بروزرسانی : 22 دی 1402

معرفی چند هورمونی که شما را چاق میکند

معرفی چند هورمونی که شما را چاق میکند

چاق کردن با چند هورمون در بدن 

در خانم ها و بویژه آقایان هورمون هایی فعال میباشند که فقط وظیفه شان چاق کردن بی رویه بدن افراد هست ، برای نظارت این هورمون ها در ادامه با ما همراه باشید .

به گزارش تالاب تحقیقات هنوز در مورد این مسائل ادامه دارد و مورد بررسی جامع قرار مي‌گیرد. اما بررسی این تحقیقات به بیمارانم «و من» کمک کرد تا لاغر شویم و حس اعتماد به نفس بهتری داشته باشیم، این درست هست که بسیاری از زنان علی‌رغم تلاش برایکاهش وزن زیاد موفق نمیشوند.

در حال حاضر درباره برخی مسائل هورمونی که روی وزن تاثیر دارند، آگاهی دارید،

مانند تیروئید و عدم تعادل انسولین. اما موارد دیگری نیز وجود دارد که زیرکانه‌تر عمل کرده ومي‌توانند شما را از اندامی که مي‌خواهید، دور نگه دارند. کلاس زیست شناسی، برای همه ی؟

معرفی چند هورمونی که شما را چاق میکند

لپتین بیش از حد، اشتهایتان را افزایش مي‌دهد

من به لپتین به عنوان هورمونی نگاه مي‌کنم که مي‌گوید: عزیزم، چنگال را کنار بگذار. تحت شرایط عادی، از سلول‌های چربی آزاد مي‌شود و با خون به مغز شما مي‌رود وسیگنال‌های سیری را مخابره مي‌کند. اما لپتین از مصرف نوعی از شکر به نام فروکتوز کهدر میوه و غذا های فرآوری شده و مانند این یافت مي‌شود، پیش گیری مي‌کند.

مادامی که مقدار کمی فروکتوز مصرف ‌مي‌کنید، مشکلی پیش نمی‌آید. اما اگر شما بیشاز ۵ وعده‌ی توصیه شده در روز میوه را «که در دهه‌های اخیر فروکتوز بیشتر از آن استفاده شده هست» به همراه غذا های فرآوری شده با شکر اضافه مصرف کنید، کبدتان نمی تواند فروکتوزی را که مصرف کرده‌اید، به سرعت بسوزاند. بدین ترتیب،

بدن شروع به تولید چربی کرده و به عنوان تری‌گلیسیرید به جریان خون مي‌فرستد و در کبدو جاهای مختلف شکم ذخیره مي‌کند. فروکتوز اضافی به چربی تبدیل مي‌شود، سطح لپتینتان افزایش مي‌یابد «زیرا لپتین چربی تولید مي‌کند». هنگامی‌که میزان هر هورمونی در سیستم گردش خون بیش از حد شود، بدنتان در برابر پیام‌های مخابره شده مقاوم مي‌شود.

این بدان معناست که مغز شما شروع به فرستادن سیگنالی مبنی بر سیری مي‌کند. اماشما هم‌چنان به خوردن ادامه مي‌دهید و وزن اضافه مي‌کنید.

کورتیزول بیش از حد در بدن، سبب چاقی مي‌شود

هورمون کورتیزول که به اصطلاح هورمون استرس خوانده مي‌شود، مي‌تواند انواع و اقسام مشکلات را برای زنانی که قصد کاهش وزن دارند، ایجاد کند. هنگامی‌که کورتیزول افزایش مي‌یابد، سبب مي‌شود تا قند خون برای ذخیره‌سازی طولانی مدت به چربی بدل شود. ذخیره چربی در بدن، از راهی مفید برای بقای اجدادمان در زمانی‌هایی که با قحطی پر دغدغه

روبه رو مي‌شدند، بود، نه برای امروز. بدیهی هست که کاهش استرس در زندگی به مهار این هورمونِ ذخیره چربی کمک خواهد کرد، اما یکی از متداول‌ترین منشاهای این مشکل قهوه روزانه، که باعث افزایش چشمگیر کورتیزول بدن شده و سبب ذخیره‌ی چربی در زمانی که شما به حداقل میزان آن نیاز دارید، مي‌شود.

معرفی چند هورمونی که شما را چاق میکند

استروژن زیاد، باعث گسترش سلول‌های چربی مي‌شود

هورمون استروژین در عین حال که مسئول زنانگی در زنان هست، هورمونی هست که مي‌تواند از نظر چربی، پردردسرترین هورمون باشد. در سطح نرمال، استروژن در واقع کمک مي‌کند که شما با تولید انسولین، هورمونی که قند خون را مدیریت مي‌کند، لاغر شوید. زمانی‌که استروژن کاهش ‌یابد، شما به یک اتومبیل افزایش وزن تبدیل مي‌شوید.

چگونگی: هنگام غذا خوردن، قند خون شما افزایش مي‌یابد. انسولین مانند یک محافظ، قند خون را توسط گلوکز در سه قسمت مختلف بدن کاهش مي‌دهد. وقتی انسولین به‌خوبی کار مي‌کند، نه بیش از حد بالا و نه خیلی کم، مقدار کمی از گلوکز را به کبد مي‌فرستد، مقدار زیادی را به‌عنوان سوخت در عضلات استفاده مي‌کند و مقدار کمی نیز به‌عنوان چربی ذخیره مي‌شود.

هنگامی ‌که فرد سالم هست و اندام متناسبی دارد، پانکراس دقیقا میزان مناسبی از انسولین تولید مي‌کند و قند خون به‌صورت ملایم بالا مي‌رود و در یک محدوده مشخص پایین و تنظیم مي‌شود. اما هنگامی‌که سطح استروژن افزایش مي‌یابد، سلول‌هایی که انسولین تولید مي‌کنند، خسته مي‌شوند و شما در برابر انسولین مقاوم مي‌شوید.

این زمانی هست که انسولین شروع به هدایت گلوکز کمتری به کبد و عضلات مي‌کند، سطح قند خون بالا رفته و در نهایت ذخیره‌سازی گلوکز به عنوان چربی افزایش مي‌یابد. بافت چربی مي‌تواند تا چهار برابر گلوکز ذخیره شده گسترش یابد.چگونه مي‌توان سطح استروژن را افزایش داد؟ گوشت یکی از دلایل اصلی هست. مصرف فیبر بسیار کمتر از مصرف گوشت هست.

تحقیقات نشان مي‌دهد که گیاه‌خواران دو برابر بیشتر از سایر انسان‌ها فیبر مصرف مي‌کنند. از آن‌جا که فیبر کمک مي‌کند تا تناسب اندام داشته باشیم و استروژن فراوانی به واسطه‌ی مصرف زیاد فیبر فراهم کنیم، پس مصرف فیبر کمتر استروژن را کم مي‌کند. گوشت قرمز هم‌چنین حاوی یک نوع چربی هست، که مشکل استروژن دارد.

حیوانات مزرعه به‌طور معمول، از طریق خوراکشان که برایشان تدارک دیده شده هست، استروئید، آنتی‌بیوتیک و سموم را دریافت مي‌کنند. وقتی شما گوشت این حیوانات را مصرف مي‌کنید، این مواد در بدنتان منتشر مي‌شوند. آن‌ها مي‌توانند مانند استروژن در بدن رفتار کنند و وزنتان را افزایش دهند.

معرفی چند هورمونی که شما را چاق میکند

احتباس تستوسترون متابولیسم را کند مي‌کند

شما روزانه به مقدار حیرت‌آوری با انواع سموم، از جمله آفت‌کش‌ها، علف‌کش‌ها، مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی و حدود شش هورمون مصنوعی مختلف در گوشت، مواجه هستید. این سموم در کرم‌های صورت، داروهای تجویزی، غذا های فرآوری شده، رژ لبتان، درب قوطی تن ماهی، مواد بازدارنده آتش در تخت‌ها و حتی هوایی که نفس مي‌کشید، در کمین میباشند. این لیست ادامه دارد.

انواع بسیاری از این سموم، مانند آفت‌کش‌ها، پلاستیک و مواد شیمیایی صنعتی، زمانی‌که جذب بدن مي‌شود، مانند استروژن عمل مي‌کنند. کارشناسان معتقدند که قرار گرفتن در معرض سموم در حین رشد، کمک مي‌کند تا دریابیم که چرا بسیاری از دختران دچار بلوغ زودرس مي‌شوند و به همین دلیل در بسیاری از پسران ویژگی‌های زنانه مانند بزرگ شدن سینه‌ها

در حال افزایش هست. استروژن جعلی، موسوم به سموم خاص، با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از استروژن مانند سرطان پستان و تخمدان و آندومتریوز همراه هست.همه ی این استروژن‌های جعلی موجب افزایش تستوسترون بدن که هورمونی حیاتی برای حفظ و تناسب اندام هست، شده و منجر به ازدیاد استروژن مي‌شود.

تستوسترون به رشد عضلانی کمک مي‌کند و به نوبه خود از سوخت و ساز بدن حکایتمي‌کند. همان‌طور که ما در حال حاضر مي‌دانیم، استروژن اضافی میزان حساسیت به انسولین را افزایش مي‌دهد. ترکیب این دو مورد باعث افزایش وزن مي‌شود: یک مطالعه منتشر شده در مجله سوئدی Chemospheree نشان داد که قرار گرفتن در معرض یک نوع آفت‌کش خاص به‌نام ارگانوکلراید باعث افزایش وزن افراد بالای ۵۰ سال تا ۵۵ کیلو شده هست.

این فقط یک نوع سم هست. خطر ابتلا به اضافه وزن و بیماری‌ها ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد سمی ممکن هست بیشتر از آنچه شما تصور مي‌کنید، باشد. یک نظرسنجی توسط CDC، نشان داد که در بدن ۹۳٪ از مردم، میزان قابل ملاحظه‌ایی از یک ماده شیمیایی موجود در رسیدهای فروشگاه و غذا های کنسرو‌شده که هورمون استروژن، تیروئید و آندروژن را مختل مي‌کند، وجود دارد.

اکنون شما درباره “چرایی” سوخت و ساز ناقص بدن آگاهید و رژیم غذایی را دلیل ریشه‌ای افزایش وزن خود نمی‌دانید. هورمون‌ها به بدن دستور مي‌دهند تا با مواد غذایی چه کنند. هورمون‌ها را تنظیم کنید و اندامتان را بدون دردسر اضافی لاغر کنید.

معرفی چند هورمونی که شما را چاق میکند

اکنون درباره همه این موارد چه باید نمود؟

 به گزارش تالاب گاتفرید معتقد هست درست هست که راه‌های بی‌شماری مي‌تواند منجر به ایجاد اختلال در هورمون‌ها شود، که بیش از چهار مورد در اینجا ذکر شده هست، اما گیرنده‌های هورمون به‌طور قابل ملاحظه‌ای انعطاف‌پذیرند، او مي‌گوید؛ آن‌ها را ۷۲ ساعت استراحت بدهید و سپس مجددا تنظیم کنید،

به‌طوری‌که بدن شما بتواند ترافیک شیمیایی آن را بهتر بازرسی کند. با تنظیم مجدد هورون‌ها، با تمرکز روی رژیم غذایی گاتفرید، گوشت، قند، میوه، کافئین، حبوبات، لبنیات و سموم را محدود ‌کنید.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت