خرید و فروش در اینترنت

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

مجموعه : تغذیه سالم
خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

خواص توت سیاه و سفید

فصل توت شد و اگر قصد دارید بدانید توت تازه و توت خشک چه فوایدی دارند این مقاله را تا انتها دنبال کنید. این میوه خوشمزه تابستانی طرفداران بسیاری دارد، هیچ کس نیست که از طعم توت خوشش نیاید. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که: توت چـه خواص و فوایدی برای بدن دارد؟ این میوه شیرین خالی از مواد مغزی نیست و ارزش غذایی بالایی دارد، در ادامه با مجله تالاب همراه باشید تا با فواید توت و توت خشک آشنا شویم.

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

خاصیت توت

توت میوه‌ای پرخاصیت و البته پركالری اسـت. یكصد گرم توت كه تقریبا معادل یك فنجان اسـت حاوی 61 كالری انرژی اسـت. هر فنجان توت حاوی 0.9 گرم پروتئین اسـت. البته باید توجه داشت كه پروتئین توت، پروتئین گیاهی اسـت.

 

این حجم توت 1.1 گرم چربی دارد و حاوی 16 میلی‌گرم كلسیم اسـت. میزان كلسیم توت قابل توجه اسـت. بد نیست بدانید میزان توصیه شده‌ كلسیم 800 میلی‌گرم در روز اسـت.

 

یكصد گرم توت همچنین حاوی 0.8 میلی‌گرم آهن، 280 واحد بین‌ المللی ویتامین آ ؛ 0.02 میلی‌گرم ویتامین بی یك ؛ 0.06 میلی‌گرم ویتامین بی 2 ؛1.1 میلی‌گرم ویتامین B3 و 16 میلی‌گرم ویتامین c اسـت.

 

توت همچنین حاوی مقادیر بالایی آب، فیبر، تانن و منیزیم اسـت. بد نیست بدانید هر 100گرم توت خشك 360 كالری انرژی تولید می‌كند.

 

ویژگی‌ های ظاهری توت

‌توت میوه‌ای شیرین و از نوع میوه‌های آویزی اسـت. درخت ان نیز از گونه‌های درختان برگ‌ریز بـه‌شمار می‌آید. توت در نواحی معتدل در سراسر جهان رشد میکند. تصور میشود که این درخت از چین بـه سراسر جهان گسترش پیدا کرده اسـت. توت طعمی منحصربه‌فرد و ترکیب شگفت‌انگیزی از مواد مغذی دارد.

 

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

 

نام علمی انواع ‌توت بستگی بـه گونهٔ ان دارد. رایج‌ترین گونه‌های توت شامل توت چینی «Morus australis» و شاه‌توت «Morus nigra» هستند، اما انواع مختلف دیگری هم وجود دارد.

 

از نظر ظاهری هنگامی‌که توت جوان اسـت، خیلی سریع رشد میکند، اما همچنان که رنگش از سفید یا سبز بـه صورتی یا قرمز تغییر می‌کند، بـه‌تدریج رشدش کُند می شود و در نهایت بـه رنگ بنفش تیره یا حتی سیاه می رسد.

 

طعم توت

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

طعم ترش یا شیرین توت ‌برای شربت، مربا، ژله، تارت میوه‌ای، پای‌؛ چای و آبمیوه عالی اسـت. مزهٔ انواع ‌توت در مناطق مختلف جهان متفاوت اسـت، اما بـه‌طورکلی طعم ‌توت آمریکایی و توت سیاه قوی‌تر از سایر انواع ان اسـت. درخت ‌توت بـه جز میوه خوشمزه‌ اش، محصول بسیار مهم دیگری را هم ارائه می دهد که برگ‌های ان هستند. برگ‌های ‌توت تنها منبع غذایی شناخته‌شده برای کرم ابریشم اسـت.

 

ارزش غذایی توت

‌توت سرشار از مواد مغذی از جمله آهن، ریبوفلاوین، ویتامین C، ویتامین K، پتاسیم، فسفر و کلسیم اسـت که برای بدن ضروری هستند. هم چنین مقادیر قابل‌توجهی فیبر خوراکی و طیف گسترده‌ای از ترکیبات آلی از جمله فیتونوترینت‌ها، زاگزانتین، رسوراترول، آنتوسیانین، لوتئین و ترکیبات گوناگون پلی‌فنولی دارد.

 

توتو و کمک به هضم غذا

توت همانند بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات حاوی فیبر اسـت که یک وعده ان تقریبا ۱۰ درصد نیاز روزانهٔ شما را تأمین میکند. فیبرغذایی با افزایش حجم مدفوع بـه بهبود هضم غذا کمک میکند و در نتیجه، حرکت غذا از طریق دستگاه گوارش سریع‌تر انجام می شود.

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

بـه‌ این‌ ترتیب کمتر احتمال دارد دچار یبوست، نفخ و گرفتگی عضلات شکم شوید. بـه‌علاوه هنگامی‌که فیبر بـه‌طور منظم بـه رژیم‌غذایی اضافه شود، با کمک بـه تنظیم سطح کلسترول، میتواند سلامت قلب را بهبود بخشد.

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

افزایش گردش خون با توت

مقدار زیاد آهن در توت میتواند بـه‌طور قابل‌توجهی تولید گلبول‌های قرمز را افزایش ‌دهد. این بدان معناست که بدن توزیع اکسیژن در بافت‌ها و اندام‌های مهم را افزایش میدهد و در نتیجه بـه افزایش متابولیسم و بهینه‌سازی عملکرد این سیستم‌ها کمک میکند.

 

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

تنظیم فشارخون با توت

رسوراترول نوعی فلانوئید بسیار مهم اسـت که بـه‌شکل مستقیم روی عملکرد مکانیسم‌های خاص در رگ‌های خونی تأثیر می‌گذارد و سبب می شود احتمال ابتلا بـه آنژیوتنسین که عامل تنگی رگ‌های خونی اسـت کاهش یابد.

 

در حقیقت رسوراترول تولید اکسیدنیتریک راکه گشادکنندهٔ رگ اسـت افزایش می دهد. با شل‌شدن رگ‌های خونی، احتمال تشکیل لخته‌خون و مشکلات قلبی بعد از آن مانند سکتهٔ مغزی یا حملات قلبی کاهش مییابد. رسوراترول در بسیاری از توت‌های پوست‌سیاه مانند توت وحشی یافت میشود.

 

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

خاصیت ضدسرطانی

‌توت‌ها علاوه‌بر مقادیر بالایی از آنتوسیانین، ویتامین C، ویتامین A و سایر ترکیبات پلی‌فنول و فیتونوترینت‌؛ سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند اسیدکلروژنیک هستند.

آنتی‌اکسیدان‌ها مهم‌ترین نیروهای دفاعی در برابر رادیکال های آزاد هستند که محصول جانبی خطرناکی از متابولیسم سلولی را شکل میدهند. رادیکال‌های آزاد بـه سلول‌های سالم آسیب می‌رسانند و انها را به سلول‌های سرطانی تبدیل می‌کنند. نتایج مطالعه‌ا نشان داده اسـت که عصارهٔ آنتوسیانین ‌توت میتواند روند گسترش ملانوما را کُند کند.

 

تقویت بینایی با مصرف توت

یکی از کاروتینوئیدهای موجود در ‌توت، زاگزانتین اسـت که بـه‌شکل مستقیم بـه کاهش استرس اکسیداتیو در برخی سلول‌های چشم، از جمله رتینال ماکولا لوتئا «retinal macula lutea» مرتبط اسـت.

 

علاوه‌براین زاگزانتین بـه‌عنوان آنتی‌اکسیدان عمل میکند و از آسیب بـه شبکیه، از جمله آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد که میتوانند سبب دژنراسیون ماکولا و آب مروارید شوند، پیشگیری میکند.

 

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

خاصیت ضدالتهابی توت

مطالعات نشان می دهد برگ توت دارای خواص ضدالتهابی اسـت. مطالعات هم چنین نشان می دهد چای برگ درخت توت میتواند برای کاهش دردهای ناشی از التهاب استفاده شود.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن

ویتامین C سلاح دفاعی قدرتمند در برابر هر بیماری یا پاتوژن‌های «عوامل بیماری‌زا» خارجی در بدن اسـت که آنتی‌اکسیدان‌ها نمی‌توانند در برابر ان کاری انجام دهند. تنها یک وعده ‌توت تقریبا تمام نیاز ویتامین C در یک روز را تأمین میکند.

 

حالا بـه این مقدار ویتامین ث، موادمعدنی و سایر ویتامین‌های موجود در توت را هم اضافه کنید و ببینید که چـه سلاح قدرتمندی در برابر بیماری‌ها بـه دست می‌آورید. فقط تعدادی ‌توت بـه وعدهٔ صبحانه‌تان اضافه کنید تا سیستم ایمنی بدن تان را حسابی تقویت کنید.

 

ساخت استخوان‌ های‌ سالم با توت

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

ویتامین K، کلسیم، آهن و مقادیر کمی از فسفر و منیزیم موجود در ‌توت میتواند برای ایجاد و محافظت از بافت استخوانی سودمند باشد. با افزایش سن، حفظ استحکام استخوان‌ها، سرعت بخشیدن بـه بهبود یا حتی معکوس‌کردن روند تحلیل استخوان‌ها برای پیشگیری از بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان یا سایر بیماری‌های استخوانی مرتبط با سن اهمیت بیشتری پیدا میکند.

 

کاهش کلسترول بد

مصرف منظم پودر برگ درخت توت و چای برگ درخت توت می‌تواند سطح تری‌گلیسیرید و کلسترول بد را به‌میزان چشمگیری کاهش دهد. این امر موجب پیشگیری از تصلب شرائین، حملات قلبی و سکتهٔ مغزی می شود.

 

جلوگیری از پیری زودرس با توت

توت مقدار زیادی ویتامین‌های A و E همراه با تعدادی از ترکیبات کاروتنوئید مانند لوتئین، بتاکاروتن، زاگزانتین و آلفاکاروتن دارد. تمام این عناصر بـه‌عنوان آنتی‌اکسیدان‌هایی عمل میکنند که بـه‌خصوص روی پوست، بافت‌ها، مو و سایر نقاط بدن که رادیکال‌ های آزاد بـه ان حمله میکنند، تأثیر می گذراند.

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

توت میتواند با جلوگیري از اکسیداتیو رادیکال‌های آزاد بـه مراقبت از پوست کمک کند، ظهور لک‌هایی راکه با افزایش سن پدیدار می‌شوند، کاهش دهد و موها را سالم و درخشان نگه دارد. خواص توت فقط به همین موارد ختم نمی شود. علاوه‌بر ۱۰ مورد بالا، عده ای از آزمایشات نشان میدهند که توت تشکیل چربی در کبد را کاهش می دهد و از بیماری کبد چرب پیشگیري میکند.

 

نکات احتیاطی در مصرف توت

توت برای کاهش سطح قندخون مفید اسـت؛ بـه‌ویژه برای افرادی که قندخون دارند و دیابتی‌ها. بااین‌حال بیماران دیابتی باید حتما با نظر پزشک توت را مصرف کنند.

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

تقریبا بـه‌ندرت کسی پیدا میشود که بـه توت حساسیت داشته باشد، اما اگر اولین بار اسـت که توت میخورید، از مقدار کم شروع کنید و واکنش بدن‌تان را ببینید. ممکن اسـت افرادی که بـه گرده‌های گل حساسیت دارد، بـه توت هم حساسیت داشته باشند.

 


 

خواص و فواید توت خشک

توت سفید که در زبان ماندارین چینی بـه ان ‌”‌سنگ شن‌”‌ نیز می‌گویند، میتواند بـه دو مفهوم مختلف اشاره داشته باشد: میوه درخت توت سفید «با نام علمی موروس آلبا»؛ یا میوه‌ي توتی که سفید رنگ اسـت. البته همان‌طور که مشخص اسـت، در واقع مفهوم عبارت اول می‌تواند عبارت دوم را نیز پوشش دهد.

 

توت سفید خشک شده چیست؟

از آن‌جا که توت سفید رایج‌ترین گونه‌ي موجود در کشور چین اسـت، این نوع توت را از لحاظ دارویی به عنوان گزینه‌ي پیش فرض در تمام فرمول‌های حاوی این میوه‌ي دارویی در نظر میگیریم.

 

بـه این ترتیب، توت سفید خشک شده عمدتا بـه میوه‌ي خشک شده‌ي درخت موروس آلبا «Morus alba» اشاره دارد؛ این درخت بـه خانواده‌ي موراسه یا توت‌سانان تعلق دارد.

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

در کشور چین، توت سفید خشک شده اساسا در استان‌های چجیانگ، هونان، و جیانگسو تولید می شود. توت سفید را معمولاً از ماه آوریل تا ژوئن «تقریبا از فروردین تا خرداد» بـه صورت نارس از درخت جمع‌آوری میکنند. سپس، توت‌ها را در مقابل خورشید خشک کنند، البته در برخی روش‌ها، این کار را بعد از کمی بخار دادن توت تازه انجام دهند.

 

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

مملو از مواد مغذی

توت خشک یک مکمل غذایی اسـت. توت حاوی مقدار زیادی آب، کربوهیدرات، ویتامین‌ها، کاروتنوئید، و ریز مغذی‌هایی اسـت که می‌توانند به طور موثر حجم خون را افزایش دهند. از همه ی ي مهم‌تر این که توت خشک یک ماده‌ي غذایی تقویتی اسـت که با اضافه شده بـه رژیم غذایی میتواند بـه درمان فشار خون بالا یا بیماری‌های زنان کمک کند.

 

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

بهبود عملکرد دستگاه گوارش

از جمله فواید توت خشک برای سلامتی می‌توان بـه تقویت طحال و معده و بهبود سلامت دستگاه گوارش اشاره کرد. توت حاوی اسید تانیک، اسید چرب، اسید مالیک، و سایر مواد مغذی اسـت که میتوانند بـه گوارش چربی، پروتئین، و نشاسته کمک کنند. در نتیجه، از توت خشک میتوان برای درمان اسهال ناشی از سوء تغذیه استفاده کرد.

 

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

بهبود وضعیت سلامتی و زیبایی مو

یکی دیگر از فواید توت خشک برای انسان، بهبود وضعیت موها و بازیابی رنگ طبیعی ان اسـت. توت خشک، علاوه بر بسیاری از مواد مغذی ضروری بدن، حاوی موادی اسـت که برای مو بسیار مفید هستند و میتوانند باعث تحریک رشد ان‌ها، و بنابراین کمک بـه تغییر رنگ مو های خاکستری بـه سیاه شوند.

 

پیشگیری از تصلب شرایین

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

توت خشک غنی از رسوراترول، آنتی‌اکسیدانی قدرتمند، اسـت که میتواند باعث مهار پراکسیداسیون ال‌دی‌ال «کلسترول بد»؛ پیشگیری از سمی شدن سلولی ناشی از اکسیداسیون ال‌دی‌ال، و ان‌گاه محافظت از سلول‌ها، بـه خصوص در برابر پراکسیداسیون لیپید شود. بـه علاوه، رسوراترول میتواند تجمع پلاکت‌ها را نیز کاهش دهد، و از این طریق از بروز تصلب شرایین پیشگیری کند.

 

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

ضد سرطان

توت خشک حاوی مقادیر زیادی روتین اسـت؛ علم پزشکی مدرن ثابت کرده اسـت که ماده‌ي روتین قادر اسـت از تشکیل سرطان روده‌ي بزرگ پیشگیری کند.

 

هم‌چنین، روتین باعث خنک شدن خون، توقف خون‌ریزی‌، رفع آتش کبد، کاهش التهاب، و نابودی ویروس‌ها میشود. از این رو، مصرف مرتب توت خشک میتواند بـه پیشگیری و درمان خون‌ریزی‌‌های داخل مغز، فشار خون بالا، خون‌ریزی‌ شبکیه‌ي چشم، برونشیت مزمن، و غیره کمک کند.

 

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

تقویت انرژی کبد و کلیه

توت میتواند عملکرد کبد و کلیه را نظارت کند، باعث تغذیه‌ي یین شود، خون را غنی از مواد مغذی کند، باعث ترشح بزاق یا سایر مایعات بدن شود، و خشکی را از بین ببرد. بنابراین، این ماده‌ي غذایی برای رفع تشنگی ناشی از بیماری‌ها، کمبود مایعات بدن و خشکی روده‌ها و یبوست ناشی از ضعف یین و خون در کبد و کلیه ایده‌آل اسـت.

 

حاوی کالری اندک

کالری موجود در توت سفید خشک بسیار پایین اسـت. بنابراین، مصرف این ماده‌ي غذایی پر خاصیت در برنامه‌ي کاهش وزن‌تان تاثیر منفی نخواهد داشت.

 

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

توت مفید در درمان اختلال جنسی

مصرف توت خشک بر تنظیم عملکرد کبد و کلیه تاثیرگذار اسـت، و بـه این ترتیب میتواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی جنسی مردان را بهبود ببخشد. در ضمن، مصرف توت خشک بـه درمان اختلال نعوظ، زود انزالی، ضعف اسپرم، و سایر اختلالات جنسی کمک میکند.

 

توت برای ضد پیری

وقتی صحبت از برنامه‌های جوان‌سازی و رژیم غذایی بـه میان می‌آید، تنظیم “‌چی‌‌”‌ و خون به عنوان یک روش اساسی اهمیت بالایی پیدا میکند. توت خشک می‌تواند بـه مقابله با ضعف “‌چی‌”‌ در خون، ‌و بنابراین تاخیر در بروز علائم پیری کمک کند.

 

خواص توت سیاه و سفید | فواید توت خشک

 

توت سرشار از آنتی‌ اکسیدان

توت خشک منبع بسیار عالی برای آنتوسیانین‌ها بـه شمار می‌رود؛ آنتوسیانین‌ها گروهی از آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که بخاطر خواص ضد التهابی‌شان مشهورند. هم‌چنین از توت خشک برای بهبود گردش خون نیز استفاده می شود.

 

توت خشک حاوی ترکیب دیگری اسـت بنام رسوراترول؛ آنتی‌اکسیدان قدرتمندی که در بادام زمینی نیز یافت میشود و بخاطر اثرات ضد پیری‌ اش معروف اسـت. مطالعات نشان داده‌ اند رسوراترول ممکن اسـت فشار خون و خطر ابتلا بـه بیماری قلبی را کاهش دهد.

 

خواص درمانی توت

قند موجود در توت سفید برای كسانی كه مبتلا بـه مرض قند هستند ضرر ندارد. بـه همین علت بـه آن ها توصیه میشود بـه جای قند، چای رابا توت خشك بخورند.

 

این میوه خوشمزه دارای آنتی‌اكسیدانی بـه نام آنتوسیانید اسـت. آنتی‌اكسیدان موجود دراین میوه فواید بسیاری برای سلامتی دارد كه یكی از آن ها كاهش میزان كلسترول بد خون و جلوگیري از ابتلا بـه بیماری‌های‌ قلبی و عروقی اسـت.

 

نقش دیگر آنتی‌اكسیدان‌ها پیشگیری از سرطان اسـت، بـه همین دلیل مصرف توت برای پیشگیری از سرطان توصیه می شود.توت سفید حاوی فیبر فراوانی اسـت، بـه همین دلیل ملین خوبی اسـت.

 

توت در سهل كردن جریان ادرار نیز نقش دارد.

مصرف این میوه وزن را كاهش می دهد. طبق یافته‌های‌ پژوهشگران فیبرهای نامحلول موجود در توت كالری جذب شده در بدن را كاسته و موجب كاهش وزن میشود.

 

توت حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین c و آهن اسـت، از این رو مصرف ان برای كسانی كه كم‌خونی دارند توصیه می شود.

جوشانده پوست خشك شاخه‌های‌ جوان و تازه درخت این میوه، ملین و روان‌كننده مزاج اسـت.

 

توت بـه علت داشتن انواع ویتامین‌های‌ گروه B در كاهش و رفع ترس، عصبانیت، خمودی، اضطراب و هیجان موثر اسـت.

 

ویتامین A موجود در توت باعث رشد ناخن‌ها و تقویت چشم میشود.

 

برچسب‌ها: