خواندنی های جالب در مورد مصر باستان

خواندنی های جالب در مورد مصر باستان

از مصر باستان چه میدانید ؟

مصر باستان در تاریخ یک کشور قدرتمند بوده هست و تمام مردمان کشور غریبه به این مصر احترام میکردند .

 

از زمان بچگی همۀ وقت مطالب مربوط به مصر باستان برایم دیدنی بوده اند. مدت زمان زیادی بر روی این فرهنگ و تمدن تحقیق کرده و انشاالله مطالب زیر معرفی خوبی از این تمدن باستانی باشد…

خواندنی های جالب در مورد مصر باستان

دانستنی هایی در مورد مصر باستان

 

حقیقت 1 تا 5
1- فرعون هیچ وقت اجازه نمی داد موهایش دیده شود او همۀ وقت تاج یا پوششی به نام nemes روی سرش می گذاشت «در تصویر بالا پوشش سر سرشناس توت انخ آمون را می‌بینید»

 

2. پپی دوم مصر برای این که از نشستن مگس ها روی خود پیشگیري کند، همۀ وقت چندین خدمتکار لخت که با عسل آغشته شده بودند را نزدیک خود نگه می داشت.

 

3. زنان و مردان مصری آرایش میکردند- رنگ آرایش چشم معمولا سبز «ساخته شده از مس» یا مشکی «ساخته شده از سرب» بود. مصری ها معتقد بودند آرایش قدرت شفابخشی دارد. دراصل آرایش در ابتدا بعنوان محافظی در برابر آفتاب بهرهگیری می شد تا وسیله اي برای زیبایی.

 

4. درحالیکه بهرهگیری از آنتی بیوتیک ها از قرن بیستم شروع شد، در طب مردم قدیم بهرهگیری از غذا هاي فاسد یا خاک در درمان عفونت ها رواج داشت. مثلا در مصر باستان عفونت ها با بهرهگیری از نان کپک زده درمان می شد.

 

5. بچه هاي مصری تا سن نوجوانی هیچ لباسی به تن نمی‌کردند. در آب و هوای گرم آنجا پوشیدن لباس لازم نبود. مردان بزرگسال دامن می پوشیدند درحالیکه زنان لباس کامل تری می پوشیدند.

 

خواندنی های جالب در مورد مصر باستان

 

حقیقت 6 تا 10
6. مصری هاي ثروتمند کلاه گیس می گذاشتند درحالیکه مردم طبقات دیگر یا یک تکه از موی خودشان را بلند میکردند یا دم خوک به سرشات وصل می‌کردند. پسرهای مصری تا سن 12 سالگیسرشان را کامل می تراشیدند و فقط یه طره موی بلند را برای محافظت در برابر کک و شپش نگه می داشتند!

 

7. مشخص نشده که چه کسی بینی مجسمه ابوالهول «تصویر بالا» را خراب کرد. طراحی هایي از مجسمه ابوالهول بدون بینی از سال 1737 وجود دارد، بیش از 60 سال گذشته از این که ناپلئون به مصر رسید و صدها سال گذشته از دو جنگ جهانی ارتش هاي بریتانیا و کشور آلمان. تنها کسی که احتمال دارد اینکار را کرده باشد یک کشیش مسلمان شده به نام سلیم آل دهر هست که سال 1378 به خاطر دشمنی با علم و هنر بدون محاکمه مجازات شد.

 

8. مصری ها اعتقاد داشتند زمین مانند کلوچه پهن و گرد هست و رود نیل در وسط آن جریان دارد.

 

9. سربازان مصری بعنوان یک نیروی پلیس داخلی بهرهگیری می شدند. اضافه بر این برای فرعون نیز مالیت جمع میکردند.

 

10. در هر معبد مصری قرار بر این بود که فرعون وظایف روحانیان فوق العاده رتبه را تقبل کند، اما معمولا روحانی ارشد در این مکان مستقر می شد.

خواندنی های جالب در مورد مصر باستان

مصر باستان در تاریخ

 

حقیقت 11 تا 15
11. نخستین هرم «نخستین پله هاي جیزه حدود 2600 سال گذشته از میلاد مسیح ساخته شد- تصویر بالا» دراصل با یک دیوار به بلندی 34 فوت که 15 در داشت احاطه شده بود. تنها یکی از درها باقی مانده هست.

 

12. زن ها در مصر باستان از برابری قانونی و اقتصادی با مردان برخوردار بودند. با اینحال هیچ وقت برابری اجتماعی بین زن و مرد وجود نداشت.

 

13. برعکس باور مردم، اسکلت هاي باستانی نشان می داد سازندگان اهرام دراصل مصریانی بودند که به احتمال چندان به استخدام دائمی فرعون درآمده بودند. نقاشی هاي فرسکو نشان میدهد که حداقل تعدادی از این کارگران به کار خود افتخار می‌کردند و گروه خود را «دوستان خوفو» می نامیدند و یا از اسامی دیگری بهرهگیری میکردند که وفاداری شان را به فرعون نشان می داد.

 

14. وقتیکه جسدی مومیایی می شد، مغزش از میان یکی از سوراخ هاي بینی بیرون کشیده می شد و امعا و احشای بدنش برداشته می شد و درون کوزه هایي به نام canopic قرار داده می شد. هر قسمت بدن در یک کوزه مشخص قرار داده می شد. تنها عضو داخلی بدن که بیرون آورده نمی شد قلب بود زیرا مصری ها قلب را نشیمنگاه روح می دانستند.

 

15. رامسس بزرگ 8 زن رسمی و نزدیک 100 معشوقه داشت. او وقتیکه در سال 1212 گذشته از میلاد درگذشت بیش از 90 سال داشت.

جدیدترین مطالب سایت