نکات مهم و طبیعی برای جلوگیری از کم بینایی دیابتی

نکات مهم و طبیعی برای جلوگیری از کم بینایی دیابتی

روش هایی برای جلوگیری از بینایی دیابتی 

 

متاسفانه افرادی که دیابتی میباشند مشکلات خاصی دارند و گویا بعضی اوقات هم این مشکلات حاد تر از گذشته میشود . 

 

اگر به دیابت نوع 2 مبتلا باشید، تردیدی وجود ندارد که با عوارض ناشی از سطوح بالای قند خون آشنا هستید. یکی از این عوارض رتینوپاتی دیابتی هست.

 

نکات مهم و طبیعی برای جلوگیری از کم بینایی دیابتی

روش هایی برای پیشگیری از نابینایی دیابتی و قند خون 

 

به گزارش تالاب به نقل از “ایزی هلث اپشنز”، رتینوپاتی به سبب آسیب مشاهده شبکیه چشم رخ می‌دهد و رایج‌ترین علت نابینایی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 قلمداد میشود.

 

از نظر پیش گیری و درمان، مهم ترین اقدامی که می‌توانید انجام دهید، حفظ سطوح قند خون در محدوده هدف سالم هست. اما فراتر ازآن، پژوهش ها نشان داده اند که چند اقدام دیگر می‌توانند پشتیبانی هرچه اکثر را امکان‌پذیر کنند.

 

تاورین

تاورین «Taurine» فراوان‌ترین اسید آمینه در شبکیه چشم هست و پژوهشگران بر این باورند که کمبود آن به انحطاط گیرنده نور منتهی میشود. بدن میتواند این اسید آمینه را ساخت کند، از این رو هرگز همچون یک ماده مغذی ضروری درنظر گرفته نشده هست.

 

با این وجود، پژوهشگران کشف کرده اند که سطوح بالای قند خون به صورت مزمن سبب تهی شدن از تاورین در افراد مبتلا به دیابت هاي نوع 1، نوع 2، و بارداری میشود.

 

چندین مطالعه روی حیوانات نشان داده اند که تاورین موزیک توسعه رتینوپاتی را کند میکند، واکنش هاي منفی که در سلول هاي شبکیه رخ می‌دهند را تضعیف می‌کند و از انحطاط سلول هاي شبکیه جلوگیری میکند.

 

در این مرحله، حداقل از نظر رتینوپاتی هیچ گونه مطالعه انسانی صورت نگرفته هست. اما خبر مفید این هست که فراهم سازی تاورین مورد نیاز در بیماران مبتلا به دیابت نشان داده هست که سوخت و ساز گلوکز و حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد، از این رو میتواند روشی برد/برد برای شما باشد.

 

دوز توصیه شده برای بهرهگیری از مکمل از 1.5 تا 3 گرم در روز بوده هست.

 

لوتئین و زاکسنتین

آسیب اکسیداتیو بخش مرکزی شکل‌گیری و پیشرفت رتینوپاتی قلمداد می‌شود و این زمانی هست که دو آنتی اکسیدان لوتئین و زاکسنتین بعضی فواید دیدنی دقت خودرا ارائه می‌کنند.

 

طی یک مطالعه مشخص شد بیماران مبتلا به دیابت که هرروز و به مدت 36 هفته 10 میلی گرم مکمل لوتئین دریافت کرده بودند، بطور قابل توجهی بهبود قدرت بینایی خودرا سنجیدن کردند. در مطالعه اي دیگر، به بیماران ترکیبی از 6 میلی گرم لوتئین و 0.5 میلی گرم زاکسنتین داده شد ودر انتها نتایج مثبت مشابهی کسب شد: بعضی جنبه هاي بینایی بهبود یافت.

 

این آنتی اکسیدان ها نه تنها به روال درمان کمک میکنند، بلکه بعضی آزمایشات نشان داده اند که در درجه اولیه می‌توانند از ابتلا به رتینوپاتی جلوگیري کنند.

 

آنتی اکسیدان هاي ترکیبی/ کوآنزیم Q10

طی یک مطالعه پژوهشگران به بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی یک مکمل آنتی اکسیدانی ترکیبی شامل پیکنوگنول 50 میلی گرم، ویتامین E 30 میلی گرم و کوآنزیم Q10 20 میلی گرم، به شکل یک قرص در روز و طی شش ماه دادند. و نتایج امیدبخش بودند…

 

هم استرس اکسیداتیو و هم ضخامت ماکولای مرکزی بطور قابل توجهی کاهش یافته و قدرت بینایی کلی بیماران بهبود یافت.

 

مطالعه اي دیگر با حضور سه گروه از بیماران مبتلا به دیابت که به صورت تصادفی دسته بندی شده بودند، انجام شد. به گروه اول هرروز کوانزیم Q10 400 میلی گرم داده می شد؛ به گروه دوم یک مکمل آنتی اکسیدان ترکیبی «لوتئین، ویتامین C، زاکسنتین، ویتامین E، روی» داده می شد و گروه سوم دارونما دریافت می‌کردند. بار دیگر نتایج امیدبخش بودند…

 

دو گروهی که کوآنزیم Q10 و مکمل ترکیبی مصرف کرده بودند بهبود قابل دقت در توانایی منکوب استرس اکسیداتیو و عادی سازی حالات آنتی اکسیدانی را نشان دادند، که به معنای دستیابی به تعادل اکسیدان ها/آنتی اکسیدان ها برای جلوگیري از آسیب اکثر بود.

 

جدیدترین مطالب سایت