بروزرسانی : 4 تیر 1403

مشاوره اختلال زود انزالی؛ علایم، عوارض و درمان علمی برای مدیریت زود انزالی

مشاوره اختلال زود انزالی؛ علایم، عوارض و درمان علمی برای مدیریت زود انزالی

مشاوره اختلال زود انزالی به عنوان یکی از روش‌های موثر برای کمک به مردانی که از این مشکل رنج می‌برند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زود انزالی، یا انزال زودرس، مشکلی شایع است که می‌تواند تأثیرات منفی بر روابط عاطفی و جنسی افراد بگذارد و موجب اضطراب و استرس شود.

مشاوران و سکس تراپیست‌ها با بهره‌گیری از تکنیک‌های مختلف روان‌شناختی و رفتاری، به افراد کمک می‌کنند تا علل فیزیکی و روانی زود انزالی را شناسایی کرده و روش‌های مناسبی برای مدیریت و درمان آن پیدا کنند. همچنین، مشاوره تخصصی می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی جنسی و افزایش رضایت شریک جنسی کمک کند و باعث تقویت روابط عاطفی بین زوجین شود.

Figure 1اختلال زود انزالی یکی از شایع‌ترین مشکلات جنسی در مردان است

زودانزالی، همانند سایر اختلالات جنسی نظیر:

اختلال در نعوظ، دیرانزالی و … یکی از شایع‌ترین اختلالات جنسی در مردان است که شیوع آن در سراسر جهان تقریباً 30 درصد است. اگرچه اختلالات در عملکرد جنسی، در خانم‌ها نیز بسیار شایع است منتها، برخی از این اختلالات مانند واژینیسموس، مختص خانم‌ها می‌باشد.

تا به امروز، فقدان یک تعریف عمومی از انزال زودرس، بررسی و تجزیه و تحلیل این اختلال جنسی را در محیط‌های بالینی و مرتبط با تحقیقات، پیچیده کرده است. تأثیر این عارضه بر مردان و شرکای جنسی آنها نیز هنوز به وضوح مشخص نشده است.

بدیهی است، درک بهتر اپیدمیولوژی (همه‌گیرشناسی) این اختلال، به ویژه با توجه به شیوع و عوامل خطر، ضروری است. به نظر می‌رسد شیوع زودانزالی در بین جمعیت‌های فرهنگی اجتماعی و جغرافیایی متفاوت است. روشن شدن علت و درمان انزال زودرس و عوامل خطر مرتبط با آن دشوار بوده است. با این حال، چندین عامل درمان برای این اختلال جنسی وجود دارد که از پشتیبانی قوی و احتمال بالای درمان برخوردار است. در ادامه این مطلب شما را با این عارضه، علت، روش‌های تشخیص و درمان آن آشنا می‌کنیم.

زودانزالی چیست؟

زودانزالی (premature ejaculation) نوعی اختلال عملکرد جنسی است که وقتی مرد به ارگاسم می‌رسد ولی هیچ رضایتی از این ارگاسم ندارد، چراکه منی زودتر از آنچه او یا همسرش دوست دارد آزاد می‌شود.

اغلب انزال زودرس در حدود 30 ثانیه تا 2 دقیقه پس از آغاز دخول اتفاق می‌افتد که عموما قابل درمان است.  به عبارت دیگر، انزال قبل از اینکه مرد بخواهد، اتفاق می‌افتد. به شکلی که اغلب مدت کوتاهی پس از دخول در حین مقاربت رخ می‌دهد.

زودانزالی، می‌تواند برای شما و شریک جنسی شما یک تجربه ناامید کننده و از طرفی احساس ناخوشایندی باشد و زندگی جنسی شما را کمتر لذت بخش کند. با این حال، خبر خوب این است که معمولاً این مشکل قابل رفع و درمان است.

علایم و نشانه‌های انزال زودرس

در اغلب موارد، شما هیچ نشانه دیگری به جز خودِ زودانزالی نخواهید داشت، با این حال نشانه شاخص انزال زودرس عدم توانایی در به تاخیر انداختن انزال بیشتر از یک دقیقه بعد از دخول است. با این حال، این مسئله امکان دارد در اکثر موقعیت‌های جنسی، حتی در حین خودارضایی رخ دهد. معمولا جای نگرانی نیست، چراکه ممکن است در طول دوره‌ای گاه به گاه اتفاق بیفتد، با این وجود اگر به طور مستمر و طولانی رخ داد ممکن است به درمان نیاز داشته باشید. نکته قابل توجه آنکه، زود انزالی معمولا به دو شکل دسته‌بندی می‌شود:

 • تا پایان زندگی (اولیه): در این دسته اختلال جنسی، زودانزالی در تمامی یا تقریبا همه زمان‌ها با اولین برخورد جنسی شما اتفاق میفتد.
 • اکتسابی (ثانویه): زودانزالی در این دسته پس از تجربه جنسی قبلی بدون مشکلات انزالی ایجاد می‎شود.

اصولا اکثرا آقایان احساس می‌کنند علایم از دست دادن کنترل ارگاسم را دارند، اما علایم با معیار‌های تشخیص این عارضه مطابقت ندارد، معمولاً مولفه‌های روانی یا احساسی در ایجاد آن دخیل هستند که بهتر است بررسی شود.

دلایل انزال زودرس

علت زودانزالی واقعا معلوم نیست. اما شیمی مغز شما می‌تواند حداقل تا حدی دلیل آن باشد؛ مردانی که میزان کمی از ماده شیمیایی سروتونین در مغزشان وجود دارد، مدت زمان انزالشان نیز کوتاه است. عوامل دیگری از جمله علل احساسی می‌توانند در این زمینه نقش داشته باشند، که در ادامه به آنها اشاره شده است:

 •  اشتیاق
 • افسردگی
 • فشار زندکی
 • عدم اعتماد به نفس یا تصویر بد بدن ضعیف
 • احساس گناه
 • احساسات منفی در مورد ایده رابطه جنسی (سرکوب جنسی)
 • نگران بودن در رابطه عملکرد جنسی
 • مشکلات روابط زناشویی

اختلال زود انزالی

Figure 2انزال زودرس می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد.

توصیه می کنیم برای اطمینان از عدم وجود مشکلات ریشه ای روانشناسی، حتما از خدمات مشاوره فردی استفاده کنید. از عواملی که شاید کمتر به آن توجه می‌شود مسئله شرایط جسمانی فرد می باشد. برخی از شرایط فیزیکی که باعث زودانزالی می‌شوند، بدین شرح است:

 • سطوح نامنظم انتقال‌دهنده‌های عصبی
 • سطح غیر معمول هورمون‌ها
 • التهاب یا عفونت در پروستات یا مجرای ادرار
 • ویژگی‌های ژنتیکی که از والدین خود به ارث می‌برید

گاهی اوقات انزال زودرس می‌تواند برای مردان مبتلا به اختلال نعوظ (ED) مشکل‌ساز شود. این اختلال زمانی رخ می‌دهد که آلت تناسلی به اندازه کافی برای رابطه جنسی ثابت نمی‌ماند. مردانی که نگران آنند که نعوظ خود را از دست بدهند، ممکن است الگوی عجله برای انزال را ایجاد کنند.

صحبت درباره این اختلال جنسی دشوار است، اما به یاد داشته باشید که این مشکل، مسئله‌ای رایج است. اگر انزال زودرس بر زندگی جنسی شما تأثیر می‌گذارد، مشورت با پزشک در مورد آن ضرری ندارد.

عوارض و پیامد‌های این اختلال جنسی

مشخصا این اختلال جنسی می‌تواند به طور قابل توجهی بر مردان و شرکای جنسی آنها تاثیر منفی بگذارد و یا موجب ممانعت از ایجاد روابط جدید از سوی مردان شود. مردان غالبا تمایلی به درمان انزال زودرس ندارند، اگر چه ممکن است با حمایت شریک زندگی‌شان و در دسترس بودن برخی درمان‌های موثر ترغیب شوند که برای درمان گامی بردارند.

روابط جنسی بخش مهمی از زندگی مرد‌ها و زن‌ها را شامل می‌شود که نارضایتی در آن به روابط عاطفی نیز آسیب می‌زند و به دنبال آن مشکلات زناشویی، درگیری، مشاجره و حتی طلاق در پی دارد که مشخصا پیامد‌های زیادی در وسعت بیشتری همچون جامعه دارد.

زودانزالی، نوعی اختلال جنسی است که اغلب در اثر ترکیبی از عوامل ارگانیک، روان‌زا و مرتبط با رابطه ایجاد می‌شود. با پیروی از تکنیک‌های مطمئن این عارضه می‌تواند درمان شود و به یاد داشته باشید این مشکل رایج است و شما تنها نیستید.

اگر به طور مکرر انزال زودرس دارید، یا اگر انزال زودرس موجب ایجاد استرس و اضطراب یاحتی افسردگی در شما شده است و بر روابط شما و شریک جنسی‌تان تأثیر گذاشته است، برای ملاقات با اورولوژیست وقت بگیرید. متخصص احتمالاً با پرسیدن اینکه آیا شما همیشه با این مسئله رو به رو بوده‌اید یا چیز جدیدی است، شروع می‌کند. آن ها ممکن است در مورد زندگی جنسی یا روابط شما بپرسند. احتمالاً شما نیز معاینه فیزیکی خواهید داشت؛ در قدم بعدی به احتمال زیاد از شما سوال می‌شود:

 • در چه شرایطی اتفاق افتاده است؟
 • چند وقته این مشکل رو دارید؟
 • در چه شرایطی اتفاق افتاده است؟
 • آیا هنگام خودارضایی انزال زودرس اتفاق می‌افتد؟
 • آیا در هر تلاش جنسی انزال زودرس اتفاق می‌افتد؟
 • آیا با همه شریک‌های جنسی‌تان رخ داده است؟
 • چند وقت یک بار روی می‌دهد؟
 • آیا در حفظ نعوظ مشکل دارید؟

اختلال زود انزالی

Figure 3انزال زودرس می‌تواند تاثیرات متعددی بر زندگی فرد داشته باشد.

درمان اختلال زود انزالی با بهترین مشاوره زود انزالی

با انزال زودرس، ممکن است احساس کنید برخی از نزدیکی های مشترک با یک شریک جنسی را از دست داده اید. ممکن است احساس عصبانیت، شرمندگی و ناراحتی کنید و از شریک خود رویگردان شوید.

شریک زندگی شما نیز ممکن است از تغییر صمیمیت جنسی ناراحت باشد. مدیریت اختلال زودانزالی می تواند باعث شود که شرکا احساس ارتباط کمتری کرده و یا صدمه ببینند. صحبت در مورد مشکل یک گام مهم است و مشاوره روابط یا رابطه جنسی میتواند مفید باشد.

منبع: کلینیک روانشناسی تراپیا ( https://therapia.institute/)

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت