خرید و فروش در اینترنت

خواص انجیر خشک برای لاغری | انجیر تازه برای چاق شدن

خواص انجیر خشک برای لاغری | انجیر تازه برای چاق شدن

خواص انجیر خشک برای لاغری

از انجیر هم برای لاغر شدن و هم برای چاق تر شدن می توان استفاده کرد . لاغر شدن با انجیر با رفع یبوست و دفع بهتر از بدن و چاق شدن با افزایش اشتها و …

 

اول به خواص انجیر برای لاغری و کاهش وزن خواهیم پردخت و در آخر به خواص انجیر برای چاقی پرداخته ایم.

 

انجیر : کمک به هضم غذا و کاهش وزن

انجیر منبع عالی فیبر رژیمی بوده که به هضم غذا و نظارت وزن کمک می کند. میزان فیبر بالای این میوه، آب را جذب می کند و دفع مدفوع را آسان تر مي نماید.

 

این میوه بهترین گزینه برای درمان یبوست است. همچنین وجود آنزیم موسوم به فیسین در انجیر قادر به متابولیز پروتئین به اسیدآمینه است که میتواند منجر به کاهش وزن شود.

 

خواص انجیر خشک برای درمان یبوست 

از خواص درمانی انجیر خشک که می توان بیان کرد این است که از انجیر خشک برای درمان و پیشکیری از یبوست می توان استفاده کرد. در واقع انجیر خشک خیسانده در آب یا شیر، موثرترین درمان برای رفع یبوست است.

 

فیبر موجود در انجیر خشک به عملکرد سالم روده کمک می کند؛ این عمل مانع بروز یبوست می شود. برای رفع یبوست 10 شماره انجیر خشک رابه خوبی شسته ودر ظرف آبی بخیسانید و صبح ناشتا میل کنید.

 

خواص انجیر خشک برای لاغری | انجیر تازه برای چاق شدن

 

خواص انجیر

سوره اي در قرآن به نام انجیر، خداوند به تین و زیتون سوگند خورده چراکه درختانی هستند که میوه هاي‌ ان ها خواص غذایی کامل داشته، سهل الهضم بوده و خواص دارویی نیز دارند.

 

همینطور در کتب مقدس یهودیان و نویسندگان قدیمی یونان و روم نیز از انجیرو خواص ان گفته شده است. بقراط در چندین مورد انجیر را بعنوان ملین و مغذی نام برده ودر بیماری هاي‌ التهابی بدن ان را مفید دانسته است.

 

انجیر تازه منبع غنی بتاکاروتن و ویتامین ث است. این دو آنتی اکسیدان در پیشگیری از ابتلا به سرطان نقش مهمی را ایفا می کنند. انجیر همچنین حاوی طیف گسترده اي از دیگر ویتامین ها نیز است.

 

منبع خوبی از پتاسیم، منیزیم، کلسیم، فسفر و ویتامین هاي‌ A، B و C است. انجیر سرشار از پتاسیم و تأمین کننده سلامت کودکان ضعیف است و برای بی اشتهایی مفید است.

 

انجیر میوه‌اي است که هردو حالت خشک و تازه ان مفید و مغذی است. باوجود این‌ که انجیر خشک در تمام طول سال در معرض است، اما خیلیها معتقدند جای طعم خوش و منحصربه‌فرد انجیر تازه را نمی گیرد. 

 

مقابله با سرطان پوست

انجیر حاوی فیتوشیمیایی موسوم به «بنزآلدئید»؛ عنصر فعال موجود در عصاره آب این میوه، است که دارای قابلیت هاي‌ مقابله با سرطان است.

 

در مطالعه سال ۲۰۱۲ مشخص شد انجیر منبع خوب ترکیبات بیواکتیو نظیر فنولیک، کومارین و اسیدهای چرب است که می‌تواند در درمان سرطان هاي‌ پوست به جز ملانوم موثر باشد. بعلاوه، انجیر حاوی کومارین هاي‌ است که برای سرطان هاي‌ پوست و پروستات مورد استفاده قرار میگیرد.

 

خواص انجیر خشک برای لاغری | انجیر تازه برای چاق شدن

 

انجیر در طب سنتی

1- انجیر از نظر طب قدیم ایران، گرم و تر است.

2-  تعرق بدن و ادرار را زیاد میکند.

3-  حرارت بدن را کاهش می دهد و میوه‌اي چاق‌کننده است.

 

4-  جوشانده انجیر خشک درمان‌کننده التهاب مجاری دستگاه تنفسی، کلیه ؛ سرخک، مخملک و آبله می باشد.

5- جوشانده غلیظ انجیر خشک برای رفع  سرما خوردگی بسیار مفید است و غرغره کردن ان گلودرد را برطرف میکند.

6- انجیر برای درمان سوءهاضمه مفید است.

 

7-  یکی از داروهای بسیار موثر برای درمان آرتروز و درد مفاصل، مخلوط شیر بز و انجیرسیاه میباشد. این مخلوط سموم مختلف را ازبدن خارج کرده و درد را از بین می برد.

8-  انجیر برای ان‌هایي که قند خونشان پایین می آید و یک دفعه احساس ضعف می کنند مناسب است، زیرا قند ان به سرعت در روده کوچک جذب میشود.

9- اگر در اثر کهولت سن با کاهش تمایلات جنسی مواجه شده باشید خوردن انجیر دراین مورد هم به کمک شما می آید.

 

10-  انجیر برای التیام مشکلاتی نظیر تب، گوش درد و ورم چرکی کاربرد دارد و برای کمک به کبد هم عالی است.

11-  انجیر موجب از بین رفتن بوی بد دهان نیز میشود.

12-  مخلوط انجیر با عسل در تسکین زخم معده بسیار مفید است.

 

خواص انجیر برای سلامت قلب

انجیر بدلیل پتاسیم بالای موجود می تواند برای سلامت قلب مفید باشد. پتاسیم موجود در انجیر یک ماده‌ي معدنی که به نظارت سطح فشار خون کمک می کند. فیبر محلول، پکتین، موجود در انجیر ؛ آزادانه در بدن حرکت می کند و از کلسترول بد جلوگیري میکند.

 

طبق تحقیقات جدید ثابت شده‌ است که برگ انجیر سطح تری‌گلیسیرید را در بدن کاهش میدهد، و از حمله‌ي قلبی و سکته‌ي مغزی پیش گیری می کند.

 

انجیرخشک حاوی مقداری فنول، اسیدهای چرب امگا 3 (Omega-3)  و امگا ۶(Omega-6) میباشد که خطر ابتلا به بیماری عروق قلبی کرونر را کاهش می دهند.

 

خواص انجیر برای کاهش وزن

از انجیر می توان برای کاهش وزن نیز استفاده نمود.

انجیر منبع غنی از فیبر غذای با کالری کم میباشد.

همانطور که شاید اطلاع داشته باشید خوراکی های دارای فیبر می تواند شما را سیر نگه دارد و فشار گرسنگی را بر بدن کم کند.

انجیر ملین بسیار خوبی است و در درمان یبوست هم بکار میرود . انجیر کمک زیادی در سرعت دفع در بدن خواهد داشت که همین باعث کاهش وزن شما خواهد شد.

 

خواص انجیر خشک برای لاغری | انجیر تازه برای چاق شدن

خواص انجیر برای مقابله با سرطان پوست

 انجیر حاوی فیتوشیمیایی موسوم به «بنزآلدئید»؛ عنصر فعال موجود در عصاره آب این میوه، است که دارای قابلیت هاي‌ مقابله با سرطان است. در مطالعه سال ۲۰۱۲ مشخص شد انجیر منبع خوب ترکیبات بیواکتیو نظیر فنولیک، کومارین و اسیدهای چرب است که می‌تواند در درمان سرطان هاي‌ پوست به جز ملانوم موثر باشد. بعلاوه، انجیر حاوی کومارین هاي‌ است که برای سرطان هاي‌ پوست و پروستات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

خواص انجیر برای کاهش فشارخون

انجیر منبع غنی پتاسیم است، عنصری که به نظارت فشارخون کمک می کند. پتاسیم می‌تواند تاثیرات منفی ناشی از نمک بر روی فشارخون را نظارت کند. تعداد زیادی از افراد به قدرکافی میوه و سبزیجات مصرف نمیکنند اما میزان بالای سدیم در قالب نمک استفاده می کنند که می‌تواند منجر به کمبود پتاسیم شده و احتمالا بروز فشارخون بالا رابه همراه دارد.

 

 محققان هشدار می دهند مصرف نمک موجب افزایش میزان سدیم خون شده ودر نتیجه توانایی کلیه ها در دفع آب کاهش می‌یابد. این آب اضافی در بدن موجب افزایش فشارخون می شود.

 

نظر پیامبر و امامان در مورد خواص انجیر

رسول گرامی اسلام «ص» خواص ذیل را برای انجیر بر شمرده اند و مسلمانان رابه خوردن ان ترغیب کرده اند :

 

1- انجیر میوه اي بهشتی است که بواسیر را قطع می کند.

2- انجیر نقرس را معالجه می کند.

3- انجیر، قوای جنسی را زیاد می کند و رطوبت و سردی راکه موجب ضعف نیروی آمیزش است ؛ برطرف مي نماید.

 

حضرت علی «ع» می فرمایند :

انجیر برای باد قولنج مفید است. در روز از ان زیاد بخورید ؛ ولی در شب کم بخورید.

 

 در حدیثی از امام محمد باقر «ع» آمده است که فرمود:

بر کبد “حزقیل” پیامبر مجروح ظاهر شد که وی را اذيت می داد. خداوند به او وحی کرد که شیره انجیر را بگیر و بر سینه خود بمال. وی نیز اینکار را انجام داد و التیام یافت.

 

مضرات انجیر

– زیاده روی در مصرف انجیر باعث نفخ شکم و اسهال می شود و برای چشم نیز مضر است .

– انجیر برای مبتلایان به بیماری قند مضّر است.

– انجیر برای مبتلایان به اختلال معده و روده مضّر است.

 

خرید و نگهداری انجیر

موقع خرید انجیر دقت کنید که تازه و پوست ان صاف باشد. اگر بوی ترشیدگی می داد، ان را نخرید ؛ زیرا این بو نشان می دهد که قند موجود در انجیر تخمیر و میوه خراب شده است.

 

انجیر تازه را حتما باید در یخچال نگه داری کنید ؛ ولی انجیر خشک را می توانید در یخچال یا در هوای اتاق نگه داری کنید. البته باید دریک ظرف یا بسته بندی بدون هوا و رطوبت باشد که در اینصورت برای چندین ماه می توان ان را نگه داشت.

 


 

خواص انجیر خشک برای لاغری | انجیر تازه برای چاق شدن

انجیر تازه برای چاق شدن

اگر میخواهید چاق شوید با گنجاندن این ماده غذایی در وعده هاي‌ اصلی تان می توانید وزن خودرا افزایش دهید.

 

دکتر نصیر دهقان دکتر و پژوهشگر طب سنتی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران،گفت: انجیر میوه‌ي مغذی و خوش طعمی است و دارای مواد قندی، مواد ازته، چربی، موادمعدنی، آمینواسید، آنزیم‌هاي‌ مختلف و کاروتن می باشد. در برگ‌هاي‌ ان حدود 06/0 درصد مواد تلخی مانند فیکوسین و برگاپتین وجوددارد.

 

شیره‌ي سفیدی که با شکستن شاخه‌هاي‌ درخت انجیر و یا از میوه‌ي نارس ان خارج می شود، بسیار سمی است و اگر روی پوست زده شود، سلول‌ها را از بین میبرد.

 

1- انجیر از نظر طب قدیم ایران گرم و تر است.

 

2- تعرق بدن را زیاد می کند.

 

3- ادرارآور است.

 

4- حرارت بدن را کاهش میدهد.

 

وی با بیان این که این میوه بسیار چاق کننده است افزود: این میوه چاق کننده است و برای ان‌هایي که میخواهند وزن اضافه کنند و یا بیمارانی که دوره‌ي نقاهت خودرا می‌گذرانند، بسیار مفید است. بدین منظور میتوان ان رابا شیر سویا مخلوط و بین غذا میل کرد.

 

انجیر یبوست را برطرف می کند و یکی از بهترین میوه‌ها برای تمیز کردن روده‌ي بزرگ و رفع یبوست است. در قدیم برای از بین بردن یبوست از شربت انجیر استفاده میکردند. برای درمان ناراحتی‌هاي‌ سینه، حدود بیست گرم خرما، عناب، انجیر خشک و مویز رابا هم مخلوط و آسیاب کنید، سپس این پودر رابا یک لیتر آب بجوشانید تا حجم ان به نصف برسد. از این جوشانده‌ي میتوان به مقدار سه فنجان در روز مصرف نمود.

 
خواص انجیر خشک برای لاغری | انجیر تازه برای چاق شدن

 

خواص انجیر برای چاق شدن

 

جوشانده‌ انجیر خشک، درمان کننده‌ي التهاب مجاری دستگاه تنفسی، کلیه، ذات الریه، ذات الجنب، سرخک، مخملک و آبله می باشد. جوشانده‌ي غلیظ انجیر خشک برای رفع سرماخوردگی بسیار مفید است.

 

برای برطرف کردن سیاه سرفه، برونشیت و ذات الریه از قهوه‌ي انجیر استفاده کنید. برای درست کردن این قهوه، انجیر را ابتدا بو دهید و سپس ان را آسیاب کنید تا به صورت پودر درآید.

 

وی تصریح کرد: برای برطرف کردن ورم گلو، پنجاه گرم انجیر زرد را در پانصد گرم شیر بریزید و مدت پانزده دقیقه بگذارید بجوشد. سپس ان را قرقره کنید و مقداری از ان را نیز بنوشید. «میتوانید ان رابا عسل هم شیرین کنید.»

 

جوشانده‌ي انجیر خشک در شیر، برای درمان آنژین، ورم لثه و ورم مخاط دهان نیز مؤثر است.

 

یکی از داروهای بسیار مؤثر برای درمان آرتروز و درد مفاصل، مخلوط شیربز و انجیرسیاه میباشد. این مخلوط سموم مختلف را ازبدن خارج میکند و درد را از بین می برد. انجیر را میتوان همراه با میوه‌هاي‌ دیگر مصرف کرد، ولی انجیر با میوه‌هاي‌ اسیدی مانند پرتقال و گریپ فروت سازگار نیست.

 

انجیر برای ان‌هایي که قند خونشان پایین می آید و یک‌باره احساس ضعف میکنند، مناسب است، زیرا قند ان به سرعت در روده‌ي کوچک جذب می شود. دم کرده‌ي انجیر با شنبلیله، برای سینه درد و رفع خراش سینه مفید است.

 

مضرات انجیر

انجیر برای کبدهای ضعیف مناسب نیست و ان‌هایي که کبد ضعیف دارند، باید انجیر رابا گردو بخورند. زیاده روی در مصرف انجیر، تولید نفخ شکم و اسهال میکند و برای چشم نیز مضر است.

 

اجیر یکی از میوه های مقوی که خواص فراوانی دارد که در مقاله های قبل توضیحات کامل داده شده است. از شما دعوت میکنیم از دیگر مقالات ما در سایت تالاب در مورد انجیر هم دیدن نمایید.

 

برچسب‌ها: