آیا ترکیدن معده واقعیت دارد ؟

آیا ترکیدن معده واقعیت دارد ؟

معده واقعا می ترکد !!

 

یک سوال جالب برای همه ی پیش آمده است اما باید بگوییم این رویداد واقعی بوده و اگر ما به صورت متعادل خوراکی مصرف نکنیم معده تحریک ودر انتها میترکد . 

 

ترکیدن معده , معده اندامی میان تهی و یکی از مهم ترین بخش هاي دستگاه گوارش قلمداد می‌شود.به گزارش تالاب گوارش از معده شروع می‌شود ودر روده کوچک و روده بزرگ، جاییکه آنزیم هاي ترشح شده از لوزالمعده، کبد، و کیسه صفرا نیز نقش خودرا در گوارش ایفا می‌کنند ادامه مییابد.

 

آیا ترکیدن معده واقعیت دارد ؟ 

 

به گزارش تالاب به نقل از “نیو هلث ادوایزر”، دستگاه گوارش مکانی است که مواد خوراکی و مایعات در آن پردازش میشوند تا مواد مغذی از انها استخراج شده و محصولات زائد در قالب مدفوع ازبدن دفع شوند. شاید شنیده باشید که معده درصورت پرخوری مداوم و انباشت مواد خوراکی در آن می ترکد. اما آیا بروز چنین شرایطی امکانپذیر است؟

 

آیا امکان ترکیدن معده وجوددارد؟

در شرایطی که بسیار نادر است، اما پارگی معده به واسطه غذا خوردن بیش از اندازه امکانپذیر است. در شرایط عادی، معده میتواند گنجایشی یک و نیم لیتری داشته باشد و اگر از این حد تجاوز کنید، ممکن است با حالت تهوع روبه‌رو شوید.

 

بیشتر افراد در این جا متوقف میشوند و با مشکلی در معده خود روبه‌رو نمیشوند. اما بعضی افراد مبتلا به اختلال غذا خوردن می‌توانند این حد و مرزها را نادیده گرفته و همان‌ گونه به خوردن ادامه دهند. این شرایط ممکن است به ترکیدن معده منجر شود.

 

بعضی افراد هنگامیکه بیش از اندازه غذا می‌خورند بطور طبیعی توقف واکنش ها را تجربه میکنند. زمانی که این شرایط برای سال‌ها رخ میدهد، معده توانایی خود در استفاده از عضلاتش را از دست می‌دهد و غذا رابه بیرون پس میزند.

 

اگر بدن غذای اضافی رابه بیرون پس نزند و همان‌ گونه به غذا خوردن ادامه دهید، این شرایط نیز ممکن است به پارگی معده منجر شود.

 

سایت تالاب افزون بر این، هرچه بیشتر غذا بخورید فشار بیشتری به دیواره هاي معده وارد میشود، که میتواند موحب تضعیف و پارگی بافت معده شود. محتوای معده می‌تواند به بخش هاي دیگر بدن سرایت کرده و عفونت شکل بگیرد. دراین مورد، بطور متداول برای ترمیم معده به انجام عمل جراحی نیاز است.

 

این امکان وجوددارد تا فرد دریک وعده چنان بیش از اندازه غذا بخورد که به معده آسیب رسانده و یا به پارگی مری منجر شود که البته این شرایط نادری است. پارگی معده می‌تواند سبب پیامدهایی شود که زندگی فرد را در دسترس تهدید قرار میدهند.

 

بعضی موارد گزارش شده پارگی معده در افرادی مبتلا به یک بیماری مادرزادی به اسم سندرم پرادر ویلی بوده است. این سندرم یک اختلال غذا خوردن است و سبب هوس شدید برای غذا میشود، که چاقی بیمارگون رابه همراه دارد.

آیا ترکیدن معده واقعیت دارد ؟

عادات خطرناکی که به معده آسیب میزنند

بعضی عادات خطرناک و ناسالم می‌توانند به دستگاه گوارش انسان آسیب وارد کنند. این عادات می‌توانند معده را تحت تاثیر قرار داده و همینطور سبب مشکلات دکتری جدی شوند. در ادامه با بعضی از انها بیشتر آشنا میشویم.

 

رژیم خوراکی ناسالم

اگر حتی بدانید باید چقدر غذا بخورید، اگر از این‌که باید چه چیزی بخورید، آگاه نباشد، سودی کسب نخواهید کرد. رژیم خوراکی ناسالم که حاوی غذا هاي چرب، تند و فست فودها می‌شود برای سوخت و ساز و شرایط معده شما خوب نیست. با گذشت دوران، این نوع رژیم خوراکی بر معده تاثیر منفی خواهد گذاشت.

 

به گزارش تالاب برای عرضه عملکرد درست، معده شما به مواد مغذی دریافتی از مواد خوراکی مصرفی وابسته است. از این رو، دنبال کردن یک رژیم خوراکی سرشار از میوه ها، سبزیجات، دانه ها و مغزهای خوراکی، حبوبات، و مواد خوراکی سرشار از فیبر به حفظ سلامت معده کمک می‌کند.

 

عادات غذا خوردن نامناسب

زمانی که بدانید چه چیزی باید بخورید، اما الگوهای غذا خوردن نامناسب و ضعیف داشته باشید، بار دیگر با مشکلات گوارشی روبه‌رو خواهید شد. حتی سالم‌ترین مواد خوراکی در صورتی که بیش از اندازه سریع غذا بخورید، سودی نخواهند داشت.

 

این شرایط میتواند سبب سوء تغذیه شود. معده شما برای گوارش غذا به ساخت شیره گوارشی نیاز دارد ودر صورتی که معده با غذای بیش از اندازه در مدت زمانی کوتاه پر شده باشد اینکار امکان‌پذیر نخواهد بود. به خواب رفتن سریع پس از وعده هاي خوراکی نیز برای سلامت گوارش بد است.

 

زیرا به معده دوران کافی برای گوارش درست غذا را نمی‌دهد.

 

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن یکی از عاداتی است که میتواند عوارض منفی بسیاری برای بدن انسان به همراه داشته باشد. اینکار نه تنها به معده آسیب می‌زند، بلکه دیگر اندام هاي حیاتی بدن را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

سیگار کشیدن سبب ورود عناصر سرطان‌زا و سموم به بدن می‌شود، که میتوانند دیواره مخاطی معده را تحریک کرده و سبب شکل‌گیری زخم هاي معده و سوزش سردل شود. همینطور، سیگار کشیدن می‌تواند سبب شکل‌گیری سنگ هاي کیسه صفرا و مشکلات کبدی شود.

آیا ترکیدن معده واقعیت دارد ؟

مصرف الکل

الکل برای دستگاه گوارش انسان خوب نیست، زیرا یک عامل تحریک کننده قلمداد میشود و خطر بیماری رفلاکس معده را افزایش می‌دهد. الکل ساخت آنزیم هاي گوارشی و اسید را کاهش می‌دهد، که معده بدون انها توانایی گوارش درست غذا را ندارد. همینطور، مصرف الکل ممکن است به اختلال در عملکرد کبد و سرطان معده منجر شود.

 

نوشیدنی هاي انرژی‌زا

وجود کافئین در نوشیدنی هاي انرژی‌زا آن ها رابه محصولاتی بد برای معده و روده ها مبدل می‌کند. مصرف بیش از حد از نوشیدنی هاي انرژی‌زا می‌تواند به آسیب پایدار روده و آنفلوآنزای معده منجر شود. این نوشیدنیها در ترشح آنزیم ها و اسید گوارشی اختلال ایجاد می‌کنند، که بر گوارش تاثیر منفی میگذارد.

 

بعضی داروها

به گزارش تالاب داروها می‌توانند به درمان بعضی بیماری ها کمک کنند، اما آن ها میتوانند عوارض جانبی نیز به همراه داشته باشند. بعضی داروها، مثل مسکن ها، ضد حساسیت ها، ضد دردها، آنتی بیوتیک ها و بعضی داروهای ضد فشار خون بالا ممکن است به دیواره معده آسیب وارد کرده و سبب تحریک آن شوند.

 

همینطور، آن ها ممکن است بر عملکرد کبد تاثیر گذار باشند و شما را در دسترس خطر افزایش یافته ابتلا به زخم هاي معده قرار دهند. درصورت مواجهه با مشکلات گوارشی پس از شروع مصرف داروئی جدید، صحبت با دکتر برای بررسی دقیق شرایط برترین گزینه است.

 

جدیدترین مطالب سایت