علائم جدی و مهم سرطان دهانه رحم چیست ؟

علائم جدی و مهم سرطان دهانه رحم چیست ؟

سرطان دهانه رحم

یکی از سرطان هاي‌ مهم در زنان که اگر سریعا شناسایی شود قابل درمان است را در این جا با نشانه هاي‌ مهم ان آشنا شوید.

 

نشانه های سرطان دهانه رحم چیست؟

به گزارش گروه سلامت تالاب : سرطان دهانه رحم بعنوان قاتلی خاموش در بین زنان شناخته میشود. این بیماری تا زمانی که به مراحل پایانی خود نرسیده ممکن است هیچ نشانه و علامت خاصی نداشته باشد. از این رو، تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم میتواند دشوار بوده و شرایط درمان را پیچیده سازد.

 

سرطان دهانه رحم به آرامی پیشرفت کرده و بطور معمول زمانی که بیماری بسیار پیشرفت کرده است، علائم ان پدیدار میشوند. علائم سرطان دهانه رحم نیز غیر اختصاصی هستند.

 

– علائم غیر اختصاصی سرطان دهانه رحم

علائم غیر اختصاصی میتواند به معنای ان باشد که با شرایط دیگری روبه‌رو هستید، از این رو مواجهه با این علائم الزاماً به معنای ابتلا به سرطان نیست. برای بررسی دقیق باید به دکتر مراجعه کرده و این احتمال وجوددارد که با مساله اي جدی مواجه نباشید.

 

خبر خوب این است که یک آزمایش پاپ اسمیر سالانه میتواند به تشخیص زودهنگام بیماری کمک کند. از آنجایی که پیشرفت سرطان آرام صورت میگیرد، آزمایش پاپ اسمیر سالانه و مراجعه به متخصص زنان میتواند به تشخیص هرگونه نابهنجاری در دهانه رحم کمک کند. اما اگر با هر یک از این علائم بین معاینات سالانه خود مواجه شدید، مراجعه به دکتر برای بررسی شرایط بهترین گزینه است.

 

– خونریزی یا لکه بینی

خون ریزی بی دلیل می‌تواند نشانه اي از سرطان دهانه رحم باشد. علائم سرطان دهانه رحم مبهم هستند و ممکن است دلایل دیگری موجب بروز انها شده باشند، اما خون ریزی بین دوره هاي‌ قاعدگی، پس از رابطه جنسی، یا پس از یائسگی می‌تواند نشانه اي از سرطان دهانه رحم باشد.

 

این شامل خون ریزی قاعدگی شدیدتر از حد معمول، خون ریزی پس از یک آزمایش لگن، خون ریزی پس از دوش گرفتن، یا دوره هاي‌ قاعدگی طولانی‌تر از حد معمول نیز میشود.

 

– ترشحات بدبو

دلایل مختلفی در پس ترشحات واژنی قراردارند، اما مواجهه با ترشحات آبکی و بدبو ممکن است نشانه اي نگران کننده باشد.

 

در شرایطی که ترشحات شفاف تا شیری رنگ و چسبناک واژن کاملا طبیعی محسوب میشوند، ترشحات بدبو میتوانند نشانه اي از عفونت باشند. البته مواجهه با این شرایط بسیار رایج است و نباید در ابتدا موجب ترس و نگرانی شما از بروز مساله اي جدی شود.

علائم جدی و مهم سرطان دهانه رحم چیست ؟

– لگن درد پایدار

احساس درد در قسمت کمر و لگن می‌تواند با مشکلاتی در اندام هاي‌ تولیدمثلی که دهانه رحم نیز را در بر می‌گیرند، مرتبط باشد. لگن درد پایدار شرایطی است که نباید نادیده گرفته شود.

 

اگر درد نزدیک به آپاندیس احساس شود، این میتواند به معنای ان باشد که سرطان در مرحله پایانی خود قرار دارد. بلافاصله به دکتر مراجعه کنید.

 

– درد هنگام رابطه جنسی

رشد تومور در بافت دهانه رحم موجب احساس درد هنگام رابطه جنسی برای زنانی می‌شود که در مرحله پیشرفته سرطان دهانه رحم قراردارند. درد یا خون ریزی هنگام رابطه جنسی میتواند در نتیجه شرایطی غیر جدی نیز شکل بگیرد.

 

این می‌تواند نشانه اي از التهاب دهانه رحم، یک عفونت واژنی یا پولیپ دهانه رحم باشد که همگی شرایطی غیر جدی بوده و نگران کننده نیستند.

 

– نتایج غیر طبیعی آزمایش پاپ اسمیر

اگر با نتایج غیر طبیعی آزمایش پاپ اسمیر مواجه هستید، نباید بلافاصله نگران ابتلا به سرطان دهانه رحم شوید. دکتر نتایج را بررسی کرده تا نوع نابهنجاری را کشف کند.

 

تمام نابهنجاری هاي‌ سلولی در دهانه رحم به سرطان اشاره ندارند. گاهی اوقات دکتر ممکن است آزمایش بیشتر برای تایید نتایج را تجویز کند.

 

– ابتلا به ویروس پاپیلوم انسانی

این بیشتر یک عامل خطرآفرین برای سرطان دهانه رحم محسوب میشود تا این‌که یک علامت باشد. به گفته انجمن سرطان ایالات امریکا، سرطان دهانه رحم بیشتر در زنانی رخ می‌دهد که به ویروس پاپیلوم انسانی «HPV» مبتلا هستند.

 

ویروس پاپیلوم انسانی یک عفونت قابل انتقال از طریق رابطه جنسی است که تولید دو پروتئین E6 و E7 را در پی داشته و انها برخی ژن هاي‌ سرکوب کننده تومور را غیر فعال کرده و اجازه رشد بیش از حد و بروز جهش رابه سلول هاي‌ دیواره دهانه رحم میدهند که میتواند به سرطان منجر شود.

علائم جدی و مهم سرطان دهانه رحم چیست ؟

– ابتلا به اچ‌ آی‌ وی  HIV یا ایدز

یکیدیگر از عوامل خطرآفرین برای سرطان دهانه رحم ابتلا به اچ‌آی‌وی است. زنان مبتلا به اچ‌آی‌وی هرچه بیشتر مستعد ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند زیرا از سیستم ایمنی آسیب پذیرتری برخوردار هستند.

 

ضعف سیستم ایمنی ابتلا به بیماری را تسهیل می‌کند. نتایج یک پژوهش نشان داد که زنان مبتلا به اچ‌آی‌وی پنج برابر احتمال بیشتری دارد به سرطان دهانه رحم مبتلا شوند.

 

از دست رفتن اشتها یا کاهش وزن بی دلیل

همانند بسیاری دیگر از انواع سرطان، بی اشتهایی یا کاهش وزن بی دلیل می‌تواند نشانه اي نگران کننده باشد. این نشانه به خودی خود به معنای سرطان دهانه رحم نیست، اگر افزون بر بی اشتهایی یا کاهش وزن طیف گسترده اي از نشانه هاي‌ هشدار دهنده دیگر را تجربه میکنید. برای بررسی دقیق شرایط به دکتر مراجعه کنید.

 

خستگی شدید

خستگی شرایطی شایع است که شکل گرفته و از بین میرود و به تنهایی نباید بعنوان نشانگری برای سرطان دهانه رحم مدنظر قرار بگیرد. با این وجود، اگر علائم هشدار دهنده دیگر رابه همراه خستگی شدید تجربه میکنید، مراجعه به دکتر برای بررسی دقیق شرایط بهترین گزینه است.

 

تورم یا درد در پا

احساس درد یا تورم در پا نشانه اي از سرطان دهانه رحم است، اگر چه ممکن است تا مراحل پایانی بیماری پدیدار نشود. سرطان دهانه رحم میتواند به غدد لنفاوی در ناحیه بین استخوان هاي‌ کفل گسترش یابد.

 

سلول هاي‌ سرطانی میتوانند موجب توقف تخلیه مایع لنفاوی شوند. این شرایط میتواند به بروز تورم در پاها به واسطه انباشت مایع منجر شود.

 

منبع: پریونشن

جدیدترین مطالب سایت