مواد مورد نیاز جهت تهیه چیپس خانگی

مواد مورد نیاز جهت تهیه چیپس خانگی

چیپس یکی از تنقلات مورد علاقه ي انسانها بـه خصوص کودکان اسـت. اما با توجه بـه میزان کالری و مواد افزودنی و یا حتی روغن چندبار مصرف شده اي کـه در تولید چیپس هاي‌ فروشگاهی وجوددارد امروزه تهیه چیپس دست ساز خانگی بسیار مورد استقبال قرار گرفته اسـت. شـما میتوانید با درست کردن چیپس خانگی هم از خوراکی مورد علایقان لذت ببرید و هم از مضرات چیپس فروشگاهی در امان باشید.از آنجایی کـه درست کردنش بسیار کار ساده اي اسـت و مواد مورد نیاز ان هم در همه ی ي خانه ها یافت میشود تصمیم گرفتیم تا طرز تهیه این خوراکی خوشمزه را در مجله تالاب آموزش دهیم.

 

مواد لازم برای اماده کردن چیپس خانگی

چیپس خانگی همانند چیپس فروشگاهی می‌تواند طعم هاي‌ متفاوتی داشته باشد.چیپس نمکی ساده‌ترین نوع ان اسـت.اما همچنین می‌توانید در قالب طعم هایي مثل سرکه نمکی پیاز جعفری  چیلی و… آماده کرده و نوش جان کنید.اما مواد اصلی مورد نیاز شامل موارد زیر می‌شود: 

سیب زمینی

نمک

روغن

«درصورت تمایل سرکه و ادویه هاي‌ مختلف مانند پودر پاپریکا،پودر سیر،پودر چیلی و…»

 

مراحل آماده سازی سیب زمینی

1.اسلایس کردن سیب زمینی ها

برای شروع سیب‌زمینی‌ها را بشویید و با استفاده از پوست کن یا چاقو ان هارا پوست بکنید .سپس برای اسانی کار با استفاده از رنده هاي‌ مخصوص سیب‌زمینی‌ها را ورقه ورقه کنید یا خودتان سیب‌زمینی‌ها را بـه شکل باریک برش بدهید. هرچه برش‌ها نازک‌ تر باشد، در نهایت چیپس‌هاي‌ شـما تردتر خواهند شد.

 

مراحل آماده سازی سیب زمینی


مطلب مشابه:طرز تهیه انواع غذاهای خوشمزه با بیکن


 

2.سیب‌زمینی‌ها را در مخلوط آب و یخ بخیسانید

سیب‌زمینی‌هاي‌ ورقه شده را دریک کاسه کـه  از آب و تکه‌هاي‌ یخ پرشده، بریزید.بـه طوری کـه آب و یخ، تمام سطح سیب‌زمینی‌ها را بپوشاند.هرچه آب سرد نر باشد کیفیت چیپس بهتر خواهد بود.اجازه بدهید تا سیب‌زمینی‌ها بـه مدت 30 الی 45 دقیقه در مخلوط آب و یخ بمانند، سیب زمینی ها را روی دستمال پهن کنید تا آب اضافه ان کاملا گرفته شود«مرحله مهمی کـه اگر درست انجان نشود موجب نرم شدن چیپس می‌شود».اینکار باعث از بین رفتن نشاسته ي سیب‌ زمینی‌ها شده و هنگام سرخ کردن،نمی سوزند و چیپس ترد تر خواهد شد.

 

مراحل آماده سازی سیب زمینی

 

3. دو روش برای سرخ شدن سیب زمینی ها

پس از  خشک شدن سیب‌زمینی‌ها اگر می‌خواهید در روغن مایع سرخ کنید: روغن مخصوص سرخ‌کردنی را در قابلمه بریزید و بر روی شعله گاز قرار دهید.پس از داغ شدن کامل روغن، سیب‌زمینی‌ها را  مرحله بـه مرحله در روغن بریزید.

 

در حین سرخ شدن، ورقه‌هاي‌ سیب‌زمینی را تکان بدهید تا بـه هم نچسبند. سپس سیب‌زمینی‌هاي‌ ترد و سرخ شده را از قابلمه بیرون بیاورید و روی یک توری فلزی یا کاسه اي کـه در ان دستمال قرار داده‌اید، بریزید تا روغن اضافی‌شان گرفته شود.

 

در انتها بعد از خنک شدن چیپس ها، ان‌ها را دریک ظرف بزرگ بریزید،نمک و ادویه هاي‌ مورد علاقتان نظیر فلفل و یا پاپریکا و… را اضافه کرده و کاسه را چندبار تکان بدهید تا تمام چیپس‌ها طعم‌دار بشوند.اکنون میتوانید چیپس خانگی ترد و خوش مزه تان را میل کنید.

 

مراحل آماده سازی سیب زمینی

 


مطلب مشابه:دستور سالاد سزار خانگی خوشمزه + طرز تهیه سالاد سزار


 

4. آماده کردن چیپس ها در هواپز یا فر

برای تهیه چیپس نمکی خانگی در فر یا هواپز،مرحله یک و دو را همانند قبل تکرار می‌کنیم.سپس فر را از قبل با دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید. روی سینی فر یک کاغذ روغنی و یا کاغذ نسوز پهن کرده و روی ان،کمی روغن«زیتون یا هر روغن دیگر» اسپری کنید. برش‌هاي‌ سیب‌زمینی خشک شده را دریک کاسه بزرگ ریخته و نمک یا ادویه هاي‌ دیگر اضافه کنید، سپس ورقه‌هاي‌ سیب‌زمینی را خوب مخلوط کنید و روی سینی چیده و بـه مدت ۱۰ تا ۱۲ دقیقه در فر بپزید.

 

مراحل آماده سازی سیب زمینی

 

 چیپس خانگی سرکه نمکی 

برای درست کردن چیپس سرکه نمکی خانگی، هنگام خیساندن چیپس‌ها در آب و یخ، کافی ست تنها بـه جای آب از ترکیب برابر آب و سرکه استفاده کنید تا برگه‌هاي‌ چیپس، طعم سرکه‌اي را بـه خود بگیرند.اما بهتر اسـت برای این کـه چیپس طعم سرکه بیشتری داشته باشد  از مقدار بیشتری سرکه استفاده کنید.

 

 چیپس خانگی سرکه نمکی

 


مطلب مشابه:طرز تهیه انواع غذاهای خوشمزه با بیکن


در پایان

با توجه بـه سادگی آماده کردن چیپس سیب زمینی خانگی، بهتر اسـت کـه در منزل ودر کمترین زمان ممکن برای خود و مهمانانتان از این چیپس هاي‌ خوش مزه و ترد درست کنید.علاوه بر طعم بی نظیری کـه دارد از مضرات خوراکی هاي‌ فروشگاهی و چربی هاي‌ بسیار زیادی کـه دارد و جذب بدن میشود جلوگیری خواهد کرد.میتوانید بدون نگرانی برای کودکان خود نیز از چیپس خانگی سالم درست کنید و نوش جان کنید.

جدیدترین مطالب سایت