چگونه در دوران بارداری کاهش وزن داشته باشیم؟

چگونه در دوران بارداری کاهش وزن داشته باشیم؟

در دوران بارداری هم می توان کاهش وزن داشت؟ در دوران حساس بارداری باید مراقبت های لازم انجام گیرد.

 

حفظ یک وزن طبیعی هنگامیکه برای دو نفر غذا می خورید، کار سختی است اما افزایش وزن بیش از حد در طول دوران بارداری تان، احتمال ابتلا به دیابت حاملگی را افزایش می دهد. همچنین افزایش وزن بیش از حد در طول بارداری، کاهش وزن بعد از زایمان را دشوار می سازد.

 

یک بارداری سالم با حفظ یک وزن طبیعی آغاز می شود. یک زن به طور متوسط در دوران بارداری، ۱۱ تا ۱۳ کیلوگرم وزن اضافه می کند. اما چطور در هنگام بارداری، یک وزن سالم را حفظ می کنید؟ این نکات را در نظر بگیرید:

 

از یک وزن طبیعی شروع کنید

بهتر است بارداری تان را از یک وزن طبیعی آغاز کنید. به این ترتیب می توانید با پیشرفت حاملگی ، وزن تان را کنترل کنید. اگر برنامه دارید که به زودی باردار شوید یا در حال حاضر برای بارداری تلاش می کنید، با پزشک تان صحبت کنید. پزشک شما، شاخص توده بدنی فعلی شما (BMI) را تعیین خواهد کرد و شما را راهنمایی می کند که چطور برای آماده کردن خودتان برای بارداری، وزن تان را کاهش داده یا حفظ کنید.

 

تقسیم کردن وعده های غذایی به وعده های کوچک

به جای خوردن سه عده غذایی بزرگ در هر روز، سعی کنید وعده های غذایی تان را به ۵ تا ۶ وعده غذایی کوچک تقسیم کنید. حقیقت این است که هرچند بدن شما به کالری زیادی نیاز ندارد، اما شما با رشد کودک تان گرسنه تر خواهید شد. با تقسیم کردن سه وعده غذایی بزرگ به وعده های کوچک تر، اشتهای شما متعادل می شود. شما به دلیل تکرار وعده های غذایی تان، کمتر احساس گرسنگی خواهید کرد.

 

البته، مقدار غذا در هر وعده غذایی باید نسبتا کم باشد. به یاد داشته باشید که شما در طول سه ماهه دوم، فقط به ۳۴۰ کالری اضافی و در طول سه ماهه سوم به ۴۵۰ کالری اضافی نیاز خواهید داشت. به جای پر کردن بشقاب تان با غذاهای چرب، آن را با میوه های تازه، سبزیجات ارگانیک، غلات کامل و پروتئین خالص پر کنید.

 

هوشمندانه میان وعده بخورید

شما مجبور نیستید که برای تحت کنترل نگه داشتن وزنتان در بارداری، از خوردن میان وعده صرف نظر کنید. خوردن میان وعده مهم است چرا که سطح قند خون را در بدن تثبیت می کند. با تثبیت قند خون، شما هوس ها یا گرسنگی شدید را تجربه نخواهید کرد. کلید این است که آگاهانه غذا بخورید و هوشمندانه از میان وعده استفاده کنید. به جای چیزهای شیرین یا شور برای میان وعده، آجیل، حبوبات، میوه های تازه و سبزیجات خام را انتخاب کنید. سپس بین وعده های غذایی، میان وعده های سالم مصرف کنید. به دنبال میوه ها و سبزیجاتی باشید که فیبر و محتوای آب بالایی دارند. در مورد آجیل، از آجیل بی نمک، خام یا بوداده استفاده کنید.
هیدراته بمانید

آب رسانی برای شما و کودکتان مهم است. نوشیدن آب به کاهش یبوست، مشکلات گوارشی و نفخ کمک می کند. شما برای جلوگیری از کم آبی، باید هر روز آب کافی بنوشید. مطمئن شوید که هر روز حداقل ۸ لیوان آب می نوشید و اگر فعالیت بدنی سبک انجام می دهید، ۲ لیوان آب دیگر نیز اضافه کنید.

 

کنار آمدن با هوس های غذایی از راه سالم

آیا راهی برای کنار آمدن با هوس های چاق کننده، بدون افزایش مقدار زیادی وزن وجود دارد؟ بله، با زیاده روی نکردن. با ترکیب غذاهای سالم و یک بخش کنترل شده از غذاهای ناسالم (مانند سیب زمینی سرخ کرده یا بستنی)، شروع کنید.

به عنوان مثال اگر هوس یک چیز شیرین می کنید، مخلوط غلات پر فیبر با گرانولای خوشمزه روی آن را امتحان کنید. اگر هوس بستنی کردید، فقط یک اسکوپ بستنی بخورید نه بیشتر. اگر چیزی شور می خواهید، چیپس و سالسای خودتان را درست کنید.

 

تحرک داشته باشید

تمرینات سبک برای حفظ یک وزن سالم در طول بارداری و پس از آن، بسیار مهم هستند. ورزش کردن همچنین دردها و تیر کشیدن های متداول و مرتبط با بارداری را کاهش می دهد. پیاده روی، یک تمرین عالی است زیرا کالری می سوزاند و در عین حال، ضربان قلب را بالا نگه می دارد. اگر پزشک تان اجازه می دهد، می توانید کمی تمرین دو یا ایروبیک نیز انجام دهید. یوگا و پیلاتس برای تقویت عضلات و کاهش دردهای دوران بارداری نیز بسیار مؤثر هستند.

 

آیا استراحت مطلق برای زنان باردار خوب است؟

مصرف موارد ممنوعه در بارداری را بشناسید !!

مواد غذایی که موجب سلامت مادران باردار می شود

جدیدترین مطالب سایت