چگونه می توان پوست موز را به خوراکی های خوشمزه و مغذی تبدیل کرد؟

چگونه می توان پوست موز را به خوراکی های خوشمزه و مغذی تبدیل کرد؟

موز دومین میوه گرمسیری رایج مصرفی در سطح جهان اسـت، با حدود 119.83 میلیون تن تولید در سراسر جهان کـه 16 درصد از تولید میوه جهان را تشکیل می دهد. اما با مصرف زیاد، ضایعات زیادی نیز بـه همراه دارد. بیشتر ضایعات تولید شده از مصرف موز از پوست حاصل می شود کـه 30 تا 40 درصد وزن را تشکیل می دهد ودر نتیجه تقریبا 3.5 میلیون تن ضایعات پوست موز درسال تولید می شود. ضایعات پوست موز حاوی ترکیبات آلی غنی از کربن اسـت کـه تجزیه و تجزیه زیستی آن ها تا دو سال طول می‌کشد و باعث ایجاد بو و انتشار بیش از حد گازهای گلخانه اي «GHG» می شود کـه بـه تغییرات آب و هوایی کمک می کند.

 

از پوست موز چه استفاده هایی می شود

تحقیقات جدید نشان میدهد کـه پوست موز را میتوان پودر کرد و برای افزایش ارزش غذایی و ماندگاری شیرینی‌هاي‌ شکری استفاده کرد. کارشناسان میگویند کـه پوست موز منبع آنتی اکسیدان هاي‌ قوی و ویتامین هاي‌ مهم اسـت. انها همچنین می‌گویند کـه در حالی کـه لایه برداری مغذی اسـت، جای گزین هیچ گروه غذایی نمی‌شود، اما می‌تواند بخشی از یک رژیم غذایی متعادل باشد.

بـه طور فزاینده اي، چیزی کـه زمانی غیرخوراکی بـه حساب می آمد، بـه وعده هاي‌ غذایی خوشمزه تبدیل می شود. اکنون محققان دریافته‌اند کـه پوست موزی کـه طبق معمولً کمپوست یا دور می‌ریزیم را میتوان بـه آرد مغذی تبدیل کرد.

 

بیشتر بخوانید: با موز قرمز بیشتر آشنا شوید !+ عکس

 

دستور پخت غذا با پوست موز

نگه داشتن پوست برای مصرف بـه عنوان غذا، نه تنها باعث کاهش ضایعات و کاهش انتشار گازهای گلخانه اي می شود، بلکه تراکم مواد مغذی کل میوه را نیز افزایش می دهد. جستجوهای گوگل برای عبارت “پوست بـه عنوان غذا” در چند سال گذشته رشد قابل توجهی داشته اسـت و تعداد بازدیدها از سال 2015 سه برابر شده اسـت. در این جا روش‌هاي‌ خلاقانه‌اي وجوددارد کـه پوست موز در مواد غذایی و نوشیدنی‌ها راه پیدا کرده اسـت.

 

1. موز کبابی با شکلات تلخ و آب مرکبات

چگونه می توان پوست موز را به خوراکی های خوشمزه و مغذی تبدیل کرد؟

کسب و کار موز یک استارت آپ هلندی اسـت کـه با ساخت محصولات غذایی ساخته شده از پوست موز، مانند “پوست کشیده شده”؛ جایگزینی گیاهی برای گوشت خوک، با ضایعات غذایی مبارزه می کند. پوست موز بیزینس در مخلوط مخفی ادویه ها پردازش می شود و بـه مواد پرکننده خوشمزه برای بسته بندی، سالاد و سایر غذاها تبدیل می شود.

 

در رستورانی در برزیل، مشتریان میتوانند از «گوشت پوست موز در نان»؛ «بیکن پوست موز» کـه با پوست موز، فلفل، پیاز و گوجه فرنگی دریک نان ترد درست شده اسـت، لذت ببرند. و برای صبحانه لوبیا پخته شده متوسط، توفو اسکرامبل و بیکن پوست موز سارنی را میل می کند.

 

2. میان وعده های پوست موز

چگونه می توان پوست موز را به خوراکی های خوشمزه و مغذی تبدیل کرد؟

 

Dope Dry Munchies در سن آنتونیو تگزاس، یک خرده‌فروش تنقلات میوه‌اي کم‌آب اسـت. بیشتر این تنقلات میوه اي، کـه شامل کیوی، توت فرنگی، گلابی و آناناس می شود، دارای پوست هستند – از جمله موز. و بـه گفته منتقدان، انها خوشمزه هستند. بیشتر میوه‌هاي‌ خشک تجاری دارای دی اکسید گوگرد یا سایر مواد نگهدارنده نیز هستند، اما در این جا نه.

 

بیشتر بخوانید: خواص شگفت انگیز موز را بخوانید !

 

3. رام پوست موز

چگونه می توان پوست موز را به خوراکی های خوشمزه و مغذی تبدیل کرد؟

ارواح دور ریخته شده ویلیام گرانت و پسران در بریتانیا از موادی استفاده می کنند کـه در غیر این صورت از بین می‌روند. رام پوست موز ان یک رام میوه اي شیرین کارائیب اسـت کـه در چلیک ویسکی پخته شده و بـه مدت دوهفته با پوست موز دم کرده اسـت. پوست موز از یک خانه عطر و طعم اسـت کـه از میوه استفاده می کند، اما در غیر این صورت پوست ان را از بین می‌برد. رام پوست موز اخیراً در جوایز نوآوری نوشیدنی جهانی 2020 برنده دو دسته شده اسـت.

 

4. آرد پوست موز

چگونه می توان پوست موز را به خوراکی های خوشمزه و مغذی تبدیل کرد؟

با کمبود گندم در دو سال گذشته و متعاقب ان افزایش قیمت گندم کـه با درگیری روسیه و اوکراین تشدید شده اسـت، آرد پوست موز ممکن اسـت جای گزین مناسبی برای آرد گندم باشد. یک مطالعه درسال 2012 نشان داد کـه نان تهیه شده از آرد پوست موز نسبت بـه نان تهیه شده از آرد سبوس دار فیبر غذایی بیشتری دارد. از این می توان برای تهیه نان، پاستا و دسر استفاده کرد.
موز سبز، آرد

 

5. نان پوست موز

همه ی نان‌هاي‌ موزی ما اکنون با موز پوست‌کنده و کاملاً رسیده درست می شوند. ما بدون هیچ دلیل موجهی یک کیلو غذای مقوی و خوش طعم را دور می انداختیم. با زیر سوال بردن روش‌هاي‌ فرضی خود، از کمپوست کردن هزاران پوند لایه‌بردار مغذی و طعم‌دار خودداری کرده‌ایم.

 

6. چای پوست موز

چگونه می توان پوست موز را به خوراکی های خوشمزه و مغذی تبدیل کرد؟

چای تهیه شده با جوشاندن پوست موز بـه مدت 10 دقیقه، تمام فواید تغذیه اي پوست را بدون نیاز بـه خوردن ان فراهم می کند. اما آنچه کـه این چای بیشتر بـه خاطر ان محبوبیت دارد، خاصیت خواب آور ان اسـت، بـه دلیل منیزیم و پتاسیم کـه شل کننده عضلات هستند و اسید آمینه L-Tryptophan کـه در بدن بـه 5-HTP تبدیل می شود و باعث تولید سروتونین و ملاتونین می شود کـه خواب آور اسـت. 

 

7. تبدیل پوست موز به پودر برای تهیه شیرنی

چگونه می توان پوست موز را به خوراکی های خوشمزه و مغذی تبدیل کرد؟

یک مطالعه جدید نشان می دهد کـه استفاده از مقدار مناسب آرد پوست موز در خمیر شیرینی شکری، شیرینی مغذی‌تری ایجاد میکند کـه هنوز هم خوشمزه اسـت. هدف اصلی این مطالعه تبدیل پوست موز خام بـه محصولی با ارزش بود، زیرا سرشار از فیبر غذایی و آنتی اکسیدان‌هایي اسـت کـه برای سلامتی بسیار مفید اسـت.

محققان با سفید کردن پوست موز شروع کردند و سپس آن ها را خشک کرده و بـه صورت پودر ریز آسیاب کردند. انها مقادیر مختلفی از این آرد پوست موز رابا کره، پودر شیر بدون چربی، پودر قند، روغن نباتی و آرد گندم مخلوط کردند تا پنج دسته مختلف از کلوچه هاي‌ شکری درست کنند و انها را پختند. جایگزینی 15 درصد آرد گندم با آرد پوست موز، کلوچه هاي‌ قهوه اي و سفت تری تولید می کند کـه احتمالاً نتیجه افزایش فیبر پوست اسـت.

بـه گفته محققان، کلوچه‌هاي‌ حاوی آرد پوست موز سالم‌تر، با چربی و پروتئین کمتر، مقادیر بالاتر فیبر و سطوح آنتی‌اکسیدانی بهتری نسبت بـه آنهایی کـه فقط با آرد گندم تهیه میشوند، بودند.

 

بیشتر بخوانید: پوست موز صورت را زنده و جذاب میکند | فواید پوست موز برای صورت

 

پوست موز چه خاصیتی دارد

چگونه می توان پوست موز را به خوراکی های خوشمزه و مغذی تبدیل کرد؟

پوست موز سرشار از پروتئین، فیبر غذایی، ویتامین C، ویتامین A، کلسیم، آهن، اسیدهای آمینه ضروری، اسیدهای چرب اشباع نشده، آنتی اکسیدان ها و پتاسیم اسـت. منبع خوبی از برخی آمین هاي‌ بیوژنیک «کاتکول آمین ها» از جمله دوپامین، اپی لعنت، نوراپی لعنت و سروتونین اسـت کـه برای سلامت روان، عملکرد سیستم عصبی و نظارت فشار خون بسیار مهم اسـت. پوست موز همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد دیابت، ضد جهش زایی، ضد اسهال، ضد تومور و ضد زخم اسـت.

 

استفاده از پوست موز در فرمولاسیون محصولات غذایی میتواند بـه التیام کیفیت تغذیه کمک کند و همچنین بـه جلوگیری از بیماری هاي‌ مختلف از جمله بیماری هاي‌ قلبی عروقی، یبوست، سرطان روده بزرگ، دیابت و چاقی کمک کند. همچنین می‌تواند بـه کاهش سطح قندخون و کلسترول کمک کند.

 

طبق تحقیقات ما، استفاده از موز میتواند جای گزین خوبی در فرمولاسیون محصولات نانوایی باشد، زیرا در مقیاس وسیع مصرف می شود.کلوچه هاي‌ مکمل شده با پوست موز “خواص عملکردی و تغذیه اي” را التیام بخشیده و ماندگاری را افزایش می دهد زیرا پوست موز سرشار از آنتی اکسیدان ها و فنول ها اسـت.

 

پلی فنول ها آنتی اکسیدان هاي‌ قوی هستند کـه تحقیقات انجام شده و نشان داده شده اسـت کـه جریان خون و گردش خون را در بدن شـما التیام می بخشد، کـه میتواند بـه کاهش فشار خون و التیام سلامت قلب شـما کمک کند. 

 

یک پانل آموزش دیده نشان داد کـه کوکی هایي کـه حاوی کمترین پودر پوست موز «فقط 7.5٪» بودند، بهترین بافت و بالاترین پذیرش کلی را در مقایسه با چهار دسته دیگر داشتند. این دسته همچنین بـه خوبی نگه‌داری می شود و حتی پس از سه ماه نگه‌داری در دمای اتاق، طعم مشابهی با نسخه هاي‌ فقط گندم دارد. بنابر این استفاده از پوست موز در فرمولاسیون کلوچه ها میتواند بـه عنوان جای گزین مناسبی برای افزایش ارزش غذایی و ماندگاری آن ها استفاده شود.

 

تاریخچه پوست موز

چگونه می توان پوست موز را به خوراکی های خوشمزه و مغذی تبدیل کرد؟

امیلی فیور، متخصص تغذیه در لانگ آیلند یهودی جنگل هیلز در کوئینز، بخشی از نورثول هلث در نیویورک، گفت کـه در کشور های غیرغربی، تعداد زیادی از سرآشپزها و فرهنگ ها پوست موز را در پخت و پز باقی می گذارند. او افزود: «کسانی کـه رژیم گیاهخواری دارند، ممکن اسـت از پوست بـه عنوان جای گزین گوشت در دستور العمل هایي مانند «بیکن پوست موز» یا «کارنیتا پوست موز» استفاده کنند.

 

فیور گفت کـه لایه برداری منبع خوبی از فیبر و همچنین بافت مشابهی اسـت کـه پروتئین را تقلید می کند و دستور العمل هاي‌ زیادی در اینترنت وجوددارد کـه از انها استفاده می کند. دستور پخت‌ها بـه سادگی پخته شده، با دارچین پاشیده شده و با قاشق خورده میشود تا آماده‌سازی پیچیده‌تری از کارامل‌سازی برای استفاده بـه عنوان رویه بستنی باشد.

 

راهی برای کاهش ضایعات مواد غذایی

چگونه می توان پوست موز را به خوراکی های خوشمزه و مغذی تبدیل کرد؟

یکی از دلایلی کـه موز ضایعات زیادی تولید می کند، این تصور نادرست اسـت کـه پوست ان غیر قابل خوردن اسـت و مفید نیست. پوست موز وقتی درست تهیه شود در واقع خوشمزه اسـت و مهمتر از ان سالم اسـت و پتانسیل زیادی برای استفاده بـه عنوان ترکیبات کاربردی در محصولات غذایی دارد.

 

برای کسانی کـه بـه دنبال راه هایي برای کاهش هدر رفت مواد غذایی هستند، این ممکن اسـت یک گزینه باشد. برای افرادی کـه بـه دنبال ایده هایي برای آزمایش با آزمایش مواد جدید هستند، پوست موز ممکن اسـت چیزی باشد کـه توانایی هاي‌ آشپزی انها را بـه چالش میکشد. بـه خصوص اگر بدون گلوتن هستید و می‌خواهید فیبر را در پخت بدون گلوتن افزایش دهید.

 

اگر چه پوست‌ها فیبر و ویتامین/موادمعدنی اضافی را درصورت استفاده بـه عنوان یک ماده تشکیل می دهند، اما جای هیچ گروه غذایی را نمی گیرند، اما ممکن اسـت بـه عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل استفاده شوند.

 

قبل از استفاده، لایه بیرونی را تمیز کنید

چگونه می توان پوست موز را به خوراکی های خوشمزه و مغذی تبدیل کرد؟

پوست موز را بـه طور کامل بشویید تا هرگونه باکتری، کثیفی، آفت کش ها یا آلاینده ها را از بیرون پاک کنید. لایه برداری روش جالب دیگری برای افزودن تنوع سالم بـه رژیم غذایی ما اسـت.

 

اگر شـما بـه دنبال این هستید کـه یک بافت و طعم جدید را در آشپزی خود بگنجانید، سپس دستور غذا رابا پوست موز بـه عنوان یک ماده امتحان کنید. مزایا ممکن اسـت بـه بدن شـما در پیشگیري از بیماری کمک کند.

 

در پایان

پس جای تعجب نیست کـه با استفاده هاي‌ بسیار خوشمزه از پوست موز، پوست موز بـه طور فزاینده اي برای وگان ها پوست کنده شود. سرآشپزهای معروفی مانند لیندسی-جین هارد، نویسنده کتاب آشپزی آشپزی با ضایعات، نادیا حسین، برنده جایزه The Great British Bake Off کـه فاش کرد از پوست موز “کشیده شده” بـه جای گوشت خوک برای کاهش ضایعات استفاده می کند، و Nigella Lawson کـه نشان داد. در سریال تلویزیونی او، بپزید، بخورید، تکرار کنید، نحوه درست کردن کاری با پوست موز بـه جای دور ریختن انها نیز بـه محبوبیت این روند کمک کرده اسـت. نشریات آنلاین مانند گاردین در بریتانیا و نیویورک تایمز و همچنین سایت‌هاي‌ آشپزی کـه اغلب دستور العمل‌هاي‌ پوست موز را منتشر میکنند، پس از این پیشگام هستند.

 

بنابر این چه در حال تهیه اسموتی پوست موز، چه چاتنی پوست موز، بیکن پوست موز یا کاری پوست موز هستید، بدانید کـه نه تنها محیط را از شر مواد زائد خطرناک خلاص میکنید، بلکه دوز سالمی از مواد مغذی را برای بدن خود فراهم میکنید.

 

و اگر هنوز متقاعد نشده اید، بـه جای بیرون ریختن پوست ها، سعی کنید انها را خرد کنید و بگذارید در آب خیس بخورند تا آب ویتامینی برای گیاهان آپارتمانی تهیه شود یا از آن ها در کمپوست استفاده کنید. پوست موز همچنین در طیف وسیعی از درمان هاي‌ زیبایی موثر اسـت و حتی می توان از ان برای جلا دادن کفش استفاده کرد! همچنین ثابت شده اسـت کـه پوست موز در تعدادی از درمان هاي‌ صنعتی موثر اسـت کـه بـه کاهش اثرات آب و هوایی کشاورزی کمک می کند. همه ی ما با دور نگه داشتن این منبع ارزشمند از محل دفن آشغال، نقشی در کاهش ضایعات مواد غذایی داریم.

جدیدترین مطالب سایت