بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین ها و مکمل مولتی ویتامین

مجموعه : تغذیه سالم
بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین ها و مکمل مولتی ویتامین

مصرف انواع ویتامین ها و مکمل مولتی ویتامین

استفاده از انواع ویتامین ها برای بدن ضروری میباشد در این جا بشما بهترین زمان مصرف ویتامین ها رابه شما آموزش خواهیم .

 

به گزارش تالاب بهترین زمان برای مصرف ویتامین ها و موادمعدنی هنگام صبح به همراه وعده غذایی است. با این وجود، برخی مکمل ها وجود دارند که مصرف انها اندکی پیش از رفتن به تختخواب ممکن است به خواب بهتر کمک کنند.

 

در حقیقت، بهترین زمان برای مصرف ویتامین ها به نوع ویتامین مصرفی و آثار سلامت مدنظر شما بستگی دارد.

 

ویتامین هایي که شاید بهتر باشد هنگام صبح مصرف شوند، شامل موارد زیر می‌شوند:

1- ویتامین C

2- ویتامین D

3- برخی ویتامین هاي‌ B

 

ویتامین ها و موادمعدنی که شاید بهتر باشد هنگام شب و نزدیک به زمان خواب مصرف شوند، شامل موارد زیر می‌شوند:

1- ویتامین B3

2- منیزیم

 

در برخی افراد، مصرف ویتامین ها و موادمعدنی با معده خالی میتواند موجب ناراحتی معده و حتی اسهال شود. از این رو، بطور کلی بهتر است مکمل هاي‌ ویتامین و موادمعدنی به همراه یک وعده غذایی مصرف شوند، مگر این‌که دکتر توصیه دیگری ارائه کرده باشد.

 

برخی ویتامین ها باید به همراه یک وعده غذایی حاوی چربی مصرف شوند زیرا آن ها محلول در چربی هستند، به این معنی که تنها در مقداری چربی حل شده و به درستی در بدن جذب میشوند. از این رو، اگر ویتامین هاي‌ خودرا هنگام صبح به همراه صبحانه اي بدون چربی مصرف کنید ممکن است نتیجه دلخواه و مطلوب را کسب نکنید.

بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین ها و مکمل مولتی ویتامین

بهترین زمان مولتی ویتامین ها

مولیتی ویتامین ها ترکیی از ویتامین ها و موادمعدنی مهم هستند. بطور معمول انها حاوی ویتامین C، برخی ویتامین هاي‌ B، ویتامین هاي‌ A، D، E و K و موادمعدنی روی، سلنیم و مس هستند.

 

بهترین زمان برای مصرف مولتی ویتامین وجود ندارد، اگر چه افراد بسیاری ان را هنگام صبح مصرف میکنند به ویژه اگر داروهای دیگری نیز دراین زمان مصرف میکنند.

 

مولتی ویتامین باید به همراه غذا مصرف شود زیرا عده اي از مواد مغذی موجود در ان محلول در چربی هستند. برخی انواع مولتی ویتامین درصورت مصرف با معده خالی میتوانند موجب ناراحتی معده شوند.

 

اگر چه اثبات نشده است، اما مولتی ویتامین ها ممکن است در خواب اختلال ایجاد کنند. پژوهش هاي‌ بیشتری درباره اثر مولتی ویتامین ها بر خواب باید انجام شوند، از این رو، زمان مشخصی برای مصرف انها در طول روز وجود ندارد، اما قطعا باید به همراه غذا مصرف شوند.

 

بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین ها و مکمل مولتی ویتامین

بهترین زمان مصرف ویتامین A

ویتامین A به تقویت بینایی، اندام ها و دستگاه تولید مثل کمک می‌کند. شواهدی مبنی بر این‌که بهتر است این ویتامین هنگام صبح یا شب مصرف شود، وجود ندارد، از این رو مکمل خودرا می‌توانید هر زمان که برای شما آسان‌تر است، مصرف کنید. نوع ویتامین A که در بیشتر مکمل ها یافت می‌شود، بتا-کاروتن است.

 

ویتامین A و بتا-کاروتن هردو محلول در چربی هستند، از این رو، باید به همراه مقداری چربی مصرف شوند. در بیشتر موارد، این به معنای مصرف ویتامین A به همراه یک وعده غذایی است و بیشتر تولید کنندگان مکمل هاي‌ ویتامین A نیز چنین توصیه اي را مطرح کرده اند.

 

بهترین زمان مصرف ویتامین های B

ویتامین هاي‌ B، از جمله تیامین، اسید فولیک، و ریبوفلاوین، به کارکرد درست بدن و حفظ سلامت کلی انسان کمک می‌کنند. زمانی که سطوح عده اي از ویتامین هاي‌ B بیش از حد کاهش یابد، ممکن است با احساس خستگی شدید مواجه شوید. در موارد شدید کمبود ویتامین B و با توجه به این‌که با کمبود چه نوعی مواجه هستید، سردرگمی و کم خونی نیز می‌توانند رخ دهند.

 

در شرایطی که ویتامین هاي‌ B محلول در آب هستند، بهتر است انها را همراه با یک وعده غذایی مصرف کنید و انجام اینکار هنگام صبح آسان‌تر بنظر می‌رسد.

 

شواهد کمی وجود دارند که برخی ویتامین هاي‌ B میتوانند در خواب اختلال ایجاد کنند. بعنوان مثال:

ویتامین B6 یا پیریدوکسین ممکن است هرچه بیشتر موجب خواب دیدن و تقویت توانایی به خاطر آوردن رویاها شود. دریک مطالعه کوچک، طی یک بازه زمانی پنج روزه به گروهی از دانشجویان دوزهای بسیار بالا از ویتامین B6 داده شد و پژوهشگران دریافتند رویاهای آن ها واضح‌تر، رنگارنگ‌تر و عجیب‌تر از حالت عادی بوده است. با مصرف ویتامین B6 هنگام صبح قادر به پیش گیری از این شرایط خواهید بود.

 

ویتامین B12 به تولید انرژی در بدن کمک می‌کند و برخی افراد گزارش کرده اند که مصرف این ویتامین هنگام شب موجب افزایش سطوح انرژی و دشواری در به خواب رفتن آن ها شده است. بار دیگر، شما می‌توانید با مصرف این ویتامین هنگام صبح از بروز این شرایط جلوگیري کنید. برخی مطالعات نیز پیوند بین کمبود ویتامین B12 نیز با خواب ضعیف را نشان داده اند.

 

بدن انسان برای تولید ملاتونین، هورمونی که به خواب کمک می‌کند، به این ویتامین نیاز دارد و این می‌تواند توضیحی برای بروز این شرایط باشد. همچنین، برخی شواهد دکتری نشان داده اند که مصرف دوزهای بالا از ویتامین B12 می‌تواند به کاهش مدت زمان خواب منجر شود.

 

در مقابل، نیاسین که به نام ویتامین B3 نیز شناخته میشود، ممکن است در به خواب رفتن آسان بشما کمک کند. برخی پژوهش ها نشان داده اند که مصرف دوزهای بالا از این ویتامین در به خواب رفتن آسان‌تر به برخی افراد کمک می‌کند. اما نیاسین را نباید به همراه الکل مصرف کنید زیرا الکل میتواند اثرات ان را خنثی کند.

 

برهمین اساس، ممکن است بهتر باشد ویتامین هاي‌ B را هنگام صبح مصرف کنید. اما اگر این ویتامین ها در قالب یک گروه به همراه مواد مغذی دیگر قراردارند و بنظر نمی‌رسد در خواب شما اختلالی ایجاد کنند، اگر برای شما آسان‌تر است میتوانید انها را هنگام شب نیز مصرف کنید.

 

بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین ها و مکمل مولتی ویتامین

بهترین زمان مصرف ویتامین C

ویتامین C به التیام عملکرد سیستم ایمنی بدن انسان کمک می‌کند و همچنین نقش مهمی در محافظت از سلول ها در برابر خطر رادیکال هاي‌ آزاد ایفا می‌کند. ویتامین C محلول در آب است، از این رو، نیازی نیست ان رابه همراه یک وعده غذایی مصرف کنید. با این وجود، دوزهای بالای این ویتامین ممکن است موجب ناراحتی معده و اسهال در برخی افراد شود. مصرف این مکمل به همراه یک وعده غذایی می‌تواند به جلوگیري از این شرایط کمک کند.

 

افراد کمی اختلال در خواب به واسطه مصرف دوزهای بالای ویتامین C را گزارش کرده اند. شواهد دکتری واقعی دراین زمینه وجود ندارند، اما اگر از این نظر نگران هستید میتوانید ویتامین C را هنگام صبح مصرف کرده و همچنین دوز مصرفی خود رابه مقدار مصرف توصیه شده روزانه بازگردانید که 75 میلی گرم برای زنان بزرگسال و 90 میلی گرم برای مردان بزرگسال است.

 

ویتامین C میتواند به بدن در جذب بهتر آهن کمک کند، از این رو، اگر دکتر شما مصرف آهن بیشتر را توصیه کرده است می‌توانید ویتامین C را بدون درنظر گرفتن این‌که چه زمانی از روز اینکار را انجام میدهد، همراه با آهن مصرف کنید.

 

بهترین زمان مصرف ویتامین D

ویتامین D نقش هاي‌ مختلفی را در بدن انسان ایفا میکند. این ماده مغذی به تقویت سیستم ایمنی کمک میکند، درکنار کلسیم به استخوان سازی کمک می‌کند، و اعصاب از ان برای انتقال پیام ها استفاده می‌کنند. زمانی که پوست در برابر نور خورشید قرار می‌گیرد، بدن ویتامین D تولید میکند. اما از آنجایی که خطر ابتلا به سرطان پوست درصورت مواجهه بیش از حد وجوددارد، اگر با سطوح پایین این ماده مغذی در بدن خود مواجه هستید ممکن است به مصرف مکمل ویتامین D نیاز داشته باشید.

 

ویتامین D محلول در چربی است، از این رو، بهتر است به همراه یک وعده غذایی حاوی مقداری چربی مصرف شود. این وعده غذایی میتواند صبحانه، ناهار یا شام باشد زیرا شواهدی مبنی بر این‌که جذب ویتامین D در زمان مشخصی از روز «بهتر» یا «بدتر» است، وجود ندارد.

 

برخی افراد گزارش کرده اند که ویتامین D ممکن است در خواب اختلال ایجاد کند، به ویژه اگر خیلی دیر مصرف شود. از آنجایی که ویتامین D ممکن است میزان ملاتونین بدن را کاهش دهد، امکان دارد موجب چنین اثری شود. با این وجود، مطالعه اي بطور خاص درباره این شرایط انجام نشده است.

 

بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین ها و مکمل مولتی ویتامین

بهترین زمان مصرف ویتامین E

ویتامین E از سلول ها در برای آسیب رادیکال هاي‌ آزاد محافظت میکند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، ودر گشاد شدن رگ هاي‌ خونی و جلوگیری از تشکیل لخته خون نقش دارد. کمبود این ویتامین میتواند موجب آسیب عصبی، مشکلات بینایی و ضعف سیستم ایمنی شود.

 

از آنجایی که ویتامین E محلول در چربی است باید به همراه یک وعده غذایی حاوی چربی مصرف شود. شواهدی مبنی بر این‌که ویتامین E باید در زمان مشخصی از روز مصرف شود، وجود ندارد.

 

بهترین زمان مصرف ویتامین K

ویتامین K به لخته شدن خون کمک میکند. همچنین، این ماده مغذی در استخوان سازی نقش دارد، ممکن است در برابر سرطان از شما محافظت کند، و با التیام حساسیت بدن به هورمون انسولین با دیابت مقابله کند.

 

ویتامین K نیز محلول در چربی است، از این رو، ان را همراه با یک وعده غذایی مصرف کنید. پژوهشی درباره این‌که بهترین یا بدترین زمان مصرف این ویتامین چه زمانی است، انجام نشده است.

بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین ها و مکمل مولتی ویتامین

بهترین زمان مصرف کلسیم

احتمالا شنیده اید که کلسیم به استخوان سازی کمک میکند و البته افراد بسیاری به میزان کافی این ماده مغذی را دریافت نمیکنند. افراد بزرگسال و کودکان چهار ساله و بزرگتر روزانه باید بین 1,000 تا 1,300 میلی گرم کلسیم مصرف کنند و افراد بسیاری، به ویژه آنهایی که شیر یا مواد غذایی حاوی این ماده مغذی را مصرف نمیکنند، ممکن است با کمبود این ماده مغذی مواجه باشند.

 

انواع مختلفی از کلسیم وجود دارند و توصیه هاي‌ مختلفی درباره چگونگی مصرف آن ها ارائه شده است. کلسیم سیترات یکی از انواع رایج مکمل کلسیم است که میتوانید ان رابه همراه یک وعده غذایی مصرف کنید. کلسیم کربونات نوع دیگری است که برای تجزیه به اسید معده نیاز دارد، از این رو، بهتر است به همراه غذا مصرف شود.

 

از آنجایی که باید دوز مصرف کلسیم خودرا برای جذب بهتر در طول روز تقسیم کنید «در هر بار بدن نمی‌تواند بیش از 500 میلی گرم کلسیم جذب کند» می‌توانید یک وعده را صبح و وعده دیگر را بعد از ظهر یا شب مصرف کنید، به ویژه اگر دکتر مصرف دوزهای بالا را توصیه کرده باشد.

 

در حال ایده آل، شما نباید کلسیم را هم زمان با مولتی ویتامین هاي‌ حاوی آهن یا منیزیم مصرف کنید، زیرا ممکن است بدن به خوبی ان را جذب نکند. با این وجود، برخی پژوهش ها نشان داده اند کلسیم ممکن است به خواب رفتن را تسهیل کند ودر بسیاری مکمل ها کلسیم و منیزیم ترکیب شده اند. برای انتخاب بهترین گزینه با دکتر خود مشورت کنید.

 

در نهایت، مکمل هاي‌ کلسیم میتوانند با برخی داروها، از جمله آنتی بیوتیک ها، داروهای پوکی استخوان، داروهای فشار خون، ضد اسیدها، داروهای ضد تشنج، و داروهای کلسترول تداخل ایجاد کنند. در برخی موارد، مصرف کلسیم می‌تواند به معنای افزایش جذب یک دارو ودر برخی موارد کاهش میزان جذب باشد. دراین زمینه با دکتر خود مشورت کنید.

 

بهترین زمان مصرف منیزیم

منیزیم به تنظیم عملکرد عصبی، بازرسی فشار خون، و استخوان سازی «همراه با کلسیم» کمک میکند. بیشتر افراد به میزان کافی این ماده معدنی را دریافت میکنند، اما کمبود منیزیم میتواند موجب حالت تهوع، بی اشتهایی، خستگی و ضعف شود.

 

منیزیم یکی از بهترین مکمل هایي است که می‌توانید هنگام شب مصرف کنید زیرا این ماده معدنی به التیام شرایط خواب کمک می‌کند. مصرف منیزیم در افرادی که هنگام خواب با گرفتگی ماهیچه هاي‌ پا مواجه میشوند، ممکن است به التیام این شرایط کمک کند.

 

البته، منیزیم میتواند با دستگاه گوارش نامهربان باشد و موجب شل شدن مدفوع شود. درصورت مواجهه با این شرایط کاهش دوز مصرفی را مدنظر قرار دهید. یک دوز 100 میلی گرمی ممکن است برای شما کافی باشد.

 

جدیدترین مطالب سایت