خرید و فروش در اینترنت

هشدار! از اطلاعات رایانه خود بک آپ گیری کنید

هشدار! از اطلاعات رایانه خود بک آپ گیری کنید

حتما از اطلاعات درون رایانه خود بکاپ بگیرید.

 

پاندا سکیوریتی، تولید کننده محصولات ضدویروس و امنیت اینترنت، به کاربران خانگی و سازمانی هشدار داد که در کنار استفاده از نرم‌افزارهای ضدبدافزار و ضدهک، به صورت مرتب از اطلاعات مهم رایانه ای خود نسخه “بک آپ” [پشتیبان] تهیه کنند.

 

این هشدار امنیتی در پی شیوع گسترده انواع جدیدی از بدافزارهای باجگیر، با نام‌هایی مثل GOZeus، Cryptolocker و یا Powerlocker صادر شده است.

 

به گزارش تالاب بر اساس گزارشی که اخیراً توسط آژانس امنیت ملی بریتانیا منتشر شده، بدافزار GOZeus که نسخه ارتقاء یافته‌ای از تروژان‌های باجگیر محسوب می شود، به تنهایی عامل جابجایی غیرمجاز صدها میلیون پوند در سرتاسر اینترنت خوانده شده است.

 

شیوع گسترده و کوبنده این بدافزار، خسارت‌های سنگین و بی‌سابقه‌ای به بار آورده و اکنون در برخی از کشورهای اروپایی مانند بریتانیا به عنوان یک تهدید علیه امنیت ملی شناخته می‌شود.

 

بدافزارهای باجگیر، نوع خاصی از کدهای مخرب با عملکرد پیچیده هستند که پس از نفوذ به رایانه، فایل‌ها، برنامه‌ها و اطلاعات ذخیره شده در آن را رمزگذاری و دسترسی کاربر به آنها را قطع می کنند. سپس از کاربر می‌خواهند تا در ازای دسترسی مجدد به این اطلاعات، پول پرداخت کند.

 

بر اساس گزارش ضدویروس پاندا، وسعت انتشار و تنوع بالای این بدافزارها به حدی است که حتی برخی از نرم‌افزارهای ضدویروس از شناسایی مؤثر و به موقع آنها ناتوان هستند.

 

در این شرایط حتی استفاده از ابزارهای قدرتمند پاکسازی نیز بی‌فایده است؛ زیرا با وجود شناسایی و حذف ویروس، اطلاعات رمزگذاری شده، دیگر قابل بازیابی و استفاده نیستند.

 

کارشناسان امنیتی توصیه می‌کنند که کاربران اینترنت “باید” حتماً به صورت دائم از اطلاعات مهم و ارزشمند خود، نسخه پشتیبان(بک آپ) تهیه کنند و تنها به نصب و به‌روزرسانی یک برنامه ضدویروس اکتفا نکنند.