خاصیت های بی نظیر گلاب + خواص عرق گلاب

خاصیت های بی نظیر گلاب + خواص عرق گلاب

خواص اعجاب انگیز گلاب

گلاب بـه مایعی اسـت کـه از تقطیر گل محمدی بـه دست می‌آید. فصل بهار بهترین زمان برای چیدن گل محمدی و تهیه گلاب از ان می‌باشد. گلاب رایحه ي خوشی دارد و از ان در صنعت عطرسازی استفاده میشود.

 

خاصیت های بی نظیر گلاب + خواص عرق گلاب

 

گلاب علاوه بر صنعت عطرسازی، فواید درمانی بسیاری دارد و دارای خواص ضدالتهابی، ضدباکتریایی، ضد درد، ضد تشنج، ضد برونشیت و… می‌باشد. در اینبخش از بهداشت و سلامت نمناک شـما رابا انواع گلاب، طبع ان و تمامی خواص شگفت انگیز گلاب برای درمان بیماری ها و زیبایی آشنا میکنیم.

 

گلاب

انواع گلاب
گلاب سنگین «درجه یک» :
در 100 میل لیتر از این گلاب 35 میلی گرم اسانس وجوددارد.

 

گلاب سبک «درجه دو» :
در100 میلی لیتر از این گلاب 15 میلی گرم اسانس وجوددارد.

 

گلاب دو آتشه :
برای تهیه گلاب دو آتشه پس از یک‌بار تقطیر و گلاب گیری روی گل هاي‌ دیگ، گلاب بـه دست آمده قبلی را می ریزند.

 

گلاب سه آتشه «سه گل » :
برای تهیه گلاب سه آتشه بر روی گلاب دو آتشه گل تازه ریخته و دوباره تقطیر می‌کنند.

 

گلاب پس آب :
برای تهیه گلاب پس آب بـه گل هاي‌ دیگ بعد از یک‌بار گلاب گیری آب اضافه می‌کنند.

 

خاصیت های بی نظیر گلاب + خواص عرق گلاب

 

ترکیبات و ارزش غذایی یک بطری گلاب

گلاب گلاب سرشار از ویتامین C، ویتامین E، تانن، پکتین، سیترنلول، گرانتول، استاروپنین و فنیل اتانول می باشد و دارای ترکیبات مفیدی مانند ترپن ها، گلیکوزیدها، فلاوونوئیدها، آنتوسیانین ها و… اسـت و ارزش غذایی یک بطری گلاب بـه صورت زیر می‌باشد:

کالری :80
کربوهیدرات :21 گرم
شکر :20 گرم

 

طبع گلاب

گلاب یکی از پر مصرف ترین عرقیات می باشد کـه طبیعت گرم ومعتدل دارد و بـه دلیل خواص و طبیعت ویژه اي کـه دارد، برای تقویت قلب، کبد، معده و اعصاب مفید اسـت. طبیعت انواع گلاب ها گرم و معتدل اسـت و طبع گلاب سه آتشه، دو آتشه، درجه یک، درجه دو و پس آب، بـه ترتیب از گرمی بـه خنکی می‌رود.

 

خاصیت های بی نظیر گلاب + خواص عرق گلاب

 

مصلح گلاب

از مصلحات گلاب نبات و شکر اسـت.

 

نحوه استفاده گلاب

از گلاب برای تهیه شربت گلاب، انواع کیک و شیرینی، انواع مربا، شله زرد، حلوا و چای گلاب استفاده میکنند. مهمترین خاصیت گلاب آرام‌بخش بودن ان اسـت و بـه همین علت از ان در مراسم هاي‌ عزاداری استفاده می‌کنند. در ایام امتحانات نیز برای تقویت قوای عمومی و تجدید انرژی در بدن از گلاب استفاده کنید.

 

خاصیت های بی نظیر گلاب + خواص عرق گلاب

نحوه تشخیص گلاب اصل از تقلبی

گلاب اصل، بوی مطبوع گل محمدی میدهد و فاقد بوی ترشیدگی اسـت و رنگ ان شفاف، روشن، بدون رسوب اسـت و طعم ان سنگین و کمی مایل بـه تلخی اسـت. مرغوب ترین گلاب مربوط بـه شهر هاي‌ کاشان و میمند فارس اسـت.

 

می‌توان از فواید گلاب برای درمان بیماری ها استفاده کرد :

 

خاصیت های بی نظیر گلاب + خواص عرق گلاب

 

درمان گلودرد

گلاب یک آنتی بیوتیک طبیعی اسـت و خواص ضد عفونی کننده و ضد التهابی دارد و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان سرماخوردگی و گلودرد می‌شود.

 

بهبود بینایی

برای التیام بینایی میتوانید از گلاب اصل بـه عنوان قطره چشمی استفاده نمایید. گلاب سبب جلوگیری از ابتلا بـه بیماری هاي‌ چشمی مانند دژنراتیو ماکولا و آب مروارید میشود. گلاب سبب رفع خستگی چشم شده و برای افرادی کـه ساعات طولانی را در مقابل یک کامپیوتر برای کار می گذرانند مفید اسـت.

 

خاصیت های بی نظیر گلاب + خواص عرق گلاب

 

درمان مشکلات دستگاه گوارش

گلاب جریان صفراوی را افزایش داده و بـه سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند و سبب درمان مشکلاتی مانند نفخ، معده درد، زخم معده می‌شود. گلاب برای درمان ریفلاکس موثر اسـت.

 

کاهش فشار خون

گلاب خواص ضد التهابی دارد و سبب کاهش فشار خون بالا و تقویت قلب و جلوگیري و درمان بیماری هاي‌ قلبی و عروقی می‌شود.

 

خاصیت های بی نظیر گلاب + خواص عرق گلاب

 

پیشگیری از ابتلا به آلزایمر

یک پروتئین بـه نام آمیلوئید بر عملکرد مغز تأثیر میگذارد و باعث آلزایمر می‌شود. گلاب بازدارنده عملکرد آمیلوئید اسـت وبخور گلاب ان از ابتلا بـه زوال عقل و آلزایمر پیشگیري میکند.

 

ضد استرس

گلاب خواص ضد استرس و ضد افسردگی دارد ودر بدن مانند دیازپام عمل میکند و سبب آرامش شـما می‌شود.

 

درمان سردرد و میگرن

برای درمان سردرد و میگرن می‌توانید از گلاب استفاده نمایید و با یک پارچه آغشته بـه گلاب پیشانی را ببندید. با مصرف و بوئیدن گلاب میتوانید سردردهای خودرا درمان کنید.

 

خاصیت های بی نظیر گلاب + خواص عرق گلاب

 

رفع بی خوابی

در مطالب مختص درمان بیخوابی دربخش سلامت نمناک هم بـه اثر خواب آور گلاب اشاره داشتیم و دانستید کـه برای رفع اختلالات خواب و درمان بیخوابی ؛ گلاب مصرف کنید و یا رختخوابتان را بـه گلاب آغشته نمایید.

 

درمان آفت دهان

برای درمان آفت دهان و تقویت لثه هایتان مقدار کمی گلاب مصرف نمایید.

 

خاصیت های بی نظیر گلاب + خواص عرق گلاب

 

درمان خشکی مخاط و خون ریزی

غرغره کردن گلاب برای افرادی کـه بر اثر گرم مزاجی بـه خشکی مخاط و خون‌ریزی‌ دچار هستند، مفید اسـت و سبب کاهش التهابات و سرخی حلق، لوزه ها، کام و حنجره می‌شود.

جدیدترین مطالب سایت