مجموعه : تغذیه سالم
بروزرسانی : 18 دی 1402

معرفی خواص بی نظیر و جالب از جوانه گندم

معرفی خواص بی نظیر و جالب از جوانه گندم

خواص بی نظیر و جالب از جوانه گندم

با بررسی ها انجام شده برخواص خوب جوانه گندم و مشخص شدن این خواص در کشور ما از هزاران سال پیش، در دوران باستان جوانه ها و اهمیت بهرهگیری آنها برای مردم شناخته شده بود.

این موضوع به قدری اهمیت داشته که مردم ما بهرهگیری از جوانه گندم را بعنوان یک آیین سنتی همواره در آغاز فصل بهار به شکل سمنو در سفره هفت سین لازم می دانستند.

زمانی که گندم جوانه می‌زند، تغییر شکل داده،تغییرات شیمیایی که در دانه ها در حین جوانه زدن رخ میدهد باعث می‌شود املاح و ویتامین هاي آن افزایش یابد به طور کلی در فرایند جوانه زدن ویتامین ها، املاح و پروتئین ها به مقدار زیادی افزایش می یابد در شروع روند جوانه زدن، نشاسته موجود در دانه شکسته شده و به قندهای ساده ي گلوکز و ساکارز تبدیل می‌شود که این عمل به وسیله آنزیم آمیلاز صورت می‌گیرد. گندم جوانه زده همینطور دارای ترکیباتی مثل ویتامین A،B1،B6،B12،E، اسید فولیک، کلسیم، فسفر، روی، ید، سلنیوم و منیزیم نیز می باشدپ که پس از این که جوانه به اندازه خود گندم رشد کرد میتوان از این مواد بهره برد.

معرفی خواص بی نظیر و جالب از جوانه گندم

مصرف هرروز و مرتب جوانه گندم به رفع کم خوابی و تقویت حافظه کمک میکند جوانه گندم تازه را هر روز صبح ناشتا به صورت ۱ قاشق غذاخوری خوب جویده و فرو دهید

جوانه غلات دارای مواد مغذی و ضروری هست که مصرف آن به بدن سود فراوان میرساند. جوانه غلات سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی هست که از چروک شدن پوست پیشگیری می‌کند و غدد جنسی را فعال می سازد و از دیدگاه طب سنتی دارای طبیعت گرم بوده که برای خون سازی بسیار خوب هست.

جوانه گندم را می‌توان به صورت هاي گوناگون مصرف کرد، بعنوان مثال میتوان آن را چرخ کرد و در تهیه انواع غذای خام بهرهگیری کرد. اگر جوانه گندم به اندازه یک سانت رشد کند و سپس آن را خشک کرد و آسیاب شود، آرد جوانه گندم به دست می‌آید که میتوان در تهیه شیرینی ها به کار رود.

جوانه گندم و سلامت پوست

جوانه گندم در درمان مشکلات پوستی تأثیر بسیار دارد. پیشنهاد می‌شود که تا پایان درمان از مصرف هرروز جوانه گندم در غذا و سالاد و از نوع خشک آن به صورت ماسک بهرهگیری کنید. برای درست کردن ماسک، مقداری از پودر جوانه گندم را به همراه مقداری شیر کم چرب روی صورت قرار داده و گذشته از خشک شدن ماسک پوست را شست وشو دهید.

درمان ضعف تخمک گذاری با جوانه گندم

جوانه گندم سرشار از ویتامین E هست که برای اختلالات قاعدگی و ضعف تخمک گذاری زنان خوب هست و میتوان برای دریافت ویتامین ها و مواد معدنی خوب برای بدن جوانه گندم را در رژیم خوراکی افراد گنجانده شود.

جوانه گندم و پیشگیری از سرطان روده

گندم جوانه زده به مقدار زیادی دارای فیبر و آب هست که باعث دفع کامل مدفوع شده، همینطور مانع از سرطان روده می‌شوند. مصرف آن یکی از برترین روشها برای حفظ سلامت بدن هست.

جوانه گندم و رفع خستگی

ویتامین B1 موجود در جوانه گندم موجب رفع خستگی مفرط، ضعف و بی‌حالی می‌شود.

جوانه گندم و تقویت قوای جنسی

ویتامین E موجود در جوانه گندم تقویت کننده قوای جنسی و بعنوان معجزه گر و اکسیر جوانی معرفی میشود و برای درمان ضعف جنسی مردان از آن بهرهگیری میشود.

جوانه گندم و تقویت عمومی بدن

در سنین بالا که بدن نیاز کمتری به انرژی داشته و نیاز بیشتری به پروتئین ها و ویتامین هاي گروه ب دارد می‌توان از جوانه گندم در سالاد، غذا هاي روزمره، و حتی نوشیدنی ها بهرهگیری کرد.

معرفی خواص بی نظیر و جالب از جوانه گندم

جوانه گندم و تقویت مو

جوانه گندم همینطور در ریزش مو و حتی در ترمیم مو هاي آسیب دیده نقش مؤثری داشته و برای همین منظور پیشنهاد میشود که هر روز ۲ قاشق غذاخوری گندم جوانه زده تازه را خوب جویده و فرو دهید و همینطور به صورت هرروز همراه با غذاها و نوشیدنی ها میل گردد.

جوانه گندم و تقویت بینایی

از آنجایی که جذب ویتامین آ در روده انجام می پذیرد جوانه گندم به علت هضم غذا را در معده و روده آسان می سازد باعث جذب بهتر ویتامین آ در روده شده و همینطور خود دارای مقدار قابل توجهی ویتامین آ نیز هست و به سیستم بینایی و پوست کمک فراوانی میکند.

جوانه گندم و بی خوابی و تقویت حافظه

مصرف هرروز و مرتب جوانه گندم به رفع کم خوابی و تقویت حافظه کمک میکند جوانه گندم تازه را هر روز صبح ناشتا به صورت ۱ قاشق غذاخوری خوب جویده و فرو دهید.

جوانه ي گندم برای لاغر شدن و چاق شدن

اگر میخواهید لاغر شوید، پودر جوانه گندم را همراه با ماست یا سالاد کاهو ۱۰ دقیقه گذشته از صرف غذا و اگر میخواهید چاق شوید، آن را ۱۰ دقیقه بعد از غذا میل کنید.

ویتامین B1 موجود در جوانه گندم موجب رفع خستگی مفرط، ضعف و بیحالی میشود

روش تهیه جوانه گندم

مقدار ۲۰۰ گرم گندم را بعد از تمیز کردن خیس کرده و به مدت ۲ روز و هر روز آب آن را عوض کنید سپس داخل یک ظرف مثل آبکش ریخته و یک پارچه نمدار روی آن قرار دهید در گوشه از آشپزخانه قرار داده
و تا زمانی که تمام گندم ها جوانه بزنند به پارچه با آب بپاشید تا نمدار بماند بعد از این که حدود ۵ میلی متر جوانه زدند داخل یخچال نگه داری کنید

ماسک جوانه گندم

گندم جوانه زده را بعد از خشک کردن پودر کرده و به مصرف ماسک برسانید به این صورت که پودر جوانه گندم را با ماست تازه خمیر کرده و روی پوست صورت بگذارید و پس از گذشت ۵ الی ۱۰ دقیقه پوست را کاملاً شستشو کنید

نکته ي مهم

کسانی که از سوء هاضمه رنج می‌برند یا منع بهرهگیری از سبزی ها را دارند، می‌توانند با تهیه جوانه گندم و مصرف مداوم آن، از کمبود ویتامین ها و املاح معدنی طبیعی بدن جلوگیري کنند.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت