بروزرسانی : 3 شهریور 1402

معرفی 5 شرکت نفت عظیم جهان + تصاویر

معرفی 5 شرکت نفت عظیم جهان + تصاویر

آیا می دانید بزرگ ترین و عظیم ترین شرکت های نفتی دنیا در کجا واقع هستند؟ ایران دارای یکی از عظیم ترین شرکت های نفتی دنیا می باشد.

تقاضا برای استفاده از انرژی های پاک در 2 دهه گذشته با افزایش روبرو شده و به کارگیری انرژی خورشید و باد از سوی دولت ها، نشان از عزم جدی آنها برای کاهش تولید دی اکسید کربن و تولید الکتریسیته با استفاده از روش های دوستدار محیط زیست را نشان می دهد.

اهمیت این موضوع به حدی است که در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در دوره اخیر یکی از تاثیرگذارترین شعارهای انتخاباتی، استفاده از انرژی های پاک بوده است. در این راستا، در صنایع خودروسازی نیز گرایش به تولید خودروهای برقی و «Hybrid» (دوگانه سوز) افزایش چشمگیری داشته که به مصرف کننده این امکان را می دهد در صورت تمایل به حفاظت از محیط زیست از خودروهای سبز استفاده کند.

معرفی 5 شرکت نفت عظیم جهان + تصاویر

شرکت نفتی اگزون موبیل با 5.3 میلیون بشکه

استفاده از انرژی هسته ای نیز به رغم تاثیرات فاجعه باری که به واسطه رخدادهای اخیر از جمله «چرنوبیل» و «فوکوشیما» به محیط زیست وارد شد، همچنان ادامه دارد و نیروگاه های هسته ای در سایه تردید عموم مردم ساخته می شوند.

به گزارش تالاب، تمامی انرژی های سه گانه خورشیدی، بادی و هسته ای با هدف کاهش وابستگی بشر به سوخت های فسیلی در مرکز توجه قرار دارند اما همچنان نفت گزینه شماره یک بازار مصرف انرژی است. صنعت نفت فارغ از کلیه خطرات و مشکلاتی که برای انسان و محیط زیست ایجاد می کند، صنعتی پردرآمد است و لذا اوایل قرن بیستم نیاز جهان به این ماده کثیف و بد بو روز به روز افزایش یافته است و ملت ها توسعه و پیشرفت خود را در سایه تولید و استفاده بیشتر از این ماده میسر می دانند.

کشف، تولید و استخراج نفت توسط شرکت های نفتی صورت می گیرد که درآمد میلیاردی را نصیب صاحبان خود کرده و در نتیجه آن امروز شرکت های بزرگ چند ملیتی در حوزه نفت و گاز در جهان ظهور یافته اند که بزرگترین و قدرتمندترین آنها به ترتیب (mbpd) یا «میلیون بشکه در روز» از این قرارند.

1. آرامکو، عربستان سعودی
(بیش از 12 میلیون)

آرامکو (شرکت نفت عربستان سعودی) با بیش از 12 میلیون بشکه تولید نفت، در روز 1 میلیارد دلار درآمد نصیب حکومت عربستان سعودی می کند. این میزان تولید بیشترین در نوع خود است چرا که این شرکت بزرگترین منابع نفت کشف شده تا امروز را در اختیار دارد.

معرفی 5 شرکت نفت عظیم جهان + تصاویر

آرامکو، عربستان سعودی

فعالیت این شرکت در سال های دهه 30 میلادی در حالی آغاز شد که شرکت «California Standard Qj of» اولین بار در عربستان نفت را استخراج کرد و 140 سال بعد در 1944 شرکت آرامکو شکل گرفت و در نهایت در دهه 70 میلادی حمایت آمریکا از اسرائیل باعث شد عربستان کنترل کامل این شرکت را در دست بگیرد.

این شرکت بزرگ دارای دو فرودگاه اختصاصی در ایالات متحده است که تنها فرودگاه های خصوصی فعال با مجوز «FAA» (سازمان هوانوردی آمریکا) به شمار می روند.

2. گازپروم روسیه

(7 میلیون بشکه)

گازپروم بزرگترین شرکت تولیدکننده گاز طبیعی در جهان است که در سال 1989 آغاز به کار کرد. این شرکت سهامی عام است و بخش اعظم سهام آن در اختیار دولت روسیه و باقی مانده متعلق به بخش خصوصی است.

معرفی 5 شرکت نفت عظیم جهان + تصاویر

گازپروم روسیه

این شرکت در دهه 90 میلادی توسعه یافت و این گام بزرگ را مدیون این واقعیت است که مدیریت آن را نخست وزیر روسیه بر عهده گرفت و با درآمد سالانه 150 میلیارد دلار و 40 میلیارد دلار سود خالص سالانه، نفوذ سیاسی و اقتصادی زیادی در این منطقه دارد. این شرکت یکی از دلایل اصلی ناآرامی ها و تنش میان دولت های روسیه و اوکراین است.

3. شرکت نفت ملی ایران
(6.4 میلیون بشکه)

شرکت نفت جمهوری اسلامی ایران در مقام سومین صادرکننده نفت جهان قرار دارد. در اوایل قرن بیستم برای اولین بار در ایران نفت کشف شد و شرکت نفت ایران و انگلیس شروع به بهره برداری از نفت ایران کرد. سال ها بعد در سال 1951 با قیام مردم، صنعت نفت ایران ملی شد و شرکت ملی نفت ایران (NIDC) تاسیس شد.

معرفی 5 شرکت نفت عظیم جهان + تصاویر

شرکت نفت ملی ایران

در سال 1953 شرکت های نفتی آمریکایی به ایران بازگشتند اما در سال 1979 با پیروزی انقلاب و با تلاش مهندسان ایرانی، این شرکت با پشت سر گذاشتن تمام مشکلات، امروز همچنان به فعالیت اداه می دهد و سهم بزرگی از بازار را در اختیار دارد.

4. اگزون موبیل
(5.3 میلیون بشکه)

ریشه این شرکت به شرکت دیگری به نام استاندارد اویل متعلق به جان دیویس راکفلر برمی گردد. در سال 1911 راکفلر به دلیل محدودیت های اعمال شده از سوی قانونی به نام «آنتی تراست» مجبور به تقسیم شرکت خود به دو شرکت مجزا با نام های «Jersey Standard» و Ksocony» شد. با گذشت زمان به «Exxou» و «Mobil» تغییر نام داده و در نهایت در سال 1999 با یکدیگر به طور رسمی ادغام شدند و با درآمد سالانه 420 میلیارد دلار یکی از بزرگترین شرکت های نفتی جهان را تشکیل دادند.

معرفی 5 شرکت نفت عظیم جهان + تصاویر

اگزون موبیل

با وجود سوابق این شرکت در نقض قوانین محیط زیستی از جمله رخداد سال 1989 و فوران نفتی در خلیج مکزیک که انتقادهای بسیاری به این شرکت از سوی گروه های حقوق بشری و محیط زیستی وارد شد، این شرکت همچنان به فعالیت و توسعه خود ادامه داده و سود خالص سالانه معادل 30 میلیارد دلار در مقابل صدها میلیارد دلاری که این شرکت صرف توسعه و پیشرفت در حوزه نفت و گاز کرده رقم چشمگیری نیست.

5.  پتروچاینا
(4.4 میلیون بشکه)

شرکت دولتی نفت چین در سال 1999 تاسیس شد و با درآمد سالانه 325 میلیارد دلار در قاره های مختلف مشغول فعالیت در حوزه اکتشاف و استخراج نفت است. در استرالیا قرارداد 50 میلیارد دلاری استخراج گاز طبیعی و قرارداد 5 میلیاردی استخراج گاز Shale هر روز بر قدرت و نفوذ این شرکت می افزاید. با توجه به منابع عظیم «Shale Gaz» زیر خاک سرزمین چین، در سال های آینده این شرکت به یکی از فعالان اصلی این عرصه تبدیل می شود.

معرفی 5 شرکت نفت عظیم جهان + تصاویر

پتروچاینا

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت