بروزرسانی : 16 شهریور 1397

زندگینامه محمدعلی فردین

زندگینامه محمدعلی فردین

فردین

محمد علی فردین فرزند علی گل فردین در شانزدهم فروردین ۱۳۰۹شمسی در یک خانواده متوسط و اهل هنر درحوالی خیابان شهباز به دنیا آمد و در شب هیجدهم فروردین ۱۳۷۹خورشیدی پس از هفتاد سال زندگی درتهران فوت کرد. فردین دارای دوبردار به نامهای عباس فردین(تنی) و ایرج فردین (ناتنی) و یک خواهر ناتنی است.

فردین اهل روستای خراوات است محمد علی فردین دارای چهار فرزند (دوپسر و دو دختر )به نامهای سعید (۴۴ساله) سیاوش (۴۲ساله) عاطفه (۴۰ساله)آمنه (۲۷ساله) است و از آنها ۴نوه دختری ونیز ۲نوه ی پسری بجا مانده است.

در ادامه باید بگویم که فردین یک ورزشکار بود او نائب قهرمان کشتی جهان در سال ۱۳۳۳ بود. او ابتدا از فوتبال شروع کرد نه به طور حرفه ای و پس از فوتبال به شنا ،ژیمناستیک وهالتر روی آورد و در پی یک اتفاق به کشتی روی آورد.

او با اخذ مدرک دیپلم به سربازی رفت ودرجه دار نیروی هوایی شد و در سن ۱۸سالگی ازدواج نمودکه تا پایان عمر ادامه داشت. بازیگر مورد علاقه والگوی هنری او ناصر ملک مطیعی بود. اوتوسط ناصر ملک مطیعی و با بازی درفیلم چشمه آب حیات وارد سینما ایران شد.

فردین با بازی درفیلم های(فردا روشن است و فریاد نیمه شب)به کارگردانی ساموئل خاکچیان که توانست عنوان بهترین و پرفروشترین فیلم سال را ازان خود کند فردین درسال۱۳۴۱اولین فیلمش را تهیه وخود آن را کارگردانی کرده است.

از فیلم های مطرح او می توان به فیلم ساحل انتظار به کارگرانی سیامک یاسمی اشاره کرد. فردین در سال۱۳۴۳ با بازی درفیلم آقای قرن بیستم تیپ جدیدی را وارد سینما ایران کرد.

فردین در سال ۱۳۴۳با بازی در فیلم های چون:گنج قارون و انسان ها و مسیر رودخانه لقب مرد اول سینمای ایران را بدست آورد. او در فیلم چرخ وفلک که بازسازی شده ی یک فیلم هندی(هندی آوراره به کارگردانی وبازیگری راج کاپور بود)به کارگردانی صابر رهبر بازی کرد. در سال ۱۳۴۷فردین با استفاده از یک داستان هندی فیلم معروف و مشهور سلطان قلبها را کارگردانی وبازی کرد. از آن زمان به بعد به فردین لقب سلطان قلبها رادادند این فیلم در جشنواره سپاس برنده جایزه بهترین فیلم وبهترین بازیگر مرد را به خود اختصاص داد.

در همان سال فردین برای بازی در یک فیلم وسترن به نام وحالا روحت را به خدا بسپارکه در ایران با نام مردانه بکش به نمایش درآمد به ایتالیا رفت. نکته قابل توجه آن است که فردین در این فیلم در کنار ستارگانی مشهوری چون:

فابیوتستی واتوره مانی بازی کرد و در تیتراژ نام او بالا تر از این ستارگان قراردارد.فردین پس از بازگشت از ایتالیا استودیویی به نام فرودین فیلم را تاسیس کرد. لازم به ذکر است که فردین صاحب استودیو دالیا فیلم نیز بود. ولی همیشه فیلم ها را در فرودین فیلم تهیه می کرد.

فردین قبل از فیلم مردانه بکش در فیلمهای چون مردی از تهران و طوفان بر فراز پترا که هر دو در لبنان ساخته شد نقش آفرینی کرد فردین از سال ۴۸ به تهیه کنندگی نیز پرداخت.

در سال ۱۳۴۹به کارگردانی و بازی در سه فیلم پر فروش سال به نام های:قصر زرین-سکه شانس-یاقوت سه چشم-کوچه مردهااشاره کرد. درسال۱۳۵۰ فردین در فیلم همای سعادت محصول مشترک ایران وهند بازی کرد که در این فیلم با بازی در کنار ستارگان هند بر محبوبیت خود افزود. این فیلم در هندوستان با نام صبح وشام به نمایش درامد.

فردین در فیلم های چون میعاد گاه خشم و راز درخت سنجد از جلال مقدم و بابا شمل از حاتمی نیز نقش آفرینی کرده است۰ فیلم بابا شمل برنده جایزه دومین فیلم سال از جشنواره سپاس شد. بعد از این فردین فقط در فیلم هایی که خود تهیه کننده وکارگردان ان بود بازی می کرد. ازاین فیلم ها می توان به فیلم های چون:جهنم+من و در سال جبار سر جوخه فراری که در نوروز ۱۳۵۲به فروش سرسام آوری رسید.

فردین درسال ۱۳۵۳دوباره پرکار شد و در فیلم هایی چون جوانمرد و ناجورها بازی کرد او در سال ۱۳۵۵ در فیلم غزل با شخصیت متفاوتی ایفا نقش نمود. آخرین فیلم اوفبل از انقلاب برفرازآسمانها بود که خود او کارگردانی وتهیه کنندگی انرا بر عهده داشت.

فردین پس از انقلاب در آخرین فیلم خود ساخته ایرج قادری به نام برزخی ها ایفا نقش نمود ودر همان فیلم وداع تلخ فردین از سینما ایران به چشم می خورد. فردین بعداز انقلاب به کار فرش فروشی وسپس به کار قنادی روی آورد.

فردین دوست صمیمی جهان پهلوان تختی بود و پدری مهربان برای چهار فرزند خود وحامی مستضعفان بود. اما ما خبر فوت فردین را از یک رادیو بیگانه شنیدیم.

تیتر روزنامه ها پس مرگ فردین از زبان بازیگران سینما ایران:

جمشید مشایخی:دیگر کسی به محبوبیت او نمی رسد۰

مجید مظفری:نمی توانیم نام فردین را از سینما ایران جدا کنیم۰

عزت الله انتظامی:فردین محبوب تر از همیشه۰

ایرج راد:فردین یک پدیده بود

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت