به مناسبت روز نیروی هوایی در 19 بهمن ماه

به مناسبت روز نیروی هوایی در 19 بهمن ماه

19 بهمن روز نیروی هوایی

ضمن عرض تبریک به قهرمانان نیروی هوایی کشوربه مناسبت روز نیروی هوایی

 

پروازی به وسعت عرش را برای شما پرندگان آسمان ایران عزیز آرزو دارم.

روز نیروی هوایی را تبریک می گویم.

 

یکی از گام های‌ مهم که در جریان انقلاب 57 که موجب سرنگونی حکومت پهلوی شد ؛ حرکت نظامیان نیروی هوایی در 19 بهمن 1357 بود.

 

یک هفته از ورود امام خمینی به ایران گذشته بودو هنوز رژیم پهلوی پا بر جا و بختیار مدعی مقاومت در مقابل انقلاب بود، ملت در انتظار وعده ي امام بود که در بهشت زهرا فرمودند: من توی دهن این دولت میزنم.

 

به مناسبت روز نیروی هوایی در 19 بهمن ماه
شایعه ي کودتای ارتش، روز به روز فراگیرتر می شد و همه ی نگران اوضاع و احوال بودند. گرچه اعتصابات پراکنده در عده اي از واحدهای ارتش گسترش و موضوع به روزنامه ها نیز کشیده شده بود، اما هنوز مردم، ارتش را در مقابل خود میدیدند و نگران آینده اي مبهم ودر هراس از روزی که درگیری نهایی ارتش و مردم بخواهد سرنوشت نهایی انقلاب را رقم بزند، بوده و عده اي هم آماده ي نبرد مسلحانه برای حصول پیروزی نهایی میشدند.

 

بهترین و عظیم ترین کاری که می توانست روحیه ي انقلاب را تقویت کند، مقاومت دولت بختیار را در هم شکند، و مأموریت هایزر را در طراحی کودتای نظامی با شکست مواجه سازد ودر نهایت روحیه ي معدود نظامیانی راکه هنوز انقلاب را باور نکرده بودند درهم شکند، اعلام همبستگی ارتش با ملت بود. مقامات عالی رتبه نظامی به هیچ عنوان زیر بار پذیرش انقلاب و اعلام همبستگی با مردم نرفته و هم چنان از دولت بختیار حمایت می‌کردند.

 

دراین شرایط نظامیان فداکار و متعهد نیروی هوایی به این نتیجه رسیدند که باید دست بکار بزرگی زده و وظیفه ي ملی و مذهبی خودرا انجام دهند. لذا با یک حرکت متهورانه به سیل خروشان ملت پیوستند ودر 19 بهمن 1357 با حضور در اقامتگاه رهبر بزرگ انقلاب اسلامی در مدرسه ي علوی سندی از افتخار، حماسه، رشادت و ایمان را در برگ های‌ زرین تاریخ انقلاب اسلامی به ثبت رسانیدند.

 

به مناسبت روز نیروی هوایی در 19 بهمن ماه

قسمتی از بیانات امام خميني در روز 19 بهمن 1357 در جمع پرسنل نيروهاي هوايي

امام خميني فرمودند: « درود بر شما سربازان امام عصر درود الله عليه، همان طور که فرياد زديد، تا کنون در خدمت طاغوت بوديد، طاغوتي که همه ی هستي ما را سرنگون کرد، طاغوتي که ما را برده خارجي‌ها کرد و از امروز در خدمت امام عصر درود الله عليه ودر خدمت قرآن کريم هستيد.»

 

تصوير بيعت پرسنل نيروي هوايي ارتش به هنگام بيعت و درود نظامي در مقابل امام خميني که در روزنامه‌های فرداي ان روز چاپ شد، دژخيمان رژيم را بيش از پيش نا اميد و امواج خروشان انقلابي مردم را فزونتر کرد. اکنون تنها سه روز تا پيروزي انقلاب اسلامي باقي بود.

 

به مناسبت روز نیروی هوایی در 19 بهمن ماه

رویداد های 19 بهمن 1357

جعفر شریف امامی، نخست وزیر سر سپرده محمدرضا پهلوی که باعث به وجود آمدن حوادثی نظیر جمعه سیاه «17 شهریور» و کشتار دانش آموزان «13 آبان» شده بود، در چنین روزی، در حالیکه تمام ثروت خود رابه خارج منتقل کرده بود، از ایران فرار کرد.

 

دراین روز یعنی روز 19 بهمن 1357 همافران که جمعی از نظامیان متعهد نیروی هوایی بودند به دیدار امام در مدرسة رفاه تهران رفتند و همبستگی خودرا برای همیشه اعلام کردند از ان به بعد، این روز با شکوه به نام نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی نامگذاری شد.

 

جمعی از پرسنل نیروی هوایی با انجام رژه و خواندن سرود در مقابل حضرت امام، با حرکت اسلامی مردم ایران و رهبری نهضت اعلام همبستگی کردند. ایشان همچنین از راهپیمایی مردم در حمایت از دولت مهندس بازرگان تشکر کردند.

 

به مناسبت روز نیروی هوایی در 19 بهمن ماه

روز 19 بهمن 1357 همافران که جمعی از نظامیان متعهد نیروی هوایی بودند به دیدار امام رفتند

 

مطبوعات و رادیو ریاض: مهندس بازرگان اعلام کرد نتوانسته است رضایت ارتش را جلب کند و ارتشیان از قانون اساسی حمایت میکنند. وی طی نخستین سخنرانی عمومی پس از اعلام نخست وزیری دولت موقت گفت: بنده اتومبیل سواری نازک نارنجی هستم که باید روی جاده‌های‌ آسفالت و راه هموار حرکت کنم.

ستاد ارتش، عکس روزنامه کیهان مبنی بر رژه افسران نیروی هوایی در مقابل حضرت امام را تکذیب کرد. طرفداران قانون اساسی، شهر خوی رابه آتش کشیدند ودر شهر گنبد به یک حمام زنانه یورش بردند.

عده‌اي از هواداران رژیم که به طرفداری قانون اساسی در تهران تجمع کرده بودند، با مخالفین خود به زد و خورد پرداختند.

خبرنگار لوس‌آنجلس تایمز، در تیراندازی‌های‌ خیابان فرح‌آباد ژاله تیر خورد و کشته شد.
طی روزهای گذشته و امروز، شهر تهران شاهد تظاهرات مردم و فریاد و خشم کلیه اقشار در مقابل رژیم بود. بانک‌ها و دیگر مۆسسات دولتی مورد هجوم مردم به ستوه آمده از جنایت‌های‌ شاه قرار گرفتند و شعله‌های‌ آتش از همه ی سو زبانه می کشید.

به مناسبت روز نیروی هوایی در 19 بهمن ماه

امام خمینی طی نطق کوتاهی که از شکبه تلویزیونی کارکنان اعتصابی رادیو و تلویزیون به طور مستقیم پخش می ‌شد ضمن آرزوی موفقیت برای کارکنان رسانه‌های‌ گروهی گفتند: دستگاه‌هایي دراین قسمت بوده و هست که بایستی در خدمت مردم می‌بودند. ولی رژیم غاصب از انها در راه هدف‌های‌ نامشروع استفاده کرده است.

– سرهنگ قذافی حمایت خویش را از انقلاب مردم ایران اعلام داشت.
– در درگیری‌های‌ گرگان، پنج نفر کشته و یازده نفر زخمی شدند.
– خانواده افسران بازداشتی نیروی هوایی، همان‌ گونه با ادامه تحصن، تهدید به اعتصاب غذا کردند.
– مهندس شریف امامی که از طرف دادستانی ممنوع‌الخروج شده بود، از کشور گریخت.
– گروه منصورون، ترور رییس گارد دانشگاه جندی شاپور اهواز رابه عهده گرفت.
– افراد مسلح به یک شعبه بانک ملی در کرمان دستبرد زدند. همچنین موجودی یکی از شعب این بانک در تهران نیز سرقت شد.

به مناسبت روز نیروی هوایی در 19 بهمن ماه

حمله گارد شاهنشاهی به نیروی هوایی در 20 بهمن

مزدوران گارد شاهنشاهی پس از اعلام همبستگی گروهی از همافران و پرسنل نیروی هوایی با انقلاب و بیعت ایشان با امام، در شامگاه 20 بهمن به یکی از پادگان های‌ نیروی هوایی در تهران حمله بردند. مردم انقلابی نیز با سلاح هایي ابتدایی برای کمک به همافران حاضر شدند ودر نهایت پیروزی دست یافتند.

 

در واقع درگیری مسلحانه بین مردم و نیروهای ارتش، از اواخر شب 20 بهمن از پادگان دوشان تپه شروع شد. در جریان نمایش فیلم مراسم استقبال امام خمینی، هنرجویان نیروی هوایی نسبت به امام ابراز احساسات می کنند.

به مناسبت روز نیروی هوایی در 19 بهمن ماه

افراد گارد شاهنشاهی مامور نیروی هوایی برای ساکت کردن هنرجویان و دیگر پرسنل نیروی هوایی مداخله می نمایند و کار به زد و خورد و تیر اندازی میکشد. با انتشار خبر شورش افراد پادگان نیروی هوایی، مردم برای یاری انها، به دوشان تپه روی می آورند و وارد پادگان میشوند. اسلحه منازل را باز می کنند و با استفاده از تفنگ و مسلسل به ساختن سنگرهای خیابانی و نبرد با افراد گارد شاهنشاهی میپردازند.

هم زمان با زد و خورد در دوشان تپه، مردم به چند کلانتری نیز حمله کردند و با خلع سلاح افراد، نقاط دیگر حساس پایتخت نیز به تصرف مبارزان درآمد. شهربانی محاصره شد.

به مناسبت روز نیروی هوایی در 19 بهمن ماه

فرماندار نظامی به منظور مقابله با انقلابیون، ساعات عبور و مرور را از ساعت 5/4 بعد از ظهر تا 5 صبح روزبعد اعلام کرد، ولی به فرمان امام خمینی، مردم به اخطار فرماندار نظامی اعتنا نکردند و به خیابان ها ریختند ودر نهایت پیروز شدند.

 

منبع : بیتوته

 

ضمن تبریک روز نیروی هوایی به دلاوران و قهرمانان نیروی هوایی کشور ؛ جهت تبریک روز نیروی هوایی به عزیزان زحمتکش نیروی هوایی به مطالب پایین مراجعه نمایید.

جدیدترین مطالب سایت