آشنایی با خوراکی های ضد استرس !

مجموعه : تغذیه سالم
آشنایی با خوراکی های ضد استرس !

دوری استرس با خوردن این غذاها 

 

وقتی که از این خوراکی ها استفاده شود خود بخود متابولیسم بدن استرس را از خود دور میکند در ادامه میتوانید تالاب را دنبال نمایید .

 

خوراکی برای استرس , اگر از اکثر افراد سوال کنیم که غذا هاي ضد استرس کدام ها هستند، بگویند همه ی ي غذاها! تعداد زیادی از افراد وقتی غذا میخورند، آرام میشوند.

 

به گزارش تالاب اما متخصصان می‌گویند تاثیر خوردن هر خوراکی برای آرام شدن در واقع یک اثر زودگذر است که در لحظه استرس و اضطراب را از ذهن دور میکند، اما تاثیرش زود گذر است و تنها فرد رابا اضافه وزن و پشیمانی از خوردن مقدار زیادی غذا تنها می‌گذارد.

 

هر  اتفاق استرس زا، کوچک یا بزرگ، باعث افزایش میزان کورتیزول در بدن ما میشود. کورتیزول در بدن احساس گرسنگی و میل شدید به پرخوری ایجاد می‌کند و این میل در خانمها عموما به صورت میل به خوردن کربوهیدرات ها و خصوصا چیزهای شیرین ظاهر می‌شود. هرچه بیشتر چیز هاي شیرین میخوریم، حالمان بدتر می‌شود.

 

کورتیزول مشکل بزرگتری هم ایجاد می‌کند؛ آنزیمی را در سلول هاي چربی بدن فعال میکند که کورتیزون رابه کوورتیزول بیشتر مبدل می‌کند.

 

کار وقتی خراب تر می‌شود که بدانیم این آنزیم ها در سلول هاي چربی در برگیرنده ي ارگان هاي داخلی بدن مثل شکم، بیشتر از سلول هاي چربی نواحی دیگر بدن هستند. این یعنی استرس، در تعداد زیادی از خانمها باعث انباشته شدن سلول هاي چربی در شکم میشود.

 

هر چه بیشتر استرس داشته باشید، چربی هاي ناحیه شکمی و مرکزی بدن بیشتر می‌شود و چاق تر می‌شوید.

 

به گزارش تالاب تحقیقات نشان می‌دهد این سلول هاي چربی انباشته شده که تماس مستقیم با خطر ابتلا به بیماری هاي قلبی و عروقی دارند، ۴ برابر بیشتر از دیگر سلول ها گیرنده هاي کورتیزول دارند.

 

پس هنگامیکه از غذا هاي ضد استرس حرف می‌زنیم، منظورمان غذا هاي واقعا آرام‌بخش هستند که یا خواص و ماهیت آنها آرام‌بخش است، یا منابع بسیار خوبی از انرژی هستند که نیاز بدن به پرخوری را کاملا از بین می‌برند و شما را متعادل، آرام، سیر و دور از استرس نگه می دارند.

آشنایی با خوراکی های ضد استرس !

مارچوبه 

مارچوبه به دلیل دارا بودن فولات زیاد که یکی از موثر ترین ماده هاي آرامش بخش است می‌تواند در غذا هاي ضد استرس بسیار پرکاربرد باشد.

 

میتوانید مارچوبه ي بخارپز رابه انواع سالاد ها اضافه کنید یا آنها رابه صورت آب پز نوش جان کنید.

آشنایی با خوراکی های ضد استرس !

آووکادو 

این میوه ي نرم و لطیف بدن شما را ضد استرس میکند. آووکادو شامل ماده اي به اسم گلوتاتیون است که جلوی جذب  داخلی«روده اي» نوع خاصی از چربی هاي اکسید کننده را می‌گیرد. همینطور این غذای ضد استرس شامل لوتئین، بتا کاروتن، ویتامین E و بیش از هر میوه ي دیگری شامل فولات است. یک وعده «درحدود یک چهارم یک آواکادو» شامل مقادیر زیادی ویتامین B نیز هست.

 

درست است که آووکادو یک میوه است، اما ما آنرا بعنوان چربی درنظر می‌گیریم و توصیه می‌کنیم در مصرف آن زیاده روی نکنید.

 

برای داشتن یک غذای ضد استرس لذیذ اسلایس هاي آووکادو رابه ساندویچ هاي خود اضافه کنید و از خوردن غذا هاي ضد استرس لذت ببرید.

آشنایی با خوراکی های ضد استرس !

انواع توت 

بلوبری شامل بالاترین میزان از نوعی آنتی اکسیدان به اسم آنتوسیانین است که به طرق مختلف با سلامتی بدن تماس مستقیم دارد. همه ی ي توت ها از توت فرنگی گرفته تا رزبری و شاه توت ویتامین C دارند که برای مبارزه با استرس بسیار خوب است.

 

توت ها را میتوانید به صورت یخ زده و با اضافه کردن به اسموتی نیز میل کنید.

آشنایی با خوراکی های ضد استرس !

بادام هندی 

آجیل ها بی امثال هستند. هم لذیذ و ترد هستند، هم مقوی و کاملا سیر کننده. برای کسانی که مشغول وزن کم کردن هستند، آجیل ها و مغز ها منابع بسیار خوبی از چربی مفید و پروتئین و از جمله غذا هاي ضد استرس هستند.

 

بادام هندی بطور ناب منبع بسیار خوبی از روی است. کمبود روی در بدن باعث ایجاد اضطراب و افسردگی می‌شود. ازآن جاییکه بدن ما روشی برای ذخیره ي روی ندارد، بهتر است آنرا هرروز به بدنمان برسانیم.

 

روزی یک مشت بادام زمینی بخورید یا آن رابه آب خورشت مرغ در حال طبخ اضافه کنید تا از غذا هاي ضد استرس بیشتر استفاده کنید.

آشنایی با خوراکی های ضد استرس !

دمنوش بابونه 

دمنوش بابونه شاید یکی از نخستین توصیه ها برای کاهش اضطراب و استرس باشد. طی تحقیقی می‌دانی نوشیدن بابونه به مدت ۸ هفته توانست میزان علائم ناشی از اضطراب رابه شدت کاهش دهد.

 

بابونه علاوه برخواص ضد استرس، کیفیت خواب را هم بالا میبرد.

 

برای درست کردن نوشیدنی بابونه کمی آب جوش را روی گل هاي خشک شده بابونه بریزید یا از بابونه ي کیسه اي استفاده کنید.

آشنایی با خوراکی های ضد استرس !

سیر 

مثل تعداد زیادی از غذا هاي ضد استرس دیگر، سیر هم شامل آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان ها، رادیکال هاي آزاد راکه باعث از بین رفتن سلول ها، تسریع روال پیر شدن و ایجاد بیماری میشوند، خنثی میکند.

 

استرس سیستم دفاعی بدن را ضعیف می‌کند، بنابر این ما به مواد خوراکی مثل سیر احتیاج داریم تا آن رابه حالت اولیه و قوی باز گرداند.

 

نیازی به گفتن نیست که میتوانید سیر رابه هر چیزی که دوست دارید اضافه کنید و غذا هاي خود رابه غذا هاي ضد استرس و اضطراب مبدل کنید.