بروزرسانی : 3 فروردین 1394

حقایقی جالب و خواندنی در مورد دوبی

حقایقی جالب و خواندنی در مورد دوبی

دوبی در قرن 21 به یکی از پر جنب‌وجوش ترین اقتصادها در خاورمیانه و در سطح جهانی تبدیل شده و به سرعت در حال رشد است.

یکی از مهم‌ترین عوامل سرعت بالای رشد اقتصادی در دوبی فروش زمین و املاک است.

کارشناسان اقتصادی نیز بارها در این مورد هشدار داده‌اند که چنین اقتصادی که تنها بر پایه خرید و فروش املاک باشد بسیار حبابی بوده و خطر سقوط آن بسیار زیاد است.

سقوط ناگهانی و شدید سهام دوبی در هفته‌های گذشته نیز از نشانه‌های متزلزل بودن پایه‌های اقتصادی دوبی است که تنها در ظاهر وضعیت بسیار خوبی دارد.

با تمام این وجود اقتصاد دوبی همچنان بر پایه املاک و صنعت توریسم استوار است و با همین روند توجهات زیادی را در منطقه خاورمیانه به خود جلب کرده است.

در ادامه مطلب مروری خواهیم داشت به برخی از جالب‌ترین حقایق در مورد این شهر کوچک در امارات متحده عربی.

از هر 4 جرثقیل در دنیا، یکی در دوبی قرار دارد

همانطور که اشاره شد بازار املاک یکی از بزرگ‌ترین پایه‌های اقتصاد دوبی بوده و ساختمان سازی به سرعت در این شهر در حال پیشرفت است. به طوری که حدوداً 24 درصد کل جرثقیل‌های موجود در دنیا برای ساخت و ساز در این شهر قرار دارد.

حقایقی جالب و خواندنی در مورد دوبی
 

با شن‌های جزایر مصنوعی نخل، می‌توان 2.5 ساختمان امپایر استیت در آمریکا را پُر کرد

در ساخت جزایر مصنوعی نخل در شهر دوبی از 94 میلیون متر مکعب شن استفاده شده است. در حالی که حجم کل ساختمان بزرگ امپایر استیت در نیویورک امریکا 34 میلیون متر مکعب است.

حقایقی جالب و خواندنی در مورد دوبی
 

با طلاهای استفاده شده در برج‌العرب می‌توان سطح 46265 تابلوی مونالیزا را پوشاند

طلا یکی از المان‌های اصلی طراحی داخلی برج العرب معروف است. به طوری که در نمای داخلی این برج از 1790 متر مربع ورقه‌های طلای 24 عیار استفاده شده است. مساحت سطح تابلوی معروف مونالیزا 0.38 متر مربع است.

حقایقی جالب و خواندنی در مورد دوبی
 

هزینه و قیمت هرکدام از خودروهای نیروی پلیس بیشتر از هزینه تحصیل در گران‌ترین دانشگاه‌های آمریکا است

نیروی پلیس دوبی از خودروهای سوپر اسپورت و لوکس به عنوان ماشین‌های پلیس استفاده می‌کند تا توریست‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. ناوگان پلی دوبی شامل فراری‌های FF 500 هزار دلاری، و لامبورگینی آوانتادورهای 400 هزار دلاری است. حتی چند دستگاه استون مارتین وان 77 با قیمت 1.8 میلیون دلار نیز در اختیار پلیس دوبی قرار دارد. هزینه 4 سال تحصیل در گران‌ترین دانشگاه آمریکا 250 هزار دلار هزینه خواهد داشت.

حقایقی جالب و خواندنی در مورد دوبی
 

تقریباً 85درصد جمعیت دوبی خارجی و غیر بومی هستند

طبق آخرین آمار تنها 10 تا 15 درصد جمعیت افراد در دوبی اماراتی هستند و بقیه 85 درصد اکثراً افرادی هستند که از هند پاکستان و بنگلادش به امید پیدا کردن کار به این شهر مهاجرت کرده‌اند. گروه‌های حامی حقوق بشر بارها و بارها از وضعیت نامناسب زندگی کارگران و رعایت نشدن پایه ای ترین حقوق انها شکایت کرده‌اند.

حقایقی جالب و خواندنی در مورد دوبی
 

برج خلیفه به‌قدری بلند است که برخی ساکنین آن باید در ماه رمضان بیشتر از بقیه افراد برای افطار کردن صبر کنند

برج خلیفه، بلندترین برج جهان در حال حاضر دارای 160 طبقه مسکونی است. افرادی که در طبقات 150 به بالا زندگی می‌کنند ازآنجایی‌که مدت زمان بیشتری خورشید را در آسمان می‌بینند باید بیشتر از بقیه صبر کنند تا روزه خود را افطار کنند.

حقایقی جالب و خواندنی در مورد دوبی
 

40درصد معاملات فیزیکی طلا در دنیا در سال 2013 در شهر دوبی انجام‌شد.

در سال 2013، 70 میلیارد دلار طلای با وزن 2250 تن معادل 2250 هزار کیلوگرم در شهر دوبی معامله شد. یک فیل بزرگ آفریقایی حدوداً 2300 تا 6400 کیلوگرم وزن دارد. تمام وزن این مقدار طلا معادل وزن 345 فیل بزرگ است.

حقایقی جالب و خواندنی در مورد دوبی
 

تعداد کل توریست‌هایی که از دوبی دیدن کردند از کل افرادی که در شهر شن‌ژن چین زندگی می‌کنند بیشتر است

یکی دیگر از بزرگ‌ترین منابع درآمد دوبی صنعت توریسم است. در سال 2013 حدوداً 11 میلیون توریست از شهر دوبی دیدن کرده و در هتل‌های آن اقامت داشته‌اند. جمعیت شهر شن ژن در چین حدوداً 10 میلیون و 400 هزار نفر است. شن ژن دوازدهمین شهر پرجمعیت دنیا بوده و سومین شهر پرجمعیت چین است.

حقایقی جالب و خواندنی در مورد دوبی
 

39درصد از برج‌العرب معروف خالی از سکنه است

برج العرب بک هتل 7 ستاره است که چهارمین هتل بلند دنیا نیز محسوب می‌شود. بااین‌وجود حدوداً 39 درصد از فضای ساختمان این هتل بودن استفاده و خالی از سکنه است. بدین معنی که در هنگام ساخت تمام توجه به معماری و طرح ساختمان بوده و به اقامت تعداد بیشتر افراد توجهی نشده است.

حقایقی جالب و خواندنی در مورد دوبی
 

مقدار نفتی که دوبی در طول یک روز تولید می‌کند برای پر کردن 4.5 استخر استاندارد المپیکی کافی است

دوبی حدوداً 50 تا 70 هزار بشکه نفت در روز تولید می‌کند. که از نظر ابعاد تقریباً 11 هزار متر مکعب می‌شود. این مقدار نفت برای پر کردن 4.5 استخر استاندارد المپیکی کافی است.

حقایقی جالب و خواندنی در مورد دوبی
 

میزان دارایی 4 میلیاردر بزرگ دوبی معادل تولید ناخالص داخلی کشور هندوراس است

طبق گزارش صندوق بین المللی پول، تولید ناخالص داخلی هندوراس حدوداً 18.8 میلیارد دلار است. 4 میلیاردر بزرگ دوبی، عبدالعزیز الغریر، مجید الفوتایم، خلاف الهبتور و عبدالله الفوتایم طبق اعلام نشریه فوربس در مجموع دارایی معادل 18.7 میلیارد دلار دارند.

حقایقی جالب و خواندنی در مورد دوبی
منبع : bazarkhabar.ir
 
 
 

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت