بروزرسانی : 14 مهر 1397

خواص روغن گل پامچال

خواص روغن گل پامچال

معرفی خواص روغن گل پامچال

روغن به طور فوق‌العاده‌اي غنی از اسیدهای چرب، مثل اسید لینوئیک و اسید گاما لینولنیک هست که متعلق به خانواده اسیدهای چرب امگا 6 می‌باشدفواید گل پامچال از دانه‌هاي گل پامچال برای استخراج روغن گل پامچال بهرهگیری میشود گل پامچال یا پامچال شب یک گیاه رایجی هست که در مناطق معتدل شمال کشور آمریکا، اروپا و جنوب ایالات امریکا یافت می شود. از دانه‌هاي این گیاه برای استخراج روغن گل پامچال بهرهگیری میشود .

گل پامچال یک گیاه گل‌دار هست که در شمال و جنوب ایالات امریکا رشد می کند. این گیاه همینطور به نام Sundrops نیز شناخته میشود. روغن به دست آمده از دانه‌هاي این گیاه به طور گسترده برای درمان آکنه و جوش بهرهگیری میشود، و بعنوان مثال می تواند التهاب و قرمزی ناشی از این مریضی پوستی را کاهش دهد.

به گزارش تالاب:گل پامچال یا پامچال شب یک گیاه رایجی هست که در مناطق معتدل شمال کشور آمریکا، اروپا و جنوب ایالات امریکا یافت میشود. این گل اساسا یک گیاه وحشی هست که به جنس گل مغربی تعلق دارد. این گیاه شباهت زیادی به پامچال انگلیسی دارد و شکوفه‌هاي آن معمولا در شب باز می شود و به همین علت پامچال شب نامیده می شود.

شکوفه‌ها معمولا به رنگ زرد، صورتی و قرمز میباشند، در حالیکه دانه‌ها قرمز رنگ می‌باشند. این گیاه گل‌دار از زمان‌هاي قدیم بعنوان یک گیاه دارویی شناخته می شود که برای درمان تعدادی از مریضی‌ها از جمله، عفونت‌هاي دستگاه تنفسی، مشکلات گوارشی و آکنه به کار می رود.

فواید گل پامچال

از دانه‌هاي این گیاه برای استخراج روغن گل پامچال بهرهگیری می شود. این روغن به طور فوق‌العاده‌اي غنی از اسیدهای چرب، مثل اسید لینوئیک و اسید گاما لینولنیک هست که متعلق به خانواده اسیدهای چرب امگا 6 می‌باشد. بیشتر خواص درمانی این روغن را می توان به وجود این اسیدهای چرب اساسی نسبت داد.

به طور سنتی، از این روغن برای درمان عفونت‌هاي تنفسی و مشکلات گوارشی بهرهگیری میشود. این روغن همینطور برای بهبود جذب انسولین، کاهش خطر ابتلا به مریضی‌هاي قلبی عروقی، کاهش مریضی‌هاي پوستی و سندرم پیش از قاعدگی، افزایش باروری و تنظیم وزن نیز به کار میرود.

درمان آکنه با روغن گل پامچال

آکنه یک مشکل شایع پوستی هست که میتواند توسط عوامل مختلفی از جمله رژیم خوراکی اشتباه و یا عادات غذا خوردن اشتباه، عدم تعادل هورمونی و استرس ایجاد شود. آکنه زمانی اتفاق می‌افتد که به علت ترشح چرب اضافی و یا سبوم منافذ پوستی بسته میشوند. این امر می تواند باعث حضور باکتری‌ها روی پوست شده و ورود آن‌ها به تداخل منافذ پوستی را تسهیل بخشد. این به نوبه خود باعث التهاب، قرمزی و عفونت که معمولا با آکنه و جوش همراه هست می شود.

چون روغن گل پامچال غنی از اسیدهای چرب اساسی هست، می تواند در کاهش التهاب ناشی از آکنه بسیار سودمند باشد. مشخص شده هست که کمبود اسیدهای چرب اساسی در بدن می تواند مشکل آکنه را تشدید کند. روغن استخراج شده از گل گیاه مغربی که منبع غنی از لینولئیک و گاما لینولنیک هست می تواند به نظارت آکنه کمک کند.

این روغن همینطور می تواند سبب تعادل هورمونی در بدن شود که به همین علت برای کاهش سندرم پیش از قاعدگی بهرهگیری میگردد. همینطور میتواند عود مکرر آکنه که چند روز گذشته از قاعدگی به علت عدم تعادل هورمونی رخ می دهد را بازرسی کند.

  خواص روغن گل پامچال

استفاده از روغن گل پامچال روی پوست سر باعث تغذیه کامل آن می‌گردد

روغن گل پامچال برای مراقبت از پوست 

این روغن را میتوان هم از داخل و هم به طور موضعی بهرهگیری کرد تا آکنه درمان شود. به طور کلی، روغن‌هاي استخراج شده از گیاهانی که به طور ارگانیک رشد کرده‌اند برای درمان آکنه بسیار سودمند در نظر گرفته می شوند. برای مصرف این روغن، می توانید اقدامات توصیه شده توسط دکتر معالج یا راهنمای درج شده روی محصول را دنبال نمایید. به غیر از آکنه، این روغن میتواند برای دیگر مشکلات پوستی مثل اگزما، مریضی خشکی پوست و پسوریازیس بهرهگیری شود.

مصرف موضعی روغن استخراج شده از گل گیاه مغربی به طور کلی امن در نظر گرفته میشود، اما مصرف داخلی یا قورت دادن آن میتواند باعث ایجاد بعضی عوارض جانبی در بعضی افراد شود. بعضی از عوارض متعارف ناشی از این روغن، سردرد، ناراحتی معده، پایین آمدن فشار خون و تشنج هست. معمولا به زنان باردار و شیرده توصیه می شود از مصرف این روغن خودداری کنند. به طور نمونه، افراد آلرژیک به اسید گاما لینولنیک باید از این روغن اجتناب کنند و یا گذشته از مصرف با دکتر معالج خود مشورت کنند.

روغن گل پامچال برای ریزش مو

بهرهگیری از روغن گل پامچال روی پوست سر باعث تغذیه کامل آن می گردد. اگر شما از مشکلات خشکی پوست سر مثل شوره سر و پوسته پوسته شدن رنج می برید، در این صورت یک ماساژ کامل با این روغن، این مشکلات را از بین می برد. از آنجا که این روغن غنی از اسیدهای چرب امگا هست، پوست سر را مرطوب کرده و به خوبی آن‌را تغذیه میکند. این روغن همینطور در قالب قرص و کپسول در دسترس هست. افراد مبتلا به ریزش سنگین مو به علت سطح بالای تستوسترون «DHT» تحت تجویز کپسول روغن پامچال قرا میگیرند چون آن سطح DHT را در بدن کاهش میدهد. DHT ترکیبی هست که زمانی که بیش از حد ساخت شود باعث ریزش مو و طاسی به مرور میگردد. از آنجا که پوست سر از روغن تغذیه می شود، خشکی کاهش می‌یابد و در نتیجه شوره سر و پوسته پوسته شدن ناپدید می گردد.

افرادی که تحت ریزش شدید مو میباشند باید شروع به مالش روغن گل پامچال کنند تا از آسیب‌هاي ناشی بهبود یابند. روغن را با بهرهگیری از انگشتان در ریشه‌ موها بمالید و ماساژ دهید. مو هاي خود را به طور کامل با حوله گرم بپوشانید تا روغن به طور کامل جذب شود. همینطور میتوانید برای به دست آوردن حداکثر منافع روغن را اجازه دهید در طول شب روی موها بماند. دکتر‌ها همینطور توصیه می کنند این روغن را مصرف کنید تا بدن به صورت داخلی این مواد مغذی را دریافت کند. روغن گل پامچال هنگامی که با روغن کرچک ماساژ داده شود، باعث بهبود رشد مجدد مو میگردد. باید کمی صبور باشید تا نتایج مثبتی حاصل شود.

  خواص روغن گل پامچال

از  روغن روغن گل پامچال برای درمان عفونت‌هاي تنفسی و مشکلات گوارشی بهرهگیری می شود

 کاهش علائم اگزما با روغن پامچال

در بعضی از بیماران زمانی که مشکلات تغذیه اي مربوط به GLA وجود داشته باشد، اگزما دیده می شود. بنابراین دریافت  GLA از طریق مصرف روغن گل مغربی می تواند خوب واقع شود. در بعضی مطالعه ها نشان داده شده هست که این روغن می تواند التهاب هاي ناشی از اگزما را در مقایسه با گروه پلاسبو کاهش داده و علائمی نظیر خارش، ترشح و پوسته پوسته شدن پوست که مربوط به اگزما میباشند را بهبود بخشد. در این حالت بیمار نیاز کمتری به بهرهگیری از کرم هاي استروئید و دارو و در نتیجه عوارض جانبی ناخوشایند آنها دارد.

روغن گل پامچال و باروری

روغن پامچال توسط زنان برای بعضی مشکلات متعارف سلامتی مثل علایم یائسگی، پره اکلامیسی «فشار خون بالا ناشی از بارداری»، سندرم پیش از قاعدگی، درد پستان، کیست پستان و همینطور سرطان پستان بهرهگیری میگردد. این روغن میتواند باعث بازگشت تعادل هورمونی در زنان شود. این روغن همینطور میتواند به افزایش باروری با بهبود کیفیت ترشحات گردن رحم یا موکوس کمک کند. مخاط دهانه رحم که بارور هست مثل سفیده تخم مرغ به نظر می رسد. از سوی دیگر، مایع غلیظ و خشک دهانه رحم بارور در نظر گرفته نمی شود، چون میتواند حرکت اسپرم را مختل کند، و در نتیجه مانع لقاح و بارداری شود.

 مطالب ارائه شده در این مطلب صرفا جهت آموزش میباشند و نمی توانند جایگزینی برای توصیه‌هاي دکتر متخصص باشند.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت