عجیب ترین خواص پرتقال؛ (25 خاصیت پرتقال)

مجموعه : تغذیه سالم
عجیب ترین خواص پرتقال؛ (25 خاصیت پرتقال)

عجیب ترین خواص پرتقال

یکی از معروف ترین و پرطرفدارترین مرکبات در سطح جهان همان پرتقال می باشد کـه از پیوند دو میوه بادرنگ و نارنگی در زادگاه خود یعنی هند یا چین بـه وجود آمده اسـت. این میوه ترکیبی از خواص بیشماری برای سلامت برخوردار بوده و رنگ نارنجی خودرا مدیون تبار نارنگی می‌باشد ودر دیگر کشورها با اسم مالته شناخته میشود.

 

همچنین حاوی ریز مغذی ها و مواد بسیار مفیدی بوده کـه مصرف ان خون را تصفیه می‌کند ودر پیشگیری و التیام اکثر بیماری‌ها موثر اسـت. مالته حاوی ویتامین C، ویتامین B، مس، سدیم، پتاسیم، فسفر، کلسیم و آهن بوده کـه بـه عنوان مهار کننده سرطان از ان استفاده می‌شود.

 

مهم ترین خواص پرتقال

مهم ترین خواص پرتقال

عجیب ترین خواص پرتقال؛ (25 خاصیت پرتقال)

یکی از بهترین و مفیدترین میوه ها در زمره مرکبات همان پرتقال اسـت کـه خواص ان را برای سلامت بدن نمیتوان انکار کرد. این میوه علاوه بر طعم و عطر دل چسب سرشار از ویتامین C بوده کـه در اشکال مختلف و با انواع مواد غذایی ترکیب میشود تا بـه مصرف برسد. برای مثال در انواع شیرینی ها از جمله مربا و کیک، غذاهایی هم چون مرغ و نوشیدنی هایي مانند دمنوش و اسموتی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

از این رو بـه یکی از پرطرفدارترین میوه ها در سطح جهان مبدل گردیده و مردم جهت محافظت از خود در مقابل انواع بیماریها بـه مصرف این میوه روی آورده اند. مالته علاوه بر ویتامین C حاوی فولات، پتاسیم، آهن، کلسیم، ویتامین A، پروتئین، شکر، فیبر رژیمی، کربوهیدرات و سدیم می‌باشد.

 

خواص پرتقال برای سلامتی بسیار زیاد بوده و تمام این خواص از نظر علمی کاملا ثابت شده اند. این میوه فیبر زیاد و کالری خیلی کمی داشته و بـه همین دلیل فرد را در بازه زمانی طولانی سیر نگه می دارد و از این رو بهترین گزینه برای لاغری بـه شمار میرود.

 

همچنین سرشار از انواع ویتامین از جمله ویتامین C و موادمعدنی هم چون پتاسیم، فولات و کلسیم می‌باشد. البته وجود ترکیباتی نظیر اسید سیتریک کاروتنوئیدها و فنولیک ها در مالته می‌تواند آثاری هم چون کاهش وزن، التیام سلامت پوست، کاهش کم خونی، پیشگیری از شکل‌گیری سنگ کلیه و التیام سلامت قلب را بـه همراه داشته باشد. در حالت کلی از مهم ترین خواص این میوه برای سلامت انسانها می‌توان بـه موارد زیر اشاره کرد.

 


مطالب مشابه: خواص بی نظیر پرتقال | آشنای با خواص و مضرات پرتقال


 

سلامت قلب و عروق

سلامت قلب و عروق

یکی از خواص پرتقال برای بدن این اسـت کـه سلامت قلب و عروق انسانها را تضمین می‌نماید. زیرا این میوه سرشار از موادمعدنی و ویتامین ها بوده کـه کمک شایانی بـه سیستم قلب میکند. همچنین پتاسیم موجود دراین میوه بر سدیم یا نمک تاثیر مستقیمی میگذارد و بـه همین فشار خون را بـه طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

 

پس هنگامی کـه مصرف پتاسیم موجود در مالته افزایش مییابد قطعا از طریق ادرار سدیم بیشتری دفع می‌گردد. البته فشاری کـه بر دیواره هاي‌ رگ هاي‌ خونی وارد می‌شود و بـه همین دلیل فشار خون بالا میرود از طریق مصرف پتاسیم از این فشار می کاهد. پس مقدار پتاسیم دریافتی در طول روز باید 4700 میلی گرم باشد کـه هر عدد مالته تنها 250 میلی گرم پتاسیم را در خود نگه داشته اسـت.

 

پس افرادی کـه فشار خون بالایی دارند و بـه دنبال راهی برای کاهش ان می باشند، بایستی فقط بـه مصرف این میوه اکتفا نکرده و دیگر مواد غذایی را در برنامه خود قرار دهند. البته مالته حاوی مقدار زیادی از هسپریدین بوده کـه تاثیر بسزایی بر سلامت قلب دارد. همچنین هسپریدین نوعی از ماده فلاونوئید بوده کـه کارکرد مواد استرس زا و اکسنده را مختل می‌نماید. بنابر این از خطر ابتلا بـه برخی بیماریها از جمله بیماری هاي‌ قلبی می کاهد.

 

کاهش خطر ابتلا به کم خونی

کاهش خطر ابتلا به کم خونی

کم خونی در واقع همان کاهش کیفی یا کمی گلبول هاي‌ قرمز خون می باشد کـه با شکل هاي‌ مختلف ظاهر میشود. همچنین کم خونی ناشی از فقر آهن از جمله رایجترین نوع این بیماری بوده و هنگامی رخ می‌دهد کـه بدن جهت تولید گلبول هاي‌ قرمز بـه آهن کافی دسترسی نداشته باشد.

 

پس زمان از دست دادن این سلول هاي‌ ارزشمند، بدن قادر بـه انتقال اکسیژن کافی بـه دیگر بافت ها نبوده و علائمی از جمله سرگیجه، خستگی و ضعف در فرد پدیدار می‌شود. البته ویتامین C با افزایش سطح آهن در خون از ایجاد کم خونی در بدن پیشگیری مي نماید. برخی مواقع جهت جبران کمبود آهن باید از مکمل هایي استفاده کرد کـه بر سلامت کبد اثرات منفی میگذارد. ولی با مصرف مالته می‌توان از آسیب هاي‌ وارده بـه کبد پیشگیری نمود.

 

سلامت پوست

سلامت پوست

کمک بـه سلامت پوست نیز یکیدیگر از خواص پرتقال بـه دلیل وجود ویتامین C اسـت کـه منجر بـه تولید پروتئینی بـه اسم کلاژن می‌شود تا رطوبت پوست را حفظ کند. زیرا کلاژن پوست را جوان تر و شاداب تر نگه می دارد و پروسه چین و چروک، خطوط اخم و لبخند را بـه تعویق می اندازد.

 

البته زمانی کـه سن انسان بالا می‌رود، تولید کلاژن نیز بـه همان نسبت کاهش می‌یابد. پس شکل‌گیری چین و چروک اطراف چشم و لب، بروز خطوط اخم یا لبخند و شل شدگی پوست یک امر طبیعی اسـت. بنابر این با مصرف خوراکی هاي‌ سرشار از ویتامین C از جمله مالته می‌توان در مقدار مطلوبی تولید کلاژن را نگه داشت.

 

ویتامین C علاوه بر تولید کلاژن بـه عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می‌کند و با رادیکال هاي‌ آزاد مقابله نموده تا صدمات ناشی از تابش آفتاب را کاهش دهد. طبق تحقیقات انجام شده این ویتامین از سوختگی هاي‌ پوستی و حتی بیماری ناشی از صدمات آفتاب از جمله سرطان پوست پیشگیری می‌نماید. البته این خواص از طریق ماسک مالته نیز بـه پوست منتقل میشوند.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن

با مصرف مستمر انواع میوه از جمله پرتقال بـه دلیل انبوهی از ویتامین ها، ترکیبات آنتی اکسیدان و موادمعدنی میتوان سیستم ایمنی بدن را بـه خوبی تقویت نمود. زیرا مالته و دیگر مرکبات منبعی غنی از ویتامین C محسوب می‌شوند کـه برای کارکرد درست سلول هاي‌ ایمنی خیلی ضروری می باشند.

 

همچنین مصرف میوه از جمله مالته بـه فرآیندی بـه اسم آپوپتوز کمک میکند کـه در واقع بـه خودکشی سلول هاي‌ آسیب دیده و سال خورده مشهور می باشد. در نهایت برای سلول هاي‌ سالم و جدید جا باز می‌کند. این میوه نیز دارای ترکیباتی از جمله نارنجین و هسپریدین بوده کـه از خواص ضد التهابی برخوردار می باشند.

 

التهاب مزمن بر واکنش ایمنی بدن آثار منفی زیادی میگذارد. پس مصرف خوراکی هاي‌ دارای خواص ضد التهاب میتواند بـه عملکرد مناسب سیستم ایمنی کمک شایانی کند. فیبر نیز از جمله مواد مغذی مالته بوده کـه بـه طور قابل توجهی سلامت سیستم ایمنی بدن را التیام می بخشد.

 

همچنین بدن انسان جهت دسترسی بـه مقدار مشخصی از باکتری هاي‌ شکمی بـه مواد مغذی فیبر نیاز دارد. زیرا درصورت دسترسی بـه فیبر می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت نماید.

 

محافظت در برابر بیماری های مزمن

محافظت در برابر بیماری های مزمن

خواص پرتقال مختص محافظت از سلامت قلب نبوده و ازبدن در برابر بیماری هاي‌ مزمن از جمله انواع سرطان مراقبت میکند. همچنین طبق تحقیقات انجام شده رژیم هایي کـه دارای مقداری زیاد از مرکبات هستند از بروز سرطان هایي از جمله سرطان سر و گردن، سرطان معده، سرطان دهان و سرطان ریه پیشگیری می نمایند.

 

البته مرکبات موجود در رژیم غذایی قادر بـه نظارت دیابت نوع 2 می باشند. زیرا دریک پژوهش روی 7000 بزرگسال استرالیایی این امر مشخص شد کـه مصرف مالته و سایر میوه هاي‌ خانواده مرکبات، دیابت نوع 2 را در طول 5 سال تقریباً 36% کاهش داد. ناگفته نماند کـه این نوع پژوهش فقط بـه خواص این میوه نمی‌پردازد بلکه بر روی مصرف تمام مرکبات و میوه ها تمرکز دارد.

 

تقویت اسپرم ها

تقویت اسپرم ها

یکی از مهم ترین خواص پرتقال برای آقایان، افزایش کیفیت اسپرم می باشد. همچنین خانواده مرکبات هم چون مالته، لیمو، گریپ فروت و نارنگی نه تنها خوش طعم و خوشمزه هستند بلکه خواص بیشماری برای باروری دارند. زیرا این میوه حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین C بوده و از سلول هاي‌ اسپرم در مقابل صدمات ناشی از تابش نور خورشید و رادیکال هاي‌ آزاد محافظت می نمایند.

 

بنابر این تحرک و کیفیت انها را بـه طور معجزه آسای التیام می بخشند و بر سلامت کلی و مورفولوژی اسپرم تاثیر می گذارند. آنتی اکسیدان هاي‌ موجود دراین میوه سطح سالم تستوسترون در آقایان را حفظ نموده و بـه مردان جهت باروری می‌کند. پس مصرف یک عدد مالته در طول روز، غلظت منی مردان را افزایش میدهد و باروری را تسریع می بخشد.

 

تقویت قوای عضلات

تقویت قوای عضلات

یکی از علائم سلامت در مردان و زنان وجود عضلات قوی اسـت تا بتوانند وظایف خودرا بـه خوبی انجام دهند. البته عضلات قوی و نیرومند در مردان نسبت بـه زنان از اهمیت بالاتری برخوردار اسـت. بنابر این میوه پرتقال و دیگر مرکبات حاوی موادمعدنی و ویتامین ها هستند کـه بدن فرد را جهت کمک بـه تقویت قوای عضلات، ریکاوری و ترمیم بعد از یک تمرین سخت آماده میکنند.

 

این میوه بـه مقدار کمی حاوی کلسیم بوده و ویتامین C موجود در ان کلسیم غذاها را بـه خوبی جذب می‌نماید. سپس این پتانسیل را دارد استخوان ها را بعد از شکستگی التیام بخشد. بنابر این با مصرف روزانه مالته بـه غیر از عضلات قدرتمند می‌توان از استخوان محکمی نیز برخوردار بود.

 


مطالب مشابه: خواص پرتقال خونی یا پرتقال سرخ برای سلامتی بدن


 

تقویت موها

تقویت موها

از جمله خواص پرتقال می‌توان بـه تقویت و رشد موها اشاره کرد. زیرا داشتن مو هاي سالم و پرپشت علاوه بر این کـه ظاهر را زیبا نشان میدهد بلکه در افزایش اعتماد بـه نفس فرد نقش بسزایی دارد. پس این میوه غنی از ویتامین C بوده و با تحریک فولیکول هاي‌ مو، رشد آن ها را تقویت مي نماید.

 

همچنین بـه دلیل وجود آنتی اکسیدان با استرس اکسیداتیو مبارزه کرده و بـه همین دلیل از ریزش مو جلوگیری میکند. همان طور کـه قبلا اشاره شد ویتامین C موجود در مالته پروسه تولید کلاژن را تسریع می بخشد کـه یکی مواد اصلی تشکیل دهنده مو می‌باشد. درنتیجه مو را تقویت می‌نماید.

 

مواد مغذی و آنتی اکسیدان موجود دراین میوه رشد مو را تسهیل می بخشد و با مبارزه با رادیکال هاي‌ آزاد از آسیب هاي‌ وارده بـه مو پیشگیری مي نماید. همین امر تقویت رشد موها را بـه دنبال دارد. همچنین ویتامین E و ویتامین B12 موجود در مالته فولیکول هاي‌ صدمه دیده مو را ترمیم می‌کند.

 

پس با تهیه یک ماسک حاوی این میوه می‌توان بـه تقویت موها کمک کرد. بنابر این یک عدد پرتقال رابا یک سیب پوره کرده و با مقداری پوست مالته یک مایع غلیظ تهیه نمایید. سپس مواد روی موها و پوست سر مالیده و بعد از 30-45 دقیقه ان را بشویید.

 

تقویت سلامتی چشم

تقویت سلامتی چشم

آب مروارید یکی از بیماری هاي‌ رایج چشم اسـت کـه از دلیل ابتدایی ابتلا بـه این عارضه می‌توان بـه کمبود ویتامین C اشاره کرد. زیرا عدسی هاي‌ چشم هر فرد بـه طور طبیعی میزان بالایی از ویتامین C را دارند.

 

طبق پژوهش هاي‌ صورت گرفته، افرادی کـه روزانه 125 میلی گرم از این ویتامین را مصرف می‌کنند نسبت بـه افرادی کـه 500 میلی گرم از ان را در برنامه غذایی خود قرار می‌دهند تا 4 برابر بیشتر بـه عارضه آب مروارید مبتلا می‌شوند. پس مالته بـه دلیل منبع غنی از ویتامین C بهترین گزینه برای افرادی مبتلا بـه اختلال در قسمت قرنیه چشم می باشد.

 

برای مادران باردار

برای مادران باردار

پرتقال سرشار از ویتامین C و کلسیم بوده و بـه همین دلیل گزینه مناسبی برای رژیم غذایی مادران باردار محسوب می‌شود. خواص آنتی اکسیدانی این میوه بـه التیام عملکرد فاکتورهای ضروری در رشد جنین و سلامت مادر کمک می‌کند.

 

همچنین از بروز اختلالات و مشکلات مختلف در دوران بارداری پیشگیری مي نماید. مالته بـه دلیل خواص ضد التهابی میتواند سلامت مادر و جنین تضمین کند و مانع ورم بدن مادر شود. نابراین مصرف این میوه از همان ابتدای دوران بارداری تا انتهای ان توصیه میشود. زیرا مصر مالته و جذب مواد مغذی ان سیستم ایمنی بدن مادر را تقویت نموده و بـه سهولت با عوامل بیماری زا مبارزه میکند.

 

این میوه مقادیر زیادی از فولات را در خود دارد کـه مصرف ان بـه همراه فولیک اسید از ابتلا جنین بـه بیماری انسداد لوله عصبی یا اسپینا بیفیدا کمک میکند. پس مصرف منابع سرشار از فولیک اسید بـه مادران باردار توصیه میشود کـه مالته دراین دوره می‌تواند از بروز مشکلات ناشی از کمبود فولیک اسید جلوگیری نماید.

 

خواص پرتقال برای کودکان

خواص پرتقال برای کودکان

کودکان بـه طور طبیعی از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار هستند کـه با مصرف روزانه پرتقال این مشکل قابل حل اسـت. پس جهت حفظ سلامت کودکان باید آب این میوه کاملا تازه و در بین وعده ها جای داد تا از بروز برخی بیماریها پیشگیری نمود. زیرا آب میوه تازه علاوه بر تقویت قوای سیستم ایمنی، اسید موجود در ان بـه دستگاه گوارش و معده کودک هیچگونه آسیبی وارد نمیکند.

 

بنابر این خوردن آب مالته در طول روز منجر بـه افزایش جذب آنتی اکسیدان در کودکان شده و سلول ها را در مقابل اعمال اثرات مخرب تشعشعات مضر و رادیکال هاي‌ آزاد مقاوم می‌نماید.

 

کنترل دیابت

کنترل دیابت

افرادی کـه بـه دیابت مبتلا هستند نباید خواص پرتقال ترش را نادیده بگیرند. زیرا مصرف این میوه سطح قند خون را کاهش داده و زیرمجموعه میوه هاي‌ مجاز برای بیماران دیابتی می‌باشد. همچنین وجود ویتامین C، فیبر و تیامین در مالته میتواند سطح قند خون در بیماران دیابتی را کاهش دهد.

 

البته دراین میوه شاخص گلوکز مقدار خیلی کمی حدود 31-51 را نشان می‌دهد کـه از ان میتوان جهت انتقال کند گلوکز بـه خون استفاده کرد. نظارت و کاهش اضافه وزن یکیدیگر از خواص مالته اسـت. بنابر این افراد کـه با مصرف این میوه افت وزن را تجربه می‌کنند کمتر در معرض خطر ابتلا بـه دیابت قرار میگیرند. پس بیماران دیابتی در رژیم غذایی خود یک عدد مالته را جای دهند تا از فیبر بالای ان نهایت بهره را ببرند.

 

درمان سرماخوردگی

درمان سرماخوردگی

مرکبات موجود در سطح جهان تاثیر مثبتی بر انواع بیماریها از جمله آنفلوانزا و سرماخوردگی دارند. البته یکی از این مرکبات همان پرتقال اسـت کـه باوجود ویتامین هاي‌ مختلف، سطح ایمنی بدن را بالا می‌برد و از بروز برخی بیماریها پیشگیری مي نماید. همچنین ویتامین C موجود دراین میوه بـه بازرسی و التیام بیماری سرماخوردگی کمک شایانی می‌کند و با تقویت بدن دوره نقاهت را کاهش می‌دهد.

 

مواد مغذی موجود در پرتقال

مواد مغذی موجود در پرتقال

این میوه همانند سایر میوه ها از مقداری موادمعدنی و مغذی تشکیل شده اسـت کـه کربوهیدرات ها، فیبر، موادمعدنی، ویتامین ها، فلاونوئیدها، اسید سیتریک و کارتنوئیدها را شامل می‌شوند. کربوهیدرات ها بخش غالب و مهم تشکیل دهنده این میوه هستند کـه قند مالته را نیز در برگرفته اند.

 

همچنین ساکارز، فروکتوز و گلوکز قندهایی می باشند کـه دراین میوه وجود دارند و برای متابولیسم و سلامت بدن ضروری هستند. فیبرها نیز موادی هستند کـه در انواع میوه ها و سبزیجات میشوند.

 

بنابر این یکی از خواص اصلی این میوه فیبر بالاست کـه بـه سلامت دستگاه گوارش و هضم غذا کمک شایانی می‌کند. پتاسیم هم یکی از موادمعدنی موجود در مالته می‌باشد کـه خطر ابتلا بـه بیماری هاي‌ قلب و عروق، حملات قلبی و سطح فشار خون را کاهش میدهد.

 

همان طور کـه قبلا اشاره شد ویتامین تشکیل دهنده پرتقال همان ویتامین C اسـت. اما ویتامین هاي‌ این میوه فقط بـه ویتامین C مختص نبوده و ویتامین هاي‌ B1, B9 را نیز در بر میگیرند. فلاونوئیدهای موجود در مالته نیز دارای خواص آنتی اکسیدانی برای بدن هستند.

 

همچنین آنتوسیانین و هسپریدین هم جزو فلاونوئیدهای مفید می باشند. ناگفته نماند کـه آنتوسیانین قرمز کردن رنگ پرتقال را بر عهده دارد. این میوه طعم ملس و ترش خودرا مدیون اسید سیتریک اسـت کـه در پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه نقش مهمی ایفا میکند.

 

در نهایت لیکوپن و بتا کریپتوکسانتین جزو مواد آنتی اکسیدانی داخل این میوه می باشند کـه علاوه بر خواص زیاد برای بدن سبب ایجاد رنگ نارنجی در مالته هستند.

 

خواص پوست پرتقال

خواص پوست پرتقال

بـه احتمال زیاد هر فردی بعد از مصرف پرتقال، پوست ان را بـه عنوان زباله دور می ریزد ولی اینکار کاملا اشتباه اسـت. زیرا پوست این میوه از خواص زیادی برخوردار بوده ودر درمان بیماری هاي‌ متعددی موثر اسـت.

 

پس با پوست مالته می‌توان مربا خوشمزه درست کرد و یا در تهیه دمنوش و تزئین غذا از ان بهره برد. همچنین پوست این میوه در طبخ بعضی از غذاها برای از بین بردن بوی زهم ماهی و گوشت مورد استفاده قرار میگیرد. از دیگر خواص پوست این میوه میتوان بـه موارد زیر اشاره کرد.

 

  • ماده اي عالی جهت رفع کلسترول بد خون محسوب می‌شود.
  • گزینه مناسبی برای سفیدی دندان ها و درمان حساسیت هاي‌ دهان و لثه می‌باشد.
  • پوست مالته در التیام بیماری هاي‌ ریوی، کاهش نفس تنگی و بیماریهای ریوی تاثیر میگذارد.
  • بیماری هاي‌ گوارشی هم چون یبوست را التیام می بخشد و معده را تقویت می‌نماید.
  • انواع حساسیت ها و آلرژی ها را درمان کرده و عطسه و آبریزش بینی را تا حدودی را کاهش میدهد.
  • پوست این میوه حاوی ترکیباتی بوده کـه از ابتلا بـه سرطان معده و پوست جلوگیری می‌کند.
  • ماسک پوست مالته می‌تواند لکه هاي‌ قرمز و تیره سطح پوست را از بین ببرد.
  • پوست این میوه برای درمان شوره سر و تقویت مو نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و از همین رو پوست سر را تقویت مي نماید.
  • سیستم ایمنی بدن را التیام می بخشد.

 

خواص پرتقال تلخ

خواص پرتقال تلخ

این میوه در ابتدا مزه بسیار تلخ و هسته هاي‌ زیادی را در خود جای داده بود. سپس با گذشت زمان و استفاده از بهترین گونه برای کشت بـه مالته امروزی با طعم شیرین تبدیل شد. البته الان پرتقال تلخ نیز در معرض بوده ودر سوریه، عربستان، جنوب شرقی آسیا و شرق آسیا یافت میشود.

 

این میوه در آشپزی بـه عنوان مکمل غذایی مورد استفاده قرار میگیرد و بهترین طعم دهنده آبجو بـه شمار میرود. در طب چینی نیز برای درمان سوء تغذیه و بیماری هاي‌ گوارشی بیشترین کارایی را دارد و منافذ باز پوست را می بندد.

 


مطالب مشابه: ارزش غذایی و خواص پرتغال چیست ؟


 

جمع بندی

فواید پرتقال برای سلامت اندام هاي‌ داخلی بدن، پوست و مو بسیار زیاد بوده و مزه و عطر این میوه را نمیتوان نادیده گرفت. البته منبع فواید این میوه وجود ویتامین C بالا اسـت و حاوی ویتامین A، ویتامین B و املاحی هم چون پتاسیم، فسفر، منیزیم و کلسیم نیز می‌باشد. این میوه سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده و از بروز برخی بیماریها هم چون سرطان پیشگیری مي نماید.

جدیدترین مطالب سایت
کلیپی زیبا از گلهایی که شاید کمتر در زندگی دیده باشید
کلیپی زیبا از گلهایی که شاید کمتر در زندگی دیده باشید