علت و راه درمان دل درد نوزاد

مجموعه : بهداشت کودک
علت و راه درمان دل درد نوزاد

جلوگیری از دل درد نوزاد

گاهی اتفاق میوفتد که نوزادی درد هاي دارد ولی نمی‌توان حدس زد و درمان کرد امروز به نوع و نحوه اي درمان آن می‌پردازیم نوزادان و خردسالان معمولا در هنگام خوردن شیر یا غذا، هوای زیادی می‌بلعند که باعث دل درد میشود اگر بچه شما کمتر از 5 ماه دارد و بيش از حد و به طور غيرقابل نظارت براي بيش از سه ساعت پشت سر هم يا بيشتر روزهاي هفته گریه میکند احتمالا کولیک دارد.

 

زماني که يک بچه سالم به طور غيرقابل بازرسی گريه مي کند، مي گويند قولنج يا کوليک کرده هست. اگر بچه شما کمتر از 5 ماه دارد و بيش از حد و به طور غيرقابل بازرسی براي بيش از سه ساعت پشت سر هم يا بيشتر روزهاي هفته حداقل براي سه هفته گريه مي کند و هيچ توضيح پزشکي براي اين موضوع وجود ندارد، او قولنج کرده هست. متاسفانه هيچ درماني براي قولنج نيست.

 

والدين و پزشکان سعي مي کنند راههاي مختلفي براي آرام کردن بچه و قطع کردن گريه او ارائه دهند. اما خبر مفید اينجاست که بيشتر بچه ها بين سه تا چهار ماهگي پيشرفت قابل توجهي داشته و وقتي پنج ماهه مي شوند، ديگر قولنج نمي کنند.

 

علائم دل درد:

نوزاد گریه میکند.

– پاهایش رو به سمت داخل جمع میکند.

– مشتهایش رو گره میکند.

– عضلات شکم رو منقبض میکند.

دل درد میتواند تا ۳ ساعت در روز طول بکشد.

 

عوامل موثر در ایجاد نفخ و دل پیچه نوزاد :‌

 علت و راه درمان دل درد نوزاد

 قرار گرفتن نوزاد در اوضاع نادرست باعث نفخ و دل درد نوزاد می‌شود

 

• شیردهی نادرست و خارج نشدن باد گلو پس از شیرخوردن، باعث نفخ و دل پیچه نوزاد میشود.

 

• شیردهی و همینطور قرار گرفتن نوزاد در اوضاع نادرست و بلع هوا، باعث بروز سکسه و نفخ میشود.

 

• مادر هنگام شیر دادن به کودک دچار استرس و نگرانی شده باشد که خود این موضوع روی مقدار شیر و همینطور روی نفاخ شدن شیر تاثیر مستقیم میشود.

 

• گاهی اتفاق میوفتد که نوزادی به علت گرما گریه میکند و والدین گرسنگی را برای وی تشخیص و شروع به شیر دادن میکنند که این خود مشکل را تشدید میکند.

 

• حساسیت روده اي که گاهی با مصرف شیر خشک و شیر مادر اتفاق میوفتد .به علت مشغله و مشکلات مادر و عدم به موقع تغذیه کودک توسط شیر مادر و بهرهگیری از شیر خشک باعث می‌شود تا نوزاد دچار دل درد و دل پیچه هاي سخت همراه با یبوست شود.

 

• نوزادان و خردسالان معمولا در هنگام خوردن شیر یا غذا، هوای زیادی می‌بلعند و به همین علت دچار نفخ روده و تجمع گاز در دستگاه گوارش می شوند که در نتیجه باعث نفح و دل درد خواهد شد.

 

•باید دقت داشت که مادر از هر نوع تنوعی برای تغذیه خود بهرمند باشد نوزاد حدود 2 ساعت بعد شیر را با همان طعم مواد خوراکی توسط مادر می‌نوشد که گاهی موادی مثل: شیر، حبوبات، غذاهایی مثل: قورمه سبزی، کله پاچه، جگر شیر را نفاخ کرده و نوزاد را در هضم شیر با این تنوع طعم و مزه دچار اشکال میکند.

 

درمان کولیک نوزادان

 علت و راه درمان دل درد نوزاد

شیردهی نادرست و خارج نشدن باد گلو پس از شیرخوردن، باعث نفخ و دل پیچه نوزاد می‌شود

 

1- به نوزاد در 28 روز اول تولد بین 8 – 12 بار در 24 ساعت شیر بدهید. یعنی هر 1/5 – 2 ساعت یک نوبت شیر داده شود. بعد از ماه اول بین 6 – 8 نوبت در 24 ساعت کافی هست اگر نوزاد در هر نوبت شیر کافی بخورد شیر به مدت 1 – 4 ساعت در معده او باقی می‌ماند.

 

2-  اگر مادر برخی از سبزیجات مخصوصا خانواده کلم، غذا هاي دارای حبوبات « نخود، لوبیا، عدس، ماش، بادام کوهی و …. » را مصرف کند موجب پیدایش گاز در روده هاي نوزاد میگردد مصرف شیر گاو یا پاستوریزه، لبنیات چندان، غذا هاي ترش و میوه جات « مرکبات، گوجه فرنگی » که حالت اسیدی دارد سبب پیدایش گاز و حساسیت در نوزاد می‌شود.

 

لذا مادری که نوزادش دردهای شکمی دارد ابتدا باید غذا هاي ذکر شده در بالا را مصرف نکند و سپس یکی یکی این غذا ها را بخورد هرکدام که باعث درد کولیکی در نوزاد شد مادر باید 4 ماه اول تولد آن غذا را از رژیم خوراکی خود حذف کند. مصرف میوه هاي شیرین و نوشابه هاي گاز دار توسط مادر مشکل کودک را بدتر می نماید.

 

3- مادر بین شیر دادن و بعد از شیر خوردن، نوزاد را بغل کند تا کودک آروغ زده و بادگیری انجام شود.

 

4- گاهی هوا در معده نیست ولی در روده ها هست لذا مالش دادن شکم کودک و خم کردن پاهای کودک روی شکمش سبب جابجایی گاز در روده ها می‌شود و درد نوزاد تخفیف می یابد.

 

5- خواباندن نوزاد بطور دمر روی بازوان مادر در حالی که چانه نوزاد روی دست مادر و پاهای او از هم جدا هست موجب دفع گاز و آرامش نوزاد میشود.

 

6- چون سیستم عصبی کودک نارس می باشد لذا صدای « جارو برقی، ماشین لباسشویی، » تکان خوردن، حرکت دادن کودک، سوار کردن در ماشین و رانندگی درد ها را کم یا متوقف می‌کند.

 

7- تکان دادن و راه رفتن و لالایی خواندن موجب آرامش کودک می‌گردد.

 

8- کودک را روی دست و بازوی خود بخوابانید و به آرامی پشت وی را مالش دهید شاید آرام شود.

 

9- کودک را به خود بچسبانید تا احساس امنیت و آرامش نماید.

 

10- گهواره یا ننی ممکن هست به آرامش کودک کمک نماید.

 

11- بهرهگیری از بابونه و شیرین بیان موثر هست.

 

12- داروی سایمتیکون برای درمان کولیک نوزادی اثر خوبی دارد.

 

13- گریپ میکسچر وگل گریپ در درمان کولیک نوزادی اثر دارد.

جدیدترین مطالب سایت