بروزرسانی : 5 فروردین 1394

علت های خون ریزی غیر طبیعی در نوجوانی

علت های خون ریزی غیر طبیعی در نوجوانی

علل خون ریزی غیر طبیعی در نوجوانی
در طی 2 سال اول بعد از شروع خون ریزی قاعدگی اكثر دوره ها بدون تخمك گذاری است كه در محدوده 21 – 24 روزه رخ می دهد. انتقال از سیكل های فاقد تخمك گذاری به سیكل های همراه با تخمك گذاری در طی چند سال پس از شروع قاعدگی اتفاق می افتد.

از آن جایی كه روند تكاملی باید كامل شود. شخص ممكن است بعد از خون ریزی اول چندین ماه قاعدگی نداشته باشد و سپس دوباره خون ریزی قاعدگی از سر گرفته شود. اگر سن فرد در هنگام شروع خون ریزی قاعدگی كمتر باشد ، تخمك گذاری منظم زودتر تثبیت می شود. در نوجوانان علت خون ریزی باید از نظر ؛ حاملگی به علت سقط خود به خودی و حاملگی نا به جا یا خارج رحمی بررسی شود.

– هورمون هایی كه شخص استفاده می كند مانند قرص های جلوگیری از بارداری كه ممكن است خون ریزی در حین مصرف قرص و یا در اثر فراموش كردن مصرف قرص رخ دهد. لازم به یاد آوریست كه همه انواع روش های هورمونی جلوگیری از بارداری می توانند با خون ریزی همراه باشند.

البته گاهی به روش جلوگیری مربوط نمی باشد بلكه سایر علل موضعی مانند زخم شدن دهانه رحم یا التهاب دیواره داخلی رحم باعث خون ریزی می شود.داشتن اختلالات انعقادی می تواند در نوجوانان به خصوص در هنگام آغاز شروع خون ریزی قاعدگی ایجاد مشكل كند.

عفونت ها مانند سرویسیت كلامیدیایی كه یك بیماری آمیزشی است می تواند باعث خون ریزی غیر طبیعی رحمی شود و از آن جایی كه در نوجوانان شایع تر است ، نوجوانان باید از این نظر تحت غربال گری قرار گیرند.

–  سایر علل مانند اختلالات تیروئیدی ، كبدی ، افزایش پرولاكتین و یا وجود كیست در تخمدان باید مورد بررسی قرار گیرد.

مواردی مانند چاقی ، پر مویی و جوش در نوجوانان كه گاهی اوقات اشتباها طبیعی تلقی می شود باید به دقت بررسی شود.

برای تشخیص به موقع این علائم  ها معاینه اولین قدم می باشد كه بیمار باید با شرح حال كامل علائم خود ، پزشك را از بیماری خود مطلع كند. و سپس زیر نظر پزشك تحت معالجه قرار گیرد.علل خون ریزی غیر طبیعی در گروه سنی شایع ترین علت خون ریزی كمتر از 7 روز است در این گروه سنی شایع ترین علت خون ریزی نا منظم مسائل هورمونی می باشد.

عواملی كه سبب خون ریزی غیر طبیعی در این گروه سنی یعنی 19 – 45 سالگی می شود عبارتند از :

عوامل هورمونی حاملگی ( حاملگی نا به جا و سقط ) اختلال عمل كرد رحمی مانند عدم تخمك گذاری       عفونت ها مانند كلامیدیا        بیماری تیروئیدی       دیابت       علل ساختمانی مانند وجود پولیپ در دیواره داخلی رحم و لیومیوم ها از تومورهای خون ریزی دهنده می باشند.

گاهی زخم شدن دهانه رحم به علت هرپس سیمپلكس ، كلامیدیا و یا دیگر ارگانیسم ها نیز خون ریزی غیر طبیعی در فواصل بین قاعدگی و خصوصا پس از نزدیكی را به وجود می آورند.

این افراد باید مشخصات بیماری خود را به پزشك اطلاع دهند تا بررسی و درمان هر چه سریع تر در این افراد صورت گیرد چرا كه ادامه خون ریزی سبب عواقبی هم چون طولانی شدن بیماری می شود.

منبع:pardad.ir

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت