فواید هندوانه به مناسبت 12 مرداد روز جهانی هندوانه + 13 فواید هندوانه

فواید هندوانه به مناسبت 12 مرداد روز جهانی هندوانه + 13 فواید هندوانه

12 مرداد روز جهانی هندوانه این میوه پر از خاصیت را گرامی میداریم . این میوه تابستانی پر از آب می تواند برای پوست، چشم ها و سلامت کلی شـما معجزه کند. دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از فواید هندوانه در تابستان بـه مناسبت روز هندوانه در 12 مرداد ماه را منتشر کرده ایم.

روز جهانی هندوانه و تاریخچه

در تقویم جهانی روز ۳ آگوست «12 مرداد»  بـه عنوان روز جهانی هندوانه نامگذاری شده اسـت. هندوانه یکی از قدیمی ترین میوه‌هایي اسـت کـه توسط انسان استفاده می شود. اصلی‌ترین منشأ هندوانه مناطق خشک و بیابانی آفریقا اسـت.

بر اساس آثار باستان‌شناسی، مشخص شده اسـت کـه هندوانه حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد در مصر کشت می‌شده اسـت. سپس از مصر بـه سایر مناطق جهان منتقل شده و امروزه بـه عنوان یکی از میوه‌هاي‌ پرمصرف و محبوب در سراسر جهان شناخته می شود.

✅ مطالب مشابه : هندوانه به شرط کارد نخرید

13 فواید برتر هندوانه برای سلامتی

هیچ چیز مانند یک لقمه ترد، آبدار و با طراوت هندوانه مانند تابستان نیست. این یکی از اصلی‌ترین کباب‌هاي‌ حیاط خلوت اسـت ودر این زمان از سال در بازارهای کشاورزان محلی شـما عرضه می شود. و اگر نمی‌توانید صبر کنید تا این غذای اصلی تابستانی را انتخاب کنید، برای شرکت دریک سنت فصلی فوق العاده مغذی بـه پشت خود ضربه بزنید.

تحقیقات جدید نشان می دهد کـه هندوانه خواران تمایل بـه رژیم غذایی باکیفیت بالاتری دارند کـه حاوی فیبر، منیزیم، پتاسیم و ویتامین بیشتری اسـت. A و سایر آنتی اکسیدان ها، بـه علاوه قندهای اضافه شده و چربی اشباع شده کمتری نسبت بـه هندوانه هاي‌ غیر آشنا دارند.

هندوانه از نظر فنی در تمام طول سال در معرض اسـت، اما لحظه تابستانی خودرا در زیر نور خورشید از دست ندهید زیرا در ان زمان بـه اوج خود می‌رسد. در طول ماه‌هاي‌ تابستان، احتمال بیشتری وجوددارد کـه خربزه‌هایي را پیدا کنید، بـه این معنی کـه زمان سفر کمتری دارد و پس از رسیدن بـه فروشگاه‌ها یا بازار کشاورزان تازه‌تر می شود، بـه‌علاوه اغلب ارزان‌تر اسـت و طعم بهتری نیز دارد.

ناگفته نماند، خوردن ان سرگرم کننده اسـت! خوردن هندوانه بـه من احساس بی‌خیالی می دهد، مثل بچه‌اي کـه دوباره دریک پیک نیک تابستانی در حال لذت بردن از فضای باز با افرادی کـه بیشتر بـه آن ها اهمیت می دهم.

حقایق تغذیه هندوانه

عکس روز هندوانه

✅ مطالب مشابه: طرز تهیه نوشیدنی خنک هندوانه

طبق گفته وزارت کشاورزی، 1 فنجان هندوانه «152 گرم» حاوی:

کالری: 45.6

چربی: 0.2 گرم

کلسترول: 0 میلی گرم

سدیم: 1.52 میلی گرم

کربوهیدرات: 11.5 گرم

فیبر: 0.6 گرم

ویتامین C: 12.3 میلی گرم

پتاسیم: 170 میلی گرم

کلسیم: 10 میلی گرم

ویتامین A: 865 IU

لیکوپن: 6890 میکروگرم

خواص هندوانه برای سلامتی چیست؟

خواص هندوانه

هندوانه دارای مواد مغذی آنتی‌اکسیدانی کلیدی اسـت کـه از پیشگیری از بیماری ها و سلامت کلی حمایت می کند. این همچنین یک راه خوب برای کاهش مصرف آب اسـت، چیزی کـه همیشه مهم اسـت، اما در روزهای گرم و مرطوب تابستان مهمتر اسـت. در این جا برخی از مزایای دیگر وجوددارد:

✅ مطالب مشابه: هندوانه شیرین و آبدار قرمز چه نشانه هایی دارد؟

1» می تواند به شما در رسیدن به مجموعه ای از نیازهای غذایی روزانه کمک کند

هندوانه در مورد مواد مغذی ضروری بسیار خوب اسـت. حاوی حدود 15 درصد از ویتامین C روزانه شـما، همراه با مجموعه‌اي از ویتامین‌ها و موادمعدنی دیگر اسـت کـه بدن شـما برای عملکرد مطلوب بـه ان نیاز دارد، مانند پتاسیم و ویتامین‌هاي‌ A و B6.

ویتامین C سیستم ایمنی شـما را تقویت می کند و بـه جذب آهن در بدن کمک می کند، در حالی کـه ویتامین A برای سلامت پوست و چشم بسیار مهم اسـت. هندوانه همچنین سرشار از پتاسیم اسـت کـه فشار خون را کاهش می دهد و از عملکرد اعصاب حمایت می کند و ویتامین B6 کـه بـه بدن کمک می کند پروتئین هایي را کـه میخورید تجزیه کند و همچنین سیستم ایمنی و عملکرد عصبی را تقویت می کند.

2» قدرت مبارزه با بیماری‌ها را افزایش می‌دهد

لیکوپن یک ترکیب طبیعی اسـت کـه در هندوانه و سایر میوه ها و سبزیجات یافت می شود و دارای خواص آنتی اکسیدانی اسـت. این ماده همان چیزی اسـت کـه بـه هندوانه رنگ قرمز می دهد، اما نشان داده شده اسـت کـه خطر ابتلا بـه سرطان و بیماری قلبی را نیز کاهش می دهد. لیکوپن برای محافظت از سلول هاي‌ شـما در برابر آسیب عمل می کند و تحقیقات نشان می دهد کـه ممکن اسـت اثرات کاهش فشار خون داشته باشد.

لیکوپن همچنین ممکن اسـت التهاب را کاهش دهد، و این خبر خوبی اسـت زیرا التهاب مزمن عامل شناخته شده خطر بیماری اسـت. بـه طور خاص، افزایش مصرف لیکوپن ممکن اسـت خطر ابتلا بـه سرطان هاي‌ دستگاه گوارش و سرطان پروستات را کاهش دهد.

✅ مطالب مشابه: طرز تهیه دسر هندوانه

3» هندوانه به هیدراته نگه داشتن شما کمک می کند

هندوانه از بیش از 90 درصد آب تشکیل شده اسـت. «همانگونه کـه از نام ان پیداست، هندوانه میتواند شـما را هیدراته نگه دارد. ما 80 درصد از آنچه مینوشیم و 20 درصد از آنچه می خوریم دریافت می کنیم؛ هندوانه یقیناً می تواند بـه این میزان متعادل کمک کند.»

بیشتر بزرگسالان بـه اندازه کافی آب نمی‌نوشند، و هیدراتاسیون بـه ویژه در تابستان، زمانی کـه دما افزایش مییابد و ممکن اسـت بـه دلیل تعریق مایعات از دست بدهید، بسیار مهم اسـت. بعد از تمرین یا زمانی کـه برای مدت طولانی عرق کرده‌اید، هندوانه رابا کمی نمک پاشیده شود. ترکیب کربوهیدرات ها و نمک برای جبران الکترولیت هاي‌ از دست رفته و ذخایر کربوهیدرات ایده آل اسـت.

فواید هندوانه

4» به هضم سالم می افزاید

هندوانه حاوی مقدار زیادی آب و مقدار کمی فیبر اسـت. هردو کلید حفظ هضم غذا هستند. فیبر بـه مدفوع شـما حجیم می دهد و شـما را منظم نگه می‌دارد، در حالی کـه آب بـه حرکت مواد زائد در سیستم گوارش شـما کمک میکند.

5» برای چشمان شما مفید است

هندوانه همچنین سرشار از مواد مغذی اسـت کـه از سلامت کلی چشم ما حمایت می کند و ممکن اسـت بـه جلوگیری از اختلالات بینایی مرتبط با افزایش سن کمک کند. بـه طور خاص، منبع خوبی از ویتامین هاي‌ A و C، و همچنین لیکوپن و لوتئین + زآگزانتین، چندین بازیکن بزرگ بازی چشم اسـت.

6» ممکن است سلامت قلب را بهبود بخشد

تحقیقات نشان می دهد کـه مصرف غذا هاي حاوی لیکوپن ممکن اسـت خطر ابتلا بـه بیماری قلبی و سکته را کاهش دهد. مطالعه اي درسال 2012 کـه در مجله آمریکایی فشار خون منتشر شد، ارتباط بین میوه و بیماری قلبی را نشان داد، زیرا تحقیقات نشان می دهد کـه عصاره هندوانه ممکن اسـت فشار خون را در مدت زمان طولانی کاهش دهد. 

نویسندگان پیشنهاد کردند کـه ال سیترولین و ال-آرژنین – دو آنتی اکسیدان موجود در هندوانه – ممکن اسـت عملکرد رگ ها را التیام بخشند.

روز هندوانه

7» به ایمنی کمک می کند

دریافت انواع ویتامین ها و موادمعدنی ضروری یکی از کلیدهای یک سیستم ایمنی قوی اسـت و هندوانه برای اینکار مناسب اسـت. اما منبع خوبی از چندین ماده مغذی اسـت کـه بـه ویژه برای این ماموریت حیاتی هستند، از جمله ویتامین هاي‌ A و C و اسید آمینه L-citrulline.

✅ مطالب مشابه: هندوانه پر از خواص شگفت انگیز

8» هندوانه ممکن است به کاهش التهاب کمک کند

ترکیب خاصی از آنتی اکسیدان ها، از جمله لیکوپن و ویتامین C، موجود در هندوانه ممکن اسـت بـه کاهش التهاب و آسیب اکسیداتیو در طول زمان کمک کند. التهاب می تواند باعث تورم، درد یا برافروختگی پوست برای کسانی شود کـه ان را تجربه می کنند. و التهاب مزمن می تواند منجر بـه شرایط جدی از جمله سرطان، آسم، بیماری قلبی و دیابت نوع 2 شود.

9» برای پوست شما عالی است

آب و ویتامین‌هاي‌ A، B6 و C موجود در هندوانه بـه پوست شـما کمک میکند نرم، صاف و لطیف بماند. ویتامین C باعث افزایش تولید کلاژن می شود کـه خاصیت ارتجاعی پوست و جریان خون بـه پوست را التیام می بخشد. و ویتامین A بـه ترمیم سلول هاي‌ پوست کمک می کند و از خشکی و پوسته پوسته شدن پوست جلوگیری می کند، در حالی کـه ویتامین B6 بـه ترک هاي‌ پوست کمک می کند.

لیکوپن می تواند در محافظت از پوست شـما در برابر نور خورشید نقش داشته باشد و احتمال آفتاب سوختگی را کاهش دهد. اما یقیناً بـه این معنی نیست کـه باید از ضد آفتاب صرف نظر کنید. استفاده منظم از SPF انتخابی خود همیشه بسیار مهم اسـت.

✅ مطالب مشابه: آب هندوانه نشاط آور و ضد گرماست

10» ممکن است درد عضلات را تسکین دهد

یک مطالعه کوچک منتشر شده در مجله شیمی کشاورزی و غذایی نشان داد کـه ورزشکارانی کـه آب هندوانه می‌نوشیدند تا 24 ساعت درد عضلانی را کاهش می‌دادند. آب میوه همچنین بـه کاهش ضربان قلب بهبودی انها کمک کرد.

محققان توانایی آب هندوانه در تسکین درد عضلات رابا محتوای ال سیترولین ان مرتبط دانستند کـه اسید آمینه اي اسـت کـه بـه کاهش آسیب عضلانی کمک می کند. اگر چه دانشمندان برای تأیید میزان این مزیت بـه شواهد ملموس بیشتری نیاز دارند، این پیوند ممکن اسـت شـما را بـه فکر اضافه کردن آب هندوانه بـه برنامه روتین بعد از تمرین خود سوق دهد.

عکس هندوانه

11» می تواند جلسه بدنسازی شما را بهبود بخشد

ال سیترولین موجود در هندوانه نه تنها پتانسیل کمک بـه درد عضلات را دارد – مطالعات همچنین نشان می دهد کـه ممکن اسـت با افزایش جریان خون و اکسیژن بـه ماهیچه هایي کـه تمرین میکنید، عملکرد ورزشی را افزایش دهد و همچنین احتمالاً. باعث می شود در حین و بعد از ورزش کمتر احساس فشار کنید.

✅ مطالب مشابه: هندوانه ابوجهل چیست؟

12» می تواند به مدیریت وزن کمک کند

انتخاب هندوانه بـه جای یک میان وعده شیرین دیگر می تواند بـه شـما کمک کند مدت بیشتری احساس سیری کنید. تحقیقات محدودی درسال 2019 منتشر شد نشان داد کـه افرادی کـه دارای اضافه وزن یا چاق بالینی درنظر گرفته می شوند و بـه‌جای شیرینی‌هاي‌ کم‌چرب هندوانه میخورند، سیری بیشتری را تجربه میکنند. خوردن روزانه هندوانه با کاهش وزن بدن، شاخص توده بدنی، فشار خون و دور کمر افراد مرتبط بود.

13» هم برای سیاره و هم برای شما خوب است

هندوانه یک غذای بدون ضایعات اسـت – زیرا این را دریافت کنید – می‌توانید گوشت، پوست و حتی دانه ها را بخورید! اکثر مردم بـه گوشت شیرین و آبدار قرمز یا صورتی می‌چسبند، اما پوست و دانه‌ها نیز خوراکی هستند و فواید سلامتی خودرا دارند.

پوست هندوانه قند کمتری دارد و فیبر بیشتری نسبت بـه گوشت هندوانه دارد، “وقتی با بقیه خربزه خورده شود، جذب قند در روده را کاهش میدهد و افزایش قندخون را کاهش میدهد.” انها از نظر فنی خام خوراکی هستند، اما از آنجایی کـه پوست ان می تواند کمی سفت باشد، از خوردن انها بـه صورت سرخ کرده یا کاری، ترشی یا حتی آبمیوه لذت ببرید.

دانه‌هاي‌ هندوانه، کـه میتوانند بـه‌صورت خام یا خشک مصرف شوند، حاوی 8 گرم پروتئین گیاهی در تنها یک اونس هستند و همچنین سرشار از منیزیم هستند کـه نقش کلیدی در تولید انرژی، عملکرد اعصاب و تنظیم فشار خون دارد. دانه ها همچنین منبع خوبی از اسیدهای چرب تک غیراشباع هستند کـه از حمله قلبی و سکته مغزی محافظت می کنند و سطح کلسترول بد خون را کاهش میدهند.

✅ مطالب مشابه: از خواص مهم هندوانه برای سلامتی تا عوارض جانبی هندوانه

آیا خوردن هر روز هندوانه اشکالی ندارد؟

هندوانه

طبق گفته مرکز بازرسی و پیشگیری از بیماری «CDC» فقط حدود 10 درصد از آمریکایی ها روزانه دو فنجان میوه توصیه شده می خورند، بنابر این اگر هندوانه مربای شماست، ادامه دهید و هرروز چندین وعده هندوانه بخورید. هنوز برای سلامت کلی رژیم غذایی شـما ایده آل اسـت کـه سعی کنید انواع میوه هایي کـه میخورید را تغییر دهید – میوه هاي‌ مختلف حاوی مواد مغذی مختلفی هستند، بنابر این خوردن انواع مختلف باعث می شود بدن شـما همه ی چیز مورد نیاز خودرا دریافت کند.

اگر چه هندوانه انتخاب سالمی اسـت، اما همان‌ گونه هوشمندانه اسـت کـه از اضافه بار روی هر نوع غذایی، از جمله هندوانه جلوگیری کنید. در حالی کـه ممکن اسـت وسوسه انگیز باشد کـه دریک بعدازظهر گرم تابستانی تمام هندوانه را مرور کنید، سعی کنید بـه جای یک میوه کامل، یک فنجان را دریک زمان مصرف کنید.

هندوانه یک میوه با FODMAP بالا «الیگوساکاریدهای قابل تخمیر، دی ساکاریدها، مونوساکاریدها و پلی ال ها» درنظر گرفته می شود، بـه این معنی کـه حاوی قندهای با زنجیره کوتاه اسـت کـه برخی افراد در هضم ان مشکل دارند، بنابر این «ممکن اسـت درصورت مصرف زیاد باعث نفخ یا ناراحتی شود. ”

افراد مبتلا بـه دیابت یا کسانی کـه ممکن اسـت نیاز بـه شمارش وعده هاي‌ کربوهیدرات خود داشته باشند نیز باید بـه مصرف هندوانه خود توجه کنند. خوردن بیش از حد میوه می تواند قند زیادی را بـه رژیم غذایی شـما وارد کند و منجر بـه نوسانات قندخون شود کـه می تواند برای افراد مبتلا بـه دیابت خطرناک باشد.

✅ مطالب مشابه: مصرف هندوانه برای کبد و کلیه مفید است

در پایان

مهم نیست کـه چه زمانی در ان حفاری می‌کنید، هندوانه یک میوه مغذی اسـت کـه فوق العاده آبرسان و مملو از ویتامین ها، موادمعدنی و آنتی اکسیدان اسـت. فقط مطمئن شوید کـه از ان در حد اعتدال لذت ببرید.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت