انتخاب بهترین چراغ مناسب مطالعه

انتخاب بهترین چراغ مناسب مطالعه

راهنمای مناسب خرید چراغ مطالعه

 داشتن نور مناسب برای  مطالعه و راحتی  مطالعه باید به چراغ دقت داشت مشابه هاي از برترین چراغ هاي مطالعه را برای شما نام می‌بریم براینکته هایي برای خرید چراغ مطالعه انتخاب چراغ مطالعه‌ مناسب، بیش از هر چیزی به میزان نور اتاق بستگی دارد

مشتاقان کتاب بهتر از هر شخصی میدانند که روشنایی مناسب یکی از مهم‌ترین پیش نیازهای مطالعه‌ طولانی مدت هست. یک چراغ مطالعه‌ مفید نه تنها خواندن صفحه ها را ساده تر می کند؛ بلکه جلوی خستگی و ضعیف شدن چشم را نیز می گیرد.

به گزارش تالاب:درصورتی که به دنبال خرید یک چراغ مطالعه‌ نو هستید؛ پیش از انتخاب محصول نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

میزان نور مناسب

انتخاب چراغ مطالعه‌ مناسب، بیش از هر چیزی به میزان نور اتاق بستگی دارد. اگر چراغ مطالعه‌ شما، تنها منبع نور در اتاق هست؛ باید به سراغ گزینش هایي با روشنایی اکثر بروید. از طرف دیگر اگر اتاق تا همینجا نیز دارای میزانی مناسب از روشنایی هست، خرید یک چراغ کوچک با نور متمرکز می تواند به سادگی نیاز شما را برطرف کند. به یاد داشته‌باشید که اگر روشنایی صفحات کتاب و محیط افراد تفاوت زیادی با هم داشته باشند به خستگی چشم ها خواهند انجامید.

در کنار روشنایی اتاق، باید نیازهای شخصی خود را نیز پیش از خرید در نظر بگیرید. مثلاً کسانی که از ضعیفی چشم یا مریضی هایي مثل آب مروارید رنج می‌برند به نور اکثر برای مطالعه نیاز دارند.

در حالت کلی چراغ مطالعه باید حداقل از ۵۰۰ لومن روشنایی برخوردار باشد. بسیاری تولیدکنندگان و خریداران، روشنایی چراغ ها را با بهرهگیری از واحد وات مشخص می کنند. هرچند وات واحد مصرف انرژی چراغ هست و با دقت به انواع لامپ هایي که امروزه در بازار موجود میباشند؛ بهرهگیری از این واحد روش مناسبی برای اندازه گیری روشنایی نیست.

در جدول پایین تبدیل تقریبی وات به لومن را در لامپ های رشته ای مشاهده می‌کنید:

۲۵ وات = ۲۵۰ لومن          ۷۵ وات = ۱۱۰۰ لومن

۴۰ وات = ۴۵۰ لومن       ۱۰۰ وات = ۱۶۰۰ لومن

۶۰ وات = ۸۰۰ لومن      ۱۵۰ وات = ۲۶۰۰ لومن

انتخاب طراحی چراغ

پیش از انتخاب طراحی چراغ مطالعه باید با سه نوع کلی از این چراغ ها آشنا شوید. چراغ هاي مطالعه در سه سبک چراغ هاي ایستاده، چراغ هاي رومیزی و چراغ‌ هاي دیواری در دسترس میباشند. هرکدام از این چراغ ها مزیت هاي خاص خود را دارند و در شرایط گوناگون برترین انتخاب میباشند. بعنوان مثال چراغ هاي رومیزی انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند؛ اما یک چراغ پایه بلند برترین انتخاب برای اتاق پذیرایی خواهد بود. همینطور چراغ هاي دیواری برای مطالعه در تخت خواب مناسب تراند.

انتخاب بهترین چراغ مناسب مطالعه

لامپ هاي فلورسنت انتخاب مناسبی برای ساعات طولانی مطالعه به حساب نمی‌آیند

در کنار این باید سَری چراغ را نیز به درستی انتخاب کنید. طراحی هر چراغ مشخص کننده‌ ارتفاع آن و جهتی هست که نور را منتشر میکند. سری آباژور و جنس مواد به کار رفته در آن، هرچند، نحوه‌ اکران نور را مشخص می کنند. بعنوان مثال سری هاي نیمه شفاف، تابشی ملایم و گسترده خواهند داشت و محیط بزرگتری را روشن می کنند. اما یک طراحی مات و پایه‌ قابل تنظیم، به انتشار متمرکز نور در جهت مورد نظر شما کمک می کند.

پیش از انتخاب طراحی موردعلاقه خود، تمامی موارد بالا را در نظر بگیرید و نیازهای شخصی خود را در الویت قرار دهید.

انتخاب لامپ

پس از انتخاب میزان روشنایی و چراغ مطالعه‌ مناسب، زمان آن فرارسیده که مناسب ترین لامپ را انتخاب کنید.

امروزه لامپ‌هاي بسیاری با خصوصیات گوناگون در بازار وجود دارند. هرچند سه دسته‌ لامپ هاي فلورسنت، رشته‌اي و ال اي دی همچنان محبوب ترین انتخاب ها در محیط هاي خانگی میباشند. در ادامه به مقایسه‌اي کوتاه از این سه نوع  لامپ ها میپردازیم.

لامپ‌ فلورسنت:

 این نوع لامپ ها «که در ایران به نام لامپ‌هاي کم مصرف شناخته می شوند» به علت مصرف انرژی پایین و نور سفید، از محبوبیت بسیاری برخوردارند. هرچند لامپ هاي فلورسنت انتخاب مناسبی برای ساعات طولانی مطالعه به حساب نمی‌آیند. به علت نوسنات ولتاژ، این لامپ‌ها به شکل مداوم خاموش و روشن می شوند. با این که این خاموش و روشن شدن با چشم عادی قابل دیدن نیست، در مدت طولانی باعث خستگی چشم و حتی سردرد خواهد شد.

لامپ‌ رشته ای: 

لامپ‌هاي سنتی یکی از برترین انتخاب ها برای پیش گیری از خستگی چشم‌ میباشند. این لامپ ها از گرم کردن رشته اي در درون خود برای روشنایی بهرهگیری می کنند، که نوری اثبات و گرم را به محیط ارائه میکنند و برای مطالعه‌ بسیار مناسب هست.

لامپ‌ ال ای‌ دی: 

این گروه از لامپ ها روشن ترین نور سفید را در میان انتخاب هاي موجود منتشر میکنند و نحوه‌ توضیح نور انها بسیار به نور طبیعی روز شبیه هست. این دو خصوصیت، مطالعه‌ و تشخیص کلمات را زیر نور ال اي دی بسیار ساده می کند. هرچند باید اشاره کرد که روشنی این چراغ ها ممکن هست در صورت مطالعه‌ صفحات گلاسه باعث آزار چشم ها شود.

در نهایت انتخاب برترین چراغ مطالعه به فضای اتاق، سلیقه‌ شخصی و نحوه‌ بهرهگیری‌ شما از آن برمی گردد. اما به یاد داشته باشید که سلامت همواره در اولویت هست. با در کنار هم قرار دادن اطلاعات بالا، چراغی را انتخاب کنید که در عین زیبایی، نیازهای شخصی شما را پوشش می‌دهد و از شما دربرابر خطرات مطالعه‌ طولانی مدت محافظت میکند.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت