بروزرسانی : 5 اسفند 1395

چگونه یک کاهش وزن همیشگی داشته باشیم؟

چگونه یک کاهش وزن همیشگی داشته باشیم؟

بسیاری از آدم ها تلاش زیادی برای کاهش وزن خود می کنند و موفق هم می شوند اما در عرض مدت کوتاهی نمی توانند پایداری آن را حفظ کنند.

محققان دانشگاه کلرادو 75 هزار فرد را که از یک رژیم کاهش وزن کم‌هزینه (TOPS) پیروی می‌کردند طی 7 سال مورد بررسی قرار داده و دریافتند که حدود نیمی از این افراد در سال اول کاهش وزن چشمگیری داشتند. و از آن مهم‌تر 62 درصد از این افراد توانستند این کاهش وزن را به مدت 7 سال حفظ کنند.

این برنامه تنها به سه دلیل ساده به این خوبی کار می‌کند: کم‌هزینه است به همین دلیل هر فردی می‌تواند از آن استفاده کند، قابل‌تحمل است و به همین دلیل فرد می‌تواند آن را به مدت طولانی اجرا کند، و همچنین با کمک دیگران صورت می‌گیرد و به همین دلیل افراد مدام آموزش می‌بینند و انگیزه لازم را برای ادامه رژیم دریافت می‌کنند.

درحالی‌که ممکن است همه افراد به این رژیم دسترسی نداشته باشند، اما بااین‌حال می‌توانند از رازها و راهکارهای آن بهره ببرند. به‌این‌ترتیب شما نیز قادر خواهید بود از کاهش و افزایش وزن مداوم رهایی یابید.

زمانی برای ورزش

در این رژیم افراد در گروه‌های مختلف قرار می‌گیرند. شما نیز می‌توانید از باشگاه برای قرار گرفتن در گروه استفاده کنید. حتی می‌توانید قرارهای خود با دوستانتان را در باشگاه تنظیم کنید. درعین‌حال که باهم گپ می‌زنید، می‌توانید ورزش هم بکنید. همچنین در تحقیقی محققان 4 هزار زوج را مورد بررسی قرار داده و دریافتند که زوج‌ها باهم رژیم می‌گیرند و ورزش می‌کنند، بیشتر از سایرین به آن مداومت خواهند داشت. به یاد داشته باشید که یک فنجان چای بعد از ورزش تأثیر آن را دوچندان می‌کند.

برنامه غذایی مشخص

اگر یک برنامه غذایی مشخص داشته باشید بهتر می‌توانید به کاهش وزن خود کمک کنید. متخصصان می‌گویند اگر خودتان برای خود برنامه غذایی بریزید بهتر می‌توانید آن را اجرا کنید. مثلاً من با خودم قرار گذاشته‌ام که تا یک ساعت بعدازاینکه صبح از خواب بیدار شدم، حتماً چیزی بخورم. سپس هر 4 تا 5 ساعت یک‌بار چیزی می‌خورم و دو ساعت قبل از خوابیدن نیز خوردن را تعطیل می‌کنم.

سرودی برای کاهش وزن

آموزش و حمایت، از اصلی‌ترین نیازهای این برنامه غذایی هستند، اما شما خود می‌توانید مربی خود شوید. شما می‌توانید برای خود یک جمله شخصی داشته باشید که درزمانی که این رژیم را دارید آن جمله را برای خود تکرار کنید تا به شما قوت قلب بدهد. جمله‌ای شبیه به این شاید به کارتان بیاید “من هر روز احساس توان و سلامت بیشتر می‌کنم”. افکاری که در مورد ظاهر و پیشرفت شما هستند می‌توانند تأثیرگذارتر باشند. تکرار جملاتی ازاین‌دست می‌تواند استرس شما را کاهش داده و ذهن شما را به روی نقاط مثبت روند کاهش وزنتان متمرکز کند.

بشقاب‌های قرمز و کوچک

همان‌گونه که می‌دانید هرقدر بشقاب بزرگ‌تری داشته باشید به همان میزان نیز غذای بیشتری می‌کشید. همچنین طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده افرادی که از بشقاب‌ها و لیوان‌های قرمز استفاده می‌کنند معمولاً میل کمتری به مصرف نوشابه و میان وعده خواهند داشت.

استراتژی کربوهیدرات

اگر کاملاً کربوهیدرات‌ها را از وعده‌های غذایی خود حذف کنید، خیلی سریع وزنتان کم می‌شود، اما درعین‌حال ممکن است با یک حس بدی مواجه شوید که به دلیل آن نتوانید به‌راحتی به کارهای روزانه خود برسید. کربوهیدرات‌ها برای بدن بسیار ضروری هستند و مغز و سیستم عصبی برای آنکه بتواند به‌خوبی کار کند به آن احتیاج خواهد داشت. حذف کربوهیدرات سبب می‌شود تا هرگونه بافت ماهیچه‌ای برای تولید انرژی مورد متابولیسم قرار بگیرد. تا زمانی که از کربوهیدرات‌ها به‌درستی استفاده کنید مشکلی برایتان پیش نخواهند آورد.

محدودیت کالری

به خاطر داشته باشید که نباید بیش از 1500 کالری در روز مصرف کنید. هر روز این مسئله را برای خود یادآوری کرده و کالری‌های مصرفی خود را به خاطر بسپارید. حتی اگر می‌توانید از یک دوست یا همسر خود بخواهید تا هر روز این مسئله را به شما یادآوری کند.

قانون پنج دقیقه

بیکار بودن می‌تواند برای بدن مضر باشد. راهی پیدا کنید تا بتوانید به غیر از خوردن به راهی دیگر دست‌ها و ذهن خود را درگیر کنید. بررسی‌ها نشان داده است که دل‌ضعفه معمولاً بین 5 تا 10 دقیقه و حتی گاهی 3 دقیقه طول خواهد کشید. بنابراین کمی نفس عمیق بکشید و کمی راه بروید تا برطرف شود. اما اگر واقعاً گرسنه بودید و برطرف نشد، بدون اینکه احساس گناه کنید چیزی بخورید.

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت