راه حل هایی برای ترک سیگار

مجموعه : ترک اعتیاد
راه حل هایی برای ترک سیگار

چگونه باید سیگار را ترک کنیم؟

ضرر هاي‌ سیگار طی چند دهه اخیر برای تمام مردم جهان اثبات شده و گزارش هاي‌ زیادی از سرطان و سکته هاي‌ ناگهانی در سنین مختلف گزارش شده ؛ دراین پست قصد داریم 12 روش کاربردی و موثر را برای ترک سیگار بـه شـما نشان دهیم.

 

بـه گزارش تالاب اکثر مردم از مضرات متعدد ناشی از سیگار کشیدن آگاهی دارند ودر عین حال مصرف دخانیات همان‌ گونه عامل اصلی مرگ و میر و بیماری هاي‌ قابل پیشگیری در ایالات متحده اسـت.

 

راه حل هایی برای ترک سیگار

 

برای ترک سیگار، شـما نه تنها نیاز بـه تغییر رفتار و مقابله با علائم ترک نیکوتین دارید، بلکه باید راه هاي‌ دیگری برای مدیریت حالات خود پیدا کنید با برنامه ي مناسب، میتوانید از اعتیاد نیکوتین آزاد شوید و عادت خوبی را شروع کنید.

 

1. آمادگی برای روز ترک سیگار

هنگامی کـه تصمیم گرفته اید کـه سیگار کشیدن را متوقف کنید، آمادگی ان را دارید، کـه تاریخ ترک را تعیین کنید. یک روز را انتخاب کنید، کـه در آینده خیلی دور نیست «بـه طوری کـه دراین مدت نظر خودرا عوض نکنید»؛ اما زمان کافی برای آماده شدن بـه خود بدهید.

 

همه ی سیگارها را دور بریزید، تصمیم بگیرید کـه آیا شـما “بوقلمون مزاج” هستید، یا بر سر عقیده خود می‌مانید سپس از جایگزینی نیکوتین «NRT» یا داروهای دیگر استفاده کنید.

 

راه حل هایی برای ترک سیگار

 

کارهایی کـه باعث مقابله با وسوسه درونی تان میشود:

انقدر معطل کنید تا وسوسه سیگار از بین برود؛ درخواست درونی سیگار اغلب بـه سراغ شـما می‌آید و 3 تا 5 دقیقه ادامه می‌یابد.

 

ریه هاي‌ خودرا پر از هوای تازه تجسم کنید، آب را کم کم و مدام بنوشید تا طلب سیگار را از بین ببرید، کاری انجام دهید تا ذهن خودتان را از این موضوع منحرف کنید.

 

راه حل هایی برای ترک سیگار

 

2. استفاده از NRT برای ترک سیگار

آدامس نیکوتین دریک بستهNRTs میتواند، بـه شـما در مبارزه بـه عوارض ترک سیگار کمک کند.NRT می‌تواند باعث کاهش میل و علائم ترک شود کـه ممکن اسـت تلاش شـما برای ترک سیگار بیشتر موفق شود.

 

NRT ها برای از بین بردن و پاک‌سازی عوارض سیگار در بدن شـما طراحی شده و شـما رابا یک دوز نظارت شده از نیکوتین تامین می‌کند. در حالی کـه شـما را از قرار گرفتن در دسترس مواد شیمیایی دیگر موجود در تنباکو، محافظت می‌کند.

 

پنج نوع NRT مورد تایید اداره غذا و دارو آمریکا

چسب هاي‌ پوستی
آدامس
دارویی
اسپری بینی «فقط نسخه»
استنشاقی «فقط نسخه»

اگر تصمیم گرفته اید کـه میزان NRT را پایین بیاورید، قبل از ترک سیگار، دوز خودرا با متخصص مراقبت هاي‌ بهداشتی درنظر بگیرید. بـه خاطر داشته باشید.

 

 

راه حل هایی برای ترک سیگار

 اگر در هنگام استفاده از این محصولات ،دچار سرگیجه، ضعف ؛ تهوع، استفراغ، ضربان قلب سریع، مشکلات دهان و یا تورم پوستی شدید، با دکتر خود تماس بگیرید.

 

3. دنبال حمایت رفتاری باشید:

برای ترک سیگار ؛ شـما باید با این وابستگی روبه‌رو شوید تلاش برای ترک، مشاوره، موارد کمک بـه خود و خدمات پشتیبانی، میتواند بـه شـما کمک کند تا از طریق این ها، زمان برای شـما بگذرد.

 

همان طور کـه علائم جسمی شـما در طول زمان ترک، التیام مییابد، بنابر این عواطف احساسی شـما نیز بهتر خواهد شد.حمایت رفتاری ،می‌تواند شامل اطلاعات کتبی و مشاوره بـه گروه هاي‌ درمانی یا مشاوره هاي‌ فردی فرد، تلفن و یا آنلاین باشد.

 

5. جایگزین سیگار چه مواردی میتوانیم استفاده کنیم؟

در حال حاضر شواهد محکمی وجود ندارد ،کـه هیچ کدام از این ها شانس خودرا در بازگشت بـه مصرف سیگار نداشته باشند، در بعضی موارد این روشها باعث می‌شود فرد بعد از ترک سیگار بیشتری استعمال کند.

 

عده اي از روش هاي‌ جای گزین کمک بـه شـما ،برای پیشگیري از سیگار کشیدن عبارتند از:

 

فیلترها

بازدارنده هاي‌ سیگار

نوار تنباکو و چسب هاي‌ نیکوتین

نوشیدنی هاي‌ نیکوتین دار، آبنبات چوبی، و مرطوب کننده هاي‌ لب

هیپنوتیزم

طب سوزنی

درمان مغناطیسی

لیزر سرد

گیاهان و مکمل ها

یوگا، ذهن و مراقبه

درمان هاي‌ خانگی و گیاهی ترک سیگار با نسخه هاي‌ خوراکی طب سنتی

 

راه حل هایی برای ترک سیگار

1. استفاده از گیاه جو برای ترک سیگار

جو ؛ یک درمان سالم اسـت کـه برای ترک سیگار استفاده میشود و یکی از بهترین داروهای خانگی برای ترک سیگار اسـت. یک قاشق جو را بردارید و ان را در 2 فنجان آب جوشیده مخلوط کنید ؛ ان را برای یک شب بگذارید.

 

سپس ان را صبح روزبعد برای 10 دقیقه جوشانده و سپس بخورید ؛ این ترکیب را بعد از هر وعده غذایی، بنوشید و از مصرف ان در شب اجتناب کنید. جو، بـه کاهش سموم مضر بدن کمک میکند، در حالی کـه میل بـه سیگار کشیدن را کاهش می‌دهد همچنین در کاهش علائم و عوارض ترک کمک می‌کند.

 

2. ترک کردن سیگار با نوشیدن آب

نوشیدن آب زیاد، راه حلی تمام نشدنی برای درمان عادت بـه سیگار اسـت آب ،همیشه در زهر زدایی بـه بدن کمک خواهد کرد. هر گاه احساس میکنید میل بـه سیگار کشیدن دارید، یک لیوان آب بنوشید این نه تنها میل شـما را کاهش می‌دهد، بلکه عوارض ترک را نیز کاهش می‌دهد.

 

3. ترک سیگار با فلفل قرمز

فلفل قرمز، همچنین یکی از بهترین داروهای طبیعی برای ترک سیگار اسـت ؛ ادویه را در رژیم غذایی خود قرار دهید یا مقداری ادویه داشته باشید ،ودر یک لیوان آب مخلوط کنید فلفل قرمز، کمک میکند تا حساسیت سیستم تنفسی بـه همه ی چیزهای اعتیادآور مانند تنباکو و نیکوتین کاهش پیدا کند همچنین بـه کاهش میل بـه سیگار نیز کمک می‌کند.

 

راه حل هایی برای ترک سیگار

 

4. ترک سیگار با زنجبیل

یکی از رایجترین علائم ترک سیگار، تهوع اسـت کـه میتواند بـه اسانی با مصرف عصاره زنجبیل کاهش یابد.

 

5. گُل لوبیلیا موثر در ترک سیگار

لوبیلیا ،همچنین در کاهش میل بـه مصرف سیگار مفید اسـت این، بـه غلبه بر عوارض ترک مانند تهوع، تحریک پذیری، گرسنگی و تمرکز پایین کمک می‌کند.

 

6. مصرف تربچه برای ترک سیگار

این یکیدیگر از راه حل هاي‌ قابل اعتماد برای ترک سیگار اسـت تربچه را بچلانید و آب ان را بیرون بیاورید.کمی عسل را در ان مخلوط کرده و حداقل 2 بار در روز میل کنید.

راه حل هایی برای ترک سیگار

7. شربت شیرین بیان برای ترک سیگار

یکی از رایجترین داروهای طبیعی برای خودداری از مصرف سیگار، هر زمان کـه بخواهید سیگار بکشید عصاره شیرین بیان بنوشید این جای گزین خوبی برای یک سیگار اسـت.

 

8. عصاره دانه انگور برای رفع آسیب ریه

عصاره دانه انگور را برای رفع آسیب ریه ها کـه ناشی از سیگار کشیدن اسـت، مصرف کنید.

 

9.ترک سیگار با آب انگور

محتوای اسیدی ،آب انگور بـه ترک نیکوتین ازبدن کمک می‌کند، بنابر این هرروز در دورانی کـه آماده هستید تا سیگار را ترک کنید نوشیدن آب انگور توصیه می‌شود.

 

10. جینسینگ از روش های عالی برای ترک سیگار

یک قاشق چای خوری پودر جینسینگ، را بـه صبحانه خود اضافه کنید، تا بـه کاهش میل بـه سیگار کمک کنید جینسنگ یک روش موثر برای جلوگیري از انتشار دوپامین اسـت، کـه یکی از اجزای اصلی نیکوتین می‌باشد.

راه حل هایی برای ترک سیگار

 

11. عسل برای ترک سیگار

عسل، یک درمان عالی برای رسیدگی بـه فرآیند توقف سیگار کشیدن اسـت عسل، حاوی ویتامین هاي‌ مفید، آنزیم ها و پروتئین هایي اسـت کـه بـه اسانی میتوانند کمک کنند، عادت سیگار کشیدن در شـما از بین برود.

 

12. سیگارهای گیاهی را امتحان کنید

شـما همچنین می‌توانید سیگارهای گیاهی را کـه دارای 0٪ نیکوتین هستند، را امتحان کنید. انها با گیاهانی مانند نعناع، دارچین، وانیل، بادرنجبویه، کاکل ذرت یا شبدر ساخته می‌شوند ؛ این سیگارها کاملا بدون نیکوتین هستند،

 

اما همان‌ گونه همان الگوی دست و دهان و استنشاق را کـه سیگاری ها استفاده می‌کنند، شامل میشوند و تلاش میشود تا طعم ها و ترکیبات جدیدی داشته باشند. هرچند باید بعد مشورت با دکتر مصرف کنید.

 

راه حل هایی برای ترک سیگار

 

بـه عنوان چکیده مطلب ؛ ترک سیگار 50 درصد بـه اراده و خواست خود فرد بستگی دارد و 50 درصد دیگرش بـه عوامل جسمی ؛ اگر واقعا خواهان ترک سیگار هستید و از این مشکل احساس عدم عزت نفس میکنید میتوانید با راهکار هایي کـه بالاتر گفته شد برای همیشه سیگار را ترک کنید.

جدیدترین مطالب سایت