فواید مفید کلم و انواع آن

مجموعه : تغذیه سالم
فواید مفید کلم و انواع آن

خواص کلم 

کلم نوعی جدیدی از کاهو هست که چند نوع دارد و اضافه بر زیبایی می تواند برای سلامتی خوب باشد .

 

اسم من ««کلم »» هست ! ضد رعشه هستم و قوه بینایى را تقویت مى کنم .خواب آورم و برادرم ««کلم سنگ »» علاج ورم روده هست .شربت کلم قرمز درمان نقرس و رماتیسم هست .

 

مخصوصا براى پیران و سالخوردگان که طبیعى سرد دارند، سودمندم !

اسم من کلم هست . ایرانیان قدیم به ما ««کرم »» مى گفتند و اعراب آن را معرب کرده ، ما را کرنب صدا کردند، و بالاخره به نام کلم مشهور شدیم . ما بیش از سى نوع هستیم .

فواید مفید کلم و انواع آن

در بعضى از انواع ما گل ، بعضى برگ و در برخى ساقه زیرزمینى قابل بهرهگیری و خوراکى هست و همۀ این‌ها موقعى قابل مصرف هست که از تابش آفتاب و شبنم محفوظ مانده باشد، به انواع و اقسام ما کلم قمرى – قنبیط – کلم گل پیچ – کلم سنگ – کلم برگ – کلم غنچه اى – کلم بروکسل – کلم شلغمى – کلم گل سرخى – کلم فندقى – کلم قرمز – شلغم بیابان – قمریت – لهنه – قرنیا – قرنیو – کرانبى – کرانیا – لخته – لاخته – اعاریسا – لهینه – لهانه – و اسامى دیگر هم به ما داده اند.

 

برگ و گل ما موقعى نرم و لطیف بوده ، و براى خوراک انسان مناسب هست که با وسایل مختلف از نور و حرارت آفتاب محفوظ مانده ، رنگ آنها سفید باشد، و چنانچه سبز و سفت شود، براى تهیه علوفه مناسب تر خواهد بود.

 

برگهاى بعضى از انواع ما به رنگهاى قرمز و بنفش هم در مى آیند و این برگها، اضافه بر مصرف خوراکى در صنعت داروسازى و شیمیایى بکار می روند.

 

از نظر مواد چربى فقیر هستیم و به همین جهت در آشپزى همۀ وقت ما را با گوشت هاى فربه و چرب مى پزند – روس ها هم ما را به مغز قلم گاو که چربى چندان دارد طبخ مى نمایند، و چنانچه مى دانید به این سوپ برش ‍ مى گویند. ما سرشار از ویتامین هاى آ – ب – ث – و پ پ هستیم

 

و همین طور داراى املاح گوگرد – کلسیم – پتاسیم – منیزیم بوده و کمى هم ارسنیک داریم ، و به همین دلیل هست که به رشد عمومى کمک مى کنیم ، و براى مسلولین و اشخاص ضعیف البنیه خوب مى باشیم .

 

به دلیل داشتن کلسیم و گوگرد، براى مو و ناخن ها سود فراوان داریم . سنگهاى کلیه و مثانه را از بین مى بریم ، برگهاى ما به دلیل داشتن ویتامین ««پ پ »» از بیمارى پلاگر جلوگیرى مى کند. 

 

به دلیل داشتن کمى ارسنیک مقوى اعصاب بوده و رعشه را از بین مى بریم و از ابتلا به مرض جذام پیشگیرى مى نمائیم . ما مقوى قوه بینائى و کمى خواب آور هستیم . صدا را باز مى نمائیم ، برگهاى ما چنانچه خام خورده شود ورم طحال را معالجه مى کند.

 

در کلم سنگ آنزیمى وجود دارد که براى ورم رودهمفید هست . این آنزیم در تمام هویج ها یعنى ساقه هاى زیرزمینى خوراکى مانند زردک – سیب زمینى -شلغم هم وجود دارد.

 

ولى مقدار آن در سیب زمینى اسلامبولى و کلم سنگ زیادتر هست ، آب این ساقه هاى زیرزمینى را بگیرید و بنوشید و از منافع سرشار آنها بهرهگیری کنید. شربت کلم قرمز براى سینه و ضماد آن ضد نقرس و روماتیسم هست . تنتور کلم قرمز در آزمایشگاه معرف ترشى و قلیائى هست . 

اخیرا در بازار ایران چند نوع ما که به صورت کاهو در آمده هست ، مانند یخنى قنبیط که از غذاهاى مخصوص اهالى شهر قم هست ، و برش که تازه در ایران معمول شده هست کمى ملین بوده ، پیشاب را چندان مى کند.

 

زیاده روى در خوردن ما باعث مشاهده خواب هاى پریشان و ساخت نفخ در پهلو و بالاخره غلیظ شدن خونو بالا رفتن فشار آن هست . هیچگاه به خوراکى هایى که با ما مى پزید، و سالادى که درست مى کنید،ادویه نزنید.

 

اشخاص سیاه چهره و لاغر اندام که مزاجى سودائى دارند، نباید در خوردن ما افراط نمایند. کسانى که سابقه مالیخولیا – سرطان – داءالفیل – واریس و بواسیر دارند.

 

باید از ما خانواده پرهیز نمایند. بطور کلى ما براى کسانى که مزاجى گرم دارند، خوب نیستیم ، و برعکس صاحبان مزاج سرد و پیران سالخورده که احتیاج به گرم کردن بدن دارند از خوردن ما سود بسیار خواهند برد، و این دسته مى توانند خردل و سیر هم به ما بزنند – ما به بدن هاى ضعیف نیرو مى دهیم ، و رشد اطفال را چندان مى کنیم ، و از ابتلا به اگزما جلوگیرى مى نماییم .

فواید مفید کلم و انواع آن

محصول تابستانى ما دیر هضم هست ، آب برگها و ساقه و تخم ما کرم کش هست . اگر بچه هاى شما مبتلا به کرم معده میباشند، بیست تا سى گرم برگ ما را آب گرفته و به آنها بخورانید.

 

براى این که با چاقى مبارزه کنید، آب نوع قرمز یا بنفش ما را گرفته با کمى شکر مخلوط کرده به قوام آورید و بعد با دو برابر آن آب پرتقال یا نارنج مخلوط کرده ، نوش جان نمائید.

 

برگهاى قرمز و بنفش خانواده ما ضد چاقى میباشند، براى گرفتگى صدا و رفع اختلالات ریوى ، پنج تا شش گرم برگ قرمز ما را کوفته در نیم لیتر آب جوشانده میل نمائید.

 

ضماد برگهاى سفت ما مسکن صداع – سردرد و دردهاى رماتیسمى نقرس ‍ و سیاتیک هست . برگهاى ما را کمى له کنید و کمى روى آتش بپزید. بعد آنها را گرم گرم روى پارچه پشمى انداخته ، در روى موضع درد بیندازید.

 

این مرهم براى اعضاى در رفته و رگ به رگ شده نیز خوب هست ، و اگر آنرا پس از جا انداختن به موضع بیندازید.

 

درد آن را تسکین داده ، به ترمیم و نوسازى یاخته ها کمک مى کند. ضماد برگ ما در موارد مننژیت و سینه پهلو هم پیشنهاد شده هست و براى این منظور، گذشته از رسیدن دکتر مى توان برگهاى ما راکه با آتش کمى پخته اید، گذشته از رسیدن دکتر مى توان برگهاى ما راکه با آتش کمى پخته اید، گرم در روى صورت و سینه و شکم بیندازید تا سبب تسکین آلام آنها شود.

 

ضماد برگهاى ما با آرد جو براى از بین بردن اورام سرد و گرم و باد سرخ و سرطان و با سرکه جهت برص و اگزما با سفیده تخم مرغ جهت سوختگى مجرب هست . سوخته برگهاى ما براى منع روئیدن مو پیشنهاد شده هست و با پیه خوک ، جهت خنازیر و جراحات سخت ، و با سفیده تخم مرغ جهت رفع سوختگى نافع هست .

 

میوه ما که همان بذر ما مى باشند کشنده کرم معده و مالیدن آن ، برطرف کننده کک مک بوده ، و مقدار خوراک آن تا ده گرم هست .

 

اگر مبتلا به نفخ معده هستید، و داروها و غذاهاى دیگر آن را برطرف نکرده اند به سراغ ما بیایید و از آب پخته ما بهرهگیری کنید.

 

منبع :pars-ava.ir

جدیدترین مطالب سایت