جستجو در تالاب

تاریخچه نامگذاری روز دزفول 4 خرداد

تاریخچه نامگذاری روز دزفول 4 خرداد

درود و درود  بـه همراهان عزیز و همیشگی  مجله تفریحی تالاب !

بـه اینبخش خبری خوش آمدید !

دراین قسمت می خواهیم برای شـما در خصوص تاریخچه ي نامگذاری روز دزفول صحبت کنیم .

 

تاریخ دقیق روز دزفول در تقویم شمسی و میلادی

تاریخ دقیق روز دزفول روز مقاومت و پایداری در تقویم شمسی برابر است با :

روز چهارشنبه ۴ خرداد سال 

 

تاریخ دقیق روز دزفول روز مقاومت و پایداری در تقویم قمری برابر است با :

روز چهارشنبه ۲۴ شوال سال …

 

تاریخ دقیق روز دزفول روز مقاومت و پایداری در تقویم میلادی برابر است با :

روز چهارشنبه ۲۵ می سال …

 

تاریخچه روز دزفول به اختصار

۴ خرداد سال روز مقاومت مردم دزفول برابر موشک باران عراق در جنگ تحمیلی اسـت کـه موجب شد این روز، روز دزفول یا روز ملی مقاومت و پایداری در تقویم رسمی کشور ثبت شود. شهر دزفول بـه عنوان پایتخت مقاومت ایران نام‌گذاری شده اسـت.

چهارم خرداد در تقویم کشورمان بـه نام یک شهر «روز دزفول» بـه ثبت رسیده اسـت؛ روزی بـه نام «دزفول». دلیل این نامگذاری، پایداری مردمی‌اسـت کـه برای دفاع از انقلاب اسلامی و تمامیت ارضی ایران بزرگ، ۸ سال مقاومت کردند و جهانیان را بـه حیرت واداشتند و دولت جمهور‌ي اسلامی ایران در مورخ ‌۴‌/۳/۱۳۶۶ این شهر را بـه‌ پاس حماسه مقاومتش بـه نام «شهر نمونه مقاومت» معرفی کرد.

مردم شهید پرور دزفول مدت هشت سال دفاع مقدس باوجود اصابت موشک بر شهر، هم زمان بخش هاي‌ تخریب شده را بازسازی می کردند و اراده رژیم بعثی در خالی کردن شهر و درهم کوبیدن ان را بـه یکی از آرزوهای دست نیافتنی متجاوزان مبدل کردند.

تاریخچه نامگذاری روز دزفول 4 خرداد
دراین مدت باوجود موج تبلیغی و تهدیدات گسترده رژیم بعث عراق و بلندگوهای شبانه روزی حامیان آنان، اهالی دزفول هرگز تسلیم ‌نشدند و هر هفته همراه رزمندگان بـه امامت آیت الله قاضی، نماز جمعه را دراین شهراقامه می‌ کردند. این شهر در دوران جنگ بارها مورد هجوم و موشک‌باران رژیم عراق بود تا آنجا کـه ان رابا نام شهر موشک‌ها یاد کرده‌اند.

دشمن بعثی ۱۷۶ موشک، ۲ هزار و ۵۰۰ گلوله توپ و ۳۳۱ راکت هواپیما بـه دزفول اصابت کرد و بیش از ۱۹ هزار واحد مسکونی و تجاری دراین شهر تخریب شد.
در هشت سال جنگ تحمیلی رژیم بعثی عراق ؛ مردم شهید پرور دزفول هرگز تسلیم نشدند و بـه پاس همین مقاومت دلیرمردانه ؛ این شهر درسال ۱۳۶۵ بـه عنوان شهر نمونه انتخاب و لوح زرین را دریافت نمود.

 

تاریخچه نامگذاری روز دزفول 4 خرداد

بلد الصواریخ یا شهر موشک‌ها عنوانی بود کـه عراقی‎ها در طول جنگ تحمیلی بـه شهر مقاوم و شهید پرور دزفول داده بودند این شهر کـه مظهر مقاومت مردم در مقابل حملات موشکی عراق نام گرفت درسال ۱۳۶۵ از طرف جمهوری اسلامی ایران با نظر سنجی از مردم ایران بـه عنوان شهر نمونه معرفی گردید و لوح زرین ان توسط دولت در یکی از میادین ان نصب شد. مردم دزفول در طول هشت سال دفاع مقدس با همه ی‌ي توان در برابر دشمنان قهرمانانه ایستادند و با وجودی کـه بیشترین موشک بر پیکره این شهر وارد شد، اما در حین جنگ مردم، بخش‌هاي‌ تخریب شده شهر را هم زمان بازسازی نمودند.

با این همه ی بخش‌هاي‌ گسترده‌اي از بافت تاریخی دزفول آسیب دید و بیش از ۲۶۰۰ شهید در راه وطن و انقلاب تقدیم شد. بـه دلیل مقاومت‌هاي‌ بی نظیر مردم دزفول لوح زرینی بـه عنوان شهر نمونه مقاومت و پایداری بـه دزفول اهدا شد و این شهر را پایتخت مقاومت ایران عزیز نامیدند و روز چهارم خرداد در تقویم ملی ایران بـه نام روز دزفول ثبت گردید.

دزفول کـه در طول جنگ تحمیلی ۱۷۲ بار توسط انواع موشک‎هاي‌ ۳ متری و ۹ متری اسکاد B. ساخت شوروی ۲۵۰۰ بار توسط توپ و ۳۰۰ بار مورد حملات هواپیما‌هاي‌ دشمن قرار گرفت ودر این حملات بیش از ۱۹۰۰۰ واحد مسکونی تخریب گردید، ولی هم چنان استوار بـه مقاومت خود ادامه داد و اراده رژیم عراق را در خالی کردن شهر توسط مردم ودر هم کوبیدن ان را بر دل صدام گذارد و چنان مقاوم بـه عنوان تکیه گاه رزمندگان اسلام و نمونه‎اي از مقاومت برای کل جهان شناخته شد، تا پایان جنگ باقی ماند.

حضرت امام‌خمینی«ره» در تقدیر از مردم دزفول فرمودند: «شـما دزفولی‌ها امتحان دادید و از این امتحان خوب بیرون آمدید. شـما دین خودرا بـه اسلام ادا کردید» یا مقام معظم رهبری فرمودند: «نیروهای عراقی آمده بودند دشت‌عباس و این منطقه را پر کرده بودند برای این کـه بتوانند از این پل ـ یعنی از کرخه ـ عبور کنند و بیایند طرف دزفول؛

 

تاریخچه نامگذاری روز دزفول 4 خرداد

 

اگر می‌آمدند دزفول، تمام مقطع ورودی خوزستان گرفته میشد. این کـه مرحوم قاضی در دزفول ماند و موجب شد کـه مردم در دزفول بمانند و با این همه ی موشکی کـه بـه دزفول زدند، دزفول تخلیه نشود، راز ان اینجاست؛ چون اگر دزفول از سکنه خالی میشد، گرفتن ان راحت بود؛ مرحوم قاضی «رحمت‌الله‌علیه» با ان چشم نابینا، در ان شهر ماند و موجب شد کـه همه ی در آنجا بمانند». این گفته‌ها موجب افتخار و سرافرازی دزفولی‌هایي‌اسـت کـه بـه هشدارهای موشک‌باران رادیوی بعث عراق کـه بـه «الف دزفول» مشهور شد، پوزخند می‌زدند.

چهارم خرداد یادآور ایستادگی و مقاومت مردمان شهر دزفول در برابر دشمنان این آب و خاک اسـت. آنانی کـه با پایداری خویش حماسه ساز جبهه هاي‌ نبرد شدند و نام خودرا در تاریخ دفاع مقدس جاودانه ساختند.

این روز با عنوان روز مقاومت و پایداری لقب گیرد تا همواره رشادت ها و دلاوری هاي‌ سربازان و مردم این سرزمین در طول هشت سال دفاع مقدس گرامی داشته شود.

تقویم شمسی را کـه ورق می زنیم، اتفاق‌هاي‌ زیادی در تک تک روز‌هاي‌ زندگی مردم غیور، صبور، ولایتمدار و شهیدپرور ایران اسلامی بـه چشم میخورد.

 

بـه خرداد ماه کـه می رسیم، سوم ان بـه نام خرمشهر و آزادسازی خونین شهر و روز چهارم ان بـه نام روز مقاومت و پایداری دزفول در ۸ سال دفاع مقدس و جنگ تحمیلی ثبت شده اسـت.

 

چهارم خرداد همان روزی اسـت کـه موشک باران عراق، مردم دزفول را بـه خاک و خون کشید و تعداد زیادی زن و مرد، کوچک و بزرگ و پیر و جوان و حتی خانوادگی بـه شهادت رسیدند.

 

البته ماجرای موشک باران دزفول بـه دست رژیم بعث عراق محدود بـه چهارم خرداد نبود، بطوریکه بار‌ها این شهر در دوران ۸ سال جنگ تحمیلی بار‌ها هجوم و اصابت موشک‌ها را بر تن نیمه جان، اما مقاوم خود حس کرده اسـت، بـه همین دلیل از ان بـه عنوان شهر موشک‌ها نیز یاد میشود.

 

تاریخچه نامگذاری روز دزفول 4 خرداد

 

اگر چه خانه‌هاي‌ مردم قهرمان دزفول در ۸ سال دفاع مقدس بر اثر اصابت موشک‌هاي‌ دشمن بعثی تخریب میشد، اما مردم شهیدپرور این شهرستان با بازسازی خانه ها، سبب شدند دشمن آرزوی خالی شدن شهر و درهم کوبیدن ان بـه گور ببرد.

 

براساس مستندات موجود، در آغاز جنگ ایران و عراق، دزفول بیش از ۲۰۰ بار موشک‌باران و ۲۰ هزار بار گلوله‌باران شد، ولی نه تنها مردم این شهرستان از دیار خود بیرون نرفتند، بلکه با حمله‌هاي‌ موشکی متعدد، هر هفته نماز جمعه رابا حضور مردم و رزمندگان برپا میکردند.

 

دشمن بعثی ۲ لشکر از ۶ لشکری کـه برای حمله بـه خاک ایران آماده کرده بود، مامور فتح دزفول کرد تا خوزستان را دور بزند ودر نهایت این استان را بـه تصرف خود درآورد، بنابر این اگر مقاومت مردم شهر مقاومت و پایداری و شهر موشک‌ها نبود، خوزستان سقوط می کرد، عملیات فتح المبین وجود نداشت و مقدمه آزاد سازی خرمشهر فراهم نمی‌شد.

 

تاریخچه نامگذاری روز دزفول 4 خرداد

 

 دزفول شهری زیبا و حاصلخیز درکنار رودخانه خروشان دز با مردمی مومن ؛ شجاع ؛ شهید پرور و میهمان نواز در شمال خوزستان قرار دارد.

 

شهرستان دزفول بـه عنوان شهری تاریخی و باستانی با آثار قدیمی جلوه گاهی از تمدن و فرهنگ و هنر مطرح و زبانزد می‌باشد  کـه از ان جمله اولین دانشگاه جهان جندی شاپور ؛ پل شاپور ساسانی ؛ مجموعه آسیاب هاي‌ قدیمی و مجموعه بافت قدیم اسـت.

 

این شهر بزرگ میزبان وجود مبارک امامزاده سید محمد بن موسی سبزقبا «ع» می‌باشد کـه ملجا و زیارتگاه عاشقان و دلدادگان بـه اهل بیت «ع» می‌باشد .

 

دزفول مهد بزرگان  ؛ عالمان و دانشمندانی  هم چون امامزاده رودبند ؛ ملامحمدعلی جولای دزفولی ؛ شیخ اعظم انصاری ؛ آیت الله معزی و  آیت الله قاضی اسـت.

 

اما دزفول رابا نام دیگری هم می شناسند ؛ دزفول در دوران دفاع مقدس مورد هجوم وحشیانه رژیم بعثی عراق قرار گرفت و صدامیان با موشک این شهر را بمباران می کرد و حدود  ۸۰۰ شهید والامقام بر اثر موشک باران دزفول    بـه درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

 

اما علیرغم این موشک باران بعثی ها مردم مقاوم دزفول ؛ شهر را رها نکردند و با مقاومت و ایستادگی در برابر صدامیان ایستادند و ضمن حضور در شهر میزبان رزمندگان اسلام بودند.

 

تاریخچه نامگذاری روز دزفول 4 خرداد

 

دزفول قهرمان در دوران دفاع مقدس بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ شهید را تقدیم کرده اسـت و دزفول امروز بـه عنوان پایتخت پایداری و مقاومت ایران اسلامی نام گرفت.

 

مردم دزفول در مدت هشت سال دفاع مقدس باوجود اصابت موشک هاي‌ بی‌شمار بر پیکره شهر، هم زمان بخش هاي‌ تخریب شده را بازسازی می کردند و اراده رژیم بعثی در خالی کردن شهر و درهم کوبیدن ان را بـه یکی از آرزوهای دست نیافتنی متجاوزان مبدل کردند.

 

در آغاز جنگ ایران و عراق دزفول بیش از ۲۰۰ بار موشک‌باران و ۲۰ هزار بار گلوله‌باران شد. مردم دزفول باوجود موشک‌باران شدید شهر همان‌ گونه مقاومت میکردند و نماز جمعه دزفول هر هفته با حضور مردم و رزمندگان اقامه میشد.

 

شهرستان دزفول در دوران جنگ هفت هزار کشته، مجروح و مفقودالاثر تقدیم انقلاب کرد کـه از این تعداد، دو هزار و ۶۰۰ نفر شهدای جنگ بودند.

 

اوایل جنگ دشمن بعثی ۲ لشکر از ۶ لشکری کـه برای حمله بـه خاک ایران آماده کرده بود، مامور فتح دزفول کرد تا خوزستان را دور بزند و درنهایت این استان را بـه تصرف خود درآورد و اگر مقاومت مردم دزفول نبود، خوزستان سقوط می کرد، عملیات فتح المبین وجود نداشت و مقدمه آزاد سازی خرمشهر فراهم نمی شد.

 

“بلد الصواریخ” یا شهر موشک‎ها عنوانی بود کـه عراقی‎ها در طول جنگ تحمیلی بـه شهر مقاوم و شهید پرور دزفول داده بودند. این شهر کـه مظهر مقاومت مردم در مقابل حملات موشکی عراق نام گرفت درسال ۱۳۶۵ از سوی جمهوری اسلامی ایران با نظر سنجی از مردم ایران بـه عنوان شهر نمونه مقاومت معرفی شد و لوح زرین ان توسط دولت در یکی از میادین ان نصب شد.

 

تاریخچه نامگذاری روز دزفول 4 خرداد

 

رژیم بعث ایران هنگام موشک باران شهر های ایران، در رادیوی عراق اقدام بـه اعلام انها می کرد و دزفول در جایگاه اول و بـه اصطلاح، الف قرار داشت.

از این رو، الف دزفول برای مردم شهر دزفول، یادآور خاطره موشک باران هاي‌ متعدد ارتش بعثی عراق اسـت و با همین نام، می دانی در شهرستان دزفول نامگذاری شده اسـت.

 

 قدمت 7 هزار ساله ی دزفول

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دزفول درباره تاریخچه این شهر بـه خبرنگار ایلنا، گفت: شهرستان دزفول با توجه بـه اسناد و کتیبه هاي‌ بـه دست آمده در منطقه چغامیش قدمتی 7000 ساله دارد. در اولین الواح گلی بـه دست آمده پیشنه و قدمت این شهرستان را بـه گذشته هاي‌ بسیار دور میرساند و البته بماند کـه بخشی از این تمدن براثر بلایای طبیعی از جمله سیل و زمين لرزه از بین رفته اسـت.

 

حجت الله آریایی نیا ادامه داد: اسناد تاریخی مستنداتی هستند از زندگی اقوام در مناطق چغامیش و جندی شاپور «دزفول فعلی» و از قنات ها «قومش» کـه یکی از بی‌بدیل‌ترین شبکه هاي‌ آبرسانی در کل ایران اسـت و کارشناسانی مانند نجف هدایت پژوهش هاي‌ بسیاری را دراین زمینه انجام داده اسـت کـه تا کنون 22 رشته از این قنات ها کشف شده کـه در گذشته آب رودخانه دز را بـه سمت شرق این شهرستان هدایت می کرده‌اند و همیشه بین مردم این منطقه اتحاد وجود داشته اسـت.

 

وی بیان کرد: پل قدیم دزفول کـه امروز بـه سمبل این شهرستان تبدیل شده یکیدیگر از آثار بـه جای مانده از دوران باستان و نشانه اي از فرهنگ و معماری دراین منطقه اسـت.

 

جنگیدن مردم بی امکانات جنگی دزفول دز کنار سربازان جنگی

آریایی‌نیا با اشاره بـه 8 سال جنگ تحمیلی و مقاومت مردم شهرستان دزفول، گفت: برخلاف تعداد زیادی از شهر های دیگر کـه مردم شهر را خالی کردند و فقط نیروهای نظامی برای دفاع ماندند اهالی و مردم این شهرستان بـه دلیل عرقی کـه بـه آب و خاک شان داشتند در طول این مدت شهر را ترک نکردند و پا بـه پای نظامیان در مقابل دشمن پایداری کردند و همین دلیل بـه شهر مقاومت مشهور شد.

 

تاریخچه نامگذاری روز دزفول 4 خرداد

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول در ادامه، افزود: بعد از هر بار موشک باران در شهر مردم بـه شکلی جهادگونه شروع بـه ساخت و ساز می کردند و مناطق تخریب شده را بازسازی میکردند و این اتحاد و همبستگی بین مردم ریشه در گذشته دور مانند دوران صفویه و قاجاریه دارد. مردم این جا خودشان کار خودشان را انجام میدهند و همیشه باهم متحد هستند.

 

5 قبرستان مخصوص شهدای مجهول الهویه در دزفول

در قطعه 5 آرامستان شهدای شهرستان دزفول قطعه‌اي وجوددارد کـه اعضای بدن شهدای مجهول‌الهویه دوران دفاع مقدس بـه خاک سپرده شده کـه جا دارد بـه این قطعه رسیدگی بیشتری شود و بـه عنوان یکی از نمادهای دوران جنگ تحمیلی کـه مردم این شهرستان چه از خودگذشتگی هایي کردند تا امروز مردم ایران در آرامش و امنیت زندگی کنند.

تاریخچه نامگذاری روز دزفول 4 خرداد

 

 

دزفول شهر مقاوت و تسلیم نشدن 

دزفول تنها شهر اشغال نشده‌اي اسـت کـه مورد شدیدترین حملات موشکی و بمباران هوایی و زمینی قرار گرفت اما هرگز تسلیم نشد.

 

رژیم بعث عراق در مدت هشت سال جنگ، ۱۷۶ موشک غول پیکر «فراگ ۷ و اسکاد» بـه شهر دزفول شلیک کرد.

 

هواپیماهای دشمن ۴۸۹ بمب و راکت بر سر مردم بی دفاع شهر فرو ریختند و آتش بارهای عراق با شلیک پنج هزار و ۸۲۱ گلوله توپ نقاط مختلف شهر را هدف قرار داد اما با این همه ی خسارت، مردم دزفول با تقدیم ۲ هزار و ۶۰۰ شهید، چهار هزار جانباز، ۴۵۲ آزاده سرافراز و ۱۴۷ مفقود و جاویدالاثر حماسه مقاومت و پایداری را در تاریخ درخشان انقلاب اسلامی ایران جاودان ساخت.

 

تاریخچه نامگذاری روز دزفول 4 خرداد

 

بـه پاس این پایداری در هفتمین سال جنگ تحمیلی، بـه پیشنهاد دولت وقت، دزفول بـه عنوان شهر نمونه مقاومت کشور معرفی ودر چهارم خرداد ۱۳۶۶ لوح زرینی بـه مردم دزفول اعطا شد.

 

بـه پاس این دلاوری و مقاومت ؛ روز چهارم خرداد  بـه عنوان روز ملی پایداری و مقاومت و روز دزفول در تقویم نامگذاری شده استما نیز این روز عزیز را بـه مردم دزفول تبریک می گوییم.

 

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
لحظه دیدار ناصر ملک مطیعی و علی پروین (کلیپ)
لحظه دیدار ناصر ملک مطیعی و علی پروین (کلیپ)