دستور پخت 30 نوع کوکو خوشمزه (طرز تهیه کوکو)

دستور پخت 30 نوع کوکو خوشمزه (طرز تهیه کوکو)

اگر از خوردن غذا هاي پلویی خسته شده‌اید وقت ان رسیده اسـت کـه سری بـه دستور پخت انواع کوکو بزنید. کوکوها غذا هاي بسیار ساده و کم هزینه‌اي هستند کـه می توان ان‌ها را برای ناهار و شام آماده کرد. بعلاوه کوکوها میتوانند یک غذای خوشمزه و مجلسی باشد اگر در دستور تهیه ان‌ها کمی تغییرات ایجاد کنید و ان‌ها را با دورچین‌هاي‌ زیبا سر سفره قرار دهید. ما دراین قسمت از مجله تالاب گلچینی از دستور پخت هاي‌ انواع کوکو را منتشر کرده ایم.

 

طرز تهیه انواع کوکو

شاید دو کوکوی سبزی و سیب زمینی بیش از هر نوع دیگری از کوکو پخته و سرو می شود. اما تعداد کوکوها بسیار زیاد اسـت در اینبخش قصد داریم بـه شـما بهترین و خوشمزه‌ترین انواع کوکو را معرفی کنیم و مطمئن هستیم کـه شـما هم از پختن و نوش جان کردن این غذاها لذت خواهید برد با ما همراه باشید.

 

1. طرز تهیه ی کوکوپیازچه

طرز تهیه ی کوکوپیازچه

مواد لازم برای کوکو پیازچه:

 • پیازچه نیم کیلو
 • نمک ،فلفل ؛ زردچوبه بـه میزان لازم
 • آرد سفید الک شده دو قاشق غذاخوری
 • چهارعدد تخم مرغ
 • روغن بـه میزان لازم

 

پیازچه را تمیز کرده شسته آب کش کنید سپس ریز خرد کرده کنار بگذارید در تابه اي دو قاشق غذاخوری روغن ریخته پیازچه را در ان تفت دهید تا پخته شود از روی حرارت برداشته تا پیازچه ها خنک شوند. در یک ظرف مناسب تخم مرغ ها را شکسته ونمک وفلفل وزردچوبه را افزوده مخلوط کرده ،سپس آرد را کم کم بـه ان اضافه کرده وهم بزنید تا مخلوط شود

 

و بـه یک مایع یکنواخت تبدیل شود پیازچه را کـه خنک شده بـه تخم مرغ و آرد افزوده مخلوط کنید تابه اي بـه حجم مناسب را روی حرارت گذاشته روغن بـه مقدار لازم بـه ان افزوده وقتی داغ شد مایع کوکوی پیازچه را بـه ان بیافزایید وصبر کنید یک طرف کوکو پخته شود پس از ان برش زده و برگردانید تا طرف دیگر هم بپزد پس از پخنت میتوانید با سس دلخواهتان سرو کنید .

 


مطالب مشابه: آموزش پخت کوکوی گوشت با سبزی


 

2. طرز تهیه ی کوکوی لوبیای چشم بلبلی

طرز تهیه ی کوکوی لوبیای چشم بلبلی

طرز تهیه انواع کتلت خوشمزه

 

مواد لازم جهت تهیه کوکو لوبیا چشم بلبلی :

1- لوبیای چشم بلبلی دو پیمانه،

2- پیاز یک عدد

3- سیر یک حبه

4- زنجبیل یک قاشق چایخوری

5-جعفری خرد شده یک چهارم پیمانه

6- هویج یک عدد

7- پودر زیره ودارچین هر کدام یک دوم قاشق چایخوری

8- گردوی ریز خرد شده نصف پیمانه

9-زعفران دم کرده یک قاشق غذاخوری

10- نمک وفلفل وادویه خورشتی بـه میزان لازم

11-آرد نخودچی دو قاشق غذاخوری

12- پودربادام دوقاشق غذاخوری

13- روغن بـه میزان لازم

 

لوبیا را پخته سپس بـه همراه هویج و فلفل دلمه اي و سیر ،پیاز و پودربادام ،گرد و را در دستگاه غذا ساز ریخته و خوب میکس کنید پس از ان پودر زیره و زنجبیل ،دارچین ،زعفران ،ادویه،نمک و فلفل ،آرد نخودچی ،جعفری خرد شده را هم بیافزایید.

 

ورز داده اگر مخلوط  کوکو چشم بلبلی کمی شل اسـت میتوانید کمی آرد نخود چی بـه ان اضافه کنید .روغن را در تابه اي بخوبی حرارت دهید تا داغ شود سپس کمی از مخلوط را برداشته وپس از آن بـه شکل مورد نظر فرم داده و در روغن سرخ کنید

 

«نکته قابل ذکر این اسـت:برای راحت تر فرم دادن بـه کوکوی چشم بلبلی میتوانید کمی با آب دستتان را مرطوب کنید »پس از سرخ کردن با سس گوجه ویا سس مایونز ولیموی تازه سرو کنید «نوش جان »

 

3. طرز تهیه ی کوکوسیب زمینی

طرز تهیه ی کوکوسیب زمینی

مواد لازم برای کوکو سیب زمینی:

1- تخم مرغ پنج عدد

2- سیب زمینی یک کیلو

3- بکینگ پودر یک قاشق مربا خوری

4- نمک وفلفل سیاه وقرمز ،روغن بـه میزان لازم

 

سیب زمینی را با مقدار مناسبی آب بگذارید آبپز شود .پس از ان سیب زمینی کـه خنک شد رنده کرده کنار بگذارید تخم مرغ را در ظرف مناسبی شکسته ونمک وفلفل و بکینگ پودر را بـه ان افزوده وبخوبی هم بزنید تا مخلوط شود سپس سیب زمینی را هم اضافه کرده مخلوط را ترکیب کنید ؛ تابه اي را با مقدار مناسبی روغن داغ روی حرارت گذاشته وقتی داغ شد

 

مخلوط کوکوی سیب زمینی را بـه ان افزوده روی ان را با قاشق صاف کنبد و منتظر بمانید تا کوکو سرخ شود سپس برش زده طرف دیگر را سرخ کنید وبا مقداری گوجه فرنگی وخیار شور سرو کنید

 

4. طرز تهیه ی کوکو باقالی

طرز تهیه ی کوکو باقالی

مواد لازم جهت تهیه کوکو باقالی:

1- یک پیمانه «تره وشوید ،جعفری ریز خرد شده »

2- باقالی 300 گرم

3- سیر سه حبه

4- پیاز یک عدد

5- تخم مرغ 5 عدد

6- نمک زردچوبه ،فلفل سیاه و روغن بـه میزان لازم

 

ابتدا باقالی را بگذارید بپزد و بعد بـه وسیله گوشت کوب یا غذاساز له کرده کنار بگذارید بعد تخم مرغ را با نمک وزردچوبه وفلفل مخلوط کرده هم بزنید بعد پیاز را با سیر رنده کرده آب ان را گرفته وبه همراه سبزی خرد شده افزوده بعد از ان باقالی له شده را هم بیافزایید بخوبی هم بزنید .

 

درتابه اي کـه با روغن روی حرارت مناسب داغ شده بـه کمک یک قاشق از مخلوط برداشته و با فاصله مناسب در تابه بریزید بعد از سرخ شدن یک طرف برگردانید طرف دوم را سرخ کرده وبامقداری گوجه تزیین کرده سرو کنید .

 

5. طرز تهیه ی کوکو سبزی

طرز تهیه ی کوکو سبزی

مواد لازم برای پخت کوکو سبزی بـه شرح زیر اسـت :

1- سبزی کوکو نیم کیلو 

2- تخم مرغ سه عدد

3- گردوی خرد شده یک قاشق سوپ خوری

4- نمک وفلفل،روغن بـه میزان لازم

5- زرشک یک قاشق غذاخوری

 

سبزی شسته و آبکشی شده را ریز خرد کنید و در مقداری روغن در تابه کمی تفت دهید اگر سبزی کوکو را زیاد تفت دهید. در آخر رنگ کوکوسبزی شـما تیره خواهد شد پس از تفت دادن کنار گذاشته تا خنک شود دراین مرحله تخم مرغ ها را در ظرف مناسبی شکسته وزردچوبه ونمک وفلفل سیاه را افزوده و مخلوط کنید.

 

حال زرشک و گردوی ریز خرد شده را هم بیافزایید و مخلوط را هم زده و سبزی کوکو را بـه ان اضافه کنید .تابه اي را روی حرارت گذاشته بـه میزان لازم روغن در ان ریخته و صبر کنید تا داغ شود پس از ان مایع کوکو را بـه صورت یکنواخت در تابه پخش کنید و فرصت دهید تا کوکو سبزی سرخ شود. سپس برش زده برگردانید تا طرف دیگر هم سرخ شود. با مقداری نان و خیارشور و گوجه فرنگی سرو کنید .

 

6. طرز تهیه ی کوکو کدو سبز

طرز تهیه ی کوکو کدو سبز

مواد لازم جهت تهیه کوکو کدو سبز :

1- کدو سبز دو عدد

2- تخم مرغ دو عدد

3- پیازچه ریز خرد شده یک قاشق سوپ خوری

4- نمک فلفل و روغن بـه میزان لازم

5- یک دوم قاشق چایخوری بکینگ پودر

6- آرد یک قاشق غذاخوری

 

ابتدا کدوها را شسته بدون گرفتن پوست رنده کرده و کمی نمک روی ان بریزید و بـه مدت 10 دقیقه کنار بگذارید بعد از سپری شدن زمان مورد نظر کدو سبز را درون آب کش ریخته بـه کمک دست تمام آب ان را گرفته و کنار بگذارید .تخم مرغ ها را در یک کاسه مناسب شکسته وبا مقداری فلفل و بکینگ پودر و آرد کاملا مخلوط کنید تا یکدست شود

 

سپس کدوی رنده شده را بـه ان افزوده مخلوط کنید.تابه ي مناسبی را روی حرارت گذاشته وم قداری روغن بـه ان اضافه کرده و وقتی داغ شد مخلوط کوکو کدو سبز را بـه تابه منتقل کنید و صبر کنید تا یک طرف کوکو کدو سبز پخته شود سپس برش زده و برگردانید تا طرف دیگر هم سرخ شود .

 

7. طرز تهیه ی کوکو بادمجان

طرز تهیه ی کوکو بادمجان

مواد لازم برای تهیه کوکوبادمجان :

1- چهار عدد بادمجان

2- پیاز یک عدد

3- سیر یک حبه

4-تخم مرغ سه عدد

5- نمک و روغن وزرد چوبه ب میزان لازم

 

ابتدا بادمجانها را بـه روش کبابی پخته و پوست انها را جدا کرده بادمجان را له کنید کنار بگذارید تا خنک شود سیر و پیاز را رنده کرده آب ان را کاملا گرفته و بـه بادمجان اضافه کنید.پس از ان تخم مرغ را در ظرفی شکسته وبا نمک وزرد چوبه بـه خوبی مخلوط کنید.

 

پس از ان بادمجان له شده و پیازوسیر رنده شده را بـه تخم مرغ اضافه کنید هم زده تا مخلوط یکدست شود تابه اي را روی حرارت گذاشته وصبر کنید تا داغ شود مقداری روغن درآن ریخته وقتی داغ شد مخلوط کوکو بادمجان را در ان بریزید .

 

روی ان را بـه وسیله قاشق صاف کرده وفرصت دهید تا یک طرف کوکو سرخ شود برش زده برگردانید تا طرف دیگر هم سرخ شود« نکته :شـما میتوانید کوکو بادمجان را با بادمجان خام کـه باید رنده شده باشد وهمچنین با بادمجان آبپز هم تهیه کنید. »

 

8. طرز تهیه ی کوکو تره

طرز تهیه ی کوکو تره

مواد لازم جهت تهیه کوکو تره:

1- تره یک کیلو

2- تخم مرغ پنج عدد

3-گردوی ریز خرد شده یک فنجان

4- زرشک دو قاشق غذاخوری

5- نمک وروغن ،فلفل سیاه بـه مقدار لازم

6- سیر دوحبه

 

ابتدا تره را شسته و پس از خشک کردن ریز خرد کنید .سیر را رنده کرده تخم مرغ را هم در ظرفی بشکنید و سیر رنده شده را بـه ان افزوده نمک و فلفل سیاه را اضافه کنید و بـه خوبی هم زده تا یکنواخت شود تره را هم افزوده تابه اي را روی حرارت قرارداده و در ان مقداری روغن بریزید، زمانی کـه داغ شد نصف مایع کوکو تره را بـه ان منتقل کنید و وقتی مایع خودش را گرفت گردوی خرد شده و زرشک را اضافه کنید کمی زمان دهید

 

بعد نصف دیگر مایع کوکو رااضافه کنید ؛ روی ان را بـه کمک قاشق صاف کرده وفرصت دهید تا بپزد سپس برش زده برگردانید تا طرف دیگر هم سرخ شود بامقداری نان وگوجه فرنگی وسس دلخواهتان سرو کنید .

 

9. طرز تهیه ی کوکو ماکارونی

طرز تهیه ی کوکو ماکارونی

مواد لازم برای پخت کوکو ماکارونی :

1- ماکارونی شکلی نصف یک بسته

2- گوشت چرخکرده 150 گرم

3- سوسیس 100 گرم

4- فلفل دلمه اي یک عدد کوچک

5- گوجه فرنگی دوعدد

6- پنیر پیتزا یک پیمانه کوچک

7- تخم مرغ یک عدد

8- نمک وفلفل وروغن ،پودر آویشن بـه مقدار لازم

9- شیر نصف پیمانه

10- سیر دو حبه

 

ابتدا ماکارونی را با مقداری آب جوش و کمی نمک و روغن بپزید آب کش کرده کنار بگذارید فلفل دلمه اي را ریز خرد کرده سوسیس را هم نگینی ریز خرد کنید گوجه را هم رنده کرده .

 

یک ظرف را با اندازه اي مناسب آماده کرده وماکارونی را بـه همراه سوسیس وگوشت چرخکرده« کـه با سیر مخلوط کرده‌اید» وفلفل دلمه اي ،گوجه فرنگی رنده شده ونمک وپودر آویشن ،فلفل مخلوط کرده تخم مرغ را هم بـه صورت جدا با شیر بـه خوبی مخلوط کرده کنار بگذارید

 

قالب مخصوص فر را با کمی روغن چرب کنید مخلوط ماکارونی را در ان ریخته و بعد تخم مرغ شیر را روی مواد بریزید و پنیر پیتزا را روی مخلوط کوکو ماکارونی بریزید و در فر از قبل گرم شده بـه مدت نیم ساعت زمان دهید تا بپزد و پنیر روی کوکوی ماکارونی طلایی رنگ شود پس از خنک شدن از قالب جدا کرده و بـه صورت دلخواه برش بزنید وبا مقداری جعفری تازه ریز خرد شده تزیین کرده و سرو کنید .

 

10. طرز تهیه ی کوکو مرغ :

طرز تهیه ی کوکو مرغ

مواد لازم جهت تهیه کوکوی مرغ:

1- سینه مرغ یک عدد

2- تخم مرغ دو عدد

3- سیب زمینی دو عدد

4- پیاز یک دو عدد

5- سیر دو حبه

6- جعفری خرد شده یک قاشق سوپ خوری

7- نمک و فلفل سیاه،زردچوبه بـه مقدار لازم

8- روغن و آرد سوخاری بـه مقدار لازم

 

مرغ را با یک عدد پیاز و کمی زرد چوبه ،روغن ونمک آبپز کرده سیب زمینی ها شسته ومقدار کافی آب بگذارید پخته شود .مرغ پخته را ریش ریش کرده و سیب زمینی آبپز را رنده کنید کنار گذاشته تا خنک شوند .

 

یک عدد پیاز باقی مانده را با سیر رنده کنید و آب ان را بـه خوبی گرفته وبا مرغ و سیب زمینی ترکیب کنید .تخم مرغ را در ظرفی شکسته با مقدار کمی نمک و فلفل سیاه وزرد چوبه مخلوط کنید و بـه همراه جعفری ریز خرد شده بـه مخلوط مرغ و سیب زمینی اضافه کنید.

 

مخلوط کرده تابه اي را روی حرارت گذاشته مقداری روغن در ان ریخته صبر کنید داغ شود از مخلوط کوکوی مرغ مقداری برداشته با دست فرم دهید در آرد سوخاری بزنید و در روغن داغ سرخ کنید .

 

11. طرز تهیه ی کوکو شکم پر

طرز تهیه ی کوکو شکم پر

مواد لازم کوکو شکم پر:

1- گوشت چرخکرده 230 گرم

2- سیب زمینی پنج عدد

3- تخم مرغ دو عدد

4- ماست یک قاشق غذا خوری

5- پیاز یک عدد

6- آرد سه قاشق غذا خوری

7- نمک و فلفل سیاه ،روغن بـه میزان لازم

 

سیب زمینی را پوست گرفته وبا رنده ریز رنده کنید و آب سیب زمینی را بـه کمک دست کاملا بگیرید پیاز را هم رنده کرده کمی از ان را برای ترکیب کردن با گوشت چرخ کرده نگهدارید. آب پیاز را هم گرفته وبه سیب زمینی افزوده تخم مرغ را بـه همراه ماست ونمک وفلفل سیاه بـه سیب زمینی اضافه کنید مخلوط کرده کنار بگذارید گوشت را با کمی از پیاز رنده شده مخلوط کنید.

 

سپس تابه اي را بـه روی حرارت گذاشته و کمی روغن در ان بریزید زمانی کـه داغ شد نصف مخلوط سیب زمینی را بـه تابه منتقل کرده بـه کمک قاشق صاف کرده و گوشت چرخ کرده را هم افزوده و روی ان را هم صاف کنید. نصف دیگر مخلوط سیب زمینی را بیافزایید و شعله را کمی ملایم کرده درب ظرف را بگذارید تا کمی بپزد پس از ان برش زده و برگردانید تا طرف دیگ هم سرخ شود .

 

12. طرز تهیه ی کوکو دورنگ

طرز تهیه ی کوکو دورنگ

طرز پخت انواع کتلت و کوکو

 

مواد لازم جهت تهیه کوکو دو رنگ :

1- تخم مرغ 6 عدد

2- سیب زمینی سه عدد

3- 350 گرم سبزی کوکو«جعفری ،تره ،گشنیز،شوید ،کمی شنبلیله»

4- نمک و زردچوبه ،فلفل سیاه ،روغن بـه میزان لازم

 

ابتدا سیب زمینی را آبپز کرده پس از خنک شدن رنده کنید با کمی نمک و زردچوبه و فلفل سیاه و سه عدد تخم مرغ بـه خوبی مخلوط کنید .در ظرف دیگری سبزی کوکو را کـه باکمی روغن تفت داده اید

 

را با سه عدد تخم مرغ و مقدار کمی نمک وفلفل وزرد چوبه کاملا مخلوط کرده تابه اي تفلون را با دیواره اي مناسب روی حرارت گذاشته مقدار مناسبی را روغن در ان بریزید وقتی داغ شد مخلوط کوکو سیب زمینی را بریزید وروی ان را صاف کرده فرصت دهید تا کوکو سیب زمینی کمی خودش را بگیرد

 

بعد مخلوط کوکوسبزی را بریزید وصبر کنید تا پخته شوند ووقتی کاملا کوکودورنگ خودش را گرفت بـه وسیله یک قاشق چوبی برش زده برگردانید تا طرف دیگر هم پخته وبه اندازه کافی سرخ شود با مقداری سس کچاپ یا سس مایونز و کمی خیار شور وگوجه فرنگی سرو کنید .

 

13. طرز تهیه ی کوکوذرت

طرز تهیه ی کوکوذرت

مواد لازم کوکو ذرت :

1- تخم مرغ پنج عدد

2- ذرت کنسروی یا پخته شده 350 تا 400 گرم

3- سیب زمینی یک عدد

4- گوشت چرخکرده یک پیمانه

5- رب گوجه فرنگی یک قاشق غذاخوری

6- نمک و فلفل سیاه و روغن ،زردچوبه بـه میزان لازم

 

ابتدا پیاز را ریز خرد کرده وبا مقداری روغن و کمی زردچوبه تفت دهید و رب گوجه را باگوشت اضافه کرده و فرصت دهید تا بپزد. بعد سیب زمینی را رنده کرده با ذرت و تخم مرغ نمک و فلفل سیاه زردچوبه مخلوط کرده تابه اي راروی حرارت گذاشته ومقدارمناسبی روغن در ان ریخته و صبر کنید تا داغ شود

 

نصف مایع ذرت و سیب زمینی را بریزید صبر کنید تا خودش را بگیرد بعد مخلوط گوشت و پیاز را ریخته و بقیه مایع ذرت و سیب زمینی را بریزید و درب ظرف را بگذارید تا کمی پخته شود و پس از این کـه کاملا کوکوی ذرت خودش را گرفت برش زده برگردانید تا طرف دیگر هم پخته شود .پس از خنک شدن سرو کنید.

 

14. کوکو لوبیا سبز

کوکو لوبیا سبز

مواد لازم جهت تهیه ي کوکوی لوبیا سبز :

1- لوبیا سبز یک کیلو

2- آرد دو قاشق غذاخوری

3- یک قاشق آرد سوخاری

4- تخم مرغ چها رعدد

5- پیاز یک عدد

6- سیر دو حبه

7- نمک و فلفل روغن،دارچین بـه میزان لازم

8- یک قاشق مربا خوری بکینگ پودر

 

ابتدا لوبیا را شسته و خیلی ریز خرد کنید وبا مقداری آب بگذارید تا بپزد وقتی آب لوبیا بخار شدکنار گذاشته تا خنک شود .پیاز را ریز خرد کنید در کمی روغن سرخ کرده سپس بـه لوبیا افزوده سیر رنده شده راهم بیافزایید

 

نمک و فلفل ،دارچین ،بکینگ پودر را هم بـه مخلوط اضافه کنید تخم مرغ ها را در ظرفی شکسته وهم بزنید وبه مخلوط لوبیا سبز افزوده بـه خوبی ترکیب کنید تابه اي را روی حرارت گذاشته مقداری روغن درآن بریزید صبر کنید تا داغ شود .

 

مایع کوکوی لوبیا سبز در تابه بریزید و بـه وسیله قاشق روی ان را صاف کرده منتظر شوید تا پخته و سرخ شود برش زده برگردانید تا طرف دیگر هم بپزد سپس با مقداری گوجه فرنگی و سبزی تازه سرو کنید .

 


مطالب مشابه: طرز درست کردن کوکوی کنگر


 

15. طرز تهیه ی کوکو اسفناج

طرز تهیه ی کوکو اسفناج

مواد لازم برای پخت کوکوی اسفناج:

1- اسفناج 320 گرم

2- پیازچه سه عدد

3- پیاز یک عدد

4- تخم مرغ پنج عدد

5- سبزی کوکو 250 گرم

6- برگ سیر ریز خرد شده دو قاشق سوپ خوری

7-نمک وفلفل وروغن وزردچوبه بـه میزان لازم

8- آرد سفید دو قاشق غذاخوری

 

اسفناج و برگ سیر و سبزی کوکو پس از شستن را ریز خرد کرده کنار بگذارید بعد پیاز را ریز خرد کرده در مقداری روغن سرخ کنید کنار بگذارید تخم مرغها را با نمک فلفل سیاه و زردچوبه بـه خوبه مخلوط کرده آرد را کم کم بـه تخم مرغ ها اضافه کنید.

 

وقتی مایع یکنواخت شد تمام سبزی ها را با پیاز سرخ شده بـه تخم مرغ ها افزوده وبه خوبی مخلوط کنید تابه اي را روی حرارت گذاشته مقداری روغن در ان بریزید صبر کنید تا داغ شود مایع کوکو را در ان ریخته صبر کنید تا سرخ شود برش زده و برگردانید تا طرف دیگر هم بپزد .

 

16. طرز تهیه ی کوکو گل کلم

طرز تهیه ی کوکو گل کلم

مواد لازم جهت تهیه ي کوکو گل کلم :

1- 500 گرم گل کلم

2- تخم مرغ 3عدد

3-آرد دو قاشق غذاخوری

4-جعفری خرد شده دوقاشق غذاخوری

5- نمک وفلفل،زردچوبه بـه میزان لازم

 

گل کلم را بخوبی بشویید و در مقدار مناسبی آب ویک قاشق غذاخوری سرکه 15 دقیقه فرصت دهید بپزد پس از سپری شدن مدت زمان ذکر شده آب کش کرده کنار بگذارید.پس از سرد شدن با چاقوخرد کرده جعفری ریز شده را هم بـه گل کلم افزوده تخم مرغ ها را بـه همراه نمک وزردچوبه وفلفل وآرد اضافه کرده هم بزنید

 

تابه اي را روی حرارت گذاشته ومقداری روغن در ان بریزید وصبر کنید تا داغ شود مایع کوکوگل کلم را به تابه منتقل کرده وفرصت دهید تا کوکو پخته شود برش زده طرف دیگر را هم سرخ کنید سپس بامقداری گشنیز تازه تزیین کرده سرو کنید .

 

17. طرز تهیه ی کوکو ماهی

طرز تهیه ی کوکو ماهی

مواد لازم جهت طبخ کوکوی ماهی:

1- سیب زمینی سه عدد

2- فیله ماهی 300 گرم

3- گشنیز خرد شده یک قاشق سوپ خوری

4- زنجبیل تازه ي خرد شده یک قاشق چایخوری

5- آبلیمو یک قاشق سوپ خوری

6- نمک وفلفل وروغن بـه میزان لازم

7- پیازچه خرد شده دو قاشق غذا خوری

 

سیب زمینی را با مقداری آب بگذارید آبپز شود .سیب زمینی کـه خنک شد رنده کرده کنار بگذارید بعد فیله ماهی را با پیازچه و زنجبیل و نمک فلفل و آبلیمو مزه دار کرده و بـه سیب زمینی آبپز مخلوط کرده گشنیز را هم افزوده ورز دهید تابه اي را روی حرارت گذاشته و زمانی کـه داغ شد مقداری از مخلوط کوکو ماهی را بردارید وبه وسیله ي دست شکل دهید و روغن داغ سرخ کنید پس از اتمام کار با سس تند سرو کنید .

 

18. طرز تهیه کوکو بلغور گندم

طرز تهیه کوکو بلغور گندم

مواد لازم جهت تهیه کوکو بلغور گندم :

1- سه عدد سیب زمینی

2-دو عدد تخم مرغ

3- نمک وفلفل وزردچوبه و روغن بـه میزان لازم

4-پودر سیر و نعنا خشک هر کدام یک قاشق چایخوری

5- یک عدد پیاز رنده شده

6- یک حبه سیر رنده شده

7- یک لیوان بلغور گندم

8- رب گوجه فرنگی یک قاشق غذاخوری

9-آرد سه قاشق غذا خوری

 

سیب زمینی را آبپز کرده خنک کـه شد رنده کنید و کنار بگذارید سپس بلغور گندم را با مقداری آب گرم خیس کنید و مدتی زمان دهید تا نرم شود. پیاز و سیر را رنده کرده در یک ظرف مناسب سیب زمینی رنده شده را با بلغور آبکشی شده وپیاز،سیرو نمک و فلفل، آرد و رب گوجه فرنگی و پودر سیر و نعنا و در آخر تخم مرغها همه ی را باهم مخلوط کرده وهم بزنید

 

سپس تابه اي را کـه کمی گود اسـت روی حرارت گذاشته ومقدار مناسبی روغن در ان بریزید وقتی داغ شد مقداری از مخلوط کوکو را در دست فرم داده و در تابه سرخ کنید پس از پایان مواد کوکو بلغور گندم را با مقداری جعفری در ظرف موردنظرتان سرو کنید

 

19. طرز تهیه ی کوکو عدس و لپه

طرز تهیه ی کوکو عدس و لپه

مواد لازم جهت تهیه ي کوکو عدس و لپه :

1- لپه یک پیمانه

2- سیب زمینی یک عدد

3-تخم مرغ دو عدد

4- آرد سوخاری سه قاشق غذاخوری

5- عدس یک پیمانه

6-پیاز یک عدد

7- روغن و نمک ،فلفل بـه مقدار لازم

 

ابتدا لپه را کـه از قبل خیس کرده‌اید بگذارید بپزد وقتی لپه کمی پخت و نرم شد عدس را هم بـه ان اضافه کرده مدتی فرصت دهید تالپه وعدس بپزند بعد سیب زمینی را خرد کرده بـه لپه و عدس اضافه کنید وقتی آب مواد تبخیر شد.

 

بـه وسیله گوشت کوب همه ی مواد را له کنید پس از ان پیاز را رنده کرده آب ان را کاملا بگیرید وبه همراه آرد سوخاری و نمک و فلفل زردچوبه وتخم مرغ مخلوط کرده ورز دهید تابه ي مناسبی را بامقدار ي روغن روی شعله گاز قرار داده و صبر کنید تا داغ شود بعد مخلوط را در تابه ریخته منتظر شوید تا مواد سرخ شود برش بزنید وبرگردانید تا طرف دیگر هم سرخ شود با مقداری سبزی تازه وسس گوجه فرنگی سرو کنید .

 

20. طرز تهیه کوکو هویج

طرز تهیه کوکو هویج

مواد لازم کوکو هویج :

1- هویج سه عدد

2- تخم مرغ پنج عدد

3- پیاز یک عدد

4- زرشک یک قاشق غذاخوری

5- روغن ونمک ،فلفل ،زردچوبه بـه میزان لازم

 

هویج را رنده کرده کنار بگذارید پیاز را هم رنده کنید و روی هویج بریزید تخم مرغ را با نمک فلفل و زردچوبه مخلوط کرده روی هویج و پیاز بریزید تابه اي را بـه مقداری روغن حرارت داده و نصف مایع کوکوی هویج را بـه تابه منتقل کنید زرشک را روی ان ریخته و نصف دیگر مایع را روی زرشک درون تابه بریزید فرصت دهید

 

کوکو خودش را بگیرد سپس برش زده برگردانید وطرف دیگر را هم سرخ کرده پس از اتمام کار با مقداری گوجه و جعفری تازه سرو کنید .

 

21. طرز تهیه ی کوکو نخود

طرز تهیه ی کوکو نخود

مواد لازم جهت تهیه کوکو نخود :

1- ارده یک لیوان

2- نخود یک لیوان

3- تخم مرغ دو عدد

4- سیر دو تا سه حبه

5- زیره سیاه یک قاشق غذاخوری

6- نمک و فلفل ،روغن بـه میزان لازم

 

نخود را کـه چند ساعت قبل خیس کرده‌اید بگذارید با مقدار مناسبی آب کاملا بپزد وقتی نخود پخته شد در آب کش ریخته و سپس در غذا ساز نخود را پوره کنید تخم مرغ را در ظرف مناسبی شکسته وخوب هم بزنید

 

بعد سیر را له کرده بـه ان اضافه کنید پودر زیره و نمک ،فلفل هم بـه تخم مرغها افزوده حال ارده را بیافزایید و خوب مخلوط کنید نخود پوره شده را بـه مخلوط تخم مرغ ارده افزوده و کمی ورز دهید تابه اي را روی حرارت گرم کرده و در ان بـه میزان کافی روغن بریزید صبر کنید تا داغ شود از مخلوط کمی برداشته در دست شکل دهید و در روغن سرخ کنید

 

22. طرز تهیه کوکو سویا

طرز تهیه کوکو سویا

مواد لازم جهت تهیه کوکوی سویا بـه شرح زیر می‌باشد :

1- تخم مرغ سه عدد

2- 250 گرم سویا

3- جعفری خرد شده سه قاشق غذاخوری

4- قارچ چهار عدد

5- سیب زمینی یک عدد

6- آرد سفید دو قاشق غذاخوری

7- نمک وفلفل ،زردچوبه وروغن بـه میزان لازم

 

سیب زمینی را آبپز کرده ،سویا را با مقداری آب داغ خیس کنید پس از گذشت نیم ساعت سویای خیس خورده را چرخ کنید و قارچ را ریز خرد کرده در کمی روغن تفت دهید کنار بگذارید پیاز را رنده کنید و آب ان را کاملا بگیرید سیب زمینی آبپز شده را رنده کرده و در ظرف مناسبی با سویای چرخ کرده قارچ، جعفری خرد شده و پیاز و تخم مرغ بـه همراه نمک وفلفل وزردچوبه و آرد ،کاملا مخلوط کنید.

 

در آخر تا بـه اي را روی حرارت گذاشته و مقداری روغن در ان بریزید صبر کنید تا داغ شود از مخلوط کوکوی سویا برداشته و در دست فرم داده و در روغن سرخ کنید . مایع کوکو کـه تمام شد با سس کچاپ سرو کنید .

 

23. طرز تهیه کوکو هفت لشگر

طرز تهیه کوکو هفت لشگر

مواد لازم جهت تهیه کوکو هفت لشگر :

1- سیب زمینی خرد شده سه عدد

2- تخم مرغ سه عدد

3- گوشت چرخ کرده 150 گرم

4- لوبیاسبز ریز خردشده دو پیمانه

5- قارچ یک پیمانه

6- فلفل دلمه اي یک عدد

7- هویج یک عدد

8- پودر گل محمدی یک قاشق چایخوری

9- نمک وفلفل وزردچوبه ،روغن بـه میزان لازم

 

در کوکوی هفت لشگر همه ی مواد باید بـه صورت یکدست ریز خرد شوند پس همه ی مواد راخرد کرده کناربگذارید . لوبیا سبز را با مقدار آب پخته آب کش کرده سپس پیاز را با کمی روغن تفت دهید وبعد گوشت را اضافه کرده بگذارید.

 

گوشت کمی پخته شود در تابه اي دیگر سیب زمینی را هم با مقداری روغن تفت دهید هویج خرد شده را با مقداری آب بپزید بعد تفت دهید قارچ را هم کمی تفت داده کنار بگذارید تخم مرغها را در ظرف شکسته هم بزنید نمک و فلفل ،زردچوبه بـه همراه گل محمدی اضافه کرده هم بزنید تا مخلوط شود

 

سپس گوشت ولوبیا سبزرا با هویج وسیب زمینی وفلفل دلمه اي وقارچ را بـه مخلوط تخم مرغ افزوده هم بزنیدتابه اي را بامقداری روغن روی حرارت گذاشته تا گرم شود بعد مخلوط کوکوی هفت لشگر را بـه افزوده با قاشق روی ان را صاف کرده منتظر شوید تا سرخ شود سپس برش زده برگردانید تا طرف دیگر هم پخته وسرخ شود در ظرف مورد نظر با مقداری گوجه وسس تند سرو کنید «نوش جان»

 

24. کوکو دال عدس

کوکو دال عدس

برای تهیه کوکو دال عدس خوشمزه باید مواد زیر را تهیه کنید:

 • دال عدس یا عدس قرمز پخته شده 150 گرم
 • گوشت چرخ کرده 250 گرم
 • هویج متوسط رنده یک عدد
 • پیاز متوسط رنده شده دو عدد
 • تخم مرغ یک عدد
 • سیر رنده شده دو حبه
 • پودر سوخاری دو قاشق غذا خوری
 • روغن سرخ کردنی بـه میزان لازم برای سرخ کردن
 • نمک و فلفل، پودر سیر و پودر زیره بـه میزان دلخواه

 

ابتدا دال عدس ها را شسته و درون یک ظرف مناسب بریزید بـه اندازه ي یک پیمانه آب بـه ان اضافه کرده و اجازه بدهید تا بپزد. پس از آنکه از پختن دال عدس ها خاطرجمعی حاصل کردید ان ها را با گوشتکوب کـه کنید تا یکدست شود. در زمانی کـه عدس خنک می شود پیاز و هویج را رنده کنید آب ان را بگیرید. مواد رنده شده را بـه همراه پودر سوخاری بـه دال عدس هاي‌ له شده اضافه کنید.

 

حالا نوبت ان رسیده کـه تخم مرغ و ادویه را بـه ان اضافه کنید. پس از ان کـه همه ی ي مواد را باهم مخلوط کردید نوبت ان رسیده کـه ان را ورز دهید. می‌توانید برای این کـه مایع کوکو طعم بهتری بگیرد ان را بـه مدت نیم ساعت در یخچال گذاشته تا همه ی ي مواد بـه خورد هم بروند.

 

پس از ان مواد را بـه شکل دلخواهتان داخل ماهیتابه ریخته با روغن سرخ کنید می‌توانید این کوکوی خوشمزه را با گوجه و خیار شور میل کنید.

 

25. کوکو قارچ

کوکو قارچ

برای پختن کوکو قارچ مواد زیر را تهیه نمایید

 • پیاز 1 عدد
 • سیر 2 حبه
 • قارچ 200 گرم
 • تخم مرغ 2 عدد
 • سینه مرغ 200 گرم
 • سیب زمینی 200 گرم
 • روغن مایع بـه اندازه کافی
 • آرد سفید 2 قاشق غذاخوری
 • نمک و فلفل سیاه بـه اندازه کافی

 

ابتدا پیازها را سرخ کرده تا طلایی شود پس از ان مقداری زردچوبه بـه ان اضافه کنید. حالا زمان ان رسیده کـه سینه مرغ را بـه ان اضافه کنید کمی تفت دهید و پس از ان مقداری آب بـه ان اضافه کنید تا روی ان را بپوشاند اجازه دهید کـه سینه ي مرغ خوب پخته شود.

 

وقتی از پختن مرغ خاطرجمعی حاصل کردید ان را در آب کش قرار دهید تا آب اضافه ي ان از بین برود. در حین سرد شدن سینه مرغ سیب زمینی ها را آب پز کنید. تا پختن سیب زمینی ها سینه مرغ خنک شده را بـه دقت ریز ریز کنید. قارچ ها را ابتدا با دستمال مرطوبی تمیز کنید بـه شکل نگینی خرد کنید سپس ان را بشوئید و در آب کش بگذارید آب ان خارج شود. سیب زمینی هاي‌ پخته را کاملا له کنید.

 

مقداری روغن در تابه بریزید و کمی پیاز رنده یا خرد شده درون ان بریزید قارچ ها را بـه ان اضافه کنید و تفت دهید ان قدر ادامه دهید تا قارچ ها نرم شود. زمانی کـه قارچ ها نرم شد شعله را خاموش کنید و سیر را رنده یا له کنید بـه پوره سیب زمینی و مرغ ریش شده اضافه کنید. فلفل سیاه را طبق سلیقه ي خود بـه مواد اضافه کنید. تخم مرغ ها را در ظرفی مجزا هم بزنید و بـه مواد اضافه کنید.

 

زمانی کـه مواد را خوب مخلوط کردید نوبت اضافه کردن قارچ رسیده اسـت پس از اضافه کردن بـه دقت بهم بزنید. پس از ان بـه شکل دلخواهتان سرخ کرده و میل کنید.

 

26. کوکوی مافینی

کوکوی مافینی

طرز تهیه انواع کوکو خوشمزه ایرانی

 

مواد لازم برای کوکوی مافینی بـه شرح زیر اسـت

 • سبزی کوکو: 1.5 پیمانه
 • آرد: 3 ق غ
 • روغن : 2 غ ق
 • تخم مرغ : 2 عدد
 • بکینگ پودر: 1 ق چ
 • نمک و زردچوبه و فلفل: بـه مقدار دلخواه

 

سبزی را بسیار ریز خرد کرده و بـه دقت بپزید. پس از ان تخم مرغ ها را وقتی از سلامت شان مطمئن شدید بـه سبزی هاي‌ خنک شده اضافه کنید. آرد را تدریجی بـه مواد اضافه کنید تا گلوله نشود پس از ان بکینگ پودر را اضافه کنید. مایع شـما باید غلظت مناسبی داشته باشد تا از قالب هاي‌ مافینی بیرون نریزد. فراموش نکنید فر را از قبل روشن کنید و بر روی دمای 200 درجه قرار دهید.

 

قالب ها را بـه دقت پر کرده و داخل فر قرار دهید. کوکو ها بـه مدت 20 دقیقه باید داخل فر پخته شوند. میتوانید کوکو ها را از قالب جداد کرده یا بـه همان شکل سرو کنید. این غذا بـه عنوان یک پیش غذای کم کالری محسوب می شود.

 

27. کوکو برنج

کوکو برنج

برای تهیه انواع کوکو برنج همین دستور پخت با مواد متفاوت را داریم

 • برنج پخته شده یک یا دو پیمانه
 • سیب زمینی نیم پز دو عدد
 • تخم مرغ یک عدد
 • پودر سوخاری دو قاشق غذاخوری
 • پیازچه چهار قاشق
 • نمک، فلفل، زعفران دم کرده بـه مقدار لازم
 • پودر سیر و پودر زیره بـه مقدار دلخواه

 

برنج پخته شده را بـه وسیله غذا ساز یا هر وسیله دیگری له کنید. سپس سیب زمینی له یا رنده شده را بـه ان اضافه کنید پس از ان نوبت پیازچه و تخم مرغ ها میرسد. پودر سوخاری و ادویچه تا را بـه همراه نمک و فلفل اضافه کنید. وقتی مایع کوکو یکدست شد بـه اندازه ي فلافل از ان برداشته و گلوله کنید سپس سرخ کنید. تا وسط کوکو نیز پخته شود. پس از آماده شدن با مواد دلخواه تان سرو کنید. سس فلفل یک پیشنهاد عالی اسـت.

 

28. کوکوی گردو

کوکوی گردو

 • گردوی چرخ شده 250 گرم
 • پیاز رنده شده 2 عدد متوسط
 • نعناع خشک یک قاشق مرباخوری
 • تخم مرغ 5 یا 6 عدد
 • روغن نصف فنجان
 • نمک و فلفل بـه قدر دلخواه

 

برای پختن کوکوی گردو ابتدا گردو ها را تفت دهید تا پوست ان جدا شود سپس گردو ها را چرخ یا له کنید. پیاز را رنده کرده و آب ان برا بگیرید بـه گردو اضافه کنید. پس از ان در یک ظرف مجزا تخم مرغ ها را بشکنید و نمک و فلفل را بـه همراه نعنا خشک اضافه کنید. مایع تخم مرغ را هم بزنید تا حسابی پف کند سپس گرد و را اضافه کرده و پس از ان در تابه اي روغن را از قبل در ان داغ کرده‌اید سرخ کنید.

 

جذب روغن این کوکو بسیار زیاد اسـت برای این کـه غذای شـما نسوزد بـه ان روغن اضافه کنید کوکو را بادقت سرخ کنید تا بـه رنگ قهوه اي تیره در بیایید.

 

29. کوکو مرغ و پنیر

کوکو مرغ و پنیر

مواد لازم کوکو مرغ و پنیر

 • سینه مرغ سه عدد بزرگ یا 700 گرم
 • تخم مرغ 2 عدد
 • سس مایونز 150 گرم
 • یک سوم پیمانه نشاسته ذرت یا نشاسته سیب زمینی
 • یک سوم پیمانه پنیر موزارلا
 • نمک، فلفل سیاه یه مقدار لازم
 • روغن برای سرخ کردن

 

سینه ي مرغ را بادقت پخته و ان را بـه قطعات ریز خرد کنید وکنار بگذارید. نشاسته ذرت را در ظرف مناسب ریخته و تخم مرغ را بـه ان اضافه کنید و بهم بزنید تا گلوله نشود. پنیر موزارلا را خرد کرده بـه ان اضافه کنید. پس از ان نمک و فلفل را بـه همراه مرغ هاي‌ خرد شده را اضافه کنید.

 

سس مایونز را نیز اضافه کنید و بهم بزنید. برای نتیجه بهتر می‌توانید مایع را یک روز قبل از پختن آماده کرده و در یخچال نگه داشته و روزبعد از ان استفاده کنید. برای سرخ کردن بهتر اسـت از یک ماهیتابه نچسب استفاده کنید و دقت کنید کـه دو طرف کوکو بـه خوبی سرخ شود.

 

30. کوکو گشنیز

کوکو گشنیز

مواد لازم برای تهیه کوکو گشنیز

 • تخم مرغ 3 عدد
 • گشنیز خرد شده 150 گرم
 • برگ کرفس خرد شده 150 گرم
 • نمک، فلفل و زردچوبه بـه میزان لازم
 • آرد سبوس‌دار 2 قاشق سوپ‌خوری
 • روغن بـه میزان لازم

 

ابتدا گشنیز و کرفس را بـه شکل بسیار ریز خرد کرده و کمی تفت دهید تا نرم شود. پس از ان تخم مرغ ها را در یک ظرف مناسب بـه هم بزنید تا حسابی پف کند. پس از ان نمک فلفل و زردچوبه را بـه ان اضافه کنید. حالا نوبت بـه آرد سبوس دار رسیده اسـت.

 

آرد را بـه شکل تدریجی اضافه کنید سپس سبزی ها را بـه ان اضافه کنید و بهم بزنید. در صورتی کـه احساس کردید مایع شـما شل اسـت و از غلظت مناسبی برخوردار نیست میتوانید بـه ان آرد اضافه کنید تا بـه حالت دلخواهتان برسد. پس از ان می‌توانید ان را در یک ماهیتابه مناسب سرخ کرده و میل نمائید.

 


مطالب مشابه: طرز تهیه کوکو سبزی قالبی


 

در پایان

کوکو یکی از متنوع ترین غذاها با طعم ها و روش هاي‌ مختلف اسـت کوکو یکی از غذا هاي بسیار خوشمزه محسوب می شود کـه در اشکال متفاوتی درست می شود و با طعم هاي‌ مختلفی وجوددارد.

جدیدترین مطالب سایت