرار، با روحانی زاهدی آشنا میشود. این فیلم با استفاده از عناصر طنز و درام، بـه بررسی موضوعات اجتماعی و جنگ و تأثیرات ان بر جوانان و خانواده‌ها پرداخته اسـت.

 

بازیگرانی چون الناز شاکردوست، اکبر عبدی، محمدرضا شریفی نیا، ارسلان قاسمی، امیر نوری، مهسا کرامتی، تینا آخوند تبار، و مریم کاویانی دراین فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند. رسوایی بـه عنوان یکی از پرفروش‌ترین و جنجالی‌ترین فیلم‌هاي‌ تاریخ سینمای ایران شناخته میشود.

 

فیلم سینمایی رسوایی 2

فیلم سینمایی رسوایی 2

گلچینی از بهترین فیلم هاي‌ مسعود ده‌نمکی

فیلم رسوایی، کـه بـه کارگردانی مسعود ده‌نمکی ساخته شده اسـت، یکی از آثار پرفروش و مورد توجه در سینمای ایران اسـت. این فیلم درسال ۱۳۹۱ اکران شده و داستانی اجتماعی با زمینه‌اي انتقادی دارد.

 

در رسوایی، دختری بـه نام افسانه کـه در جنوب شهر زندگی می کند، بـه علت بدهی‌هاي‌ مالی پدرش تحت فشار طلبکاران قرار دارد. او تصمیم می گیرد سفته‌هاي‌ پدرش را دزدیده و فرار کند. در حین فرار، با روحانی زاهدی آشنا می شود. این فیلم با استفاده از عناصر طنز و درام، بـه بررسی موضوعات اجتماعی و جنگ و تأثیرات ان بر جوانان و خانواده‌ها پرداخته اسـت.

 

بازیگرانی چون الناز شاکردوست، اکبر عبدی، محمدرضا شریفی نیا، ارسلان قاسمی، امیر نوری، مهسا کرامتی، تینا آخوند تبار، و مریم کاویانی دراین فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند. رسوایی بـه عنوان یکی از پرفروش‌ترین و جنجالی‌ترین فیلم‌هاي‌ تاریخ سینمای ایران شناخته می شود.

 

فیلم سینمایی زندانی ها

فیلم سینمایی زندانی ها

فیلم سینمایی زندانی‌ها بـه کارگردانی مسعود ده‌نمکی، یک اثر در ژانر خانوادگی و کمدی اسـت کـه درسال ۱۳۹۷ تولید شده اسـت. داستان فیلم درباره دانشجوی جوانی اسـت کـه برای انجام پایان‌نامه‌اش قصد دارد بر روی تعدادی زندانی تحقیق کند.

 

بازیگرانی چون برزو محترم، بهنوش بختیاری، هومن برق نورد، بهنام تشکر، هدایت هاشمی، بهاره افشاری، اصغر نقی زاده، رسول نجفیان و امیر نوری دراین فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند. فیلم با استفاده از عناصر طنز و درام، بـه بررسی موضوعات اجتماعی و خانوادگی می پردازد و نگاهی بـه زندگی زندانیان و تأثیرات ان بر جامعه دارد.

 

سریال فقر و فحشا

سریال فقر و فحشا

مستند فقر و فحشا بـه کارگردانی مسعود ده‌نمکی، درسال ۱۳۸۳ تولید شده اسـت. این مستند بـه موضوعاتی چون فاصله طبقاتی و قاچاق زنان ایرانی میپردازد و اولین ساخته کارگردانش بـه شمار می آید. این اثر هرگز اکران عمومی نشده و اکران خصوصی ان نیز لغو شده اسـت، اما نسخه‌هاي‌ قاچاق ان در بازار بـه فروش رفته. مسعود ده‌نمکی برای ساخت این مستند با شکایت نیروی انتظامی مواجه شده، اما در نهایت در دادگاه تبرئه شده اسـت. گفته می شود کـه این فیلم بـه دلیل اعتراض آیت‌الله مکارم شیرازی توقیف شده اسـت.

 


مطالب مشابه: واکنش تند مسعود ده نمکی در خصوص زمین لرزه کرمانشاه


 

در پایان

ده‌نمکی در آثار خود بـه ویژه سه‌گانه‌ي «اخراجی‌ها»؛ بـه موضوعاتی چون جنگ، ایثار و مقاومت پرداخته و با استفاده از عناصر طنز و درام، توانسته پیام‌هاي‌ جدی را در قالبی سرگرم‌کننده ارائه دهد. همچنین، او در سریال‌هایي مانند «دارا و ندار» و «معراجی‌ها» بـه تصویر کشیدن مشکلات اجتماعی و فرهنگی را دنبال کرده اسـت.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت