بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

مجموعه : تغذیه سالم
بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

بهترین غذاها و سبزیجات برای سرماخوردگی + بهترین آبمیوه ها برای سرماخوردگی

در این مطلب بهترین غذاها برای سرماخوردگی را به همراه بهترین آبمیوه ها برای دوران ابتلا بـه سرماخوردگی را معرفی می‌کنیم. بهتر اسـت وقتی دچار سرماخوردگی میشویم بـه خوراکمان بیشتر اهمیت بدهیم.  بهترین راه استراحت و خوردن غذاها و آبمیوه های مفید اسـت . در صورت شروع علائم سرما خوردگی در بدن، باید از خوردن غذا های سنگین پرهیز و غذا های سبک مثل سوپ و آش و میوها را مصرف کرد،با سایت تالاب همراه باشید تا با انواع آن اشنا شوید.

 

سوپ مرغ 

سال ها اسـت که برای درمان سرماخوردگی، اولین گزینه‌ای که بـه ذهن هر کس می رسد، سوپ مرغ اسـت. البته دلایل قانع‌کننده‌ای هم برای این شهرت وجود دارد. با درست کردن یک سوپ مرغ ساده، می توان منبع ایده‌آلی از ویتامین ها، مواد معدنی، کالری و پروتئین در اختیار داشت.

 

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

 

در هنگام بیماری، بدن بـه این مواد، احتیاج زیادی دارد. سوپ مرغ، علاوه‌بر مواد نام‌برده، منبع خوبی برای تأمین الکترولیت و مایعات اسـت. مایعات و الکترولیت‌ها برای آبرسانی بـه بدن لازم هستند؛ بـه‌ویژه زمانی که زیاد بـه دستشویی می‌روید. در مواقعی که دچار تب هستید هم، نیاز بدن بـه مایعات افزایش پیدا می کند. پژوهشی درباره فواید سوپ مرغ در هنگام بیماری نشان داده اسـت که:

 

سوپ مرغ بیش از هر مایع دیگری برای تخلیه مخاط بینی مفید اسـت. شاید بـه‌علت بخارات گرم این غذا، خاصیت ضداحتقان در آن وجود دارد و التهاب بینی را کاهش میدهد. دلیل دیگر اثرگذاری سوپ مرغ در رفع سرماخوردگی وجود اسیدآمینه‌ای موسوم بـه سیستئین «cysteine» در آن اسـت. آن-استیل‌سیستئین «N-acetyl-cysteine» نوعی سیستئین اسـت که مخاط بینی را تجزیه میکند، دارای خواص ضدویروسی اسـت.

 

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

 

و اثرات ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی هم دارد. سوپ مرغ مانع از فعالیت سلول‌های سفید خون موسوم بـه نوتروفیل می شود. این سلول‌ها میتوانند باعث بروز علائمی مانند عطسه و کیپ شدن بینی شوند. این خاصیت سوپ اسـت که موجب درمان عده ای از انواع سرماخوردگی و آنفولانزا می شود.

 

«آب مرغ»

آب مرغ هم مانند سوپ مرغ، منبع خوبی از آب لازم بدن هنگام سرماخوردگی اسـت. آب مرغ حاوی کالری، ویتامین‌ها و مواد معدنی مثل منیزیم، کلسیم، فولات و فسفر اسـت‌. اگر آب مرغ را همان‌طور که داغ اسـت بخورید، بـه‌عنوان یک ضداحتقان عمل کرده و بـه برطرف شدن گرفتگی گلویتان کمک میکند‌.
خوردن آب مرغ روش خوبی برای هیدراته نگه داشتن بدن اسـت.سعی کنید در خانه خودتان اب مرغ درست کنید، خواص آن بیشتر  و میزان کالری، پروتئین و مواد مغذی آن هم زیادتر میشود.

 

آبگوشت 

آبگوشت هم مانند سوپ مرغ منبع مناسبی برای تأمین آب بدن در هنگام بیماری و سرماخوردگی اسـت. آبگوشت طعم خوبی دارد و حاوی کالری، ویتامین‌ها، مواد معدنی مانند منیزیم، کلسیم، فولات و فسفر اسـت. اگر آبگوشت را همان‌طور داغ نوش جان کنید، بـه‌دلیل وجود بخار گرمی که دارد بـه بهبود احتقان بینی هم کمک خواهد کرد. این غذای خوشمزه، در تأمین آب بدن در هنگام بیماری مؤثر اسـت.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

بعضی‌اوقات، در هنگام بیماری، معده کمی ناراحت می شود و امکان هضم و دفع مواد جامد هم دشوار می شود. به همین خاطر، مصرف مایعاتی مانند آبگوشت میتواند بـه رفع این مشکل هم کمک کند. اگر بـه سدیم حساسیت دارید، یادتان باشد که آب گوشت یا سوپ‌های آماده‌ای که در فروشگاه‌ها عرضه میشوند، حاوی مقدار زیادی نمک هستند.

رعایت دستور غذایی صحیح پختن آبگوشت باعث می شود تا کالری مناسب، پروتئین و مواد مغذی بیشتری نسبت بـه سوپ بـه بدن‌تان منتقل شود. البته برخی ادعاها درباره خواص استخوان و آب گوشت ریشه‌های علمی ندارند و نیاز بـه انجام تحقیقات بیشتری درباره انها وجود دارد.

 

سیر 

سیر دارای خواص بی‌شماری اسـت. از این ماده غذایی، قرن‌های متمادی برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده شده و خواص ضدمیکروبی، ضدویروسی و ضدقارچ دارد. سیر بـه تقویت سیستم ایمنی بدن هم کمک می کند. تعداد پژوهش‌های اندکی حاکی از اثرگذاری سیر بر درمان سرماخوردگی و آنفولانزا بوده‌اند. اما بـه هر حال عده ای از مطالعات نیز اثربخشی این ماده را در درمان بیماری‌های نام‌برده تأیید کرده‌اند.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

بنا بـه یک پژوهش، افرادی که بیشتر از سیر مصرف می‌کنند، کمتر از دیگران بیمار می‌شوند. در این مطالعه، گروهی که سیر مصرف می‌کردند تا ۷۰ درصد کمتر از گروه دیگری از افراد تحت پژوهش که فقط دارونما استفاده میکردند، بـه بیماری دچار شده بودند. این افراد در صورت ابتلا بـه بیماری هم بـه‌طور متوسط ۳.۵ روز سریع‌تر از گروه دیگر بهبود پیدا میکردند.

 

تحقیقاتی هم وجود دارد که نشان میدهند مصرف سیر و مکمل‌های عصاره سیر کهنه باعث تقویت سیستم ایمنی و بهبود سریع‌تر آنفولانزا و سرماخوردگی می شود. اضافه کردن سیر بـه آبگوشت و سوپ هم طعم آنها را بهبود می‌بخشد و هم بـه افزایش خواص درمانی این غذاها کمک میکند.

 

شیره نارگیل برای سرماخوردگی

آبرسانی بـه بدن در هنگام بیماری یکی از مهمترین کارهایی اسـت که باید انجام بدهید. بـه‌ویژه، زمانی که دچار تب، تعریق زیاد، اسهال یا استفراغ می‌شوید، باید جلوی کاهش الکترولیت‌ها و آب بدن خودرا بگیرید. آب و شیره نارگیل یکی از بهترین مواد برای تأمین آب بدن در هنگام بیماری اسـت.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

شیره نارگیل هم خوش‌طعم و شیرین اسـت و هم گلوکز و الکترولیت برای آبرسانی یا هیدراته کردن بدن دارد. بنا بـه تحقیقات، شیره نارگیل بعد از تمرینات و حرکات ورزشی و اسهال خفیف برای تأمین آب بدن مناسب اسـت. ضمنا شیره نارگیل نسبت بـه مایعات مشابه دیگر بیشتر با معده سازگاری دارد.

 

تحقیقاتی که درباره نارگیل روی حیوانات انجام شده اسـت، نشان میدهد که شیره نارگیل از استرس اکسیداتیو جلوگیري میکند و باعث نظارت قند خون هم میشود. اگر تا کنون شیره نارگیل مصرف نکرده‌اید، بهتر اسـت با مقدار اندکی از آن، مصرف را شروع کنید، زیرا عده ای از پژوهش‌ها نشان می‌دهد که این ماده نسبت بـه سایر نوشیدنی‌های مشابه، نفاخ‌تر اسـت.

 

چای داغ

چای داغ برای بیماری‌های متعددی از جمله آنفولانزا و سرماخوردگی مفید واقع میشود. مانند سوپ مرغ، چای داغ هم خاصیت درمان التهاب و احتقان دارد و باعث میشود تا مخاط سینوس‌ها تخلیه شوند. البته داغ بودن چای بـه رفع التهاب کمک می کند اما حواس‌تان باشد که داغ بودن بیش‌ازحد هم موجب آزردگی گلو خواهد شد. عده ای از افراد فکر میکنند که کافئین موجود در چای باعث تخلیه آب بدن‌شان میشود.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

اما باید گفت که جای نگرانی نیست. زیرا مقدار کافئین موجود در بعضی از انواع چای، آن‌قدری نیست که بخواهد موجب بی‌آب شدن بدن شود. بـه‌عبارت دیگر، مصرف چای در طول روز نه‌تنها باعث انتقال مایعات و آبرسانی بهتر بـه بدن می شود، بلکه بـه رفع احتقان و التهاب هم کمک می کند. علاوه‌بر‌این ها، چای حاوی ماده‌ای موسوم بـه پُلی‌فِنول اسـت که در گیاهان یافت میشود و دارای خواص بسیار زیادی اسـت.

 

پلی‌فنول‌ها مزایای زیادی بـه‌همراه دارند؛ از خواص آنتی‌اکسیدان و ضدالتهاب بگیرید تا ویژگی‌هایی که از سرطان پیش گیری میکنند. تانِن یکی از انواع پلی‌فنول موجود در چای اسـت. این ماده هم بـه‌عنوان آنتی اکسیدان عمل می کند و هم خواص ضدویروسی، ضدباکتریایی و ضدقارچ دارد. نتایج یک پژوهش ثابت کرده اسـت که تانیک اسید موجود در چای سیاه میتواند مقدار یک نوع باکتری رایج در گلو را کاهش بدهد.

 

در مطالعه‌ای دیگر، مصرف چای ختمی باعث کاهش رشد آنفولانزای مرغی در لوله‌های آزمایشگاه شد. چای اِکیناسه یا سرخارگل هم باعث کاهش دوره آنفولانزا و علائم آن می شود. در مطالعات بالینی مشخص شده اسـت که انواع مختلفی از چای برای درمان گلودرد و درمان سرفه مؤثر واقع می‌شوند. این ویژگی‌ها موجب می شود تا چای ماده‌ای مهم در رژیم غذایی یک فرد بیمار باشد.

 

عسل 

عسل دارای خواص ضدمیکروبی قوی اسـت و ترکیبات ضدباکتری دارد. خواص ضدمیکروبی عسل آن‌قدر زیاد اسـت که از زمان مصریان باستان تا کنون از آن بـه‌عنوان ماده‌ای برای پانسمان زخم استفاده می شود. عده ای از شواهد، حاکی از آن اسـت که عسل برای تحریک سیستم ایمنی بدن هم مفید واقع می شود.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

تمام این ویژگی‌ها از عسل ماده‌ای فوق‌العاده برای درمان بیماری‌ها، بـه‌ویژه درمان گلودردی می‌سازد که نتیجه عفونت میکروبی اسـت. هر چند تحقیقات نشان میدهد که مصرف عسل برای از بین بردن سرفه مؤثر اسـت، اما کودکان زیر ۱۲ ماه نباید از آن استفاده کنند.

 

زنجبیل 

یکی از معروف‌ترین خواص زنجبیل، ضدتهوع بودن آن اسـت. زنجبیل در تسکین تهوع بارداری و تهوع ناشی از داروهای درمان‌ سرطان بـه کمک شما می‌آید. این ماده، عملکردی مشابه داروهای ضدالتهاب ضداستروئیدی دارد؛ ضمنا خواص آنتی‌اکسیدانی، ضدسرطانی و ضدمیکروبی هم در آن مشاهده میشود. پس اگر حالت تهوع و استفراغ دارید، زنجبیل بهترین ماده‌ای اسـت که میتوانید امتحان کنید.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

حتی اگر درگیر تهوع و استفراغ هم نیستید، با مصرف زنجبیل از مزایای فوق‌العاده آن بهره‌مند خواهید شد. برای مصرف زنجبیل میتوانید آن را در پخت غذا بـه‌کار بگیرید یا بـه‌ صورت دم‌کرده و نوشیدنی مصرف کنید. نوشیدنی‌ها و موادی که طعم زنجبیل دارند هم در عده ای از فروشگاه‌ها وجود دارند اما یادتان باشد که این مواد باید دارای مقدار واقعی زنجبیل باشند؛ نه فقط طعم و اسانس آن.

 

غذاهای پرادویه و تند برای سرماخوردگی

غذا های پرادویه مانند فلفل قرمز حاوی ماده‌ای موسوم بـه کاپساسین هستند که با لمس آن هم حالت سوزش و تندی به شما دست خواهد داد. خاصیت بی‌حس‌ کنندگی این مواد، باعث شده تا در ساخت ژِل‌ها و پَچ‌های درمانی از آن استفاده شود. مصرف مواد تند و پرادویه در بیشتر افراد باعث سرازیر شدن آب بینی، تخلیه مخاط و پاک‌سازی سینوس‌ها می شود.

 

البته مطالعات علمی زیادی در این‌باره صورت نگرفته اسـت ولی ظاهرا و بنا بـه تجربه‌های فردی، کاسپاسین بـه روان شدن مخاط بینی کمک میکند. مثلا اسپری‌هایی که حاوی کاسپاسین هستند، بـه رفع احتقان و خارش بینی کمک میکنند. مصرف موادی که در انها کاسپاسین وجود دارد، مانع از کیپ شدن و گرفتگی بینی میشود و مخاط را روان میکند.

 

عده ای از پژوهش‌ها هم ثابت کرده‌اند که مصرف کپسول‌های حاوی کاسپاسین برای رفع مشکلاتی نظیر سرفه مزمن مفید اسـت. کاسپاسین از میزان حساسیت نسبت بـه محرک‌ها در گلو می‌کاهد. ظاهرا برای رفع مشکلاتی که گفته شد باید چندین هفته بـه‌طور روزانه، کاسپاسین مصرف کنید.

 

موز 

مصرف موز در هنگام بیماری هم فکر بسیار خوبی اسـت. موز هم خوشمزه اسـت و هم مواد مغذی و کالری دارد. ضمن این که راحت میتوانید آن را بجوید و نوش‌جان کنید. بـه‌خاطر همین ویژگی‌ها اسـت که از آن در بخشی از رژیم ضدتهوع برات «BRAT» استفاده می شود.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

رژیم برات شامل موز «bananas»؛ برنج «rice»؛ پوره سیب «applesauce»؛ نان تُست «toast» میشود. وجود فیبر محلول در موز یکی دیگر از خواص آن اسـت. در صورت دچار بودن بـه اسهال، مصرف موز با وجود فیبرهایی که دارد باعث درمان خواهد شد. در عده ای از بیمارستان‌ها برای درمان اسهال بیماران از پودر موز استفاده می شود.

 

 

بلغور جوی دوسر 

بلغور جو دوسر هم مانند موز شیرین و خوش‌خوراک اسـت. یعنی بـه راحتی می توان آن را مصرف کرد. ضمن این که در هنگام بیماری، مواد معدنی، کالری و ویتامین بـه بدن می‌رساند. در هر نصف فنجان بلغور جوی دوسر، حدود ۵ گرم پروتئین هم وجود دارد. کنترل قند خون و تقویت سیستم ایمنی از مزایای دیگر مصرف بلغورجوی دوسر اسـت.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)
مطالعه‌ای که روی موش‌ها انجام شده، نشان داده اسـت که وجود فیبری موسوم بـه بتاگلوکان «beta-glucan» در بلغور جوی دوسر بـه کاهش التهاب روده کمک می کند و موجب از بین رفتن علائمی چون نفخ، اسهال و انقباضات رودوی می شود. بهتر اسـت برای مصرف بلغور بـه سراغ محصولات پر از شکر مصنوعی حاوی این ماده نروید و در عوض خودتان بـه بلغور طبیعی کمی عسل یا میوه اضافه کنید.

 

ماست 

ماست هم یکی از بهترین موادی اسـت که در هنگام بیماری می توان مصرف کرد. در هر فنجان ماست، حدود ۸ گرم پروتئین و ۱۵۰ کالری وجود دارد. خنکی این ماده باعث تسکین گلو هم میشود. ماست سرشار از کلسیم، مواد معدنی و ویتامین اسـت. عده ای از ماست‌ها دارای پروبیوتیک مفید هستند. شواهد نشان می‌دهد که پریوبیوتیک از ابتلا بـه سرماخوردگی در کودکان و بزرگسالان پیشگیري میکند.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

ضمن این که در صورت بیمار شدن، روند بهبود را سرعت می‌بخشد و نیاز بـه مصرف آنتی بیوتیک را کم میکند. تحقیقی که روی کودکان انجام شد، نشان داد که مصرف ماست، بهبودی را حدود ۲ روز جلو می‌اندازد و علائم بیماری را هم بـه نسبت ۵۵ درصد، کاهش می‌دهد.

 

صحبت‌های ضدونقیضی درباره افزایش یا عدم تأثیرگذاری ماست بر میزان مخاط بینی در هنگام بیماری مطرح میشود، اما هیچ‌یک دقیقا اثبات نشده‌اند. در هر حال، اگر مصرف لبنیات باعث وخیم‌تر شدن احتقان در هنگام بیماری می شود، باید از مواد تخمیری فراوری‌شده حاوی پروبیوتیک دیگر یا مکمل‌های پروبیوتیک استفاده کنید.

 

برخی از میوه‌ ها برای سرماخوردگی 

میوه‌ها هم در دوران بیماری بـه کمک شما می‌آیند. میوه‌ها دارای ویتامین، فیبر و مواد معدنی هستند؛ بـه‌همین خاطر می‌توانند از سیستم ایمنی بدن حمایت و حفاظت کنند. عده ای از میوه‌ه حاوی ماده‌ای بنام آنتوسیانین هستند که نوعی فلاونید یا رنگیزه بـه‌شمار می‌رود و در میوه‌هایی با رنگ آبی، قرمز و بنفش، مانند توت فرنگی، بلوبری، تمشک و کرن بری «Cranberry» وجود دارد.

آنتوسیانین موجود در این میوه‌ها، آنها را به موادی مغذی با خاصیت ضدمیکروبی و ضدویروسی تبدیل می کند و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن هم میشود. مطالعات فراوان هم ثابت کرده‌اند که عصاره میوه‌های حاوی آنتوسیانین از حمله ویروس‌ها و باکتری‌های رایج بـه سلول‌ها جلوگیري می کند. ضمن این که بـه تقویت واکنش‌های سیستم ایمنی هم می‌انجامند.

در میان میوه‌ها، خواص ضدمیکروبی و ضدویروسی انار بسیار زیاد اسـت. انار در برابر باکتری سالمونلا و اشریشیا کلی مقاومت می کند. مطالعات مختلف هم نشان داده‌اند که زردینه «رنگیزه» موجود در مکمل‌ها، تعداد روزهای سرماخوردگی را ۴۰ درصد کاهش میدهد. برای درمان گلودرد و بیماری، میوه‌ها را با یک کاسه ماست یا بلغور جوی دوسر ترکیب کنید. استفاده از ماست یخی و درست کردن یک اسموتی خوشمزه هم مفید خواهد بود.

 

آووکادو 

آووکادو میوه عجیبی اسـت. این میوه دارای کالری اندک و چربی بسیار زیاد اسـت. آووکادو حاوی چربی‌های تک‌سیرنشده مفیدی اسـت که در روغن زیتون هم یافت می شود. علاوه‌براینها، منبعی سرشار از مواد معدنی، فیبر و ویتامین اسـت. در هنگام بیماری آووکادو مصرف کنید.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

زیرا دارای کالری، ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن اسـت. ضمن این که بافت آووکادو نرم اسـت و آن را بدل بـه ماده‌ای خوش‌خوراک برای جویدن و بلع می کند. وجود اولئیک اسید در این میوه باعث حفاظت از سیستم ایمنی بدن میشود و از التهاب هم می‌کاهد.

 

گیاهان با برگ سبز 

وقتی مریض هستید باید تمام مواد معدنی و ویتامین‌های لازم برای بدن را مصرف کنید تا دچار کمبود نشوید، اما قضیه این اسـت که با رژیم غذایی مورد استفاده در این دوران، چنین کاری کمی دشوار می شود. گیاهانی مانند کاهوی رومانیایی، کلم بروکلی و اسفناج سرشار از ویتامین، مواد معدنی و فیبر هستند.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

ضمن این که منابع غنی از ویتامین C، ویتامین K، ویتامین A و فولات هم هستند. سبزیجات با برگ‌های تیره هم ترکیبات مفیدی مانند آنتی‌اکسیدان دارند که از سلو‌ل‌ها در برابر تخریب محافظت میکنند و با التهاب می‌جنگند. این گیاهان و سبزیجات، خواص ضدمیکروبی هم دارند.

 

ماهی سالمون

ماهی سالمون یکی از بهترین منابع تأمین پروتئین در وقت بیماری و ناخوشی اسـت. سالمون نرم و لطیف اسـت و بـه‌راحتی خورده میشود و پروتئین زیادی دارد. این ماهی دارای اسیدهای چرب امگا ۳ اسـت و خواص ضدالتهابی فراوانی دارد.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

علاوه بر پروتئین، ماهی سالمون دارای ویتامین و مواد معدنی نیز هست. مثلا ویتامین D که بیشتر افراد با کمبود آن مواجه هستند، بـه مقدار قابل‌توجهی در ماهی سالمون یافت می شود. ویتامین D در عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش دارد.

 

 

در ادامه: بهترین آبمیوه ها برای دوران سرماخوردگی

دستگاه ایمنی بدن انسان پیوسته در حال فعالیت اسـت و بـه‌دنبال این اسـت تا سلول‌هایی راکه بـه‌طور طبیعی جزئی از بدن انسان نیستند، شناسایی کند. بنابراین باید دستگاه ایمنی بدن تان را همیشه قوی نگه دارید. برای این کار باید ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را به‌ میزان کافی تأمین کنید.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

سیب، هویج و پرتقال

هویج، سیب و پرتقال ترکیبی شگفت‌انگیز می‌سازند که بـه تقویت دستگاه ایمنی بدن بـه‌ویژه در برابر عفونت کمک می کند. نوشیدن ترکیب آب این میوه‌ها روش خوبی برای شروع روز اسـت. طعم ترش و تیز سیب سبز بـه‌خوبی با شیرینی هویج و پرتقال ترکیب میشود.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

مواد مغذی اصلی

ویتامین C، ویتامین A و ویتامین B6

پتاسیم

فولیک اسید

 

پرتقال و گریپ فروت

ویتامین C دارای آنتی اکسیدان و ترکیبات دیگری اسـت که از سلول‌های بدن در مقابل مواد آسیب‌رسان محافظت میکند. کمبود ویتامین C ممکن اسـت منجر بـه ترمیم دیرهنگام زخم‌ها، کاهش توانایی مقابله با عفونت و تضعیف دستگاه ایمنی شود. ترکیب این دو میوه، بمبی از ویتامین ‌C می‌سازد و نیاز روزانه‌ی شما را تأمین میکند.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

مواد مغذی اصلی

ویتامین A ،B6 و C

زینک

اسید فولیک

 

آب گوجه فرنگی خانگی

بهترین راه برای اطمینان از این که آب گوجه تازه و بدون مواد افزودنی اسـت، تهیه آن در خانه اسـت. برای این کار بـه آبمیوه‌گیری یا مخلوط‌کن هم نیاز ندارید؛ یک آبکش هم کارتان را راه می‌اندازد. گوجه‌فرنگی سرشار از اسید فولیک اسـت که احتمال ابتلا بـه عفونت را کاهش می‌دهد.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

مواد مغذی اصلی

ویتامین A و C

آهن

اسید فولیک

 

کلم کالی، گوجه فرنگی و کرفس

کلم کالی پای ثابت ترکیبات گوناگونی از آب سبزیجات اسـت. در این ترکیب بـه‌جای استفاده از میوه برای تلطیف طعم کلم کالی، از گوجه فرنگی و کرفس استفاده میشود. بنابراین این ترکیب سرشار از ویتامین A اسـت. این ترکیب برای درمان التهاب دارد و انتخاب خوبی برای هوشیاری صبحگاهی اسـت.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

 

مواد مغذی اصلی

ویتامین A و C

منیزیم

پتاسیم

آهن

اسیدهای چرب

 

تربچه، هویج، زنجبیل و زردچوبه

این ترکیب مقوی دارای چهار خوراک ریشه‌دار اسـت و بـه تقویت دستگاه ایمنی و کاهش نشانه‌های التهاب و تورم کمک میکند. التهاب از واکنش‌های رایج دستگاه ایمنی بـه عفونت اسـت. خاصیت ضدالتهابی زنجبیل و زردچوبه در این نوشیدنی برای افراد مبتلا بـه رماتیسم مفصلی مفید اسـت.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

مواد مغذی اصلی

ویتامین E و C و A

آهن

کلسیم

 

توت فرنگی و انبه

برای این ترکیب می‌توانید از میوه‌های یخ‌زده هم استفاده کنید، زیرا بـه همان اندازه‌ی میوه‌ی تازه مواد مغذی دارند. البته اگر این میوه‌ها در دسترس‌تان اسـت، بهتر اسـت تازه‌تازه انها را مخلوط کنید. ویتامین E موجود در انبه دارای آنتی اکسیدان اسـت و بـه تقویت سیستم ایمنی، بـه‌ویژه در بزرگ‌سالان کمک میکند.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

مواد مغذی اصلی

ویتامین A ،C و E

آهن

اسید فولیک

 

هندوانه

هندوانه نه‌تنها بـه تقویت دستگاه ایمنی بدن، بلکه بـه تسکین دردهای ماهیچه‌ای هم کمک می کند. درد ماهیچه‌ها یکی از نشانه‌های رایج سرماخوردگی بـه‌ویژه در بزرگ‌سالان اسـت. علاوه‌براین آب‌گیری هندوانه ساده‌تر اسـت و اتلاف کمتری هم دارد. میتوانید آب هندوانه را با میوه‌های ساده‌‌ی دیگر مانند سیب و پرتقال ترکیب کنید که ویتامین A کمتری دارند.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

مواد مغذی اصلی

ویتامین A و C

منیزیم

زینک

 

توت فرنگی، کیوی و نعناع

ترکیب توت فرنگی و کیوی منبع سرشار ویتامین C اسـت. اما چون برای تهیه‌ی یک فنجان آب توت فرنگی بـه دست‌کم ۴ فنجان توت فرنگی نیاز دارید، بهتر اسـت بـه‌جای آب‌میوه، اسموتی آن را تهیه کنید. میتوانید ماست یونانی هم بـه این ترکیب اضافه کنید که منبع منیزیم و مواد پروبیوتیک اسـت. پروبیوتیک ها بـه سلول‌ها و محافظت از خودشان در برابر باکتری‌ها کمک می‌کنند.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

مواد مغذی اصلی

ویتامین A ،C و B6

منیزیم

زینک

اسید فولیک

 

تخم کدو تنبل

بسیاری از آب‌میوه‌های تهیه‌‌شده از تخم کدوتنبل دارای شکر فراوان یا آب‌ سیب فروشگاهی اسـت. اما مـا به شما توصیه می‌کنیم تخم کدوتنبل را با شیر مخلوط کنید و این اسموتی را تازه و طبیعی میل کنید. این ترکیب در کنار تقویت دستگاه ایمنی، خاصیت‌های دیگری هم دارد:

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

تقویت سلامت استخوان ها

تسکین نشانه‌های یائسگی

تقویت سلامت دستگاه و مجاری ادرار

تقویت پوست و مو

حفظ سلامت روانی

تقویت سلامت پروستات

مواد مغذی اصلی

ویتامین A ،C و B6

منیزیم

زینک

 

اسفناج، کاهو و کلم 

آب سبزیجات سبزرنگ، منبع سرشار موادی اسـت که باعث تقویت دستگاه ایمنی می شود. برای این که کمی هم ویتامین B6 در این مخلوط داشته باشید، مُشتی ریحان اضافه کنید. این ویتامین نقش مهمی در رشد سلول‌های ایمنی و تولید پادتن دارد.

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

مواد مغذی اصلی

ویتامین A ،C و B6

آهن

کلسیم

 

بهترین غذاها برای بهبود سرماخوردگی (عکس)

تهیه‌ی آبمیوه، اسموتی و نوشیدنی‌های مغذی یکی از خوشمزه‌ترین روش‌های حفظ سلامتی اسـت! می‌توانید بـه نوشیدنی موردعلاقه‌تان مواد مغذی دیگری مانند دانه‌ی چیا یا جوانه‌ی گندم هم اضافه کنید. برای تضمین سلامتی‌تان، ورزش، حفظ بهداشت و نوشیدن آب کافی را فراموش نکنید.

 

 بـه اندازه کافی لباس بپوشید

اغلب با وزش اولین باد سرد تا می‌توانیم لباس میپوشیم تا خودرا گرم نگه داریم اما کارشناسان معتقدند که باید بـه اندازه و درست لباس پوشید. در رابطه با گرم کردن بیش از حد خانه یا اتاق کار نیز دقت کنید زیرا گرمای بیش از حد هم رخوت می آورد و هم میتواند سبب بیمار شدن شما در صورت خروج از منزل شود.

 

بـه طور مرتب ورزش کنید و بخوابید 

یک فعالیت مرتب بدنی سیستم ایمنی را تقویت کرده و درضمن می‌توانید با شرایط استرس زا بهتر مقابله کنید. همچنین برای سالم بودن باید بـه اندازه کافی خوابید. در فصل سرد سال بهتر اسـت شبها زودتر بخوابید تا در طول روز دچار خوابالودگی نشوید

برای تهیه رسپی ابمیوه و اسموتی های‌ بیشتر بـه سایت تالاب مراجعه کنید.

جدیدترین مطالب سایت