راه های حفظ سلامت خون در مقابله با ویروس کرونا

راه های حفظ سلامت خون در مقابله با ویروس کرونا

راه های حفظ سلامت خون در مقابله با ویروس کرونا

معاون فنی وفناوری های نوین سازمان انتقال خون گفت، راهنمای حفظ سلامت خون و فرآورده های آن در مقابله با کرونا ویروس در اختیار ادارات کل انتقال خون در سراسر کشور قرار گرفت.

 

به گزارش ایرنا از سازمان انتقال خون ایران، دکتر «سیما ذوالفقاری» افزود: این راهنما جهت پیشگیری از خطرات احتمالی و با توجه به مشاهده مواردی از این ویروس در کشور عربستان و احتمال ورود آن به ایران ابلاغ شده است.

 

وی با تأکید بر اهمیت اطلاع رسانی در زمینه پیشگیری از عوامل خطرساز گفت: ضرورتی برای معافیت موقت افرادی که به عربستان سفر کرده اند، وجود ندارد مگر اینکه در تماس با افراد مشکوک مبتلا به کرونا ویروس باشند.

 

ذوالفقاری با بیان اینکه تدوین دستورالعمل های مرتبط با راهکارهای ارتقای سلامت خون در برابر تمام عوامل خطرساز از مهمترین برنامه های سازمان انتقال خون ایران است، ادامه داد: حذف خون جانشین، انتخاب سالم ترین افراد برای اهدای خون، انجام آزمایش های تأیید سلامت روی تک تک کیسه های خون اهدایی و خود حذفی محرمانه از فرآیندهای مؤثر در زمینه سلامت خون هستند که طی سالیان اخیر در راستای ارتقای سلامت خون تدوین شده و به اجرا در آمده اند.

 

به گزارش ایرنا، نخستین فرد مبتلا به کرونا ویروس در کرمان روز گذشته (پنجشنبه) فوت کرد.

این خبر را دکتر «محمدمهدی گویا» رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته اعلام کرد.

 

دکتر گویا در عین حال با بیان اینکه ابتلای 9 نفر دیگر به کرونا صحت ندارد، اظهار داشت: موارد مشکوک به ابتلای این ویروس دلیل بر قطعی بودن این بیماری نیست و به محض تشخیص قطعی و مشاهده نتایج مثبت در مبتلایان اطلاع رسانی خواهد شد.

 

علایم ابتلا به این ویروس می تواند از علایم خفیف تنفسی و اسهال آغاز شود و تا علایم شدید تنفسی ادامه یابد بگونه ای که منجر به بستری شدن فرد در بیمارستان شود.

 

همچنین ابتلا به این ویروس در صورت عدم مراجعه به موقع و یا ابتلا به بیماری های زمینه ای قلبی، ریوی، دیابت و فشارخون، می تواند منجر به مرگ و میر مبتلایان شود.

 

جدیدترین مطالب سایت